Artikuj mbi Fibromyalgia

Fibromyalgia është një sindrom dhimbje kronike që zakonisht ofron bazën për një numër të simptomave të ndryshme dhe shenjave klinike. Këtu mund të lexoni më shumë rreth artikujve të ndryshëm që kemi shkruar në lidhje me çrregullimin kronik të dhimbjes së fibromialgjisë - dhe jo më pak se çfarë lloj trajtimi dhe vetë-masash janë në dispozicion për këtë diagnozë.

 

Fibromialgjia njihet edhe si reumatizëm i indeve të buta. Gjendja mund të përfshijë simptoma të tilla si dhimbje kronike në muskuj dhe nyje, lodhje dhe depresion.

7 Këshilla për të Qëndruar me Fibromyalgia

7 Këshilla për të Qëndruar Me Fibromyalgia

Goditem Fibromyalgia dhe gati të ecësh në mur? Le t'ju ndihmojmë.

Fibromialgjia mund të shkaktojë sfida të mëdha në jetën e përditshme. Mund të jetë thjesht e vështirë të kesh një sindromë dhimbjeje kronike. Këtu janë 7 këshilla dhe masa që mund t'ju ndihmojnë të lehtësoni simptomat tipike të fibromialgjisë dhe ta bëjnë ditën tuaj më të lehtë.

 

- Së bashku për të kuptuar më mirë sindromat e dhimbjes kronike

Shumë nga ata me dhimbje kronike mendojnë se nuk dëgjohen ose merren seriozisht. Nuk mund të lejohet që të jetë kështu. Ne qëndrojmë me ata që preken nga dhimbja kronike dhe kërkojmë me mirësi që ta ndani këtë artikull në mediat sociale për të rritur kuptueshmërinë rreth këtij çrregullimi. Ju falenderoj paraprakisht. Mos ngurroni të na ndiqni përmes Facebook og YouTube.

 

- Në departamentet tona ndërdisiplinore në Vondtklinikkene në Oslo (Lambertseter) dhe Viken (Tingulli Eidsvoll og Råholt) klinicistët tanë kanë një kompetencë unike profesionale të lartë në vlerësimin, trajtimin dhe trajnimin rehabilitues të dhimbjes kronike. Me ne, ju gjithmonë do të merreni seriozisht. Klikoni në lidhjet ose të saj për të lexuar më shumë rreth departamenteve tona.

 

BONUS

Lëvizni poshtë për të parë dy video të shkëlqyera stërvitjeje me ushtrime dhe teknika relaksimi që mund të jenë të dobishme për ju me fibromialgjinë.

 Prekur? Bashkohuni me grupin në Facebook «Reumatizmi - Norvegji: Kërkime dhe Lajme»Për azhurnimet më të fundit mbi hulumtimet dhe shkrimet në media për këtë dhe çrregullime të tjera reumatike. Këtu, anëtarët gjithashtu mund të marrin ndihmë dhe mbështetje - në të gjitha kohërat e ditës - përmes shkëmbimit të përvojave dhe këshillave të tyre.

 

1. Stresi poshtë

joga kundër dhimbjes

Stresi mund të shkaktojë dhe shkaktojë "ndezje" në fibromialgji.

Reduktimi i stresit në jetën e përditshme mund të çojë në një cilësi të përmirësuar të jetës dhe më pak simptoma. Disa mënyra të rekomanduara për të përballuar stresin janë joga, ndërgjegjja, akupresura, ushtrimet dhe meditimi. Teknikat e frymëmarrjes dhe zotërimi i teknikave të tilla gjithashtu mund të ndihmojnë.

 

- Merrni kohë për t'u çlodhur

Mësoni ta trajtoni lehtë veten në një kohë moderne që vendos standarde të larta. Ne rekomandojmë fuqimisht një seancë relaksi ditore mat akupresure (kliko këtu për të lexuar më shumë - lidhja hapet në një dritare të re). Ky variant ka gjithashtu një jastëk të përfshirë në qafë që e bën më të lehtë punën me muskujt e tendosur në pjesën e sipërme të shpinës dhe qafës

 

Lexoni gjithashtu: 7 Shkaqet e njohura që rëndojnë fibromialgjinë

7 Fibromyalgia Triggers njohur

Klikoni në lidhjen e mësipërme për të lexuar artikullin.

 2. Trajnim i Rregullt i Përshtatur

extension mbrapa

Ushtrimi me fibromialgji mund të jetë shumë i vështirë.

Megjithatë, disa forma të ushtrimeve mund të funksionojnë mirë – të tilla si ushtrimet e rregullta, me intensitet të ulët, të tilla si ecja ose ushtrimet në një pishinë me ujë të nxehtë janë ndër trajtimet më të mira për fibromialgjinë.

 

Mund të ju ndihmojë të zvogëloni dhimbjen dhe ngurtësinë, si dhe t'ju japë një sens të rritur kontrolli mbi diagnozën e dhimbjes kronike. Bisedoni me mjekun tuaj, fizioterapistin tuaj, kiropraktorin tuaj ose një klinicist për të zbuluar se çfarë lloj programi ushtrimesh mund të jetë më i miri për ju - ne jemi gjithashtu të lumtur t'ju ndihmojmë përmes kanalit tonë në Youtube ose një prej klinikave tona ndërdisiplinore nëse dëshironi.

 

VIDEO: 5 Ushtrime lëvizjeje për ata me fibromialgji

Fibromyalgia shkakton dhimbje kronike dhe ngurtësi në muskujt dhe nyjet e trupit. Këtu keni një program stërvitje me pesë stërvitje që mund t'ju ndihmojë të mbani shpinën, ijet dhe legenin duke lëvizur. Klikoni më poshtë për të parë ushtrimet.


Bashkohuni me familjen tonë dhe pajtohuni në kanalin tonë në YouTube për këshilla falas për ushtrime, programe ushtrimesh dhe njohuri shëndetësore. Mirë se vini!

 

VIDEO - 7 Ushtrime për Reumatistët:

A nuk fillon videoja kur e shtypni atë? Provoni të azhurnoni shfletuesin tuaj ose shikojeni direkt në kanalin tonë në YouTube. Mos harroni gjithashtu të regjistroheni - plotësisht falas - në kanal nëse doni më shumë programe dhe ushtrime të mira trajnimi.3. Banjë e nxehtë

I keq

A jeni i lumtur për t'u çlodhur në një banjë të nxehtë? Mund të të bëjë mirë.

Gënjeshtra në një banjë të ngrohtë mund të bëjë që muskujt të pushojnë dhe dhimbja të relaksohet pak çatinë. Kjo lloj nxehtësie mund të rrisë nivelin e endorfinës në trup – e cila bllokon sinjalet e dhimbjes dhe mund të çojë në përmirësimin e cilësisë së gjumit. Përndryshe rekomandojmë përdorimin e paketë nxehtësie e ripërdorshme (shih shembullin këtu - lidhja hapet në një dritare të re). Paketa funksionon duke e ngrohur dhe më pas duke e vendosur në muskuj të tendosur dhe të lënduar.

 

4. Ulni kafeinën

Kupa e madhe kafeje

Ju pëlqen një filxhan kafe e fortë? Mund të jetë një zakon i keq për ne me fibro, për fat të keq.

Kafeina është një stimulues qendror- që do të thotë se stimulon zemrën dhe sistemin nervor qendror të jenë në 'gatishmëri më të lartë'. Kur hulumtimet kanë treguar se me fibromialgji kemi fibra nervore tepër aktive, kuptojmë se kjo nuk është domosdoshmërisht optimale. Por ne nuk do t'jua heqim plotësisht kafen - kjo do të ishte bërë jashtëzakonisht keq. Përkundrazi, përpiquni të tërhiqeni pak.

 

Kjo nga ana tjetër mund të çojë në cilësi më të dobët të gjumit dhe ankth. Prandaj përpiquni të kufizoni marrjen e kafeinës, pasi ata me fibromialgji tashmë kanë një sistem nervor shumë aktiv. Veçanërisht e rëndësishme është që të shmangni kafen dhe pijet energjike nga pasdite e tutje. Ndoshta mund të provoni të kaloni në opsione pa dekafeinat?

 

Lexoni gjithashtu: Këto janë 7 Llojet e ndryshme të Dhimbjes Fibromyalgia

shtatë llojet e dhimbjes fibromyalgia

  

Vendosni ca kohë për veten tuaj - çdo ditë

terapi të shëndoshë

Koha reale mund të jetë jashtëzakonisht e rëndësishme për ne me fibromialgji.

Fibromialgjia mund ta komplikojë jetën me të gjitha sfidat që ju sjell. Prandaj sigurohuni që të ndani kohë për veten tuaj çdo ditë si pjesë e kujdesit për veten tuaj. Shijoni hobi tuaj, dëgjoni muzikë, relaksohuni - bëni atë që ju bën të ndiheni më mirë.

 

Vetë-koha e tillë mund ta bëjë jetën më të ekuilibruar, të ulë nivelin e stresit në trupin tuaj dhe t'ju japë më shumë energji në jetën tuaj të përditshme. Ndoshta një orë mujore e terapisë fizike (për shembull, terapi fizike, kiropraktikë moderne ose akupunktur?) gjithashtu mund të jetë një ide e mirë?

 

6. Flisni për dhimbjen

i sëmurë kristal dhe vertigo

Mos e mbani dhimbjen tuaj. Nuk është mirë për ju.

Shumë njerëz me fibromialgji shkojnë dhe e mbajnë dhimbjen për vete - derisa të mos kalojë më dhe emocionet të marrin përsipër. Fibromyalgia shkakton stres si për veten tuaj, por edhe për ata që ju rrethojnë - prandaj komunikimi është çelësi.

 

Nëse nuk ndiheni mirë - atëherë thoni kështu. Thuaj se duhet të kesh pak kohë të lirë, një dush të nxehtë apo të ngjashme, sepse tani është rasti që fibromialgjia është në kulmin e saj. Familja dhe miqtë duhet ta dinë sëmundjen tuaj dhe çfarë e keqëson atë. Me njohuri të tilla, ato mund të jenë pjesë e zgjidhjes kur keni nevojë për ndihmë.

 

7. Mësoni të thoni JO

dhimbje koke stresi

Fibromyalgia shpesh quhet 'sëmundja e padukshme'.

Quhet kështu sepse mund të jetë e vështirë për ata që ju rrethojnë të shohin se keni dhimbje ose se po vuani në heshtje. Këtu është shumë e rëndësishme që të mësoni të vendosni kufij për veten tuaj dhe atë që mund të toleroni. Ju duhet të mësoni të thoni JO kur njerëzit duan një pjesë të madhe tuajin në punë dhe në jetën e përditshme - edhe nëse bie ndesh me personalitetin tuaj të dobishëm dhe vlerat tuaja thelbësore.

 

Ne i bëjmë thirrje të gjithëve me këtë çrregullim të bashkohen në grupin në Facebook «Reumatizmi - Norvegji: Kërkime dhe Lajme»- këtu mund të flisni për situatën tuaj dhe të merrni këshilla të mira nga njerëz me mendje të njëjtë.

 

Mos ngurroni të ndani në Media Sociale

Përsëri, kështu që ne duam å pyesni bukur ta ndani këtë artikull në mediat sociale ose përmes blogut tuaj (mos ngurroni të lidheni direkt me artikullin). Të kuptuarit dhe përqendrimi i shtuar është hapi i parë drejt një jete më të mirë të përditshme për ata me dhimbje kronike.

 Sugjerime për të ndihmuar në luftimin e fibromialgjisë dhe diagnozave të dhimbjes kronike: 

Opsioni A: Ndani direkt në FB - Kopjoni adresën e uebfaqes dhe ngjiteni në faqen tuaj në facebook ose në një grup përkatës në facebook ku jeni anëtar. Ose shtypni butonin "SHARE" më poshtë për të ndarë postimin më tej në facebook tuaj.

 

Prekni këtë për të ndarë më tej. Një falënderim i madh për të gjithë ata që ndihmojnë në promovimin e të kuptuarit të diagnozave të dhimbjeve kronike dhe fibromialgjisë!

 

Opsioni B: Lidhni drejtpërdrejt me artikullin në blogun tuaj.

Opsioni C: Ndiqni dhe të barabartë Faqja jonë në Facebook (klikoni këtu nëse dëshironi)

 

dhe gjithashtu mos harroni të lini një vlerësim të yjeve nëse ju pëlqen artikulli:

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

 

 

Pyetje? Apo dëshironi të rezervoni një takim në një nga klinikat tona të lidhura?

Ne ofrojmë vlerësim, trajtim dhe trajnim modern të dhimbjeve kronike.

Mos ngurroni të na kontaktoni përmes një prej klinikat tona të specializuara (përmbledhja e klinikës hapet në një dritare të re) ose në faqja jonë në Facebook (Vondtklinikkene - Shëndeti dhe Ushtrimi) nëse keni ndonjë pyetje. Për takime, ne kemi rezervime XNUMX-orëshe online në klinika të ndryshme në mënyrë që të gjeni kohën e konsultimit që ju përshtatet më së miri. Mund të na telefononi edhe brenda orarit të punës së klinikës. Ne kemi departamente ndërdisiplinore në Oslo (të përfshira Lambertseter) dhe Viken (Råholt og Eidvoll). Terapistët tanë të aftë presin me padurim të dëgjojnë nga ju.

 

FAQE T NE VAJTshme: 5 Ushtrime lëvizjeje për ata me Fibromyalgia

pesë ushtrime stërvitore për ata me fibromialgji

Klikoni në foto ose lidhjen më lart.

 

Logoja në Youtube e vogël- Ju lutemi ndiqni Vondt.net më YOUTUBE

logo në facebook të vogla- Ju lutemi ndiqni Vondt.net më FACEBOOK

6 Ushtrime për Ata me Fibromyalgia

6 Ushtrime për Ata me Fibromyalgia

Fibromyalgia është një çrregullim kronik që shkakton dhimbje të përhapur dhe ndjeshmëri të rritur në nerva dhe muskuj.

Gjendja mund ta bëjë stërvitjen e rregullt tepër të vështirë dhe pothuajse të pamundur ndonjëherë - prandaj ne kemi përgatitur një program trajnimi që përbëhet nga 6 ushtrime të buta të përshtatura për ata me Fibromyalgia. Shpresojmë se kjo mund t'ju japë lehtësim dhe t'ju ndihmojë të keni një jetë më të mirë të përditshme. Ne gjithashtu rekomandojmë trajnim në pishinë me ujë të nxehtë nëse keni mundësi ta bëni këtë.

 

- Në departamentet tona ndërdisiplinore në Vondtklinikkene në Oslo (Lambertseter) dhe Viken (Tingulli Eidsvoll og Råholt) klinicistët tanë kanë një kompetencë unike profesionale të lartë në vlerësimin, trajtimin dhe trajnimin rehabilitues të dhimbjes kronike. Klikoni në lidhjet ose të saj për të lexuar më shumë rreth departamenteve tona.

bONUS: Lëvizni poshtë për të parë një video ushtrimesh me ushtrime të përshtatura për ata me fibromialgji dhe për të lexuar më shumë rreth teknikave të relaksimit.

 

Lexoni gjithashtu: 7 Këshilla për të Qëndruar me Fibromyalgia

dhemb në muskuj dhe nyje

 

VIDEO: 6 Ushtrime të fuqisë së personalizuar për ne me Fibromyalgia

Këtu ju shihni një program të personalizuar të ushtrimeve për ata me fibromialgji të zhvilluar nga chiropractor Alexander Andorff - në bashkëpunim me një fizioterapist dhe ekipin e tij lokal të reumatizmit. Klikoni në videon më poshtë për të parë ushtrimet.

Bashkohuni me familjen tonë dhe pajtohuni në kanalin tonë në YouTube për këshilla falas për ushtrime, programe ushtrimesh dhe njohuri shëndetësore. Mirë se vini!

 

VIDEO: 5 Ushtrime kundër muskujve të shtrënguar

Fibromyalgia përfshin një incidencë të rritur të dhimbjeve muskulore dhe tensionit të muskujve. Më poshtë janë pesë ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të liroheni në muskuj të ngushtë dhe të tensionuar.

Ju pëlqyen videot? Nëse ju kanë pëlqyer, do t'ju vlerësonim shumë që të abonoheni në kanalin tonë në YouTube dhe të na jepni një bravo në rrjetet sociale. Do të thotë shumë për ne. Faleminderit të madh!

 Së bashku në Luftën kundër Dhimbjes Kronike

Ne i mbështesim të gjithë me dhimbje kronike në luftën e tyre dhe shpresojmë se ju do të mbështesni punën tonë duke e pëlqyer faqen tonë Facebook dhe pajtohuni në kanalin tonë video në YouTube. Ne gjithashtu duam të këshillojmë për grupin mbështetës Reumatizmi dhe dhimbja kronike - Norvegji: Hulumtime dhe lajme - i cili është një grup falas në Facebook për ata me dhimbje kronike ku dini informacione dhe përgjigje.

 

Më shumë fokus duhet t'i kushtohet hulumtimit që synon një gjendje që prek kaq shumë - kjo është arsyeja pse ju kërkojmë me mirësi që ta ndani këtë artikull në mediat sociale, mundësisht përmes faqes sonë në Facebook dhe thoni, "Po për më shumë hulumtime mbi fibromyalgia". Në këtë mënyrë mund të bëhet 'sëmundja e padukshme' më e dukshme.

 

Ushtrim i personalizuar dhe i butë

Importantshtë e rëndësishme të njihni kufizimet e tij për të shmangur "ndezjet" dhe përkeqësimin. Prandaj, është më mirë të provoni stërvitje të rregullta me intensitet të ulët sesa të merrni "kapjen e kapitenit", pasi ky i fundit mund, nëse kryhet gabimisht, ta vendos trupin në çekuilibër dhe të shkaktojë më shumë dhimbje.

 

Lexoni gjithashtu: 7 Shkelës të Njohur që Mund të Përkeqësojnë Fibromyalgia

7 Fibromyalgia Triggers njohur

Klikoni në imazhin e mësipërm për të lexuar artikullin.

  

1. Relaksimi: Teknikat e frymëmarrjes dhe akupresura

Frymë e thellë

Frymëmarrja është një mjet i rëndësishëm në luftën kundër tensionit të muskujve dhe dhimbjeve të nyjeve. Me frymëmarrje më të duhur, kjo mund të rezultojë në rritjen e fleksibilitetit në kafazin e brinjëve dhe lidhjet e muskujve të lidhur, gjë që nga ana tjetër çon në një ulje të tensionit të muskujve.

 

5 teknikë

Parimi kryesor i asaj që konsiderohet të jetë teknika e parë themelore e frymëmarrjes së thellë është të marrësh frymë brenda dhe jashtë 5 herë në një minutë.. Mënyra për të arritur këtë është të marrësh frymë thellë dhe të numërosh në 5, para se të nxehësh rëndë dhe përsëri të numërosh 5.

 

Terapisti që qëndron pas kësaj teknike zbuloi se kjo ka një efekt optimal në ndryshimin e rrahjeve të zemrës në lidhje me faktin se ajo është vendosur në një frekuencë më të lartë dhe kështu është më e gatshme për të luftuar reagimet e stresit.

 

rezistenca Frymarrja

Një tjetër teknikë e njohur e frymëmarrjes është frymëmarrja kundër rezistencës. Kjo duhet ta bëjë trupin të relaksohet dhe të shkojë në një mjedis më të relaksuar. Teknika e frymëmarrjes kryhet duke marrë frymë thellë dhe pastaj duke nxitur përmes gojës gati të mbyllur - në mënyrë që buzët të mos kenë aq distancë dhe që ju duhet të 'shtrydhni' ajrin kundër rezistencës.

 

Mënyra më e lehtë për të kryer 'frymëmarrjen rezistente' është marrja e frymës përmes gojës dhe më pas përmes hundës.

 

Relaksimi me Mat Acupressure

Një vetë-masë e mirë për të qetësuar tensionin e muskujve në trup mund të jetë përdorimi i përditshëm mat akupresure (shih shembullin këtu - lidhja hapet në një dritare të re). Ne ju rekomandojmë që të filloni me seanca prej rreth 15 minutash dhe më pas të vazhdoni në seanca më të gjata pasi trupi bëhet më tolerant ndaj pikave të masazhit. Klikoni të saj për të lexuar më shumë rreth dyshekut të relaksimit. Ajo që është shumë e këndshme për këtë variant që lidhim është se vjen me një pjesë të qafës që e bën më të lehtë punën drejt muskujve të shtrënguar në qafë.

 

2. Ngrohja dhe shtrirja

extension mbrapa

Ngurtësimi i kyçeve dhe dhimbja e muskujve janë shpesh një pjesë e mërzitshme e jetës së përditshme për ata që preken nga fibromialgjia. Prandaj, është shumë e rëndësishme të mbani trupin në lëvizje me shtrirje të rregullt dhe lëvizje të lehta gjatë gjithë ditës - shtrirja e rregullt mund të bëjë që nyjet të lëvizin më lehtë dhe gjaku të rrjedhë në muskuj të shtrënguar.

 

Kjo është veçanërisht e vërtetë për grupet e mëdha të muskujve si hamstrings, muskujt e këmbëve, muskujt e sediljes, shpinën, qafën dhe shpatullat. Pse të mos përpiqeni ta filloni ditën me një seancë shtrëngimi të lehtë që synon grupet më të mëdha të muskujve?

 

3. Ushtrimi gjithëpërfshirës i rrobave për pjesën e pasme dhe të qafës

Ky ushtrim shtrihet dhe mobilizon shtyllën kurrizore në një mënyrë të butë.

Thembra në shtrirje

Pozicionin e fillimit: Qëndroni të katër anët në një rrobë stërvitore. Mundohuni të mbani qafën dhe shpinën në një pozicion neutral, paksa të zgjatur.

Stretching: Më pas ulni të pasmet tuaja kundër thembrave - në një lëvizje të qetë. Mos harroni të mbani kurbën neutrale në shpinë. Mbajeni shtrirjen për rreth 30 sekonda. Vetëm rroba aq shumë sa jeni të kënaqur.

Sa shpesh Përsëriteni ushtrimin 4-5 herë. Ushtrimi mund të kryhet 3-4 herë në ditë nëse është e nevojshme.

 
4. Trajnimi i pishinës me ujë të ngrohtë

trainimi i pishinës me ujë të nxehtë 2

Shumë njerëz me fibromialgji dhe çrregullime reumatike përfitojnë nga stërvitja në një pishinë me ujë të nxehtë.

Shumica e njerëzve me fibromialgji, reumatizëm dhe dhimbje kronike e kanë ditur se stërvitja në ujë të nxehtë mund të jetë më e butë - dhe se i kushton më shumë vëmendje nyjeve të ngurtësuara dhe muskujve të lënduar.

 

Ne jemi të mendimit që trajnimi i pishinës me ujë të nxehtë duhet të jetë një zonë fokusimi për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve afatgjata të muskujve dhe të përbashkët. Fatkeqësisht, e vërteta është se oferta të tilla mbyllen vazhdimisht për shkak të mungesave komunale. Shpresojmë që kjo prirje të përmbyset dhe se jemi duke u përqëndruar më shumë në këtë metodë trajnimi.

 

5. Ushtrime me rroba të buta dhe trajnime për lëvizje (me VIDEO)

Këtu është një përzgjedhje e ushtrimeve të personalizuara për ata me fibromialgji, diagnoza të tjera kronike të dhimbjes dhe çrregullime reumatike. Shpresojmë që t'i gjeni të dobishme - dhe që ju gjithashtu vendosni t'i ndani ato (ose artikullin) me të njohur dhe miq të cilët gjithashtu kanë të njëjtën diagnozë si ju.

 

VIDEO - 7 Ushtrime për Reumatistët

A nuk fillon videoja kur e shtypni atë? Provoni të azhurnoni shfletuesin tuaj ose shikojeni direkt në kanalin tonë në YouTube. Mos harroni gjithashtu të regjistroheni në kanal nëse dëshironi më shumë programe dhe ushtrime të mira stërvitore.

 

Shumë me fibromialgji gjithashtu shqetësohen herë pas here dhimbje të nervit shiatik dhe rrezatimi në këmbë. Bërja e ushtrimeve shtrirëse dhe stërvitja e ushtrimeve siç tregohet më poshtë me mobilizim të lehtë mund të çojë në më shumë lëvizje të fibrave të muskujve dhe më pak tension të muskujve - e cila nga ana tjetër mund të shkaktojë më pak shiatik. Rekomandohet që të shtriheni 30-60 sekonda mbi 3 grupe.

 

VIDEO: 4 Ushtrime me rroba për sindromën Piriformis

Bashkohuni me familjen tonë dhe pajtohuni në kanalin tonë në YouTube për këshilla falas për ushtrime, programe ushtrimesh dhe njohuri shëndetësore. Mirë se vini!

 6. Yoga dhe Mindfulness

Ushtrime yoga për qafën e ashpër

Yoga mund të jetë qetësuese për ne me fibromialgji.

Ndonjëherë dhimbja mund të jetë dërrmuese dhe më pas mund të jetë e dobishme të përdorni ushtrime të buta joga, teknika të frymëmarrjes dhe meditim për të rifituar kontrollin. Shumë kombinojnë gjithashtu jogën me mat akupresure.

 

Duke praktikuar yoga në kombinim me meditimin, gradualisht mund të arrini vetëkontroll më të mirë dhe të distancoheni nga dhimbja kur ato janë në gjendjen e tyre më të keqe. Një grup yoga mund të jetë gjithashtu i mirë në lidhje me atë social, dhe mund të jetë një arenë për të shkëmbyer këshilla dhe përvoja me terapi dhe ushtrime të ndryshme.

 

Këtu janë disa ushtrime të ndryshme të yogas që mund të provohen (lidhjet hapen në një dritare të re):

5 Ushtrime Yoga për Dhimbje në Hip

5 Ushtrime Yoga për Dhimbje në shpinë

- 5 Ushtrime Yoga Kundër Qafës së Stërvitur

 

Vetë-Ndihmë e Rekomanduar për Reumatizmin dhe Dhimbjen Kronike

Doreza kompresimi të buta zbutëse - Foto Medipaq

Klikoni në imazh për të lexuar më shumë rreth dorezave të kompresimit.

 

Përmbledhje: Ushtrime dhe teknika relaksimi për ata me fibromialgji

Fibromyalgia mund të jetë tepër shqetësuese dhe shkatërruese në jetën e përditshme.

Prandaj, është e rëndësishme të dini ushtrime të buta që janë gjithashtu të përshtatshme për ata me ndjeshmëri më të madhe të dhimbjes në muskuj dhe nyje. Të gjithë këshillohen të bashkohen falas në grupin e mbështetjes në Facebook falas Reumatizmi dhe dhimbja kronike - Norvegji: Hulumtime dhe lajme ku mund të bisedoni me njerëz të një mendje të njëjtë, rrini të azhurnuar në lajmet rreth kësaj teme dhe shkëmbeni përvoja.

 

Mos ngurroni të ndani në mediat sociale

Përsëri, ne do të dëshironim t'ju kërkojmë ta ndani këtë artikull në mediat sociale ose përmes blogut tuaj (mos ngurroni të lidheni drejtpërdrejt me artikullin). Kuptimi dhe rritja e fokusit është hapi i parë drejt një jete më të mirë të përditshme për ata me fibromialgji.

  

Sugjerime për Si të Ndihmoni

Opsioni A: Ndajeni drejtpërdrejt në FB - Kopjoni adresën e uebfaqes dhe ngjiteni në faqen tuaj në facebook ose në një grup përkatës facebook ku jeni anëtar. Ose shtypni butonin "SHARE" më poshtë për të ndarë postimin më tej në facebook tuaj.

 

(Klikoni këtu për të ndarë)

Një falënderim i madh për të gjithë ata që ndihmojnë në promovimin e kuptueshmërisë në rritje të fibromialgjisë dhe diagnozave të dhimbjeve kronike.

 

Opsioni B: Lidhen direkt me artikullin në blogun tuaj.

Opsioni C: Ndiqni dhe të barabartë Faqja jonë në Facebook (klikoni këtu nëse dëshironi)

  

Pyetje? Apo dëshironi të rezervoni një takim në një nga klinikat tona të lidhura?

Ne ofrojmë vlerësim, trajtim dhe rehabilitim modern për dhimbjet kronike.

Mos ngurroni të na kontaktoni përmes një prej klinikat tona të specializuara (përmbledhja e klinikës hapet në një dritare të re) ose në faqja jonë në Facebook (Vondtklinikkene - Shëndeti dhe Ushtrimi) nëse keni ndonjë pyetje. Për takime, ne kemi rezervime XNUMX-orëshe online në klinika të ndryshme në mënyrë që të gjeni kohën e konsultimit që ju përshtatet më së miri. Mund të na telefononi edhe brenda orarit të punës së klinikës. Ne kemi departamente ndërdisiplinore në Oslo (të përfshira Lambertseter) dhe Viken (Råholt og Eidvoll). Terapistët tanë të aftë presin me padurim të dëgjojnë nga ju.

 

burimet:
PubMed

 

FAQE T NE VAJTshme: - Kërkime: Kjo është Dieta më e Mirë e Fibromialgjisë

dieta fibromyalgid2 700px

Klikoni në foton më lart për të kaluar në faqen tjetër.

 

Logoja në Youtube e vogël- Mos ngurroni të ndiqni Vondt.net në YOUTUBE
logo në facebook të vogla- Mos ngurroni të ndiqni Vondt.net në FACEBOOK