zorrë irrituese

 

Zorrë e Irritueshme (IBS) | Shkaku, simptomat, parandalimi dhe trajtimi

Sindroma e zorrës së irrituar është një sëmundje ndihmon tretjen e ushqimit që njihet gjithashtu si zorra e trashë spastike, sindromi i zorrës së irrituar, koliti mukoz dhe koliti spastik. Sindroma e zorrës së irrituar mund të shkaktojë ngërçe në stomak, fryrje të stomakut (ënjtje stomaku, kapsllëk dhe diarre. Këtu do të mësoni më shumë rreth shkaqeve, simptomave, parandalimit, dietës, vetë-masave dhe trajtimit të sindromës së zorrës së irrituar.

 

Rreth 3-20% e popullsisë së Norvegjisë mund të preken herë pas here nga zorrë e irrituar. Disa kalimtarë, por edhe shumë me probleme afatgjata të zorrëve - të ashtuquajturat zorrë kronike të irritueshme. Gjendja prek gratë më shpesh sesa burrat dhe mund të ndryshojë në lidhje me simptomat dhe sëmundjet. Gjendja quhet gjithashtu sindromi i zorrës së irrituar.

 

Ndiqni dhe si ne gjithashtu Faqja jonë në Facebook og Kanali ynë në YouTube falas, azhurnime ditore të shëndetit.

 

Në artikull, ne do të rishikojmë:

 • Isfarë është zorrë e irritueshme?
 • Kindfarë lloj simptomash dhe dhimbjesh jep zorrë irrituese
 • Simptomat e zorrës së irrituar tek burrat
 • Simptomat e zorrës së irrituar tek gratë
 • Arsyeja pse disa vuajnë nga sindroma e zorrës së irrituar
 • Nxitës për sindromën e zorrës së irrituar
 • Diagnoza e zorrës së irrituar
 • Dieta për zorrë të irritueshme
 • Trajtimi i zorrës së irrituar
 • Vetë-masa kundër sëmundjes së zorrëve
 • Zorrë e irritueshme dhe sëmundjet shoqëruese (përfshirë stresin, kapsllëkun, diarre dhe humbjen e peshës)

 

Në këtë artikull do të mësoni më shumë rreth zorrës së irrituar, dhe shkaqet, simptomat, dieta dhe trajtimi i kësaj gjendje klinike.

 A po pyesni për diçka apo doni më shumë rimbushje të tilla profesionale? Na ndiqni në faqen tonë në Facebook «Vondt.net - Ne ju lehtësojmë dhimbjen"ose Kanali ynë në Youtube (hapet në një lidhje të re) për këshilla të mira të përditshme dhe informacione të dobishme shëndetësore.

Simptomat e zorrës së irrituar

Diskutim me profesionistë të shëndetit

Ekzistojnë disa simptoma karakteristike dhe shenja të shqetësimeve të zorrëve dhe tretjes. Disa nga më të zakonshmet përfshijnë:

 • diarre
 • kapsllëk
 • Ndjenjë se stomaku është i fryrë
 • Gaz dhe ënjtje në stomak
 • dhimbje barkut
 • dhimbje barku

Nuk është e pazakontë për ata që kanë zorrë irrituese të provojnë episodet me një kombinim të kapsllëkut dhe diarresë - megjithëse shumë, duke folur tradicionalisht, besojnë se njëri e shkul tjetrin. Alsoshtë gjithashtu rasti që simptomat e sindromës së zorrëve të irritueshme mund të shkojnë shumë lart e poshtë në kohë - ku periudha të caktuara mund të jenë po aq të këqija dhe periudhat e tjera mund të jenë praktikisht asimptomatike. Por siç u përmend më herët, shumë njerëz kanë sindromë kronike të zorrëve të irritueshme. Për t'u diagnostikuar me sindromën e zorrës së irrituar, duhet të përjetoni sëmundje për të paktën tre muaj me tre episode çdo muaj.

 

Simptomat e zorrës së irrituar tek gratë

Shtë gjithashtu e vërtetë që simptomat e zorrës së irrituar mund të ndryshojnë disi nga personi në person dhe midis gjinive. Tek gratë, simptomat shpesh kanë një tendencë të lodhur për tu përkeqësuar gjatë periudhave hormonale - domethënë, veçanërisht në lidhje me ciklin menstrual. Dihet gjithashtu që gratë në menopauzë kanë më pak probleme të zorrëve sesa gratë që janë ende me menstruacione. Ka gjithashtu raporte se disa gra kanë rritur shqetësime në lidhje me shtatzëninë dhe shtatzëninë.

 

Simptomat e zorrës së irrituar te burrat

Simptomat e sindromës së zorrës së irrituar janë kryesisht të njëjtat tek burrat - por atëherë është kështu të shkosh te mjeku atëherë. Burrat janë dukshëm më keq kur bëhet fjalë për adresimin e çështjeve dhe çështjeve si kjo.

 

Lexoni më shumë: - 6 Shenja të Hershme të Kancerit të Stomakut

dhimbje barku7

  

Dhimbje barku dhe Sindroma e zorrës së Irritueshme

dhimbje stomaku

Shumë njerëz e përshkruajnë dhimbjen që përjetojnë me sindromën e zorrës së irrituar si ngërçe dhe sikur stomaku të “shtrëngohet”. Përshkrimet e zakonshme të dhimbjes së barkut për shkak të zorrës së irrituar përfshijnë:

 

 • Se stomaku është ngërç

 • Shtypja e dhimbjes në bark

Në kombinim me këto dhimbje, shpesh do të përjetoni që shkuarja në tualet do të "lehtësojë presionin" dhe do të zvogëlojë dhimbjen. Gjithashtu, shpesh do të shihni një ndryshim në sa shpesh shkoni në banjë dhe se mund të shihni një ndryshim në mënyrën se si duken jashtëqitjet.

 

Shkaku: Pse dikush vuan nga sëmundja e zorrës së irrituar?

Shkaku i saktë i sindromës së zorrës së irrituar ende nuk dihet plotësisht. Shkencëtarët besojnë se mund të jetë për shkaqe të ndryshme, por veçanërisht kundër teorive se është për shkak të një sistemi imunitar tepër aktiv dhe zorrëve të tepërta. Dihet gjithashtu që inflamacioni i mëparshëm bakterial i zorrëve mund të jetë shkak i sëmundjeve të tilla. Fakti që ka kaq shumë shkaqe të mundshme të zorrës së irrituar e bën të vështirë parandalimin e goditjes.

 

Nga më shumë proceset fizike që shkakton zorrë e irritueshme, zbulojmë:

 • Sëmundja e butë e celiacit mund të dëmtojë zorrët dhe të shkaktojë zorrë irrituese.
 • Lëvizjet më të ngadalta ose spastike të zorrëve - të cilat sjellin ngërçe të dhimbshme në bark. Një aktivitet i tillë i ngritur mund të shihet edhe në nivele të ngritura të stresit në trup.
 • Nivele anormale të serotoninës në zorrë - të cilat ndikojnë në funksionin dhe mënyrën se si lëviz jashtëqitja nëpër zorrë.

 

Lexoni më shumë: - Çfarë duhet të dini për të folurit në stres

dhimbje në qafë 1

(Kjo lidhje hapet në një dritare të re)Nxitës për sindromën e zorrës së irrituar

dhimbje koke stresi

Ka disa shkaktues të njohur që shkaktojnë dhe përkeqësojnë sindromën e zorrës së irrituar. Kjo gjithashtu do të thotë se çelësi për parandalimin e "shpërthimeve" të sindromës së zorrëve të irritueshme qëndron në shmangien pikërisht të këtyre shkaktarëve. Stressshtë veçanërisht stresi, ankthi dhe llojet e ndryshme të ushqimit (të tilla si gluteni dhe laktoza) ato që njihen më së miri për nxitjen e simptomave të zorrëve të irritueshme.

 

Dhe është e vërtetë që ajo ndryshon në bazë të llojit të ushqimit ndaj të cilit reagojnë njerëzit. Nëse nuk do të ishte tashmë e komplikuar sa duhet. Për shembull, disa simptoma të zorrëve mund të shkaktohen nga ngrënia e llojeve të caktuara të butakut dhe bukës së bardhë, ndërsa një tjetër i përgjigjet vetëm qumështit. Ne ju rekomandojmë fuqimisht që të mbani një ditar ushqimi për të renditur se cilat lloje të ushqimeve ju përgjigjen.

 

Stresi dhe ankthi janë faktorë të tjerë që me të vërtetë mund të bëjnë që stomaku dhe zorrët të shkojnë keq. Prandaj, është jashtëzakonisht e rëndësishme që të merrni kohë për veten tuaj dhe të merrni masa për të zvogëluar stresin dhe kushtet kaotike në një ditë të ngarkuar. Disa masa të tilla mund të përfshijnë trajnime, shëtitje në pyje, yoga ose trajnim në pishinë me ujë të nxehtë. Për të përmendur disa.

 

Lexoni gjithashtu: - Si të njohim shenjat dhe simptomat e goditjes në tru

gliomas

 Diagnoza e zorrës së irrituar

Për të diagnostikuar zorrën e irrituar, mjeku juaj së pari do të marrë një histori të plotë (histori). Pastaj ka disa mënyra për të zbuluar se çfarë po shkakton simptomat tuaja:

 

 • Testi i stolit: Një analizë e stoolit mund të ekzaminojë infeksionet dhe inflamacionet.
 • Testet e gjakut: Përdoren për të kërkuar mungesë hekuri dhe çdo mangësi tjetër minerale që mund të keni.
 • Kolonoskopia: Një test i veçantë që përdoret për të ekzaminuar nëse simptomat tuaja janë për shkak të kolitit, sëmundjes së Crohn ose kancerit.
 • Ditari i dietës: Mjeku juaj mund t'ju kërkojë të shkruani se çfarë hani - dhe zakonet tuaja të zorrëve (të tilla si kur shkoni në banjë dhe si duken jashtëqitjet tuaja).

 

Një mpiksje gjaku që shfaqet në mushkëri është fatale. Nëse dyshohet, dhoma e urgjencës duhet të kontaktohet menjëherë.

 

Trajtimi i zorrës së irrituar

Ne mund ta ndajmë trajtimin e zorrës së irrituar në katër kategori kryesore:

 • dietë: Çelësi për një zorrë më të shëndetshme qëndron në dietë. Këtu po flasim për një studim gjithëpërfshirës të asaj se çfarë lloj ushqimi ju jep probleme të zorrëve dhe për t'i prerë këto - në të njëjtën kohë kur përqendroheni në ngrënien e ushqimeve që kanë dokumentuar efekte të mira shëndetësore në sistemin e zorrëve (të tilla si ushqime të fermentuara dhe probiotikë). Kjo vlen edhe për prerjen e ushqimeve pro-inflamatore që dihet se kontribuojnë në rritjen e reaksioneve inflamatore në zorrët.

 

 • droga: Ilaçet mund të jepen nëse nuk i përgjigjeni një diete më të rreptë. Ilaçet për kapsllëk dhe diarre mund t'ju ndihmojnë të kontrolloni shpeshtësinë e vizitave tuaja.

 

 • probiotics: Me probiotikë nënkuptojmë ushqime dhe pije që stimulojnë një florë bakteriale të shëndetshme brenda zorrëve tuaja. Ju gjithashtu mund të blini produkte kos në dyqanin tuaj ushqimore për t'ju ndihmuar të merrni një florë bakteriale më të shëndetshme.

 

 • Stress Reduction: Stresi shkakton përgjigje fiziologjike në zorrë. Prandaj, është jashtëzakonisht e rëndësishme që ta merrni seriozisht stresin e jetës së përditshme - dhe të lini kohë për veten tuaj për të stresuar.

 

Lexoni gjithashtu: - 7 Simptomat e Fibromialgjisë tek Gratë

Fibromyalgia Femër

  

Përmblidhnieringë

Parkinsons

Theelësi i sëmundjeve të tretjes qëndron në një dietë të përmirësuar. Diçka me të cilën ndoshta jeni dakord? Ne rekomandojmë një dietë anti-inflamatore (për shembull kjo) e cila ka një përmbajtje të lartë të perimeve dhe ushqimeve ushqyese.

 

Mos ngurroni të ndani njohuri në lidhje me zorrën e irrituar

Njohuria në mesin e publikut të gjerë dhe profesionistëve të shëndetit është mënyra e vetme për të rritur përqendrimin drejt zhvillimit të metodave të reja të vlerësimit dhe trajtimit për diagnostikimin e dhimbjeve kronike. Shpresojmë që të merrni kohën për ta ndarë këtë më tej në mediat sociale dhe të falënderoni paraprakisht për ndihmën tuaj. Ndarja juaj do të thotë shumë për ata që preken.

 

Mos ngurroni të shtypni butonin e mësipërm për të ndarë më tej postimin.

 

A keni pyetje në lidhje me artikullin apo keni nevojë për ndonjë këshillë tjetër? Na pyesni direkt përmes tonë facebook faqe ose përmes kutisë së komenteve më poshtë.

 

Vetë-ndihmë e rekomanduar

pako e nxehtë dhe e ftohtë

Fuskë kombinimi të ripërdorshme (copë litari për ngrohje dhe ftohje)

Nxehtësia mund të rrisë qarkullimin e gjakut në muskuj të ngushtë dhe të lënduar - por në situata të tjera, me dhimbje më akute, rekomandohet ftohja, pasi zvogëlon transmetimin e sinjaleve të dhimbjes. Për shkak të faktit se këto mund të përdoren gjithashtu si një pako e ftohtë për të qetësuar ënjtjen, ne ju rekomandojmë këto.

 

Lexoni më shumë këtu (hapet në një dritare të re): Fuskë kombinimi të ripërdorshme (copë litari për ngrohje dhe ftohje)

 

Vizitoni nëse është e nevojshme «Dyqani juaj Shëndetësor»Për të parë më shumë produkte të mira për vetë-mjekim

Klikoni imazhin ose lidhjen më lart për të hapur Dyqanin tuaj të Shëndetit në një dritare të re.

 

FAQE T NE VAJTshme: - Kështu mund ta dini nëse keni një mpiksje gjaku

mpiksje gjaku në këmbë - redaktuar

Klikoni në imazhin më lart për të vazhduar në faqen tjetër. Përndryshe, na ndiqni në mediat sociale për azhurnime të përditshme me njohuri falas shëndetësore.

 Logoja në Youtube e vogëlNdiqni Vondt.net më YOUTUBE

(Ndiqni dhe komentoni nëse doni që ne të bëjmë një video me ushtrime ose shtjellime specifike për saktësisht çështjet TUAJ)

logo në facebook të voglaNdiqni Vondt.net më FACEBOOK

(Ne përpiqemi t'u përgjigjemi të gjitha mesazheve dhe pyetjeve brenda 24-48 orësh. Ne gjithashtu mund t'ju ndihmojmë të interpretoni përgjigjet e MRI dhe të tjera.)

 

Bëheshin pyetje të shpeshta në lidhje me Zorrën e Irritueshme dhe IBS

Mos ngurroni të na bëni një pyetje në seksionin e komenteve më poshtë ose përmes mediave tona sociale.

0 përgjigje

Lini një përgjigje

Dëshironi të bashkoheni në diskutim?
Mos ngurroni të kontribuoni!

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.