Sëmundja e Alzheimerit

Trajtimi i ri i Alzheimerit rikthen funksionin e plotë të kujtesës!

4.9 / 5 (14)

Sëmundja e Alzheimerit

Trajtimi i ri i Alzheimerit rikthen funksionin e plotë të kujtesës!

Studiuesit australianë kanë bërë një përparim në trajtimin e sëmundjes së Alzheimerit. Duke përdorur një formë të butë trajtimi, ata kanë arritur të rikthejnë kujtesën dhe funksionin njohës. Ngacmues! Në studimin e kafshëve të kryera me trajtimin e ri, 75 përqind e minjve rifituan funksionin e tyre të kujtesës.

 - Trajtimi i pllakave në tru me ultratinguj

Studiuesit kanë gjetur një metodë jo-invazive të trajtimit me ultratinguj që pastron trurin pllakë amiloidi - një substancë neurotoksike e përbërë nga peptide silikate alumini dhe amiloide. Kjo pllakë ndërtohet rreth qelizave nervore në tru dhe përfundimisht mund të çojë në simptoma klasike të sëmundjes Alzheimer, të tilla si memorie e humbur, funksioni i kujtesës og funksioni njohës i dëmtuar. Ky lloj pllake (i quajtur edhe pllakë senile) mund të grumbullohet midis neuroneve dhe të përfundojë si gunga të molekula beta-amiloide - e cila është vetë proteina që formon pllakën.

 

- Trajton akumulimet e pllakave, por jo neurofibrilare

Shkaku i dytë i sëmundjes së Alzheimerit është koleksione neurofibrilare. Kjo e fundit është shkaktuar nga proteina të dëmtuara të litarit në neuronet brenda trurit. Si pllaka amiloide, këto gjithashtu grumbullohen dhe formojnë një masë të patretshme. Kjo çon në dëmtimin e strukturave të quajtura mikrotubulet dhe bën që ata të keqformohen, gjë që nga ana tjetër sjell transport të zvogëluar të lëndëve ushqyese thelbësore. Mendojeni sikur po përdredhni dhe tërhiqni zorrën e fshesës me korrent - atëherë do të ishte më e vështirë të tërhiqni gjëra dhe pincë. Fatkeqësisht, nuk ka shërim për këtë pjesë të Alzheimerit, por duket se gjëra të mëdha janë gati të ndodhin.

 

 

- Asnjë trajtim i mëparshëm për Alzheimerin

Sëmundja e zakonshme Alzheimer prek rreth 50 milion njerëz në botë. Më parë, nuk ka pasur ndonjë trajtim të mirë për sëmundjen, por tani duket se gjërat do të ndodhin. Siç u përmend, sëmundja e Alzheimerit shkaktohet nga dy gjëra:

 • Pllakë amiloidi
 • Koleksione neurofibrilare

Dhe tani duket se mund të trajtohet i pari tek njerëzit brenda një kohe të shkurtër. Ne duhet të kujtojmë se studimi që u krye ishte mbi minj, si shumica e fazave paraprake të trajtimit tjetër, por duket me të vërtetë premtuese.

 

Trajtimi i Alzheimerit - para dhe pas ultrazërit- Trajtimi ultratinguj terapeutik i fokusuar

Studimi u botua në Science Translational Medicine dhe në studim, studiuesit përshkruajnë se si ata përdorën një lloj të veçantë të ultrazërit të quajtur ultratinguj terapeutik të fokusuar - ku Valët e tingullit jo-invazive transmetohen në indet e dëmtuara të trurit. Nëpërmjet lëkundjes super të shpejtë, valët e zërit mund të ndihmojnë në hapjen e butë të barrierës gjak-trurit (një shtresë që mbron trurin kundër baktereve dhe të ngjashme) dhe stimulojnë aktivitetin në tru. microglial. Për ta thënë thjesht, këto të fundit janë qeliza të largimit të mbeturinave - dhe duke i aktivizuar këto, studimi tregoi se molekulat e dëmshme beta-amiloide u pastruan (shih ilustrimin më lart), dhe siç kujtojmë, këto janë shkaku i simptomave më të këqija. mbi sëmundjen Alzheimer.

 

- 75 për qind e të trajtuarve ishin plotësisht të shëndetshëm

Studimi raportoi përmirësim të plotë në 75 përqind të minjve që ata përdorën trajtimin - pa ndonjë efekt anësor ose dëmtim të indeve të trurit aty pranë. Progresi u mat përmes tre testeve: 1. Labirinti 2. Zbulimi i objekteve të reja 3. Kujtesa e vendeve që duhen shmangur.

Rat në labirint

- Trajtimi pa ilaçe

Një trajtim për sëmundjen e Alzheimerit pa ilaçe, i cili në shumë raste mund të ketë një përqindje të lartë të efekteve anësore, është shumë emocionues.

 

- Studime njerëzore në 2017

Në një njoftim për shtyp, Jürgen Götz, një nga studiuesit, tha se ata janë në procesin e fillimit të studimeve të reja për kafshët - përfshirë këtu edhe delet. Dhe se ata shpresojnë të fillojnë studime për njerëzit tashmë në 2017-2018 nëse gjithçka shkon sipas planit. 

Lexoni gjithashtu: - Xhenxhefili mund të zvogëlojë dëmtimin nga goditja ishemike

Xhenxhefil - qetësues natyral

Lexoni gjithashtu: - 5 Fitime shëndetësore nga bërja e dërrasës

dërrasë

Lexoni gjithashtu: - Trajtimi i ri i butë i kancerit mund të zëvendësojë terapinë rrezatuese dhe kimioterapinë!

Qelizat T sulmojnë qelizën kancerogjene

A e dini se: - Trajtimi i ftohtë mund t'i japë lehtësim dhimbjes nyjeve dhe muskujve të lënduar? Ndër të tjera, Biofriz (mund ta porosisni këtu), i cili përbëhet kryesisht nga produkte natyrale, është një produkt i njohur. Kontaktoni me ne sot përmes faqes sonë në Facebook, atëherë ne do të rregullojmë një kupon zbritje per ty

Trajtimi i ftohtë

Logoja në Youtube e vogëlNdiqni Vondt.net më YOUTUBE

(Ndiqni dhe komentoni nëse dëshironi të bëjmë një video me trajtim specifik, ushtrime ose shtjellime për saktësisht çështjet TUAJ)

logo në facebook të voglaNdiqni Vondt.net më FACEBOOK

(Ne i përgjigjemi pyetjeve të lidhura me shëndetin ABSOLUTISHT FALAS! Përdorni faqen tonë të PYETJES - METNI PSRGJIGJE ose na dërgoni një mesazh përmes Facebook)

 

Literatura përkatëse:
«Në Plutonin: Brenda Mendjes së Alzheimerit« është një përshkrim i fortë i diagnostikimit me sëmundjen Alzheimer dhe të jetuarit me të pa hequr dorë. Libri është shkruar nga gazetari, Greg O'Brien, i cili përmes përshkrimeve të shkëlqyera dhe përvojave personale ju çon përmes rënies graduale gjithnjë e më tej në sëmundjen e Alzheimerit.

burimi:

Leinenga, G. & Götz, J. Skanimi i ultrazërit heq amyloid-β dhe rikthen kujtesën në një model miu të sëmundjes Alzheimer. Science Mjekësia Përkthyese  11 Mars 2015: Vol 7, Issue 278.

Fotografitë: Wikimedia Commons 2.0, FreeStockPhotos, kontributi i lexuesit

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

5 përgjigje
  • lënduar.net thotë:

   Hei!

   Po, duket shumë emocionuese. Në çfarë mënyre mendoni se hulumtimi mund të ishte treguar nga një anë më e mirë? Çfarë duhet të bëhet më tej? Në çdo rast, ne besojmë se një formë e tillë e butë e trajtimit - pa operacione invazive, ilaçe ose injeksione - duhet të investohet shumë. Sëmundja Alzheimer është një çrregullim që shkon shumë përtej funksionit të punës, cilësisë së jetës dhe marrëdhënieve shoqërore. Rritja e kërkimit në zonë për rritjen e cilësisë së jetës, themi!

   Mos harroni ta ndani këtë postim në Facebook, djema. Me rritjen e ndërgjegjësimit për një trajtim të tillë, do të jetë e mundur të bëhet presion mbi hulumtimet qeveritare dhe private më tej - në mënyrë që njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje të bëhen tepër më të mirë. Kjo natyrshëm vlen edhe për familjen e ngushtë dhe miqtë, të cilët kështu nuk do të duhet të shohin një të njohur dhe të dashur që gradualisht largohet mendërisht dhe kognitivisht prej tyre.

   përgjigje
 1. Egil Henrik thotë:

  Një ofertë trajtimi me bazë ultratinguj është në rastin më të mirë disa vjet përpara. Trajtimi duhet të testohet plotësisht te pacientët, dhe kjo kërkon kohë.

  përgjigje
 2. Astrid Helene Røneid thotë:

  Burri im vdiq nga Alzheimer në mars dhe kanë qenë shumë vite të lodhshme. Aq më mirë të dëgjosh se ata kanë arritur aq larg me hulumtimin që ata që janë të sëmurë sot mund të jenë në gjendje të marrin ndihmë. Më dhimbte të shikoja burrin tim duke u bërë keq e më keq dhe përfundimisht ka nevojë plotësisht për kujdes. Ju uroj suksese në hulumtim

  përgjigje
  • Nicolay v / Vondt.net thotë:

   Ngushëllime. Po, të paktën ata po punojnë për të - kështu që ne mund të shpresojmë që kjo të zhvillohet përfundimisht në një formë të plotë të trajtimit.

   përgjigje

Lini një përgjigje

Dëshironi të bashkoheni në diskutim?
Mos ngurroni të kontribuoni!

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.