Studimi i glukozamines

Glukozamina sulfat kundër veshjes, osteoartritit, dhimbjes dhe simptomave.

5 / 5 (1)

Glukozamina sulfat kundër veshjes, osteoartritit, dhimbjes dhe simptomave për shkak të këtyre.


Glukozamina sulfat është një përgatitje që shitet si në dhe pa recetë në Norvegji. Glukozamina është pjesë e skeletit proteoglikan të kërcit artikular, dhe mund të përdoret në trajtimin e osteoartritit të gjurit, shpatullave, hip, dore, kyçeve të këmbës dhe nyjeve të tjera.

 

osteoarthritis është termi i përdorur kur bëhet fjalë për degradimin e kërcit në një ose më shumë nyje, që shpesh quhet "osteoartriti". Kjo mund të ndodhë natyrshëm pasi personi plaket, por gjithashtu mund të ndodhë më shpesh pas një dëmtimi në zonë, për shembull pas një dëmtimi traumatik të gjurit ose të ngjashme.

 

Si funksionon sulfati i glukozaminës?

Glukozamina në mënyrë ideale duhet të parandalojë prishjen e mëtejshme të kërcit artikular dhe të ndihmojë në parandalimin e disa simptomave që mund të ndodhin për shkak të artrozës. Fatkeqësisht, provat nuk pajtohen pak nëse e bën atë në të vërtetë. Studimet kanë treguar se rreth 20% e glukozaminës sulfatit e marrë me gojë është e pranishme në lëngun synovial synovial kur kontrollohet.

 

Mungesa e provave?

Një studim i madh i botuar në New England Journal of Medicine në 2006 tregoi se glukozamina, chondroitin sulfate dhe celecoxib nuk kishin një efekt statistikisht domethënës në trajtimin e dhimbjes për shkak të artrozës së gjurit - por që glukozamina në kombinim me kondroitin sulfat mund të ishte efektive për ata me moderim veshin.

 

Përfundimi ishte:

“Glukozamina dhe kondroitina sulfati vetëm ose në kombinim nuk e zvogëlonte dhimbjen në mënyrë efektive në grupin e përgjithshëm të pacientëve me osteoartritin e gjurit. Analizat eksploruese sugjerojnë që kombinimi i glukozaminës dhe sulfurit të kondroitinës mund të jetë efektiv në nëngrupin e pacientëve me dhimbje në gju të moderuar deri të fortë ".

 

Një përmirësim statistikisht domethënës prej 79% (me fjalë të tjera, 8 nga 10 të përmirësuara) është parë në grupin e dhimbjeve të gjurit të moderuar deri të fortë (të moderuar-të rëndë) për shkak të osteoartritit, por për fat të keq kjo kishte pak rëndësi kur u publikuan rezultatet e këtij studimi. në media. Ndër të tjera, studimi u përmend në Gazetën e Shoqatës Mjekësore Norvegjeze 9/06 nën titullin "Glukosamina nuk ka asnjë efekt në osteoartritin", megjithëse ajo pati një efekt statistikisht të rëndësishëm në një nëngrup në studim. Dikush mund të vihet në dyshim nëse autori i artikullit kishte mbështetur vetëm në artikujt në shtypin ditor ose lexonte vetëm gjysmën e përfundimit të studimit. Këtu janë provat që glukozamina në kombinim me sulfat kondroitin ka një efekt statistikisht të rëndësishëm në krahasim me placebo:

Studimi i glukozamines

Studimi i glukozamines

shpjegim: Në kolonën e tretë, ne shohim efektin e glukozaminës + kondroitinës në kombinim kundrejt efektit të placebo (pilula sheqeri). Efekti është domethënës pasi pllaka (fundi i kolonës së tretë) nuk kalon 1.0 - nëse do të kishte kaluar 1 kjo tregon rëndësi statistikore zero dhe rezultati është pra i pavlefshëm.

Ne shohim që nuk është ky rasti për kombinimin e glukozaminës + kondroitinë në trajtimin e dhimbjeve të gjurit brenda nëngrupit me dhimbje mesatare deri te forta, dhe pyetjet pse kësaj nuk i është dhënë më shumë përqendrim në revistat përkatëse dhe shtypin e përditshëm.

 

Efektet anësore të glukozaminës së sulfatit:

Nuk ka efekte anësore kryesore për përdorimin e glukozaminës sulfate siç tregohet nga një studim i Felson (2006). Ata thuhet se janë të njëjtë si për placebo (pilula sheqeri), vetëm disa dhimbje koke, lodhje, dispepsi, skuqje, skuqje dhe kruajtje u përshkruan.

 

Farë mund të bëj edhe kundër dhimbjes në muskuj, nerva dhe nyje?

1. Rekomandohen ushtrime të përgjithshme, ushtrime specifike, shtrirje dhe aktivitet, por qëndroni brenda kufirit të dhimbjes. Dy shëtitje në ditë nga 20-40 minuta bëjnë mirë për tërë trupin dhe muskujt e lënduar.

2. Pika shkaktuese / topat e masazhit ne ju rekomandojmë me forcë - ato vijnë në madhësi të ndryshme kështu që ju mund të goditeni mirë edhe në të gjitha pjesët e trupit. Nuk ka ndihmë më të mirë për veten se kjo! Ne ju rekomandojmë sa më poshtë (klikoni në imazhin më poshtë) - i cili është një grup i plotë i 5 topave të pikës / masazhit në madhësi të ndryshme:

balls shkaktojë pikë

3. trajnimi: Trajnim specifik me truket stërvitore të kundërshtarëve të ndryshëm (si p.sh. ky grup i plotë i 6 thurrjeve të rezistencës së ndryshme) mund të ju ndihmojë të stërvitni forcën dhe funksionimin. Trajnimi i thurrjeve shpesh përfshin trajnime më specifike, e cila nga ana tjetër mund të çojë në parandalimin më të efektshëm të dëmtimit dhe uljen e dhimbjes.

4. Dhimbje lehtësuese - ftohje: Biofriz është një produkt natyral që mund të lehtësojë dhimbjen duke ftohur zonën butësisht. Ftohja rekomandohet veçanërisht kur dhimbja është shumë e rëndë. Kur ato janë qetësuar, atëherë rekomandohet trajtimi i nxehtësisë - prandaj është e këshillueshme që të ketë edhe ftohje edhe ngrohje.

5. Relief Pain - Ngrohja: Ngrohja e muskujve të ngushtë mund të rrisë qarkullimin e gjakut dhe të zvogëlojë dhimbjen. Ne ju rekomandojmë sa më poshtë copë litari e nxehtë / e ftohtë e ripërtërishme (klikoni këtu për të lexuar më shumë në lidhje me të) - i cili mund të përdoret si për ftohje (mund të ngrihet) ashtu edhe për ngrohje (mund të nxehet në mikrovalë).

6. Parandalimi dhe shërimi: Zhurma e kompresimit si ajo si kjo mund të rrisë qarkullimin e gjakut në zonën e prekur dhe kështu të përshpejtojë shërimin natyral të muskujve dhe tendinave të dëmtuar ose të veshur.

 

Produkte të rekomanduara për lehtësimin e dhimbjeve në dhimbje

Biofreeze llak-118ml-300x300

Biofriz (Ftohtë / kimioterapi)

blej tani

 

 

referencat:

Clegg BONI, Ruajeni DJ-në, Harris CL, MA e vogël, O'Dell JR, Hooper MM, Bradley JD, Bingham CO 3, Weisman MH, Jackson CG, Korsia NE, Cush JJ, Moreland LW, Schumacher HR Jr., CV Oddis, Wolfe F, Molitor JA, Yocum DE, Schnitzer TJ, Furst DE, Sawitzke pas Krishtit, Shi H, Brandt KD, Moskowitz RW, Williams HJ. Glukozamina, kondroitina sulfati dhe të dy në kombinim për osteoartritin e dhimbshëm të gjurit. N Engl J Med. 2006 Feb 23;354(8):795-808.

Shtesa dietike. Administrata amerikane e ushqimit dhe drogës. Marrë më 10 dhjetor 2009.

Felson DT. Praktika klinike. Osteoartriti i gjurit. N Engl J Med. 2006; 354: 841-8. [PubMed]

Issuesështjet e ndërlidhura:
- Vetë-trajtimi i dhimbjeve të gjurit dhe artrozës - me elektroterapi.

- Parandalimi dhe trajnimi i dëmtimeve të ACL / ligamentit të kryqëzuar të përparmë.

- Gju i lënduar?

 

 

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

5 përgjigje

Trackbacks & Pingbacks

 1. Trajnimi i hip - Ushtrime për trainimin e vitheve. Vondt.net | Ne lehtësojmë dhimbjen tuaj. thotë:

  […] - Glukozamina sulfat për konsum, osteoartrit, dhimbje dhe simptoma […]

 2. Mbështetje dore në trajtimin e dhimbjeve të kyçeve. Vondt.net | Ne lehtësojmë dhimbjen tuaj. thotë:

  […] - Glukozamina sulfat kundër konsumimit dhe artrozës […]

 3. […] Sindromi i tunelit kyçit të dorës, por edhe parandalimi - i cili mund të jetë po aq i rëndësishëm në vendin e punës. Sulfati i glukozaminës gjithashtu mund të ketë një efekt në sindromën e tunelit kyçit të dorës - nëse shkaku është konsumimi ose […]

 4. Vetë-trajtimi i dhimbjes në gju dhe osteoartriti - me elektroterapi. Vondt.net | Ne lehtësojmë dhimbjen tuaj. thotë:

  […] - Glukozamin sulfat për artrozën e gjurit […]

 5. Parandalimi dhe trainimi i dëmtimeve të ligamentit kryqëzues ACL / anterior. Vondt.net | Ne lehtësojmë dhimbjen tuaj. thotë:

  […] Glukozamin sulfat kundër konsumimit në gju? […]

Lini një përgjigje

Dëshironi të bashkoheni në diskutim?
Mos ngurroni të kontribuoni!

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.