artriti psoriatik

9 Shenjat e hershme të Artritit Psoriatic

4.8 / 5 (55)

9 Shenjat e hershme të Artritit Psoriatic

Artriti psoriatik është një sëmundje reumatike e kyçeve.

Artriti psoriatik mund të shkaktojë dhimbje dhe inflamacion në nyjet tuaja. Këtu janë nëntë shenja të hershme që ju lejojnë të njohni këtë diagnozë reumatike në një fazë të hershme.

 

Psoriasis është një sëmundje e njohur e lëkurës që shkakton argjendtë, flaking lëkurën në bërryla, kokës dhe gjunjëve. Rreth 30 përqind e atyre me këtë sëmundje të lëkurës preken edhe nga artriti psoriatik. Artriti psoriatik prek kryesisht shpinën dhe gishtat - dhe çon në dhimbje të kyçeve, ngurtësi dhe inflamacion.

 

Ne luftojmë që ata me diagnoza dhe sëmundje të tjera të dhimbjes kronike të kenë mundësi më të mira për trajtim dhe ekzaminim - diçka me të cilën të gjithë nuk pajtohen, për fat të keq. Ndani artikullin, si ne në faqen tonë të FB og kanali ynë në YouTube (kliko këtu) në mediat sociale për të na bashkuar në luftën për një jetë më të mirë të përditshme për ata me dhimbje kronike.

 

(Klikoni këtu nëse doni të ndani artikullin më tej)

 

Në këtë artikull, ne kalojmë në 9 shenja të hershme të artritit psoriatik që ju lejojnë të njohni diagnozën në një fazë të hershme - dhe kështu merrni trajtimin e duhur. Në fund të artikullit mund të lexoni edhe komente nga lexuesit e tjerë.

 A po pyesni për diçka apo doni më shumë rimbushje të tilla profesionale? Na ndiqni në faqen tonë në Facebook «Vondt.net - Ne ju lehtësojmë dhimbjen"ose Kanali ynë në Youtube (hapet në një lidhje të re) për këshilla të mira të përditshme dhe informacione të dobishme shëndetësore.

 

1. Inflamacion i syve

Pika e syrit në sëmundjen e Sjøgren

Ne fillojmë me një simptomë që shpesh befason shumë - përkatësisht pezmatimi i syve. Personat me artrit psoriatik kanë një incidencë më të lartë të inflamacionit në sy. Kjo mund të përfshijë acarim, dhimbje, sy të kuq, ënjtje dhe lëkurë të kuqërremtë rreth syve.

Inflamacion i tillë i syve quhet uveitit. Nëse vuani nga artriti psoriatik, keni një shans prej 7-17% për të zhvilluar këtë lloj inflamacioni të syve - një inflamacion që mund të çojë në komplikime të shikimit dhe dëmtime vizuale për shkak të mungesës së trajtimit. Trajtimi është kryesisht medicinal për jastëkun dhe zvogëlon inflamacionin.

 

Kjo nënvizon rëndësinë e këtij neni. Diagnoza e hershme mund të sigurojë që shikimi juaj të ruhet dhe që inflamacioni të mos dëmtojë nervin optik të syrit ose dëmtime të tjera.

 

Lexoni më shumë: - 5 Ushtrime ushtrimesh për ata me Fibromyalgia

pesë ushtrime stërvitore për ata me fibromialgji

Klikoni këtu për të lexuar më shumë rreth këtyre ushtrimeve ushtrimore - ose shikoni videon më poshtë.

 VIDEO: 5 ushtrime lëvizjeje për ata me reumatizëm të indeve të buta

Veshjet e qetë dhe të kontrolluara dhe ushtrimet e ushtrimeve mund t'ju ndihmojnë të zvogëloni stresin fizik dhe mendor në trupin tuaj. Në videon më poshtë mund të shihni një program ushtrimesh me pesë ushtrime të ndryshme që mund t'ju ndihmojnë të zvogëloni stresin.

Bashkohuni me familjen tonë dhe pajtohuni në kanalin tonë në YouTube (klikoni këtu) për këshilla falas për ushtrime, programe ushtrimesh dhe njohuri shëndetësore. Mirësevini në jetë!

 

2. Swnjtje dhe akumulimi i lëngjeve në nyje

artriti2

Një shenjë karakteristike e artritit psoriatik dhe llojeve të tjera të sëmundjes reumatizmale të nyjeve është artriti. Inflamacioni i nyjeve gjithashtu do të shkaktojë skuqje të lëkurës, zhvillim të nxehtësisë dhe ënjtje lokale.

 

Indet inflamatore prodhojnë nxehtësi për shkak të rritjes së aktivitetit inflamator. Një nyje e përflakur mund të ndjehet nxehtë kur preket. A e dini se ka masa natyrale anti-inflamatore kundër inflamacionit të tillë? Mund të lexoni më shumë rreth kësaj përmes lidhjes më poshtë.

 

Shumë njerëz janë të rrënuar me dhimbje kronike dhe sëmundje që shkatërrojnë jetën e përditshme - kjo është arsyeja pse ju inkurajojmë të Ndani këtë artikull në mediat socialeMos ngurroni të pëlqeni faqen tonë në Facebook og YouTube channel (kliko këtu) dhe thoni, "Po për më shumë hulumtime mbi diagnozat e dhimbjes kronike".

 

Në këtë mënyrë, mund të bëhen më të dukshme simptomat që lidhen me këtë diagnozë dhe të sigurojnë që më shumë njerëz të merren seriozisht - dhe kështu të marrin ndihmën që u nevojitet. Ne gjithashtu shpresojmë që një vëmendje e tillë e rritur mund të çojë në fonde më të mëdha për kërkime mbi metodat e reja të vlerësimit dhe trajtimit.

 

Lexoni gjithashtu: 7 Trajtime Natyrore për Artritin Psoriasis

Trajtime natyrale për artritin psoriatik

Këtu mund të lexoni më shumë rreth shtatë trajtime të ndryshme natyrore për artritin e psoriasis.

 3. Dhimbje të ulët në shpinë (Lumbago)

Njeriu qëndron në pjesën e majtë të shpinës së ulët me dhimbje

Artriti psoriatik është i lidhur drejtpërdrejt me një rritje të incidencës së dhimbjes në pjesën e poshtme të shpinës - i njohur gjithashtu si pjesa e poshtme e shpinës. Kjo mund të mos jetë një surprizë për shumicën prej nesh - për shkak të faktit se artriti psoriatik çon në artrit dhe në mbajtjen e lëngjeve.

 

Këta faktorë gjithashtu çojnë në më shumë lëng brenda vetë kyçit - i cili nga ana tjetër mund të çojë në uljen e lëvizshmërisë dhe dhimbjen e kyçeve. Janë veçanërisht nyjet e shpinës së poshtme që janë më të prirur për një rritje të dhimbjes tek ata me artrit psoriatik. Shumë prej tyre kanë një efekt të mirë të trajtimit nga chiropractor ose fizioterapist modern për sëmundje të tilla.

 

Sidoqoftë, është e rëndësishme të raportohet se nuk është vetëm pjesa e poshtme e shpinës ajo që është më e prirur për dhimbje tek ata me artrit psoriatik - dhe shumë çrregullime të tjera reumatike. Kërkohet një diagnozë tjetër që prek më shpesh këtë grup pacientësh qafën stresiMund të lexoni më shumë në lidhje me këtë në artikullin nga R Centerholt Qendra Chiropractor dhe Fizioterapia në artikullin më poshtë.

 

Lexoni gjithashtu: - Kjo duhet ta dini për të folurit në stres

Dhimbje në qafë

Lidhja hapet në një dritare të re.

 4. Thonjtë që bien dhe simptomat e thonjve

Artriti i psoriazës mund të bëjë që thonjtë të prishen plotësisht ose pjesërisht nga thonjtë. Quhet termi mjekësor për këtë fenomen onycholysis. Një ndarje e tillë e thonjve mund të ndodhë edhe për shkak të traumës - për shembull duke goditur gishtin e këmbës në një buzë ose nëse ju shkelin gjatë një ndeshje futbolli.

 

Kjo mund të ndodhë si në duar ashtu edhe në këmbë. Shtë një problem shqetësues që prek shumë prej atyre me artrit psoriasis dhe i cili gjithashtu mund të çojë në vështirësi në vrapim ose ecje. Shumë gjithashtu mund ta shohin si të turpshme ose parandalimin e një shoqërie. Thonjtë gjithashtu mund të preken nga indentacione të vogla (çadra) në vetë strukturën e thonjve.

 

Nga rruga, e dini se disa lloje të dietave dhe dietave mund të ndihmojnë në luftimin e inflamacionit në muskuj dhe nyje? 'Dieta fibromyalgia' ndjek udhëzimet dhe udhëzimet kombëtare dietike dhe mund të ketë një efekt pozitiv tek ata me çrregullime reumatike. Mund të lexoni më shumë në lidhje me të në artikullin më poshtë.

 

Lexoni gjithashtu: - Raporti i hulumtimit: Kjo është dieta më e mirë për fibromialgjinë

dieta fibromyalgid2 700px

Klikoni në imazhin ose lidhjen e mësipërme për të lexuar më shumë rreth dietës korrekte të përshtatur për ata me fibro.

 5. Gishtat dhe gishtat e fryrë

hallux valgus-me prirje gishtin e madh

Ellingnjtja e gishtërinjve dhe gishtërinjve është e njohur gjithashtu si dactylitis - dhe është një nga shenjat më të forta të artritit psoriatik. Në shumë njerëz, artriti psoriatik fillimisht fillon në nyjet më të vogla të duarve ose këmbëve. Kjo gjendje është e njohur gjerësisht si gishtat e sallamit kur ndodh në gishta.

 

Shumë njerëz ndoshta do të befasohen që ënjtjet e tilla renditen si një nga shenjat më të sigurta të artritit psoriatik - dhe argumentet se kjo gjithashtu ndodh në forma të tjera të reumatizmit. Është Gabim. Artriti psoriatik është gjendja që bën që të gjithë gishtat e duarve ose të këmbëve të fryhen - jo vetëm vetë nyjet.

 

Për një reumatolog, është shumë e rëndësishme të dihet për masa të tjera natyrore anti-inflamatore - përveç ilaçeve. Përmes lidhjes më poshtë mund të lexoni më shumë rreth tetë masa natyrale që mund t'ju ndihmojnë të mbani inflamacionin, përfshirë enthesitin, sinovitin dhe tendinitin, në kontroll.

 

Lexoni gjithashtu: - 8 Masa Natyrore Anti-Inflamatore Kundër Reumatizmit

8 masa anti-inflamatore kundër reumatizmit

  

6. Artriti i psoriasis dhe dhimbja e këmbës

Dhimbje në këmbë

Artriti psoriatik mund të shkaktojë një incidencë të rritur të dhimbjes në këmbë dhe kyçet e këmbëve. Kjo është për shkak se ata me artrit psoriatik shpesh preken nga enteziti - dmth një gjendje ku ju merrni dhimbje në vetë shtojcën e tendinit aty ku tendina ngjitet në kockë.

 

Në këmbët dhe kyçet e këmbës kjo mund të njihet si dhimbje, ënjtje dhe presion pas thembra (tendoni i Akilit) ose nën këmbë (fascia plantar). Ndër të tjera, kjo mund të shkaktojë dhimbje kur tërhiqeni në mëngjes - e ngjashme me fashitin shputës dhe që dhemb pas vrapimit për një shëtitje. Me kënaqësi rekomandojmë përdorimin e çorape compression fasciitis shputës për ju që ju shqetëson dhimbja në këmbë dhe thembra (lidhja hapet në një dritare të re).

 

Lexoni gjithashtu: 7 llojet e dhimbjes së fibromialgjisë [Udhëzues i shkëlqyeshëm për llojet e ndryshme të dhimbjes]

shtatë llojet e dhimbjes fibromyalgia

Klikoni me të djathtën dhe shtypni "hap në dritare të re" nëse doni të vazhdoni të lexoni këtë artikull më pas.

  

7. Artriti i psoriasis dhe dhimbja në bërryl

A është një inflamacion i tendinit ose një dëmtim i tendonit?

Entuziazmi, dhimbja dhe inflamacioni i palëve të tendinit gjithashtu mund të godasin bërrylat. Kjo do të shkaktojë dhimbje të tendinit në përputhje me bërrylin e tenisit - i njohur gjithashtu si epikondiliti anësor. Simptomat klasike mund të përfshijnë dhimbje në rrokje, ulje të forcës së rrokjes dhe dhimbje në bërryl gjatë rrotullimit ose punës manuale.

 

Problemet e tendinit gjithashtu mund të shkaktojnë që ajo të bëhet shumë e ndjeshme ndaj presionit kur prekni zonat e prekura. Me fjalë të tjera, ata me artrit psoriatik gjithashtu kanë një rrezik të rritur për të pasur probleme me tendinin dhe tendinitin.

 

Terapia e valëve të presionit është një formë moderne e trajtimit që mund të sigurojë lehtësimin e simptomave dhe përmirësimin funksional. Kjo formë e trajtimit normalisht kryhet nga profesionistë të kujdesit shëndetësor të miratuar zyrtarisht - siç është një kiropraktor ose fizioterapist.

 

Lexoni gjithashtu: Farë duhet të dini për trajtimin e valës së presionit

pasqyrë e trajtimit të topit nën presion foto 5 700

  

8. Lodhja dhe lodhja

Ashtu si diagnozat e tjera reumatike, artriti psoriatik mund të çojë në një përgjigje të vazhdueshme, autoimune në trup. Kjo do të thotë që sistemi imunitar i trupit të tij pothuajse vazhdimisht sulmon qelizat e vetë trupit. Nuk është për t'u habitur, kjo do të kërkojë sasi të mëdha energjie nga të prekurit - gjë që mund të çojë në lodhje.

 

Lodhja dhe lodhja thjesht do të thotë që vazhdimisht ndjeheni të lodhur dhe të energjisë. Shumë njerëz me artrit psoriatik mendojnë se janë jashtëzakonisht të lodhur në fund të ditës dhe se shpesh duhet të bëjnë një sy gjumë pasdite.

 

Lexoni gjithashtu: Gjithçka që duhet të dini për Artritin e Psoriasis

artrit psoriasis 700

  

9. Ngurtësia dhe dhimbja e përbashkët

Kthim i ngurtë rreth mëngjesit në shtrat

Siç u përmend, artriti psoriatik shkakton ndryshime brenda nyjeve - në formën e inflamacionit dhe akumulimit të lëngjeve. Këto ndryshime mund të shkaktojnë që nyjet të ndjehen të ngurta me lëvizjen dhe të jenë të dhimbshme ose drejtpërdrejt të dhimbshme në pozicione të caktuara.

 

Kështu, si me reumatizmat e tjerë, ata me artrit psoriatik kanë një incidencë të rritur të dhimbjeve të nyjeve. Prandaj, shumë njerëz bëhen jashtëzakonisht të varur nga mbajtja e funksionalitetit përmes një kombinimi të terapisë fizike dhe ushtrimeve në shtëpi. Ju do të gjeni sugjerime për ushtrime të tilla në kanali ynë në Youtube (kliko këtu)

 

Vetë-Ndihmë e Rekomanduar për Dhimbjet Reumatike dhe Kronike

Doreza kompresimi të buta zbutëse - Foto Medipaq

Klikoni në imazh për të lexuar më shumë rreth dorezave të kompresimit.

  • Tërheqësit e gishtërinjve (disa lloje të reumatizmit mund të shkaktojnë gishtërinjtë e përkulur - për shembull gishtat e çekanit ose hallux valgus (gishti i madh i përkulur) - tërheqësit e gishtave mund të ndihmojnë në lehtësimin e tyre)
  • Shirita mini (shumë me dhimbje reumatike dhe kronike mendojnë se është më lehtë të stërvitet me elastikë të zakonshëm)
  • Shkaktojë pikë Balls (vetë-ndihmë për të punuar muskujt në baza ditore)
  • Krem Arnica ose kondicioner ngrohje (shumë njerëz raportojnë një lehtësim të dhimbjes nëse përdorin, për shembull, krem ​​arnica ose kondicioner nxehtësie)

- Shumë njerëz përdorin krem ​​arnica për dhimbje për shkak të nyjeve të forta dhe muskujve të lënduar. Klikoni në imazhin e mësipërm për të lexuar më shumë se si arnicakrem mund të ndihmojë në lehtësimin e situatës tuaj të dhimbjes.

 

Lexoni gjithashtu: Regjistrohuni në Kanalin tonë në Youtube për Programet e Ushtrimeve Falas

joga kundër dhimbjes

Në kanal do të gjeni një numër videosh trainimesh që mund t'ju ndihmojnë të arrini një jetë më të mirë të përditshme. Lidhja e mësipërme hapet në një dritare të re.

  

Dëshironi më shumë informacion? Bashkohu me këtë grup dhe shpërndaj informacionin më tej!

Bashkohuni me grupin në Facebook «Reumatizmi dhe dhimbja kronike - Norvegji: Hulumtime dhe lajme» (kliko këtu) për azhurnimet më të fundit mbi kërkimet dhe shkrimet e mediave për çrregullimet reumatike dhe kronike. Këtu, anëtarët gjithashtu mund të marrin ndihmë dhe mbështetje - në të gjitha kohërat e ditës - përmes shkëmbimit të përvojave dhe këshillave të tyre.

 

Na ndiqni në YouTube për Njohuri dhe Ushtrime Shëndetësore Falas

VIDEO: Ushtrime për reumatistët dhe ata që preken nga fibromialgjia

Ndjehuni të lirë të regjistroheni në kanalin tonë (kliko këtu) - dhe ndiqni faqen tonë në FB për këshilla të përditshme shëndetësore dhe programe ushtrimesh.

 

Shpresojmë vërtet që ky artikull mund t'ju ndihmojë në luftën kundër dhimbjes kronike. Nëse kjo është diçka për të cilën jeni shumë e apasionuar, atëherë shpresojmë që të vendosni të bashkoheni me familjen tonë në mediat sociale dhe ta ndani artikullin më tej.

 

Ndjehuni të lirë për të ndarë në Media Sociale për Mirëkuptim për Dhimbje Kronike

Përsëri, ne duam të pyesni bukur ta ndani këtë artikull në mediat sociale ose përmes blogut tuaj (ju lutemi lidheni direkt me artikullin). Kuptimi, njohuritë e përgjithshme dhe përqendrimi i shtuar janë hapat e parë drejt një jete më të mirë të përditshme për ata me diagnoza kronike të dhimbjes.

 Sugjerime për mënyrën se si mund të ndihmoni në luftimin e dhimbjes kronike: 

Opsioni A: Ndani direkt në FB - Kopjoni adresën e faqes në internet dhe ngjiseni në faqen tuaj në facebook ose në një grup përkatës të facebookut ku jeni anëtar. Ose shtypni butonin "SHARE" më poshtë për të ndarë postimin më tej në facebook-un tuaj.

 

Prekni këtë për të ndarë më tej. Një falënderim i madh për të gjithë ata që kontribuojnë në promovimin e kuptimit të rritur të reumatizmit.

 

Opsioni B: Lidhuni drejtpërdrejt me artikullin në blogun tuaj ose faqen në internet.

Opsioni C: Ndiqni dhe të barabartë Faqja jonë në Facebook (klikoni këtu nëse dëshironi) dhe Kanali ynë në YouTube (klikoni këtu për më shumë video falas!)

 

dhe gjithashtu mos harroni të lini një vlerësim të yjeve nëse ju pëlqen artikulli:

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

  

FAQE T NE VAJTshme: 7 Trajtime Natyrore për Artritin Psoriasis

Trajtime natyrale për artritin psoriatik

Klikoni në foton më lart për të kaluar në faqen tjetër.

 

 

Logoja në Youtube e vogëlNdiqni Vondt.net më YOUTUBE

(Ndiqni dhe komentoni nëse doni që ne të bëjmë një video me ushtrime ose shtjellime specifike për saktësisht çështjet TUAJ)

logo në facebook të voglaNdiqni Vondt.net më FACEBOOK

(Ne përpiqemi t'u përgjigjemi të gjitha mesazheve dhe pyetjeve brenda 24-48 orësh. Ne gjithashtu mund t'ju ndihmojmë të interpretoni përgjigjet e MRI dhe të tjera.)

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

0 përgjigje

Lini një përgjigje

Dëshironi të bashkoheni në diskutim?
Mos ngurroni të kontribuoni!

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.