fibromialgjia dhe gluteni

Fibromyalgia dhe Gluten: A mund të japë ushqim me përmbajtje gluten më shumë inflamacion në trup?

4.7 / 5 (26)

Fibromyalgia dhe Gluten

Shumë njerëz me fibromialgji vërejnë se reagojnë ndaj glutenit. Ndër të tjera, shumë mendojnë se gluteni shkakton përkeqësim të dhimbjes dhe simptomave. Këtu hedhim një vështrim përse.

A keni reaguar të ndiheni më keq nëse keni shumë bukë pa gluten? Atëherë nuk jeni vetëm!

 

Në fakt, disa studime kërkimore (1) për aq sa konstaton se ndjeshmëria ndaj glutenit është një faktor kontribuues në fibromyalgia. Bazuar në një hulumtim të tillë, ka edhe shumë që rekomandojnë që të përpiqeni të prisni glutenin nëse keni fibromialgji. Në këtë artikull do të mësoni më shumë se si ata me fibromialgji mund të preken nga gluteni - dhe ndoshta është rasti që Pjesa më e madhe e informacionit do t'ju habisë.


 

Si ndikon gluteni në fibromialgji?

Gluteni është një proteinë që e gjejmë kryesisht në grurë, elb dhe thekër. Gluteni ka veti që aktivizojnë hormonet e lidhura me ndjenjën e urisë, që do të thotë se ju hani më shumë dhe se keni një “dëshirë të ëmbël” mbi burimet e energjisë së shpejtë (produkte me shumë sheqer dhe yndyrë).

 

Kur gluteni konsumohet nga dikush që është i ndjeshëm ndaj glutenit, kjo shkakton një reagim të tepërt nga ana e tyre, e cila nga ana tjetër mund të shkaktojë reaksione inflamatore në zorrët e vogla. Kjo është zona ku ushqyesit thithen në trup, kështu që ekspozimi ndaj kësaj zone çon në acarim dhe më pak thithje të lëndëve ushqyese. E cila nga ana tjetër çon në më pak energji, ndjenjën se stomaku është i fryrë, si dhe zorrët e irrituara.

Këshilla konkrete për shëndetin më të mirë të zorrëve:

Shumë prej mbi 29500 anëtarëve tanë në grupin "Reumatizëm dhe dhimbje kronike" raportojnë efektin e disa shtesave natyrore të caktuara. Provoni një grant me probiotics (bakteret e mira të zorrëve) ose Lectinect Stomach. Për shumë njerëz, ai mund të ketë një efekt të mirë, dhe ne gjithashtu e dimë që shëndeti i zorrëve është jashtëzakonisht i rëndësishëm për mënyrën se si ndiheni ndryshe gjithashtu - si nga aspekti i energjisë, por edhe i humorit.

 

- Në departamentet tona ndërdisiplinore në Vondtklinikkene në Oslo (Lambertseter) dhe Viken (Tingulli Eidsvoll og Råholt) klinicistët tanë kanë një kompetencë unike profesionale të lartë në vlerësimin, trajtimin dhe trajnimin rehabilitues të dhimbjes kronike. Klikoni në lidhjet ose të saj për të lexuar më shumë rreth departamenteve tona.

 Rrjedhje në murin e zorrëve të vogla

Disa studiues i referohen gjithashtu "rrjedhjes në zorrë" (2), ku përshkruajnë se si reaksionet inflamatore në zorrën e hollë mund të çojnë në dëmtim të murit të brendshëm. Ata gjithashtu besojnë se kjo mund të bëjë që disa grimca të ushqimit të thyejnë muret e dëmtuara, duke shkaktuar kështu përgjigje më të mëdha autoimune. Reaksionet autoimune nënkuptojnë që vetë sistemi imunitar i trupit sulmon pjesë të qelizave vetanake të trupit. E cila, natyrshëm, nuk është veçanërisht me fat. Kjo mund të çojë në reagime inflamatore në trup - dhe kështu të përkeqësojë dhimbjen dhe simptomat e fibromialgjisë.

 

Simptomat e inflamacionit të sistemit të zorrëve

Këtu janë disa simptoma të zakonshme që shpesh mund të përjetohen nga inflamacioni i trupit:

 • Problemet e ankthit dhe gjumit
 • Dispepsi (përfshirë zbaticën e acidit, kapsllëkun dhe / ose diarre)
 • dhimbje koke
 • Disrregullime njohëse (përfshirë) mjegull fibroze)
 • dhimbje barku
 • Dhimbje në trupin e tërë
 • Lodhja dhe lodhja
 • Vështirësi në mbajtjen e një peshe ideale
 • Incidenca në rritje e infeksioneve Candida dhe fungale

A e shihni fillin e kuq të lidhur me këtë? Trupi përdor sasi të konsiderueshme energjie për të zvogëluar inflamacionin në trup - dhe gluteni ndihmon në mirëmbajtjen e përgjigjeve inflamatore (në ata me ndjeshmëri ndaj glutenit dhe sëmundje celiake). Duke zvogëluar inflamacionin në trup, në shumë njerëz mund të ndihmojë në uljen e simptomave dhe dhimbjes.

 

Masat anti-inflamatore

Natyrisht, një qasje graduale është e rëndësishme kur ndryshoni dietën tuaj. Askush nuk pret që ju të prerë të gjithë gluten dhe sheqerin gjatë ditës, por përkundrazi që përpiqeni të tërhiqeni gradualisht. Gjithashtu përpiquni të zbatoni probiotics (bakteret e mira të zorrëve) në dietën tuaj të përditshme.

 

Ju do të merrni shpërblimin në formën e reagimeve më pak inflamatore dhe simptomave të zvogëluara. Por do të duhet kohë - për fat të keq nuk ka dyshim për këtë. Kështu që këtu ju duhet me të vërtetë t'i përkushtoheni vetes për të ndryshuar, dhe kjo është diçka që mund të jetë shumë e vështirë kur i gjithë trupi dhemb për shkak të fibromialgjisë. Shumë njerëz thjesht mendojnë se nuk kanë para për ta bërë këtë.

 

Prandaj ju kërkoj ta bëni hap pas hapi. Eg. Nëse hani tortë ose karamele disa herë në javë, përpiquni të ulni vetëm në fundjavë në radhë të parë. Vendosni qëllime dhe merrni ato, fjalë për fjalë, pak nga pak. Pse të mos fillojmë duke u futur brenda dietë fibromyalgia?

 

A e dini se ushtrimi i personalizuar është anti-inflamator? Kjo është arsyeja pse ne kemi zhvilluar si programe lëvizshmërie ashtu edhe forcash kanali ynë në Youtube për ata me fibromialgji dhe reumatizëm. Ne vendosim një ÇMIM T B MADH nëse ju regjistroheni (falas) - dhe ju kujtojmë se do të ketë shumë programe të mira atje në të ardhmen.

 

Ushtrime lëvizjeje si Anti-inflamator

Hulumtimet kanë treguar që ushtrimi dhe ushtrimi kanë efekte anti-inflamatore kundër inflamacionit kronik (3). Ne gjithashtu e dimë se sa e vështirë është të marrësh rutina të rregullta stërvitje kur keni fibromyalgia për shkak flakërim-ups dhe ditët e këqija.

 

Prandaj ne kemi, përmes tonave chiropractor Alexander Andorff, krijoi një program që është i butë dhe i përshtatur mbi reumatizmat. Këtu shihni pesë ushtrime që mund të bëhen çdo ditë dhe që shumë njerëz i përjetojnë që ofrojnë lehtësim nga nyjet e ngurta dhe muskujt e dhembjes.

Ndjehuni të lirë të regjistroheni në kanalin tonë në YouTube falas (klikoni këtu) për këshilla falas për ushtrime, programe ushtrimesh dhe njohuri shëndetësore. Mirësevini në familjen që duhet të jeni!

 

Fibromialgjia dhe dieta inflamatore

Ne kemi përmendur më parë se si inflamacioni ndikon dhe luan një rol kryesor në fibromyalgia, si dhe reumatizëm tjetër. Të dish pak më shumë për atë që duhet dhe nuk duhet të hash është pra tepër e rëndësishme. Ne ju rekomandojmë që të lexoni dhe të mësoni më shumë rreth dietës së fibromialgjisë në artikullin me të cilin kemi lidhur më poshtë.

Lexoni gjithashtu: Gjithçka që duhet të dini në lidhje me dietën e fibromialgjisë [Udhëzuesi i shkëlqyeshëm i dietave]

 

Trajtimi gjithëpërfshirës i fibromialgjisë

Fibromyalgia shkakton një kaskadë të tërë me simptoma dhe dhimbje të ndryshme - dhe për këtë arsye do të kërkojë një trajtim gjithëpërfshirës. Sigurisht nuk është për t'u habitur që ata me fibro kanë një përdorim më të lartë të ilaçeve të dhimbjes - dhe se ata kanë nevojë për më shumë ndjekje me një fizioterapist ose kiropraktor sesa ata që nuk preken.

 

Shumë pacientë përdorin gjithashtu vetë-masa dhe vetë-trajtim për të cilat ata mendojnë se funksionojnë mirë për veten e tyre. Për shembull, mbështet kompresimin dhe balls shkaktojë pikë, por ka edhe shumë opsione dhe preferenca të tjera. Ne ju rekomandojmë gjithashtu që të bashkoheni në grupin tuaj lokal të mbështetjes - ndoshta bashkohuni me një grup dixhital si ai i paraqitur më poshtë.

 

Arekomandohet vetëndihma për fibromialgjinë

Shumë nga pacientët tanë na bëjnë pyetje se si ata vetë mund të kontribuojnë në uljen e dhimbjes në muskuj dhe nyje. Në fibromialgjinë dhe sindromat e dhimbjes kronike, ne jemi veçanërisht të interesuar për masat që ofrojnë relaksim. Prandaj ne rekomandojmë me kënaqësi trajnim në pishinë me ujë të nxehtëjoga dhe meditimi, si dhe përdorimin e përditshëm të mat akupresure (dysheku i pikës së këmbëzës)

 

Këshillë: mat acupressure (Lidhja hapet në një dritare të re)

Kjo mund të jetë një vetë-masë e shkëlqyer për ju që vuani nga tensioni kronik i muskujve. Ky tapet akupresure me të cilin lidhemi këtu vjen gjithashtu me një mbështetëse koke të veçantë që e bën të lehtë arritjen e muskujve të shtrënguar të qafës. Klikoni mbi imazhin ose lidhjen të saj për të lexuar më shumë rreth tij, si dhe për të parë mundësitë e blerjeve. Ne rekomandojmë një seancë ditore prej 20 deri në 40 minuta.

 

Vetë-masa të tjera për dhimbjet reumatike dhe kronike

Doreza kompresimi të buta zbutëse - Foto Medipaq

Klikoni në imazh për të lexuar më shumë rreth dorezave të kompresimit.

 • Tërheqësit e gishtërinjve (disa lloje të reumatizmit mund të shkaktojnë gishtërinjtë e përkulur - për shembull gishtat e çekanit ose hallux valgus (gishti i madh i përkulur) - tërheqësit e gishtave mund të ndihmojnë në lehtësimin e tyre)
 • Shirita mini (shumë me dhimbje reumatike dhe kronike mendojnë se është më lehtë të stërvitet me elastikë të zakonshëm)
 • Shkaktojë pikë Balls (vetë-ndihmë për të punuar muskujt në baza ditore)
 • Krem Arnica ose kondicioner ngrohje (mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes)

 

Grupi i Mbështetjes së Fibromialgjisë

Bashkohuni me grupin në Facebook «Reumatizmi dhe dhimbja kronike - Norvegji: Hulumtime dhe lajme» (kliko këtu) për azhurnimet më të fundit mbi kërkimet dhe shkrimet e mediave për çrregullimet reumatike dhe kronike. Këtu, anëtarët gjithashtu mund të marrin ndihmë dhe mbështetje - në të gjitha kohërat e ditës - përmes shkëmbimit të përvojave dhe këshillave të tyre.

Ndani ndjehuni të lirë për të mbështetur ata me reumatizëm

Ju lutemi t'ju lutemi ta ndani këtë artikull në mediat sociale ose përmes blogut tuaj(Mos ngurroni të lidheni direkt me artikullin ose faqen tonë të internetit vondt.net). Ne gjithashtu shkëmbejmë lidhje me faqet e internetit përkatëse (na kontaktoni përmes mesazhit përmes Facebook nëse doni të shkëmbeni një lidhje me faqen tuaj të internetit ose blogun tuaj). Kuptimi, njohuritë e përgjithshme dhe përqendrimi i shtuar janë hapat e parë drejt një jete më të mirë të përditshme për ata me diagnoza kronike të dhimbjes.

 

Burimi: Pubmed (Shih burimet e veta në tekst)

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

0 përgjigje

Lini një përgjigje

Dëshironi të bashkoheni në diskutim?
Mos ngurroni të kontribuoni!

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.