Farë duhet të dini për reumatizmin e polimialgjisë

4.8 / 5 (166)

Farë duhet të dini për reumatizmin polimyalgia (PMR)

Reumatizma polymyalgia është një diagnozë reumatike e lidhur me inflamacionin.

Çrregullimi karakterizohet nga, ndër të tjera, dhimbje dhe dhimbje të gjera në shpatulla, ijë dhe qafë - si dhe ngurtësi shoqëruese të mëngjesit. Dhimbja dhe ngurtësia shpesh janë mëngjeset më të këqija.

Asnjë ar në gojë atje. Përkundrazi gri.


 

- Në departamentet tona ndërdisiplinore në Vondtklinikkene në Oslo (Lambertseter) dhe Viken (Tingulli Eidsvoll og Råholt), klinicistët tanë kanë një kompetencë unike profesionale të lartë në vlerësimin, trajtimin dhe trajnimin rehabilitues të mialgjive afatgjata dhe dhimbjeve të muskujve. Klikoni në lidhjet ose të saj për të lexuar më shumë rreth departamenteve tona.

 

Simptomat klasike të polymyalgia reumatizmës përfshijnë:

  • Ndjenjë e përgjithshme e dobësisë
  • Ethe dhe rraskapitje e butë
  • Dhimbje dhe mbindjeshmëri në supet, ijet dhe qafën
  • Ngurtësi e mëngjesit

 

Këshilla për reumatizëm polimialgjik

Polymyalgia rheumatica është një diagnozë që shpesh karakterizohet nga një nivel i lartë i tensionit të muskujve në pjesën e sipërme të shpinës, por edhe në pjesën e poshtme të shpinës dhe legenit. Kur pacientët tanë me PMR kërkojnë këshilla për vetë-masa, ne shpesh kemi një fokus të veçantë te relaksimi. mat acupressure dhe përdorimi i topa masazhesh (lidhjet hapen në një dritare të re të shfletuesit) me përdorimin e duhur mund t'ju ndihmojnë të reduktoni mbiaktivitetin në muskuj dhe të keni një efekt qetësues.

 

Polymyalgia Reumatizmi dhe Artriti Reumatik

Më parë, u mendua se reumatizmi polymyalgia ishte një formë e artritit reumatik në mesin e popullatës së moshuar. Kjo është e gabuar - pasi ato janë dy diagnoza plotësisht të ndara.

Dallimi më domethënës është se PMR nuk çon në shkatërrimin e kërcit dhe sipërfaqeve të kyçeve - ndryshe nga artriti reumatoid. Diagnoza gjithashtu, normalisht, nuk prek duart, kyçet, gjunjët dhe këmbët. Gjendja nuk është gjithashtu e përhershme - por mund të vazhdojë deri në 7 vjet.


Kush preket nga Polymyalgia Revmatika?

Reumatizma polymyalgia është diagnoza më e zakonshme reumatike inflamatore që prek ata mbi moshën 50 vjeç. Rreziku i zhvillimit të sëmundjes rritet me moshën - dhe mosha mesatare e të prekurve është rreth 75 vjet (1).

Gratë kanë një rrezik 2 deri 3 herë më të lartë të zhvillimit të diagnozës. Me fjalë të tjera, është më e zakonshme që prek gratë e moshuara.

 

Si ju jep reumatizma polimyalgia dhimbje të përbashkët?

Një ekzaminim i MRI do të zbulojë një pamje të detajuar të asaj që po ndodh brenda dhe rreth nyjeve tuaja. Në PMR, ju do të shihni inflamacion në membranën synoviale - e cila gjendet në qeset mukoze, nyjet dhe tendinat. Reagimet e rritura të lëngjeve dhe inflamatore japin bazën për dhimbjen.

Shkaku i saktë i inflamacionit për shkak të PMR ende nuk është kuptuar plotësisht. Hulumtimet tregojnë se gjenetika, epigjenetika, infeksioni (viruset dhe bakteret) mund të luajnë një rol qendror në arsyen pse zhvillohet diagnoza (2).

 

Polimyalgia Reumatizmi dhe Inflamacioni

PMR jep kështu më shumë reaksione inflamatore se zakonisht.Format më të zakonshme të inflamacionit që lidhen me polimialgjinë reumatike janë bursiti (inflamacion i mukozës), sinoviti (artriti) dhe tenosinoviti (inflamacion i shtresës së jashtme të tendinave - tendinit).

Bursiti (Inflamacioni)

Reumatizma polymyalgia jep shfaqje më të shpeshtë të bursitit në shpatullat dhe ijet. Bursiti është kështu një inflamacion i një qese mukoze - një strukturë e mbushur me lëng anatomik që siguron lëvizje të qetë midis kockave dhe indeve të buta aty pranë. Në inflamacion, kjo është e mbushur me lëng shtesë që shkakton dhimbje.

Sinoviti (Artriti)

Lidhjet e shpatullave dhe nyjeve të hip mund të preken nga sinoviti. Kjo do të thotë që membrana synoviale ndizet dhe ne marrim formimin e lëngjeve brenda membranës - e cila shkakton dhimbje të kyçeve, zhvillim të nxehtësisë dhe lëkurë të kuqërremtë.

tenosynovitis

Kur shtresa e jashtme e membranës rreth një tendini inflamohet, kjo quhet tenosinovit. Kjo ndodh më shpesh në mesin e atyre me PMR - dhe një nga versionet më të zakonshme është Tenosinoviti i kyçeve të duarve të Dequervain.

 

Polymyalgia Reumatizmi dhe Ushtrimi

Gjetja e ushtrimeve të duhura dhe trajnimi për ju me PMR mund të jetë e vështirë. Por është e rëndësishme që të vazhdoni të lëvizni për të stimuluar qarkullimin e gjakut dhe për të zbutur nyjet dhe dhimbjet e muskujve.

Në videon më poshtë do të shihni një program trajnimi për ata me reumatizëm polimilgjie të zhvilluar nga chiropractor dhe terapist rehabilitues Alexander Andorff. Ky është një program që ndahet në 3 - qafa, shpatulla dhe ijet, pasi më shpesh janë këto zona që preken më shumë nga PMR.

Ndjehuni të lirë të regjistroheni në kanalin tonë në YouTube falas (klikoni këtu) për këshilla falas për ushtrime, programe ushtrimesh dhe njohuri shëndetësore. Mirësevini në familjen që duhet të jeni!

 

Vetëmasat e rekomanduara kundër reumatizmit polimialgjik

Duke qenë se diagnoza është e lidhur kaq qartë me rritjen e tensionit dhe dhimbjes në pjesën e sipërme të shpinës, si dhe në shpatulla, por edhe në legen dhe ijet, ne rekomandojmë vetë-masa që mund të zvogëlojnë dhimbjen e muskujve. mat acupressure (lidhja hapet në një dritare të re) është një masë që shumë mendojnë se u jep atyre relaksim dhe lehtësim kundër muskujve të tensionuar. Tapeti ka gjithashtu pjesën e vet të qafës që e bën më të lehtë punën drejt tensionit të muskujve në qafë. Një masë tjetër e mirë mund të jetë të rrokulliset top masazhi - veçanërisht për muskujt brenda teheve të shpatullave dhe në tranzicionin e qafës.

(Në foto shihni një mat akupresure në përdorim. Klikoni mbi imazhin ose lidhjen këtu për të lexuar më shumë rreth asaj që quhet gjithashtu dysheku i pikës së këmbëzës.)

 

Vetë-ndihmë të tjera të rekomanduara për dhimbjet reumatike dhe kronike

Doreza kompresimi të buta zbutëse - Foto Medipaq

  • Tërheqësit e gishtërinjve (disa lloje të reumatizmit mund të shkaktojnë gishtërinjtë e përkulur - për shembull gishtat e çekanit ose hallux valgus (gishti i madh i përkulur) - tërheqësit e gishtave mund të ndihmojnë në lehtësimin e tyre)
  • Shirita mini (shumë me dhimbje reumatike dhe kronike mendojnë se është më lehtë të stërvitet me elastikë të zakonshëm)
  • Shkaktojë pikë Balls (vetë-ndihmë për të punuar muskujt në baza ditore)
  • Krem Arnica ose kondicioner ngrohje (disa pacientë me PMR mendojnë se kremi ose balsami i arnicës mund të jenë qetësues)

A do të vazhdojë të përkeqësohet reumatizmi im nga Polymyalgia gjatë viteve?

PMR në të vërtetë mund të shkojë vetë. Kjo do të thotë se gjendja nuk është e përhershme, por është ende afatgjatë. Dhimbja dhe simptomat e shkaktuara nga PMR janë zakonisht të rëndësishme dhe shpesh do të kenë nevojë për trajtim. PMR zakonisht zgjat dy vjet, por mund të zgjasë edhe deri në shtatë vjet. Fatkeqësisht, është gjithashtu e mundur që të prekeni sërish nga gjendja – edhe disa vite pasi e keni pasur atë për herë të fundit.

 

Trajtimi i reumatizmës polymyalgia

Trajtimi konsiston në të dy medikamentet për lehtësimin e inflamacionit, por edhe të trajtimit fizik për të lehtësuar dhimbjet në muskuj dhe nyje. Trajtimi medikamentoz përfshin kortikosteroidet – siç janë tabletat e kortizonit. Metodat e zakonshme të trajtimit fizik janë terapia me lazer muskuloskeletor, masazhi dhe mobilizimi i kyçeve - për shembull me një fizioterapist ose kiropraktor. Shumë pacientë përdorin gjithashtu vetë-masa dhe vetë-trajtim (siç tregohet më lart). Për shembull, mbështetësit e ngjeshjes dhe topat e pikës së shkasit.

 

Reumatizma polimilgjia dhe artriti i gjëndrave

PMR rrit ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të artritit qelizor gjigand - i njohur gjithashtu si artriti i përkohshëm. Kjo është një gjendje e rrezikshme që mund të shkaktojë komplikime serioze në formën e humbjes së shikimit dhe rrezikut më të lartë të goditjes në tru. Gjendja shkakton inflamacion në enët e gjakut që shkojnë në lëkurën e kokës dhe sytë. Midis 9 dhe 20 për qind e atyre me PMR zhvillojnë artrit me qeliza gjigante – që kërkon trajtim medikamentoz.

 

Grupet mbështetëse të reumatizmës polimilgjia

Bashkohuni me grupin në Facebook «Reumatizmi dhe dhimbja kronike - Norvegji: Hulumtime dhe lajme» (kliko këtu) për azhurnimet më të fundit mbi kërkimet dhe shkrimet e mediave për çrregullimet reumatike dhe kronike. Këtu, anëtarët gjithashtu mund të marrin ndihmë dhe mbështetje - në të gjitha kohërat e ditës - përmes shkëmbimit të përvojave dhe këshillave të tyre.

Ndani ndjehuni të lirë për të mbështetur ata me reumatizëm

Ju lutemi t'ju lutemi ta ndani këtë artikull në mediat sociale ose përmes blogut tuaj(ju lutemi lidheni direkt me artikullin). Ne jemi gjithashtu të lumtur për të shkëmbyer shkëmbime të lidhjeve me faqet e internetit përkatëse. Kuptimi, njohuritë e përgjithshme dhe përqendrimi i shtuar janë hapat e parë drejt një jete më të mirë të përditshme për ata me diagnoza kronike të dhimbjes.

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

0 përgjigje

Lini një përgjigje

Dëshironi të bashkoheni në diskutim?
Mos ngurroni të kontribuoni!

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.