6 Ushtrime për Ata me Fibromyalgia

6 Ushtrime për Ata me Fibromyalgia

Fibromyalgia është një çrregullim kronik që shkakton dhimbje të përhapur dhe ndjeshmëri të rritur në nerva dhe muskuj.

Gjendja mund ta bëjë stërvitjen e rregullt tepër të vështirë dhe pothuajse të pamundur ndonjëherë - prandaj ne kemi përgatitur një program trajnimi që përbëhet nga 6 ushtrime të buta të përshtatura për ata me Fibromyalgia. Shpresojmë se kjo mund t'ju japë lehtësim dhe t'ju ndihmojë të keni një jetë më të mirë të përditshme. Ne gjithashtu rekomandojmë trajnim në pishinë me ujë të nxehtë nëse keni mundësi ta bëni këtë.

 

- Në departamentet tona ndërdisiplinore në Vondtklinikkene në Oslo (Lambertseter) dhe Viken (Tingulli Eidsvoll og Råholt) klinicistët tanë kanë një kompetencë unike profesionale të lartë në vlerësimin, trajtimin dhe trajnimin rehabilitues të dhimbjes kronike. Klikoni në lidhjet ose të saj për të lexuar më shumë rreth departamenteve tona.

bONUS: Lëvizni poshtë për të parë një video ushtrimesh me ushtrime të përshtatura për ata me fibromialgji dhe për të lexuar më shumë rreth teknikave të relaksimit.

 

Lexoni gjithashtu: 7 Këshilla për të Qëndruar me Fibromyalgia

dhemb në muskuj dhe nyje

 

VIDEO: 6 Ushtrime të fuqisë së personalizuar për ne me Fibromyalgia

Këtu ju shihni një program të personalizuar të ushtrimeve për ata me fibromialgji të zhvilluar nga chiropractor Alexander Andorff - në bashkëpunim me një fizioterapist dhe ekipin e tij lokal të reumatizmit. Klikoni në videon më poshtë për të parë ushtrimet.

Bashkohuni me familjen tonë dhe pajtohuni në kanalin tonë në YouTube për këshilla falas për ushtrime, programe ushtrimesh dhe njohuri shëndetësore. Mirë se vini!

 

VIDEO: 5 Ushtrime kundër muskujve të shtrënguar

Fibromyalgia përfshin një incidencë të rritur të dhimbjeve muskulore dhe tensionit të muskujve. Më poshtë janë pesë ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të liroheni në muskuj të ngushtë dhe të tensionuar.

Ju pëlqyen videot? Nëse ju kanë pëlqyer, do t'ju vlerësonim shumë që të abonoheni në kanalin tonë në YouTube dhe të na jepni një bravo në rrjetet sociale. Do të thotë shumë për ne. Faleminderit të madh!

 Së bashku në Luftën kundër Dhimbjes Kronike

Ne i mbështesim të gjithë me dhimbje kronike në luftën e tyre dhe shpresojmë se ju do të mbështesni punën tonë duke e pëlqyer faqen tonë Facebook dhe pajtohuni në kanalin tonë video në YouTube. Ne gjithashtu duam të këshillojmë për grupin mbështetës Reumatizmi dhe dhimbja kronike - Norvegji: Hulumtime dhe lajme - i cili është një grup falas në Facebook për ata me dhimbje kronike ku dini informacione dhe përgjigje.

 

Më shumë fokus duhet t'i kushtohet hulumtimit që synon një gjendje që prek kaq shumë - kjo është arsyeja pse ju kërkojmë me mirësi që ta ndani këtë artikull në mediat sociale, mundësisht përmes faqes sonë në Facebook dhe thoni, "Po për më shumë hulumtime mbi fibromyalgia". Në këtë mënyrë mund të bëhet 'sëmundja e padukshme' më e dukshme.

 

Ushtrim i personalizuar dhe i butë

Importantshtë e rëndësishme të njihni kufizimet e tij për të shmangur "ndezjet" dhe përkeqësimin. Prandaj, është më mirë të provoni stërvitje të rregullta me intensitet të ulët sesa të merrni "kapjen e kapitenit", pasi ky i fundit mund, nëse kryhet gabimisht, ta vendos trupin në çekuilibër dhe të shkaktojë më shumë dhimbje.

 

Lexoni gjithashtu: 7 Shkelës të Njohur që Mund të Përkeqësojnë Fibromyalgia

7 Fibromyalgia Triggers njohur

Klikoni në imazhin e mësipërm për të lexuar artikullin.

  

1. Relaksimi: Teknikat e frymëmarrjes dhe akupresura

Frymë e thellë

Frymëmarrja është një mjet i rëndësishëm në luftën kundër tensionit të muskujve dhe dhimbjeve të nyjeve. Me frymëmarrje më të duhur, kjo mund të rezultojë në rritjen e fleksibilitetit në kafazin e brinjëve dhe lidhjet e muskujve të lidhur, gjë që nga ana tjetër çon në një ulje të tensionit të muskujve.

 

5 teknikë

Parimi kryesor i asaj që konsiderohet të jetë teknika e parë themelore e frymëmarrjes së thellë është të marrësh frymë brenda dhe jashtë 5 herë në një minutë.. Mënyra për të arritur këtë është të marrësh frymë thellë dhe të numërosh në 5, para se të nxehësh rëndë dhe përsëri të numërosh 5.

 

Terapisti që qëndron pas kësaj teknike zbuloi se kjo ka një efekt optimal në ndryshimin e rrahjeve të zemrës në lidhje me faktin se ajo është vendosur në një frekuencë më të lartë dhe kështu është më e gatshme për të luftuar reagimet e stresit.

 

rezistenca Frymarrja

Një tjetër teknikë e njohur e frymëmarrjes është frymëmarrja kundër rezistencës. Kjo duhet ta bëjë trupin të relaksohet dhe të shkojë në një mjedis më të relaksuar. Teknika e frymëmarrjes kryhet duke marrë frymë thellë dhe pastaj duke nxitur përmes gojës gati të mbyllur - në mënyrë që buzët të mos kenë aq distancë dhe që ju duhet të 'shtrydhni' ajrin kundër rezistencës.

 

Mënyra më e lehtë për të kryer 'frymëmarrjen rezistente' është marrja e frymës përmes gojës dhe më pas përmes hundës.

 

Relaksimi me Mat Acupressure

Një vetë-masë e mirë për të qetësuar tensionin e muskujve në trup mund të jetë përdorimi i përditshëm mat akupresure (shih shembullin këtu - lidhja hapet në një dritare të re). Ne ju rekomandojmë që të filloni me seanca prej rreth 15 minutash dhe më pas të vazhdoni në seanca më të gjata pasi trupi bëhet më tolerant ndaj pikave të masazhit. Klikoni të saj për të lexuar më shumë rreth dyshekut të relaksimit. Ajo që është shumë e këndshme për këtë variant që lidhim është se vjen me një pjesë të qafës që e bën më të lehtë punën drejt muskujve të shtrënguar në qafë.

 

2. Ngrohja dhe shtrirja

extension mbrapa

Ngurtësimi i kyçeve dhe dhimbja e muskujve janë shpesh një pjesë e mërzitshme e jetës së përditshme për ata që preken nga fibromialgjia. Prandaj, është shumë e rëndësishme të mbani trupin në lëvizje me shtrirje të rregullt dhe lëvizje të lehta gjatë gjithë ditës - shtrirja e rregullt mund të bëjë që nyjet të lëvizin më lehtë dhe gjaku të rrjedhë në muskuj të shtrënguar.

 

Kjo është veçanërisht e vërtetë për grupet e mëdha të muskujve si hamstrings, muskujt e këmbëve, muskujt e sediljes, shpinën, qafën dhe shpatullat. Pse të mos përpiqeni ta filloni ditën me një seancë shtrëngimi të lehtë që synon grupet më të mëdha të muskujve?

 

3. Ushtrimi gjithëpërfshirës i rrobave për pjesën e pasme dhe të qafës

Ky ushtrim shtrihet dhe mobilizon shtyllën kurrizore në një mënyrë të butë.

Thembra në shtrirje

Pozicionin e fillimit: Qëndroni të katër anët në një rrobë stërvitore. Mundohuni të mbani qafën dhe shpinën në një pozicion neutral, paksa të zgjatur.

Stretching: Më pas ulni të pasmet tuaja kundër thembrave - në një lëvizje të qetë. Mos harroni të mbani kurbën neutrale në shpinë. Mbajeni shtrirjen për rreth 30 sekonda. Vetëm rroba aq shumë sa jeni të kënaqur.

Sa shpesh Përsëriteni ushtrimin 4-5 herë. Ushtrimi mund të kryhet 3-4 herë në ditë nëse është e nevojshme.

 
4. Trajnimi i pishinës me ujë të ngrohtë

trainimi i pishinës me ujë të nxehtë 2

Shumë njerëz me fibromialgji dhe çrregullime reumatike përfitojnë nga stërvitja në një pishinë me ujë të nxehtë.

Shumica e njerëzve me fibromialgji, reumatizëm dhe dhimbje kronike e kanë ditur se stërvitja në ujë të nxehtë mund të jetë më e butë - dhe se i kushton më shumë vëmendje nyjeve të ngurtësuara dhe muskujve të lënduar.

 

Ne jemi të mendimit që trajnimi i pishinës me ujë të nxehtë duhet të jetë një zonë fokusimi për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve afatgjata të muskujve dhe të përbashkët. Fatkeqësisht, e vërteta është se oferta të tilla mbyllen vazhdimisht për shkak të mungesave komunale. Shpresojmë që kjo prirje të përmbyset dhe se jemi duke u përqëndruar më shumë në këtë metodë trajnimi.

 

5. Ushtrime me rroba të buta dhe trajnime për lëvizje (me VIDEO)

Këtu është një përzgjedhje e ushtrimeve të personalizuara për ata me fibromialgji, diagnoza të tjera kronike të dhimbjes dhe çrregullime reumatike. Shpresojmë që t'i gjeni të dobishme - dhe që ju gjithashtu vendosni t'i ndani ato (ose artikullin) me të njohur dhe miq të cilët gjithashtu kanë të njëjtën diagnozë si ju.

 

VIDEO - 7 Ushtrime për Reumatistët

A nuk fillon videoja kur e shtypni atë? Provoni të azhurnoni shfletuesin tuaj ose shikojeni direkt në kanalin tonë në YouTube. Mos harroni gjithashtu të regjistroheni në kanal nëse dëshironi më shumë programe dhe ushtrime të mira stërvitore.

 

Shumë me fibromialgji gjithashtu shqetësohen herë pas here dhimbje të nervit shiatik dhe rrezatimi në këmbë. Bërja e ushtrimeve shtrirëse dhe stërvitja e ushtrimeve siç tregohet më poshtë me mobilizim të lehtë mund të çojë në më shumë lëvizje të fibrave të muskujve dhe më pak tension të muskujve - e cila nga ana tjetër mund të shkaktojë më pak shiatik. Rekomandohet që të shtriheni 30-60 sekonda mbi 3 grupe.

 

VIDEO: 4 Ushtrime me rroba për sindromën Piriformis

Bashkohuni me familjen tonë dhe pajtohuni në kanalin tonë në YouTube për këshilla falas për ushtrime, programe ushtrimesh dhe njohuri shëndetësore. Mirë se vini!

 6. Yoga dhe Mindfulness

Ushtrime yoga për qafën e ashpër

Yoga mund të jetë qetësuese për ne me fibromialgji.

Ndonjëherë dhimbja mund të jetë dërrmuese dhe më pas mund të jetë e dobishme të përdorni ushtrime të buta joga, teknika të frymëmarrjes dhe meditim për të rifituar kontrollin. Shumë kombinojnë gjithashtu jogën me mat akupresure.

 

Duke praktikuar yoga në kombinim me meditimin, gradualisht mund të arrini vetëkontroll më të mirë dhe të distancoheni nga dhimbja kur ato janë në gjendjen e tyre më të keqe. Një grup yoga mund të jetë gjithashtu i mirë në lidhje me atë social, dhe mund të jetë një arenë për të shkëmbyer këshilla dhe përvoja me terapi dhe ushtrime të ndryshme.

 

Këtu janë disa ushtrime të ndryshme të yogas që mund të provohen (lidhjet hapen në një dritare të re):

5 Ushtrime Yoga për Dhimbje në Hip

5 Ushtrime Yoga për Dhimbje në shpinë

- 5 Ushtrime Yoga Kundër Qafës së Stërvitur

 

Vetë-Ndihmë e Rekomanduar për Reumatizmin dhe Dhimbjen Kronike

Doreza kompresimi të buta zbutëse - Foto Medipaq

Klikoni në imazh për të lexuar më shumë rreth dorezave të kompresimit.

 

Përmbledhje: Ushtrime dhe teknika relaksimi për ata me fibromialgji

Fibromyalgia mund të jetë tepër shqetësuese dhe shkatërruese në jetën e përditshme.

Prandaj, është e rëndësishme të dini ushtrime të buta që janë gjithashtu të përshtatshme për ata me ndjeshmëri më të madhe të dhimbjes në muskuj dhe nyje. Të gjithë këshillohen të bashkohen falas në grupin e mbështetjes në Facebook falas Reumatizmi dhe dhimbja kronike - Norvegji: Hulumtime dhe lajme ku mund të bisedoni me njerëz të një mendje të njëjtë, rrini të azhurnuar në lajmet rreth kësaj teme dhe shkëmbeni përvoja.

 

Mos ngurroni të ndani në mediat sociale

Përsëri, ne do të dëshironim t'ju kërkojmë ta ndani këtë artikull në mediat sociale ose përmes blogut tuaj (mos ngurroni të lidheni drejtpërdrejt me artikullin). Kuptimi dhe rritja e fokusit është hapi i parë drejt një jete më të mirë të përditshme për ata me fibromialgji.

  

Sugjerime për Si të Ndihmoni

Opsioni A: Ndajeni drejtpërdrejt në FB - Kopjoni adresën e uebfaqes dhe ngjiteni në faqen tuaj në facebook ose në një grup përkatës facebook ku jeni anëtar. Ose shtypni butonin "SHARE" më poshtë për të ndarë postimin më tej në facebook tuaj.

 

(Klikoni këtu për të ndarë)

Një falënderim i madh për të gjithë ata që ndihmojnë në promovimin e kuptueshmërisë në rritje të fibromialgjisë dhe diagnozave të dhimbjeve kronike.

 

Opsioni B: Lidhen direkt me artikullin në blogun tuaj.

Opsioni C: Ndiqni dhe të barabartë Faqja jonë në Facebook (klikoni këtu nëse dëshironi)

  

Pyetje? Apo dëshironi të rezervoni një takim në një nga klinikat tona të lidhura?

Ne ofrojmë vlerësim, trajtim dhe rehabilitim modern për dhimbjet kronike.

Mos ngurroni të na kontaktoni përmes një prej klinikat tona të specializuara (përmbledhja e klinikës hapet në një dritare të re) ose në faqja jonë në Facebook (Vondtklinikkene - Shëndeti dhe Ushtrimi) nëse keni ndonjë pyetje. Për takime, ne kemi rezervime XNUMX-orëshe online në klinika të ndryshme në mënyrë që të gjeni kohën e konsultimit që ju përshtatet më së miri. Mund të na telefononi edhe brenda orarit të punës së klinikës. Ne kemi departamente ndërdisiplinore në Oslo (të përfshira Lambertseter) dhe Viken (Råholt og Eidvoll). Terapistët tanë të aftë presin me padurim të dëgjojnë nga ju.

 

burimet:
PubMed

 

FAQE T NE VAJTshme: - Kërkime: Kjo është Dieta më e Mirë e Fibromialgjisë

dieta fibromyalgid2 700px

Klikoni në foton më lart për të kaluar në faqen tjetër.

 

Logoja në Youtube e vogël- Mos ngurroni të ndiqni Vondt.net në YOUTUBE
logo në facebook të vogla- Mos ngurroni të ndiqni Vondt.net në FACEBOOK

 

6 ushtrime yoga për Stresin

Yoga kundër stresit

6 ushtrime yoga për Stresin


Stresuar? Këtu janë 6 Ushtrime Yoga që mund t'ju ndihmojnë të relaksoheni dhe të zvogëloni tensionin e muskujve. Mos ngurroni të ndani me dikë me stres.

 

Ushtrimet e yogas dhe të yogas mund të jenë të dobishme kur bëhet fjalë për relaksim dhe relaksim në një jetë të përditshme plot tension. Shtrirja dhe lëvizja e rregullt mund të jetë një masë e mirë për të kundërshtuar muskujt e tensionuar dhe nyjet e ngurta. Mundohuni të ndani 20-40 minuta çdo ditë për këtë, atëherë do të jeni në gjendje të vëreni progres të madh.

 

1. Sukhusana (Pozicioni i Meditimit)

Qëndrimi i jogës Sukhusana

Kjo gjendje e yogës lëshon diafragmën dhe ju lejon të merrni frymë me stomakun tuaj. Përqendrohuni në relaksim dhe frymëmarrje të thellë me stomakun tuaj. Bëni një frymë thellë përmes hundës dhe pastaj merrni frymë ngadalë përmes gojës tuaj. Përsëriteni mbi 30-40 frymë.

 

2. Ananda Balasana

Pozicioni i Yogës

Një pozicion relaksues i yogës që rrit lëvizshmërinë në hip dhe vithe. Shtrihet dhe i jep më shumë fleksibilitet sidomos pjesës së poshtme të shpinës. Gjeni pozicionin ku shtrihet lehtë dhe mbajeni për 30 sekonda para se të përsërisni mbi 3-4 grupe.

 


3. Uttana Shishosana

Pozicioni i bretkosës - yoga

Një pozicion yoga ku mund të çlironi me të vërtetë tension dhe tension. Kjo shtrihet e gjithë shpina nga pjesa e poshtme deri në kalimin në qafë - muskujt që të gjithë e dimë se mund të jetë e vështirë të shtrihen në një mënyrë të mirë. Shtrihet dhe i jep më shumë fleksibilitet si pjesës së poshtme ashtu edhe pjesës së sipërme të shpinës. Qëndroni në gjunjë dhe lëreni trupin tuaj të bjerë përpara me krahët e shtrirë siç tregohet në foto - sigurohuni që ta bëni këtë në një lëvizje të kontrolluar dhe të qetë. Gjeni pozicionin ku shtrihet lehtë dhe mbajeni për 30 sekonda para se të përsërisni mbi 3-4 grupe.

 

4. «5-teknikë» (Teknikë e frymëmarrjes së thellë)

Parimi kryesor i teknikës së parë themelore të frymëmarrjes së thellë është të marrësh frymë brenda dhe jashtë 5 herë në një minutë. Mënyra për të arritur këtë është të marrësh një frymë thellë dhe të numrosh deri në 5, përpara se të nxjerrësh rëndë dhe përsëri të llogaritësh deri në 5. Themeluesit e teknikës shkruajnë se kjo ka një efekt optimal në ndryshimin e rrahjeve të zemrës në lidhje me këtë që vendoset në një frekuencë më të lartë dhe duke qenë kështu më të gatshëm për të luftuar reagimet e stresit. Kjo teknikë e frymëmarrjes mund të kombinohet me pozicionin e yogës Sukhusana.

Frymë e thellë

 

5. Viparita Karani

Viparita karani

Viparita Karani është një pozicion yoga që i jep trupit një pushim të merituar ndërsa heq presionin nga qafa dhe shpina. Kur bëni këtë ushtrim, përdorni një rrogozë yoga dhe një peshqir për rritjen e qëndrueshmërisë së hip. Ju zbuloni vetë se sa shtrirje është e drejtë për ju - eksperimentoni me distancën në mur dhe këndin e këmbëve. Mundohuni t’i mbani këmbët drejt, pasi lini shpatullat dhe qafën të zhyten përsëri në dysheme. Tërhiqni butësisht qafën prapa dhe lini krahët të bien prapa me pëllëmbët tuaja lart. Mbajeni këtë pozicion për 5-10 minuta ndërsa merr frymë me qetësi dhe kontrollohet.

 

6. Adho Mukha Svanasana

Adho Mukha Svanasana

Ushtrim efektiv që çliron tensionin në qafë dhe shpatulla. Qëndroni në të katër krahët dhe më pas ngrini ulësen ngadalë në tavan - derisa të arrini pozicionin e ilustruar. Mbajeni pozicionin për rreth 30-60 sekonda (ose për aq kohë sa mundeni) dhe pastaj uleni ngadalë përsëri në tokë përsëri. Ushtrimi aktivizon strukturat dhe muskujt e duhur përreth shpatullave në një mënyrë të mirë. Përsëritni mbi 4-5 grupe.

 

Këto janë ushtrime të shkëlqyera të jogës që preferohet të bëhen çdo ditë për efekt maksimal - por ne e dimë që ditët e vrullshme të javës nuk e lejojnë gjithmonë këtë, kështu që ne mendojmë se jeni të mirë edhe nëse do ta bëni çdo ditë të tjera.

 

Sa shpesh duhet të bëj ushtrimet?

E gjitha varet nga ju. Gjeni se çfarë funksionon për ju në fillim dhe ndërtoni ngadalë por me siguri duke ecur përpara. Ky mund të jetë një proces që kërkon shumë kohë, por shumë i dobishëm. Nëse keni një diagnozë, ne ju kërkojmë të pyesni klinicistin tuaj nëse këto ushtrime mund të jenë të dobishme për ju - ndoshta provoni veten me shumë kujdes. Përndryshe ju inkurajojmë që të jeni në lëvizje dhe të bëni shëtitje në terrene të ashpra nëse është e mundur.

 

Mos ngurroni t'i ndani këto ushtrime me kolegë, miq dhe të njohur. Nëse dëshironi që ushtrimet e dërguara si dokument me përsëritje dhe të ngjashme, ne ju kërkojmë si dhe kontaktohuni përmes merrni faqen në Facebook të saj. Nëse keni ndonjë pyetje, thjesht jepni një provë na kontaktoni ose komentoni drejtpërdrejt në një nga artikujt tanë përkatës për numrin tuaj.

 

FAQE T NE VAJTshme: - Dhimbje qafe? Ju duhet ta dini këtë!

Na pyesni - absolutisht falas!

SHTYPI: - 5 ushtrime të mira kundër shpatullave të këqija

Shtypje për gjunjë

 

Farë mund të bëj edhe për dhimbjet e muskujve dhe të nyjeve?

1. Rekomandohen ushtrime të përgjithshme, ushtrime specifike, shtrirje dhe aktivitet, por qëndroni brenda kufirit të dhimbjes. Dy shëtitje në ditë nga 20-40 minuta bëjnë mirë për tërë trupin dhe muskujt e lënduar.

2. Pika shkaktuese / topat e masazhit ne ju rekomandojmë me forcë - ato vijnë në madhësi të ndryshme kështu që ju mund të goditeni mirë edhe në të gjitha pjesët e trupit. Nuk ka ndihmë më të mirë për veten se kjo! Ne ju rekomandojmë sa më poshtë (klikoni në imazhin më poshtë) - i cili është një grup i plotë i 5 topave të pikës / masazhit në madhësi të ndryshme:

balls shkaktojë pikë

3. trajnimi: Trajnim specifik me truket stërvitore të kundërshtarëve të ndryshëm (si p.sh. ky grup i plotë i 6 thurrjeve të rezistencës së ndryshme) mund të ju ndihmojë të stërvitni forcën dhe funksionimin. Trajnimi i thurrjeve shpesh përfshin trajnime më specifike, e cila nga ana tjetër mund të çojë në parandalimin më të efektshëm të dëmtimit dhe uljen e dhimbjes.

4. Dhimbje lehtësuese - ftohje: Biofriz është një produkt natyral që mund të lehtësojë dhimbjen duke ftohur zonën butësisht. Ftohja rekomandohet veçanërisht kur dhimbja është shumë e rëndë. Kur ato janë qetësuar, atëherë rekomandohet trajtimi i nxehtësisë - prandaj është e këshillueshme që të ketë edhe ftohje edhe ngrohje.

5. Relief Pain - Ngrohja: Ngrohja e muskujve të ngushtë mund të rrisë qarkullimin e gjakut dhe të zvogëlojë dhimbjen. Ne ju rekomandojmë sa më poshtë copë litari e nxehtë / e ftohtë e ripërtërishme (klikoni këtu për të lexuar më shumë në lidhje me të) - i cili mund të përdoret si për ftohje (mund të ngrihet) ashtu edhe për ngrohje (mund të nxehet në mikrovalë).

 

Produkte të rekomanduara për lehtësimin e dhimbjeve për dhimbjet e muskujve dhe kyçeve

Biofreeze llak-118ml-300x300

Biofriz (Ftohtë / kimioterapi)

blej tani

 

Hidh unë prapa og qafë? Ne rekomandojmë të gjithë me dhimbje shpine të provojnë trajnim të shtuar që synon ijet dhe gjunjët gjithashtu.

Provoni që këto ushtrime EDHE: - 5 ushtrime të mira kundër shiatikut

Mbështetëse e mbështetëses së përkuljes

 

LEXONI EDHE: - 6 Ushtrime Efektive të Forcës për Gju i lënduar

6 Ushtrime të forta për gjunjët e lënduar

 

A E DINI: - Trajtimi i ftohtë mund t'i japë lehtësim dhimbjes nyjeve dhe muskujve të lënduar? Ndër të tjera, Biofriz (mund ta porosisni këtu), i cili përbëhet kryesisht nga produkte natyrale, është një produkt i njohur. Kontaktoni me ne sot përmes faqes sonë në Facebook nëse keni nevojë për rekomandime të tjera të përshtatura për ju.

Trajtimi i ftohtë

NENI POPULLOR: - Trajtimi i ri i Alzheimerit rikthen funksionin e plotë të kujtesës!

Sëmundja e Alzheimerit

LEXONI EDHE: - Një gotë birrë apo verë për kocka më të forta? Po të lutem!

Birra - Zbuloni Foto

 

- A doni më shumë informacion ose keni pyetje? Pyesni profesionistë të kualifikuar të kujdesit shëndetësor direkt përmes tonave Facebook Page.

 

VONDT.net - Ju lutemi ftoni miqtë tuaj të pëlqejnë faqen tonë:

Ne jemi një shërbim falas ku Ola dhe Kari Nordmann mund të marrin përgjigje për pyetjet e tyre përmes shërbimi ynë falas për hetim rreth problemeve shëndetësore muskulo-skeletore - plotësisht anonime nëse dëshirojnë. Qindra kanë marrë tashmë ndihmë - kështu që çfarë po prisni? Na kontaktoni pa detyrim sot!

 

 

Ju lutemi mbështesni punën tonë duke na ndjekur dhe shpërndarë artikujt tanë në mediat sociale:

Logoja në Youtube e vogël- Ju lutemi ndiqni Vondt.net më YOUTUBE

(Ndiqni dhe komentoni nëse doni që ne të bëjmë një video me ushtrime ose shtjellime specifike për saktësisht çështjet TUAJ)

logo në facebook të vogla- Ju lutemi ndiqni Vondt.net më FACEBOOK

(Ne përpiqemi t'u përgjigjemi të gjitha mesazheve dhe pyetjeve brenda 24 orëve. Ju zgjidhni nëse dëshironi përgjigje nga një chiropractor, chiropractor i kafshëve, fizioterapist, terapist fizik me edukim të vazhdueshëm në terapi, mjek apo infermier. Ne gjithashtu mund t'ju ndihmojmë t'ju them se cilat ushtrime që i përshtatet problemit tuaj, ju ndihmojnë të gjeni terapistët e rekomanduar, të interpretoni përgjigjet e MRI dhe çështje të ngjashme. Na kontaktoni sot për një telefonatë miqësore)

 

Imazhe: Wikimedia Commons 2.0, Creative Commons, Freestockphotos dhe paraqiti kontributet / imazhet e lexuesve.