Bursiti prepatelar - ënjtje e tasit të gjurit - Wiki Wiki

Bursiti infrapatellar (mukoziti i gjurit).

Pneumonia e gjurit, e njohur gjithashtu si bursiti infrapatellar, është një gjendje që mund të shkaktojë dhimbje, ënjtje të kuqërremtë dhe inflamacion në pjesën e poshtme të patellës.


Bursiti infrapatellar mund të ndodhë pas një traume të vetme (rënie ose aksident) ose mikrotraumash të përsëritura (siç është sforcimi i zgjatur). Mukoziti në pjesën e poshtme të kapakut të gjurit mund të ndodhë nga diçka aq e thjeshtë sa qëndrimi në gjunjë për pjesë të mëdha të ditës në një sipërfaqe të fortë. Përkthyer drejtpërdrejt nga anglisht gjithashtu kërkohet gjunjë e kirkemann(Gju i klerikëve).

 

Pozicioni i qeses së mukusit të tokës është i ekspozuar ndaj traumave ose dëmtimeve të fërkimit. Siç mund ta shihni në foton më poshtë, ajo ndodhet poshtë bursës infrapatellar me emrin patella.

 

Bursiti infrapatelar (pezmatimi i mukozës së gjurit) - Foto Wiki

Shënim: Një diagnozë diferenciale e bursitit infrapatelar është bursiti prepatelar. Mund të shkaktojnë simptoma shumë të ngjashme.

Farë është një çantë / çantë e hollë?

Bursa është një 'qeskë mukusi' e mbushur me lëng që gjendet në pjesë të ndryshme të trupit. Këto qeska mukoze janë të dizajnuara për të zvogëluar fërkimet midis shtresave të ndryshme të indeve - kështu që ato zakonisht ndodhen në zona që mund të jenë të prirura ndaj dëmtimeve të tilla të fërkimit.

 

Ne fuqimisht ju rekomandojmë që të përdorni veshje të lehta për kompresimin e gjurit për të nxitur shërimin natyror në zonë - siç ilustrohet më poshtë.

Si mund të bëj kopje të gjurit dhe të sigurojë riparim më të shpejtë?

Ne rekomandojmë mbështetja compression Nëse vuani nga dhimbja dhe dëmtimi afatgjatë i gjurit - zhurma e kompresimit ka treguar në studime se mund të rrisë qarkullimin e gjakut në vend dhe kështu të sigurojë riparim më të shpejtë në strukturat e gjurit.

mbështetja e gjurit redaktuar

- Mbështetje për kompresimin e gjurit me një madhësi (Kliko të saj ose në foto për të lexuar më shumë rreth kësaj mbështetje për kompresim)

 

Simptomat e bursitit infrapatellar

Zona mund të bëhet e nxehtë, e dhimbshme dhe e kuqërremtë në lëkurë - një ënjtje e qartë zakonisht do të jetë gjithashtu e pranishme. Me fjalë të tjera, do të ndihet si një pezmatim i gjurit dhe pateles, dhe dhimbja është në shumicën e rasteve e pranishme edhe gjatë natës. Në raste të caktuara (për shembull në mungesë të trajtimit) inflamacioni mund të bëhet septik, dhe më pas quhet bursit septik infrapatellar.

 

Bursiti prepatelar - ënjtje e tasit të gjurit - Wiki Wiki

Kjo fotografi tregon bursiti prepatelar - i cili mund të interpretohet keq si bursit infrapatellar dhe anasjelltas.

 

Trajtimi i bursitit infrapatellar

  • Diagnostifikoni mjekun tuaj.
  • NSAIDS dhe ilaçe anti-inflamatore.
  • Rest. Shmangni shkaqet e dyshimta.
  • Mbështetje për gjunjë dhe ndoshta kasetë sportive ose shirit kinesio për të parandaluar acarim të mëtejshëm.
  • Nëse nuk ka përmirësim, këshillohuni me një mjek ose dhomë urgjente.

 

Farë mund të bëj edhe kundër dhimbjes në muskuj, nerva dhe nyje?

1. Rekomandohen ushtrime të përgjithshme, ushtrime specifike, shtrirje dhe aktivitet, por qëndroni brenda kufirit të dhimbjes. Dy shëtitje në ditë nga 20-40 minuta bëjnë mirë për tërë trupin dhe muskujt e lënduar.

2. Pika shkaktuese / topat e masazhit ne ju rekomandojmë me forcë - ato vijnë në madhësi të ndryshme kështu që ju mund të goditeni mirë edhe në të gjitha pjesët e trupit. Nuk ka ndihmë më të mirë për veten se kjo! Ne ju rekomandojmë sa më poshtë (klikoni në imazhin më poshtë) - i cili është një grup i plotë i 5 topave të pikës / masazhit në madhësi të ndryshme:

balls shkaktojë pikë

3. trajnimi: Trajnim specifik me truket stërvitore të kundërshtarëve të ndryshëm (si p.sh. ky grup i plotë i 6 thurrjeve të rezistencës së ndryshme) mund të ju ndihmojë të stërvitni forcën dhe funksionimin. Trajnimi i thurrjeve shpesh përfshin trajnime më specifike, e cila nga ana tjetër mund të çojë në parandalimin më të efektshëm të dëmtimit dhe uljen e dhimbjes.

4. Dhimbje lehtësuese - ftohje: Biofriz është një produkt natyral që mund të lehtësojë dhimbjen duke ftohur zonën butësisht. Ftohja rekomandohet veçanërisht kur dhimbja është shumë e rëndë. Kur ato janë qetësuar, atëherë rekomandohet trajtimi i nxehtësisë - prandaj është e këshillueshme që të ketë edhe ftohje edhe ngrohje.

5. Relief Pain - Ngrohja: Ngrohja e muskujve të ngushtë mund të rrisë qarkullimin e gjakut dhe të zvogëlojë dhimbjen. Ne ju rekomandojmë sa më poshtë copë litari e nxehtë / e ftohtë e ripërtërishme (klikoni këtu për të lexuar më shumë në lidhje me të) - i cili mund të përdoret si për ftohje (mund të ngrihet) ashtu edhe për ngrohje (mund të nxehet në mikrovalë).

6. Parandalimi dhe shërimi: Zhurma e kompresimit si ajo si kjo mund të rrisë qarkullimin e gjakut në zonën e prekur dhe kështu të përshpejtojë shërimin natyral të muskujve dhe tendinave të dëmtuar ose të veshur.

 

Produkte të rekomanduara për lehtësimin e dhimbjeve në dhimbje

Biofreeze llak-118ml-300x300

Biofriz (Ftohtë / kimioterapi)

blej tani

 

 

 


 

 

Lexoni gjithashtu:
- Dhimbje gju (mësoni rreth shkaqeve të ndryshme të dhimbjes në gju dhe çfarë mund të bëni për të hequr qafe ato)

 

Logoja në Youtube e vogëlNdiqni Vondt.net më YOUTUBE

(Ndiqni dhe komentoni nëse doni që ne të bëjmë një video me ushtrime ose shtjellime specifike për saktësisht çështjet TUAJ)

logo në facebook të voglaNdiqni Vondt.net më FACEBOOK

(Ne përpiqemi t'u përgjigjemi të gjitha mesazheve dhe pyetjeve brenda 24-48 orësh. Ne gjithashtu mund t'ju ndihmojmë të interpretoni përgjigjet e MRI dhe të tjera.)

 

0 përgjigje

Lini një përgjigje

Dëshironi të bashkoheni në diskutim?
Mos ngurroni të kontribuoni!

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.