Ju interesojnë efektet e dietës në shëndetin tuaj? Këtu do të gjeni artikuj në kategorinë dietë dhe ushqim. Me dietë përfshijmë përbërës të përdorur në gatimin e zakonshëm, barishte, bimë natyrale, pije dhe enët e tjera.

7 Llojet e Ushqimeve Inflamatore që Përkeqësojnë Osteoartritin

7 Llojet e Ushqimeve Inflamatore që Përkeqësojnë Osteoartritin

Disa lloje ushqimesh mund të shkaktojnë osteoartrit (osteoartrit). Në këtë artikull, ne kalojmë në 7 lloje të ushqimeve inflamatore që mund të shkaktojnë më shumë dhimbje në nyje dhe artrit (artrit). Dieta është një pjesë e rëndësishme për parandalimin dhe zvogëlimin e sëmundjeve të kyçeve - dhe ky artikull mund t'ju japë informacion të dobishëm dhe të mirë se çfarë duhet të shmangni për të shmangur flakërim-ups.

 

Artriti nënkupton inflamacionin e nyjeve që ndihmon në prishjen e kërcit që thithin goditje - dhe që kështu çon në artrozë. Ndër të tjera ekzistojnë një numër sëmundjesh reumatike artriti reumatik, e cila çon në shkatërrim të gjerë të përbashkët dhe deformim të nyjeve (për shembull, gishtërinjtë ose këmbët e shtrembër dhe të përkulur - të tilla si në osteoartriti i duarve). Për këtë të fundit (RA), ne rekomandojmë përdorimin e përditshëm të doreza kompresimi të përshtatura posaçërisht og çorape compression për reumatologët (hapet në lidhjen e re).

 

- Shkruar nga: Klinikat e dhimbjes - Shëndeti Ndërdisiplinor departamenti Lambertseter (Oslo) [Shihni pasqyrën e plotë të klinikës të saj – lidhja hapet në dritare të re]

- Përditësimi i fundit: 12.10.2022

 

- Një jetë më e mirë e përditshme për personat me reumatizëm dhe ata me dhimbje kronike

Ne luftojmë që ata me diagnoza të tjera dhimbjeje kronike dhe reumatizëm të kenë mundësi më të mira për trajtim dhe hetim. Ndaj ju lusim me mirësi si ne në faqen tonë të FB og kanali ynë në YouTube në mediat sociale për të na bashkuar në luftën për një jetë të përditshme të përmirësuar për mijëra njerëz.

 

Ky artikull do të kalojë nëpër shtatë lloje të ushqimeve inflamatore - shtatë përbërës që duhet të shmangni nëse keni artrozë dhe artrit. Në fund të artikullit, mund të lexoni gjithashtu komente nga lexues të tjerë, si dhe të shihni vetë-masat e rekomanduara dhe një video me ushtrime të përshtatura për ata me osteoartrit.

 1. Sheqeri

gripit sheqer

Ushqimet me shumë sheqer - të tilla si pasta (të tilla si buka e shkollës dhe ëmbëlsira), biskota dhe ëmbëlsirat - mund të ndryshojnë në të vërtetë mënyrën e funksionimit të sistemit tuaj imunitar. Në të vërtetë, hulumtimi ka treguar se përgjigjja pro-inflamatore kur hani shumë sheqer në të vërtetë mund të bëjë që sistemi juaj imunitar të manipulohet për të ndihmuar mikrobet dhe patogjenët (1) Po, ashtu është - sheqeri dhe përbërësit pro-inflamatorë në të vërtetë ju bëjnë të sëmureni.

 

Ky reagim i quajtur "Gliko-Evazioni-Hipoteza" kështu ndihmon në përkeqësimin e inflamacionit në trupin dhe nyjet tuaja. Për ta përmbledhur, kjo ndodh sepse sistemi juaj imunitar është mashtruar për të mos sulmuar mikrobet, patogjenët dhe "djemtë e tjerë të këqij" - por përkundrazi i ndihmon ata të përhapin inflamacion dhe inflamacion të mëtejshëm.

 

Rezultati është një proces i fuqishëm pro-inflamator që kontribuon në mbajtjen e lëngjeve dhe reaksione inflamatore në indet e eshtrave dhe nyjeve. Me kalimin e kohës, kjo mund të bëjë që kyçja të dëmtohet dhe të dy kërc dhe indet e tjera të eshtrave prishen. Rekomandojmë përdorimin e mjaltit ose shurupit të pastër të panjeve si zëvendësues natyralë të sheqerit.

 

Ju kujtojmë se një nga mënyrat më të mira për të parandaluar veshin e kyçeve është forcimi i muskujve të qëndrueshëm aty pranë. Një parandalim i tillë ka të bëjë kryesisht me forcimin e muskujve që lehtësojnë nyjet. Për shembull, trainimi i kofshëve, i sediljeve dhe ijet mund të jetë një mënyrë shumë e mirë për të lehtësuar artritin e hip dhe gjurit (2). Videoja më poshtë tregon shembuj të ushtrimeve të mira të osteoartritit në hip.

 

VIDEO: 7 Ushtrime kundër Osteoartritit në ijë (Klikoni më poshtë për të filluar videon)

Ndjehuni të lirë të regjistroheni falas në kanalin tonë - dhe ndiqni faqen tonë në FB për këshilla të përditshme, falas shëndetësore dhe programe ushtrimesh që mund t'ju ndihmojnë drejt shëndetit edhe më të mirë.

  

2. Kripë

kripë

Ushqimi i tepërt i kripës mund të bëjë që qelizat në trup të fillojnë të bymohen, sepse ato fillojnë të mbajnë shumë ujë. Thënë kjo, mineralet e kripës janë thelbësore për trupin tuaj për të funksionuar - por ajo për të cilën po flasim këtu është se çfarë ndodh kur e merrni shumë nga ajo.

 

Fondacioni i Artritit i referohet shifrave që përfundojnë se nuk duhet të hani më shumë se 1.5 gram kripë në ditë. Për ta parë këtë në perspektivë, njerëzit zakonisht hanë 3.4 gramë çdo ditë sipas hulumtimit. Pra, edhe mbi dy herë më shumë sesa doza e rekomanduar.

 

Kjo shkakton reaksione inflamatore në qelizat dhe nyjet tona - me akumulimin e lëngjeve shoqërues - i cili nga ana e tij rezulton në një rritje të incidencës së dhimbjes së kyçeve dhe artritit. 

3. Fry me

donuts dhe ushqime të skuqura

Ushqimet e skuqura janë skuqur shpesh në vaj pro-inflamator dhe përmbajnë një përmbajtje të lartë të yndyrës së ngopur, si dhe preservatives. Disa nga shembujt më të zakonshëm të ushqimeve të tilla janë donuts dhe patatet e skuqura. Për shkak të kombinimit të përmbajtjes dhe mënyrës se si bëhen këto ushqime, dihet që këto janë jashtëzakonisht inflamatore - domethënë ato kontribuojnë në reagime inflamatore në rritje dhe më të forta në trupin tuaj.

 

Ne nuk po themi që nuk lejohet të kënaqesh ndonjëherë, por problemi qëndron në të qenurit pjesë e dietës suaj të përditshme. Nëse vuani nga sëmundje të rënda të artritit, siç është artriti reumatik, atëherë është ekstra e rëndësishme të përmbaheni në një dietë të rreptë dhe të shmangni tundimet e panevojshme.

 

"Dieta e fibromialgjisë" është një shembull i mirë i një koleksioni të rregullave dhe këshillave dietike anti-inflamatore. Ne ju rekomandojmë që të lexoni në artikullin më poshtë nëse vuani nga osteoartriti, artriti, fibromialgjia ose sindromat e tjera të dhimbjes kronike.

 

Lexoni gjithashtu: - Raporti i hulumtimit: Kjo është dieta më e mirë për fibromialgjinë

dieta fibromyalgid2 700px

Klikoni në imazhin ose lidhjen e mësipërme për të lexuar më shumë rreth dietës së duhur të përshtatur për ata me fibromialgji, sëmundje muskulore dhe dhimbje në nyje. 

4. Miell i bardhë

bukë

Produktet e përpunuara të grurit, të tilla si buka e bardhë, stimulojnë reagimet inflamatore të trupit. Kjo është arsyeja pse ata me osteoartrit dhe artrit duhet të shmangin ngrënien e shumë makaronave, drithërave dhe drithërave. Shumë raportojnë gjithashtu se ata pësojnë përmirësime të ndjeshme në dhimbjen e tyre dhe inflamacionin e kyçeve duke prerë gluten.

 

Mielli i bardhë dhe produktet e përpunuara të grurit kontribuojnë kështu në më shumë inflamacion të nyjeve dhe rritje të dhimbjeve të nyjeve. Pra, nëse hani shumë produkte ushqimore të tilla dhe në të njëjtën kohë vuani nga osteoartriti, atëherë duhet ta shkurtoni ose shkurtoni atë nga dieta juaj. 

5. Acidet yndyrore omega-6

Hulumtimet kanë treguar që pirja e acideve yndyrore omega 6 në dietën tuaj mund të rrisë rrezikun e sëmundjes kardiovaskulare, kancerit, inflamacionit dhe diagnostikimeve autoimune. Shtë parë që një marrëdhënie e pabarabartë midis acideve yndyrore omega 3 (anti-inflamator) dhe omega 6 mund të shkaktojë probleme dhe rritje të inflamacionit të nyjeve për ata me osteoartrit dhe artrit.

 

Sidomos gjenden me acide yndyrore omega 6 në ushqime tradicionale jo të shëndetshme si ushqim të hedhurinave, ëmbëlsira, snack, patate të skuqura me patate dhe mish të ruajtur (si sallami dhe proshutat e kuruara). Kjo do të thotë që një person me artrit duhet të shmangë këtë lloj ushqimi - dhe më tepër të përqendrohet në ushqime që kanë një përmbajtje të lartë të omega 3 (të tilla si peshku me vaj dhe arrat).

 

Xhenxhefili mund të rekomandohet për këdo që vuan nga sëmundjet reumatike të kyçeve - dhe dihet gjithashtu që kjo rrënjë ka një një mori përfitimesh të tjera pozitive shëndetësore. Kjo sepse xhenxhefili ka një efekt të fortë anti-inflamator. Shumë njerëz me artrozë pinë xhenxhefil si një çaj - dhe më pas mundësisht deri në 3 herë në ditë gjatë periudhave kur inflamacioni në nyje është jashtëzakonisht i fortë. Ju mund të gjeni disa receta të ndryshme për këtë në lidhjen më poshtë.

 

Lexoni gjithashtu: - 8 përfitime të pabesueshme shëndetësore të ngrënies së xhenxhefilit

Xhenxhefili 2 

6. Produkte qumështi

qumësht

Produktet e qumështit shkaktojnë reaksione inflamatore në disa njerëz - e cila nga ana tjetër siguron një bazë për rritjen e dhimbjeve të nyjeve dhe artritit. Një studim hulumtues për vitin 2017 (3) tregoi se shumë njerëz me artrit mund të kenë një rënie të dukshme të simptomave dhe dhimbje duke prerë qumështin e lopës.

 

Gjithashtu është parë që kalimi te qumështi i bajames mund të jetë një alternative e mirë. Sepse atëherë ju akoma merrni yndyrna të shëndetshme dhe lëndë ushqyese të rëndësishme.

 

7. Alkooli

Birra - Zbuloni Foto

Alkooli, dhe veçanërisht birra, ka një përmbajtje shumë të lartë të purines. Purines me siguri janë të njohur për shumë si një pararendës i acidit urik në trup i cili, ndër të tjera, siguron bazën cermë, por gjithashtu kontribuon në përgjithësi në rritjen e inflamacionit të trupit dhe nyjeve.

 

Mërzitet për ata që janë shumë të dhënë pas birrës. Por nëse doni më pak inflamacion dhe dhimbje të përbashkët, atëherë duhet të shkurtoni alkoolin. Kjo është ajo

  

Vetë-masa të rekomanduara për artrozën, artritin dhe dhimbjet e kyçeve

Shumë nga pacientët tanë na pyesin për vetë-masat që mund të lehtësojnë osteoartritin dhe dhimbjet e kyçeve të tyre. Këtu, këshillat dhe rekomandimet tona do të përshtaten se cilat zona janë të prekura nga osteoartriti. Nëse është, për shembull, osteoartriti në qafë që shkakton gjendje të shtrënguar nervore, ne do të rekomandonim përdorimin e përditshëm të hamak i qafës për të lehtësuar muskujt dhe nyjet e qafës - dhe për të zvogëluar rrezikun e shtrëngimit.

 

Prandaj, ne i ndajmë rekomandimet tona në katër kategori:
  1. Artroza e duarve dhe e gishtave
  2. Osteoartriti i këmbës
  3. Osteoartriti i gjurit
  4. Osteoartriti i qafës

 

1. Vetë-masa kundër artrozës në duar dhe gishta

Artriti i duarve mund të shkaktojë zvogëlimin e forcës së kapjes dhe ngurtësimin e gishtave. Për osteoartritin në gishta dhe duar, ne jemi të lumtur t'ju rekomandojmë doreza compression, pasi këto gjithashtu kanë një efekt të dokumentuar në atë që ofrojnë funksion më të mirë të duarve në osteoartriti. Përveç kësaj, ne rekomandojmë gjithashtu të stërvitni forcën tuaj të kapjes trajnerë dore me porosi (lidhjet hapen në një dritare të re të shfletuesit).

 

Këshilla për osteoartritin e duarve: Doreza kompresuese

Klikoni mbi imazhin ose lidhjen të saj për të lexuar më shumë rreth këtyre dorezave. Shumë njerëz me artrozë dhe artrit raportojnë një efekt të mirë kur i përdorin këto.

 

2. Vetë-masa kundër artrozës në këmbë dhe gishta

Osteoartriti në këmbë mund të shkaktojë dhimbje dhe ngurtësi të kyçeve. Gjithashtu mund të çojë në ndryshime të kyçeve në gishtat e këmbëve të cilat mund të shkaktojnë më të theksuara hallux valgus (këpucë e madhe e shtrembër). Kur pacientët tanë kërkojnë rekomandime të mira për këtë lloj osteoartriti, ne rekomandojmë me kënaqësi përdorimin e përditshëm të rul masazhi i këmbëve, përhapësit e gishtave të këmbëve og çorape compression (lidhjet hapen në një dritare të re të shfletuesit).

 

Këshilla për osteoartritin e këmbëve: Çorape kompresimi

këto çorapet e kompresimit siguron ngjeshje dhe mbështetje të mirë rreth shputës së këmbës dhe rajonit të thembrës. Një nga qëllimet kryesore të çorapeve kompresuese është rritja e qarkullimit të gjakut në muskuj, tendina dhe nyje. Rritja e qarkullimit më pas siguron akses më të madh në lëndët ushqyese për përdorim në mekanizmat e shërimit dhe riparimit. Klikoni në imazhin ose lidhjen e mësipërme për të lexuar më shumë se si funksionojnë ato.

 

3. Vetë-masa kundër osteoartritit të gjurit

Veshja e kyçeve dhe artriti në gjunjë mund të dëmtojë jetën e përditshme. Natyrisht, sëmundje të tilla mund t'ju bëjnë të ecni më pak dhe të jeni më pak të lëvizshëm për shkak të dhimbjes. Për këtë lloj dhimbje të kyçeve, ne kemi dy rekomandime kryesore - në formën e mbështetje për ngjeshjen e gjurit og salva arnika (lidhjet hapen në një dritare të re të shfletuesit). Kjo e fundit mund të masazhohet në kyçet e dhimbshme dhe të sigurojë lehtësim dhimbjeje.

 

Këshilla kundër osteoartritit të gjurit: Pomadë Arnica (masazhohet në nyjen e gjurit)

Shumë njerëz me artrozë dhe artrit në gjunjë dhe nyje të tjera, raportojnë një efekt pozitiv dhe qetësues kur përdorin pomadën e arnicës. Përdoret duke masazhuar pomadën në kyçin që është i dhimbshëm. Klikoni mbi imazhin ose lidhjen të saj për të lexuar më shumë se si funksionon.

 

4. Vetë-masa kundër osteoartritit të qafës

Ne përmendëm më herët se osteoartriti dhe kalcifikimet në qafë mund të shkaktojnë kushte të ngushta për nervat. Kjo nga ana tjetër mund të çojë në rritje të dhimbjes dhe tensionit të muskujve. Një nga rekomandimet tona kryesore për ata që vuajnë nga osteoartriti i qafës është përdorimi i shtrat i qafës (i njohur edhe si hamak i qafës). Funksionon duke i shtrirë nyjet paksa larg dhe ofron lehtësim si për muskujt ashtu edhe për nervat. Hulumtimet kanë treguar se vetëm 10 minuta përdorim ditor ka dokumentuar një efekt lehtësues kundër dhimbjes së qafës. Përveç kësaj, ne jemi gjithashtu të lumtur t'ju rekomandojmë salcë nxehtësie - për të shpërndarë muskujt e shtrënguar të qafës.

 

Këshilla për osteoartritin e qafës: Hamak në qafë (për dekompresion dhe relaksim)

Nuk ka dyshim se qafa jonë i nënshtrohet shumë stresit në epokën tonë moderne. Rritja e përdorimit të, ndër të tjera, PC-ve dhe telefonave celularë çoi në ngarkesë dhe ngjeshje më statike në muskujt dhe nyjet e qafës. Hamak i qafës i jep qafës tuaj një pushim të merituar - dhe gjithashtu mund të tregojë në kërkime se si vetëm 10 minuta përdorimi i përditshëm rezultoi në më pak dhimbje në qafë dhe ulje të presionit nervor. Shtypni imazhin ose të saj për të lexuar më shumë për këtë vetë-masë inteligjente.

 

Klinikat e dhimbjeve: Na kontaktoni

Ne ofrojmë vlerësim modern, trajtim dhe trajnim rehabilitues për dhimbjet e muskujve, tendinave, kyçeve dhe nervave. Disa nga klinicistët tanë kanë certifikatën "aktiv me osteoartrit".

Mos ngurroni të na kontaktoni përmes një prej departamentet tona të klinikës (përmbledhja e klinikës hapet në një dritare të re) ose në faqja jonë në Facebook (Vondtklinikkenne - Shëndeti dhe Trajnimi) nëse keni ndonjë pyetje. Për rezervimin e termineve, ne kemi rezervim XNUMX-orësh online në klinika të ndryshme në mënyrë që të gjeni kohën e konsultimit që ju përshtatet më së miri. Natyrisht, jeni gjithashtu të mirëpritur të na telefononi gjatë orarit të punës së klinikave. Ne kemi departamente ndërdisiplinore në, ndër të tjera, Oslo (përfshirë Vendet Lambert) dhe Viken (Dru i papërpunuar og Eidvoll). Terapistët tanë të aftë presin me padurim të dëgjojnë nga ju.

 

 

Më shumë informacion rreth osteoartritit dhe dhimbjeve të kyçeve? Bashkohu me këtë grup!

Bashkohuni me grupin në Facebook «Reumatizmi dhe dhimbja kronike - Norvegji: Hulumtime dhe lajme»(Klikoni këtu) për azhurnimet më të fundit mbi kërkimet dhe shkrimet e mediave për çrregullimet reumatike dhe kronike. Këtu, anëtarët gjithashtu mund të marrin ndihmë dhe mbështetje - në të gjitha kohërat e ditës - përmes shkëmbimit të përvojave dhe këshillave të tyre.

 

Mos ngurroni të ndani në mediat sociale

Përsëri, dëshirojmë t'ju kërkojmë me mirësi të ndani këtë artikull në mediat sociale ose nëpërmjet blogut tuaj (ju lutemi lidheni drejtpërdrejt me artikullin). Kuptimi dhe rritja e fokusit është hapi i parë drejt një jete më të mirë të përditshme për ata me reumatizëm dhe dhimbje kronike.sugjerime: 

Opsioni A: Ndani direkt në FB - Kopjoni adresën e faqes së internetit dhe ngjiteni në faqen tuaj në facebook ose në një grup përkatës facebook ku jeni anëtar. Ose shtypni butonin "SHARE" më poshtë për të ndarë postimin më tej në facebook tuaj.

Prekni këtë për të ndarë më tej. Një falënderim i madh për të gjithë ata që ndihmojnë në promovimin e kuptimit të rritur të diagnozave të dhimbjeve kronike!

Opsioni B: Lidhni drejtpërdrejt me artikullin në blogun tuaj.

Opsioni C: Ndiqni dhe të barabartë Faqja jonë në Facebook (klikoni këtu nëse dëshironi)

dhe gjithashtu mos harroni të lini një vlerësim të yjeve nëse ju pëlqen artikulli:

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeveburimet:

PubMed [lidhjet janë renditur drejtpërdrejt në artikull]

- Si të ushqeheni për mushkëritë më të shëndetshme!

mushkëritë

- Si të ushqeheni për mushkëritë më të shëndetshme!

Një studim i botuar në revistën kërkimore The American Thoracic Society ka treguar se ushqimi i duhur mund të përmirësojë gjithashtu funksionin e mushkërive dhe mushkëritë më të shëndetshme. Studiuesit zbuluan se të paturit e një diete me fibra të lartë lidhej drejtpërdrejt me një rrezik të zvogëluar të zhvillimit të sëmundjes së mushkërive.

 

Sëmundjet e mushkërive janë një problem i madh në Norvegji dhe globalisht. Në fakt, COPD është shkaku i tretë kryesor mjekësor i vdekjes në të gjithë botën - kështu që nëse mund të zvogëloni mundësinë e sëmundjes së mushkërive duke ngrënë më shumë fibra, përfshirë fruta dhe perime, atëherë duhet të bëni më të mirën tuaj për të motivuar veten dhe për ta ndjekur këtë.

Perimet - Frutat dhe perimet

Marrja e fibrave të lidhura me shëndetin më të mirë të mushkërive

1921 burra dhe gra morën pjesë në studim - kryesisht në grupmoshën 40-70 vjeç. Studimi mori parasysh faktorë të ndryshueshëm siç janë statusi socio-ekonomik, pirja e duhanit, pesha dhe gjendja e shëndetit para fillimit të studimit. Pas mbledhjes së të dhënave, ata i ndanë pjesëmarrësit sipas marrjes së fibrave në grupe të sipërme dhe të ulëta. Grupi i sipërm konsumoi mesatarisht 17.5 gramë fibra në ditë krahasuar me grupin e poshtëm që hëngri vetëm 10.75 gram. Edhe pasi rezultatet u rregulluan sipas faktorëve të ndryshueshëm, mund të thuhej se grupi me një përmbajtje më të lartë të fibrave gjithashtu kishte shëndet më të mirë të mushkërive. A keni input? Përdorni fushën e komenteve më poshtë ose tonën Facebook Page.

 

Rezultatet ishin të qarta dhe të qarta

Në mesin e grupit të sipërm me marrjen e fibrave prej 17.5 gram në ditë, u vërejt se 68.3% kishin funksion normal të mushkërive. Në grupin e ulët me konsum më të ulët të fibrave, u pa që 50.1% kishin funksion normal të mushkërive - një ndryshim i qartë atje. Incidenca e kufizimeve të mushkërive ishte gjithashtu dukshëm më e lartë në grupin me një përmbajtje të ulët të fibrave - 29.8% kundrejt 14.8% në grupin tjetër. Me fjalë të tjera: Mundohuni të hani një dietë të larmishme të përbërë kryesisht nga perime, fruta dhe elementë të tjerë me një përmbajtje të lartë të fibrave.

 

bari grurit

Si mund të prodhojnë fibrat mushkëri më të shëndetshme?

Studimi nuk mund të thoshte me siguri 100% vetë arsyen pse fibrat siguruan shëndet më të mirë të mushkërive, por ata besojnë se ato janë të lidhura me vetitë anti-inflamatore të fibrave. Ata gjithashtu besojnë se për shkak të faktit se fibrat kontribuojnë në një florë të përmirësuar të zorrëve - kjo gjithashtu do të sigurojë një përgjigje të përmirësuar të përgjithshme imune ndaj sëmundjes. Inflamacioni është rrënja e shumicës së sëmundjeve të mushkërive dhe një rënie e përgjithshme në këtë përgjigje inflamatore mund të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë pozitiv në shëndetin e mushkërive. Përmbajtja e lartë e fibrave në dietë lidhet gjithashtu me zvogëlimin CRP Përmbajtja (proteina reaktive C) - e cila është nxitëse e rritjes së inflamacionit.

 

përfundim

Me pak fjalë, 'Hani më shumë fruta dhe perime!' përfundimi i këtij neni. Studiuesit gjithashtu besojnë se ne duhet të injorojmë mjekimin dhe ilaçet si i vetmi trajtim kryesor që synon sëmundjet e mushkërive dhe më tepër të përqendrohemi në përmirësimin e njohurive dietike dhe parandalimin. Një dietë e shëndetshme sigurisht që duhet të kombinohet edhe me ushtrime dhe ushtrime të shtuara në jetën e përditshme. Nëse dëshironi të lexoni të gjithë studimin, do të gjeni një lidhje në fund të artikullit.

 

Mos ngurroni ta ndani këtë artikull me kolegët, miqtë dhe të njohurit. Nëse dëshironi artikuj, ushtrime ose gjëra të ngjashme dërguar si një dokument me përsëritje dhe të ngjashme, ne ju kërkojmë si dhe kontaktohuni përmes merrni faqen në Facebook të saj. Nëse keni ndonjë pyetje, thjesht komentoni direkt në artikull ose të na kontaktoni (krejtësisht falas) - ne do të bëjmë çmos për t'ju ndihmuar.

 

NENI POPULLOR: - Trajtimi i ri i Alzheimerit rikthen funksionin e plotë të kujtesës!

Sëmundja e Alzheimerit

Provoni që: - 6 Ushtrime Kundër Shiatikut dhe Shiatikut False

mesit Stretch

Lexoni gjithashtu: - 6 Ushtrime Efektive të Forcës për Gju i lënduar

6 Ushtrime të forta për gjunjët e lënduar

A e dini se: - Trajtimi i ftohtë mund t'i japë lehtësim dhimbjes nyjeve dhe muskujve të lënduar? Ndër të tjera, Biofriz (mund ta porosisni këtu), i cili përbëhet kryesisht nga produkte natyrale, është një produkt i njohur. Kontaktoni me ne sot përmes faqes sonë në Facebook nëse keni pyetje ose keni nevojë për rekomandime.

Trajtimi i ftohtë

 

- A doni më shumë informacion ose keni pyetje? Pyetni ofruesin tonë të kualifikuar të kujdesit shëndetësor drejtpërdrejt (pa pagesë) përmes tonës Facebook Page ose përmes tonit «ASK - MIR P ANRGJIGJE!"-kolona.

Na pyesni - absolutisht falas!

VONDT.net - Ju lutemi ftoni miqtë tuaj të pëlqejnë faqen tonë:

Ne jemi një shërbim falas ku Ola dhe Kari Nordmann mund të përgjigjen në pyetjet e tyre në lidhje me problemet shëndetësore muskulore - plotësisht anonimisht nëse dëshirojnë.

 

 

Ju lutemi mbështesni punën tonë duke na ndjekur dhe shpërndarë artikujt tanë në mediat sociale:

Logoja në Youtube e vogël- Ju lutemi ndiqni Vondt.net më YOUTUBE

(Ndiqni dhe komentoni nëse doni që ne të bëjmë një video me ushtrime ose shtjellime specifike për saktësisht çështjet TUAJ)

logo në facebook të vogla- Ju lutemi ndiqni Vondt.net më FACEBOOK

(Ne përpiqemi t'u përgjigjemi të gjitha mesazheve dhe pyetjeve brenda 24 orëve. Ju zgjidhni nëse dëshironi përgjigje nga një chiropractor, chiropractor i kafshëve, fizioterapist, terapist fizik me edukim të vazhdueshëm në terapi, mjek apo infermier. Ne gjithashtu mund t'ju ndihmojmë t'ju them se cilat ushtrime që i përshtatet problemit tuaj, ju ndihmojnë të gjeni terapistët e rekomanduar, të interpretoni përgjigjet e MRI dhe çështje të ngjashme. Na kontaktoni sot për një telefonatë miqësore)

 

Fotografitë: Wikimedia Commons 2.0, Creative Commons, Freemedicalphotos, Freestockphotos dhe paraqiti kontributet e lexuesve.

 

referencat:

Marrëdhënia midis marrjes së fibrave dietike dhe funksionimit të mushkërive në NHANES, Corrine Hanson et al., Analet e Shoqerise se kraharorit Amerikan, doi: 10.1513 / AnnalsATS.201509-609OC, botuar në internet 19 janar 2016, abstrakte.