dieta fibromyalgid2 700px

Fibromyalgia: Cila është dieta e duhur dhe dieta për ata me fibromialgji?

4.9 / 5 (84)

Fibromyalgia: Cila është dieta e duhur? | Këshilla dietike të bazuara në prova dhe dietë për ata me fibromialgji

A vuani nga fibromialgjia dhe pyesni veten se cila është dieta e duhur për ju? Studimet kërkimore kanë treguar se shumë njerëz me fibromialgji mund të kenë një efekt shumë pozitiv duke ngrënë dietën e duhur dhe duke ndjekur këto këshilla dietike që ne paraqesim këtu - kështu që ne shpresojmë që ju të merrni një efekt të mirë nga "dieta e fibromialgjisë" për të cilën shkruajmë në këtë artikull bazuar në një studim të përgjithshëm të përgjithshëm. Artikulli do të mbulojë ushqimin dhe dietën për sa i përket llojit të ushqimit që duhet të hani dhe çfarë lloj ushqimi duhet të shmangni-shpesh në lidhje me anti-inflamatorin kundrejt anti-inflamatorit.

[shtytje h = »30 ″]

Raporti i Hulumtimit: Dieta më e mirë e fibromialgjisë

Siç dihet Fibromyalgia një diagnozë kronike e dhimbjes që shkakton dhimbje të konsiderueshme në muskuj dhe skelet - si dhe gjumë më të dobët dhe funksion kognitiv shpesh të dëmtuar (për shembull, kujtesa dhe mjegull fibroze) Për fat të keq, nuk ka shërim, por duke përdorur hulumtimin, mund të bëhet më i mençur për atë që mund të lehtësojë diagnozën dhe simptomat e saj. Dieta luan një rol kryesor në frenimin e reaksioneve inflamatore në trup dhe në uljen e ndjeshmërisë së dhimbjes në fijet e dhimbshme të muskujve. Ky artikull bazohet në një studim të gjerë përmbledhës nga Holton et al i përbërë nga 29 studime kërkimore.[shtytje h = »30 ″]

Shumë njerëz me fibromialgji e dinë sa e rëndësishme është të dëgjoni trupin për të shmangur majat e dhimbjes dhe "shpërthimet" (episode me simptoma dukshëm më të mëdha). Prandaj, shumë njerëz janë gjithashtu shumë të shqetësuar për dietën e tyre, për faktin se ata e dinë që dieta e duhur mund të zvogëlojë dhimbjen në fibromialgji - por që ata gjithashtu e dinë se lloji i gabuar i ushqimit mund të çojë në përkeqësimin e dhimbjes dhe simptomave të fibromialgjisë. Me pak fjalë, ju doni të shmangni ushqimet pro-inflamatore (anti-inflamatore) dhe më tepër të përpiqeni të hani më shumë ushqime anti-inflamatore (anti-inflamatore). Një studim i përgjithshëm (meta-analizë) i botuar në revistën e njohur kërkimore Menaxhimi Pain konkludoi që mangësitë në një numër të ushqyesve mund të çojnë në incidencë më të lartë të simptomave dhe se dieta e duhur mund të ndihmojë në uljen e dhimbjes dhe simptomave. Shihni lidhjen për studimin në fund të artikullit. (1)

[shtytje h = »30 ″]

Shumë njerëz janë të rrënuar me dhimbje kronike që shkatërrojnë jetën e përditshme - kjo është arsyeja pse ju inkurajojmë të Ndani këtë artikull në mediat socialeMos ngurroni të pëlqeni faqen tonë në Facebook dhe thoni: "Po për më shumë hulumtime në lidhje me fibromialgjinë". Në këtë mënyrë, mund të bëhen më të dukshme simptomat që lidhen me këtë diagnozë dhe të sigurojnë që më shumë njerëz të merren seriozisht - dhe kështu të marrin ndihmën që u nevojitet. Ne gjithashtu shpresojmë që një vëmendje e tillë e rritur mund të çojë në fonde më të mëdha për kërkime mbi metodat e reja të vlerësimit dhe trajtimit.

Lexoni gjithashtu: - Studiuesit mund të kenë gjetur shkakun e 'mjegullës Fibro'!

mjegull fibër 2[shtytje h = »30 ″]

Besoni apo jo: Në ditët e lashta mendohej se fibromialgjia ishte një sëmundje mendore

Shumë vite më parë, mjekët besonin se fibromialgjia ishte thjesht një sëmundje mendore. Vetëm 1981 studimi i parë konfirmoi simptomat e fibromialgjisë dhe në 1991 Kolegji i Reumatologjisë në Amerikë shkroi udhëzime për të ndihmuar në diagnostikimin e fibromyalgia. Hulumtimet dhe studimet klinike janë vazhdimisht duke përparuar dhe ne tani mund të trajtojmë pjesërisht fibromialgjinë, në kombinim me trajtime të tjera, përmes asaj që ne e quajmë dietë të fibromialgjisë.

Tani do të hedhim një vështrim më të afërt se çfarë duhet të përfshijnë ata me fibromialgji në dietën e tyre - dhe çfarë lloj ushqimi duhet të qëndrojnë larg - bazuar në studimin e madh kërkimor nga Holton et al (2016). Ne fillojmë me ushqimin që duhet të hani.

Lexoni gjithashtu: - 7 Ushtrime për Reumatistët

shtrirje e leckës së pasme dhe përkulja[shtytje h = »30 ″]

Ushqim që duhet të hani nëse keni fibromialgji

Perimet - Frutat dhe perimet

Frutat dhe perimet (përfshirë këtu këmbët e ulëta me lartësinë e ulët)

Gjendje të tilla si zorrë e irritueshme, trashje dhe diagnoza autoimune janë të zakonshme në mesin e atyre që janë diagnostikuar me fibromialgji.

Disa nga studiuesit më të mirë në këtë fushë pajtohen se ushqimet me kalori të ulët dhe përmbajtje të lartë të fibrave që përmbajnë gjithashtu nivele të larta antioksidantësh dhe fitokimikalësh (lëndë ushqyese të shëndetshme të bimëve). Ne gjejmë sasi të konsiderueshme të këtyre në perime dhe fruta - dhe kjo është arsyeja pse rekomandohet që ushqime të tilla natyrale të jenë një pjesë thelbësore e dietës së atyre me fibromialgji. Ata që janë tepër të ndjeshëm duhet të provojnë gjithashtu një qasje të ulët për të përjashtuar çdo perime dhe fruta që nuk mund të tolerojnë.

Shembuj të perimeve të mira për ata me fibromialgji të këmbëve të ulëta:

 • kastravec
 • Patëllxhan
 • Brokkoli
 • Kungull Butternut
 • flokëkuq
 • Fasule jeshile
 • xhenxhefil
 • pastinak
 • majdanoz
 • lakër brukseli
 • Salat
 • selino
 • spinaq
 • lakër e kuqe
 • Kungull
 • Tomat

Të gjitha perimet në dosjen me këmbë të ulët konsiderohen shumë të sigurta dhe të mira për ata me fibromialgji dhe IBS.

Shembuj të perimeve që mund të jenë të mira me fibromialgji (dosje me këmbë të larta):

 • shparg
 • Gatim arti
 • Avokado
 • Brokkoli
 • bathë
 • bizele
 • kopër
 • lakër jeshile
 • Jerusalem artichoke
 • chickpeas
 • lakër
 • thjerrëzat
 • qepë
 • Më shumë
 • leeks
 • lakër brukseli
 • panxhar
 • këpurdhë
 • bizele sheqer
 • onions pranverë

Këta janë shembuj të perimeve që janë në hartën e lartë. Kjo do të thotë që ato mund t'ju ofrojnë shumë ushqim të dobishëm me fibromialgji, por që gjithashtu mund të reagoni ndaj disa prej perimeve të ndryshme. Ne ju rekomandojmë që të krijoni një plan dhe të provoni veten - një nga një.Shembuj të frutave ushqyes për ata me fibromialgji të këmbëve të ulëta:

 • Pineapple
 • portokall
 • banane
 • hardhi
 • mollë
 • Galia
 • pjepër
 • Kantalupmelon
 • Clementine
 • passionfruit
 • limon

Shtë e rëndësishme të theksohet se ata me fibromialgji duket se kanë një tolerim më të mirë të bananeve të pjekur në krahasim me banane të gjelbërta.

Shembuj të frutave ushqyes për ata me fibromialgji (dosje me këmbë të larta):

 • mollë
 • mango
 • gëlqere
 • mango
 • nectarines
 • Papaja
 • kumbulla
 • llambë
 • limon
 • Fruta të thata (si rrush të thatë)
 • shalqi

Nëse ka gjëra në listën FODMAP ndaj të cilave reagoni dhe që përkeqësojnë simptomat tuaja - atëherë ju e dini nga çfarë të qëndroni larg.

Shembuj të manave të pasura me antioksidantë për ata me fibromialgji:

 • boronica
 • mjedër
 • luleshtrydhe
 • boronica të kuqe

Lexoni gjithashtu: Kjo Ju duhet të dini për Fibromyalgia

Fibromyalgia[shtytje h = »30 ″]

Ushqim i pasur me omega-3

salmon

Omega-3 është një acid yndyror thelbësor. Kjo është një lëndë ushqyese që trupi juaj ka nevojë, ndër të tjera, për të luftuar reaksionet inflamatore, por të cilat nuk mund ta bëjë vetë. Prandaj, ju duhet të merrni omega-3 përmes dietës që hani.

Peshku me ujë të ftohtë me yndyrë, arrat, farat e lirit dhe tofu konsiderohen burimet më të mira të omega-3. Skumbri ka përmbajtjen më të lartë të omega-3, kështu që ngrënia e skumbrit të domates në bukën e trashë, për shembull, mund të jetë një ide e mirë për të përmbushur këtë nevojë. Salmoni, trofta, harengaja dhe sardelet janë burime të tjera shumë të mira të omega-3.

Shembuj të ushqimeve të larta me omega-3 për ata me fibromialgji:

 • Avokado
 • manaferra
 • lulelakër
 • boronica
 • midhjet
 • mjedër
 • Brokkoli
 • brokoli Lakër
 • bathë
 • fara Chia
 • peshk Caviar
 • Oil perime
 • gaforre
 • salmon
 • flaxseed
 • qepë
 • skumbri
 • molusqe
 • lakër brukseli
 • spinaq
 • merluc
 • ton
 • arra
 • troftë
 • gocë deti

[shtytje h = »30 ″]

Përmbajtje e lartë e proteinave të ligët

arra

Lodhja, ulja e niveleve të energjisë dhe lodhja janë simptoma të zakonshme në mesin e atyre që preken nga fibromialgjia. Prandaj, është shumë e rëndësishme të kufizoni marrjen e karbohidrateve dhe të rrisni proporcionin e proteinave në dietë.

Arsyeja pse dëshironi të hani ushqime me një përmbajtje të lartë të proteinave të ligët nëse keni fibromialgji, sepse ndihmon trupin të rregullojë sheqerin në gjak dhe ta mbajë atë të qëndrueshëm gjatë gjithë ditës. Siç dihet, sheqeri i pabarabartë në gjak mund të çojë në më shumë lodhje dhe një dëshirë të fortë për ushqime që përmbajnë sheqer.[shtytje h = »30 ″]

Shembuj të ushqimeve me shumë proteina të ligët për ata me fibromialgji:

 • bathë
 • cashews
 • Djathë gjizë (megjithëse është bërë nga qumështi i skremuar, kështu që nëse reagoni ndaj produkteve të qumështit duhet të rrihni të pastra)
 • Vezë
 • bizele
 • Fisk
 • Kos grek
 • Mish i ligët
 • Turqi
 • Pulë
 • salmon
 • thjerrëzat
 • bajame
 • Quinoa
 • sardelet
 • Qumësht soje me pak yndyrë
 • Tofu
 • ton

[shtytje h = »30 ″]

Disa rekomanduan ushqime të lehta bazuar në ato që kemi mësuar deri më tani

Bazuar në njohuritë që kemi mësuar deri më tani, kemi disa sugjerime për disa vakte të lehta, të cilat mund të përpiqeni të merrni brenda ditës.

Avokado me smoothie kokrra të kuqe

Siç u përmend, avokadot përmbajnë yndyrna të shëndetshme që sigurojnë energjinë e duhur për ata që preken nga fibromialgjia. Ato gjithashtu përmbajnë vitaminë E e cila mund të ndihmojë kundër dhimbjes së muskujve, si dhe vitamina B, C dhe K - së bashku me mineralet e rëndësishme hekur dhe mangan. Prandaj, ju rekomandojmë që të provoni një gojëmjaltë që përbëhet nga avokado në kombinim me manaferrat plot me antioksidantë.

Salmon me arra dhe brokoli

Peshk për darkë. Ne ju rekomandojmë të hani peshk me vaj, mundësisht salmon, të paktën 3 herë në javë nëse jeni të prekur nga fibromialgjia. Ne besojmë se në të vërtetë duhet të përpiqeni ta hani atë deri në 4-5 herë në javë nëse e keni këtë diagnozë kronike të dhimbjes. Salmoni përmban nivele të larta të anti-inflamatorit omega-3, si dhe proteina të ligët që siguron llojin e duhur të energjisë. Kombinojeni atë me brokoli të mbushura me antioksidantë dhe arra në krye. Të dy të shëndetshëm dhe tepër të mirë.

Lëng limoni me fara chia

Një sugjerim tjetër i mirë në dietën e fibromialgjisë. Përkatësisht, lëngu i limonit përmban vitamina dhe minerale që mund të veprojnë si anti-inflamator dhe për këtë arsye ulin dhimbjen. Farat Chia përmbajnë nivele të larta të proteinave, fibrave, omega-3 dhe mineraleve, duke e bërë këtë të fundit një nga format më të mira të ushqimit që mund të merrni.[shtytje h = »30 ″]

Ushqime për të shmangur nëse keni fibromialgji

gripit sheqer

sheqer

Sheqeri është pro-inflamator - që do të thotë se nxit dhe krijon reaksione inflamatore. Kështu, të kesh një konsum të lartë sheqeri nuk është saktësisht gjëja më e zgjuar për të bërë kur ke fibromialgji. Përveç kësaj, është rasti që përmbajtja e lartë e sheqerit shpesh çon në shtim në peshë, e cila nga ana tjetër mund të shkaktojë më shumë tendosje në nyjet dhe muskujt e trupit. Këtu janë disa shembuj të ushqimeve dhe pijeve me përmbajtje çuditërisht të lartë të sheqerit:

 • drithëra
 • vitaminë Water
 • Brus
 • Pica e ngrirë
 • keçap
 • salcë BBQ
 • Soups Done
 • Fruta të thata
 • bukë
 • Akesmbëlsira, cookie dhe cookie
 • Bagels dhe churros
 • çaj Ice
 • Salcë në kanaçe

[shtytje h = »30 ″]

Alkool

Shumë njerëz me fibromialgji raportojnë përkeqësim të simptomave kur pinë alkool. Alsoshtë gjithashtu rasti që një numër ilaçesh anti-inflamatore dhe analgjezike nuk reagojnë veçanërisht mirë me alkoolin - dhe që kështu mund të ketë reagime anësore ose efekt të zvogëluar. Alkooli gjithashtu përmban një nivel të lartë të kalorive dhe shpesh sheqer - i cili ndihmon kështu për të dhënë më shumë reagime inflamatore dhe ndjeshmëri të dhimbjes në trup.

Ushqime të larta në karbohidrate

Cookies, cookies, oriz të bardhë dhe bukë të bardhë mund të shkaktojnë që niveli i sheqerit në gjak të rritet dhe pastaj të tërbohet. Nivele të tilla të pabarabarta mund të çojnë në lodhje dhe përkeqësim të niveleve të dhimbjes për ata me fibromialgji. Me kalimin e kohës, një pabarabartë e tillë mund të çojë në dëmtimin e receptorëve të insulinës dhe vështirësinë e trupit në kontrollin e sheqerit në gjak dhe kështu nivelet e energjisë.

Jini të vetëdijshëm për këto bomba të karbohidrateve:

 • Brus
 • Frits pommes
 • Muffins
 • shurup boronicë
 • Pai
 • Smoothies
 • data
 • Pica
 • Bare energjisë
 • Karamele dhe embelsiraYndyra jo të shëndetshme dhe ushqime të skuqura të thella

Kur skuqni vaj, ajo krijon veti inflamatore - e cila kështu vlen edhe për ushqimin e skuqur. Studimet kanë treguar se ushqime të tilla (të tilla si patate të skuqura, copa pule dhe rrotulla pranverore) mund të përkeqësojnë simptomat e fibromialgjisë. Kjo vlen edhe për ushqimet e përpunuara, të tilla si donuts, shumë lloje të biskota dhe pica.

[shtytje h = »30 ″]

Këshilla të tjera dietike për ata me fibromialgji

bari grurit

Dieta vegjetale për fibromialgjinë: "Shkoni vegan"

Ekzistojnë një numër studimesh kërkimore (përfshirë Clinton et al, 2015 dhe Kaartinen et al, 2001) që kanë treguar se ngrënia e një diete vegjetariane, që përmban një përmbajtje të lartë natyrore të antioksidantëve, mund të ndihmojë në uljen e dhimbjes së fibromialgjisë, si dhe simptoma për shkak të osteoartritit.

Dieta vegjetariane nuk është për të gjithë dhe mund të jetë e vështirë të përmbahet, por përpjekja për të përfshirë një përmbajtje të lartë të perimeve në dietë rekomandohet shumë. Kjo gjithashtu do t'ju ndihmojë të zvogëloni marrjen e kalorive dhe kështu shtimin e panevojshëm të peshës. Për shkak të dhimbjes së shoqëruar me fibromialgjinë, lëvizja shpesh bëhet shumë e vështirë, dhe kështu vijnë kilogramët e tepërt. Puna aktive me zvogëlimin e peshës, nëse dëshironi, mund të rezultojë në përfitime të mëdha shëndetësore dhe rezultate pozitive - të tilla si dhimbje më pak në jetën e përditshme, përmirësim të gjumit dhe më pak depresion.

Pini shumë ujë të mirë Norvegjisht

Në Norvegji mund të kemi ujin më të mirë në botë menjëherë. Një këshillë e mirë që ushqyesit shpesh u japin atyre që kanë fibromialgji të diagnostikuar ose diagnoza të tjera të dhimbjes kronike është të pini shumë ujë dhe të mbani të hidratuar gjatë gjithë ditës. Shtë e vërtetë që mungesa e hidratimit mund të godasë ata me fibro ekstra të fortë për faktin se nivelet e energjisë shpesh janë më të ulëta se në të tjerët.

Të jetosh me fibromialgji ka të bëjë me rregullimet - ashtu si ata që duhet të të kushtojnë vëmendjen për ty (për të cilin flasim në artikullin për të cilin kemi lidhur më poshtë). Dieta e duhur mund të funksionojë mirë për disa, por mund të mos jetë aq efektive për të tjerët - ne të gjithë jemi të ndryshëm, edhe nëse kemi të njëjtën diagnozë.

Lexoni gjithashtu: 7 Këshilla për të Qëndruar Me Fibromyalgia[shtytje h = »30 ″]

Më shumë informacion? Bashkohu me këtë grup!

Bashkohuni me grupin në Facebook «Reumatizmi dhe dhimbja kronike - Norvegji: Hulumtime dhe lajme»(Kliko këtu) për azhurnimet më të fundit mbi hulumtimet dhe shkrimet e mediave për çrregullimet kronike. Këtu, anëtarët gjithashtu mund të marrin ndihmë dhe mbështetje - në të gjitha kohërat e ditës - përmes shkëmbimit të përvojave dhe këshillave të tyre.

VIDEO: Ushtrime për reumatistët dhe ata që preken nga fibromialgjia

Ndjehuni të lirë të regjistroheni në kanalin tonë - dhe ndiqni faqen tonë në FB për këshilla të përditshme shëndetësore dhe programe ushtrimesh.

Ne me të vërtetë shpresojmë që ky artikull të mund t'ju ndihmojë në luftën kundër fibromialgjisë dhe dhimbjes kronike.

[shtytje h = »30 ″]

Mos ngurroni të ndani në mediat sociale

Përsëri, ne duam të pyesni bukur ta ndani këtë artikull në mediat sociale ose përmes blogut tuaj (mos ngurroni të lidheni direkt me artikullin). Kuptimi dhe fokusi i shtuar është hapi i parë drejt një jete më të mirë të përditshme për ata me fibromialgji.

Fibromyalgia është një diagnozë kronike e dhimbjes që mund të jetë jashtëzakonisht shkatërruese për personin e prekur. Diagnoza mund të çojë në reduktimin e energjisë, dhimbjes së përditshme dhe sfidave të përditshme që janë shumë më lart se ato që Kari dhe Ola Nordmann shqetësohen. Me mirësi ju kërkojmë që ta pëlqeni dhe ta ndani këtë për rritjen e përqendrimit dhe më shumë hulumtime mbi trajtimin e fibromialgjisë. Shumë faleminderit të gjithëve që pëlqejnë dhe ndajnë - ndoshta mund të jemi së bashku për të gjetur një kurë një ditë?sugjerime: 

Opsioni A: Ndani direkt në FB - Kopjoni adresën e faqes së internetit dhe ngjiteni në faqen tuaj në facebook ose në një grup përkatës facebook ku jeni anëtar. Ose shtypni butonin "SHARE" më poshtë për të ndarë postimin më tej në facebook tuaj.

(Klikoni këtu për të ndarë)

Një falënderim i madh për të gjithë ata që ndihmojnë në promovimin e kuptueshmërisë në rritje të fibromialgjisë dhe diagnozave të dhimbjeve kronike.

Opsioni B: Lidhni drejtpërdrejt me artikullin në blogun tuaj.

Opsioni C: Ndiqni dhe të barabartë Faqja jonë në Facebook (klikoni këtu nëse dëshironi)burimet:

 1. Holton et al, 2016. Roli i dietës në trajtimin e fibromialgjisë. Menaxhimi i dhembjes. Vëllim 6.

[shtytje h = »30 ″]

FAQE T NE VAJTshme: - 7 Këshilla për Fibromialgjinë e Qëndrueshme

joga kundër dhimbjes

Klikoni në foton më lart për të kaluar në faqen tjetër.

Logoja në Youtube e vogëlNdiqni Vondt.net më YOUTUBE

(Ndiqni dhe komentoni nëse doni që ne të bëjmë një video me ushtrime ose shtjellime specifike për saktësisht çështjet TUAJ)

logo në facebook të voglaNdiqni Vondt.net më FACEBOOK

(Ne përpiqemi t'u përgjigjemi të gjitha mesazheve dhe pyetjeve brenda 24-48 orësh. Ne gjithashtu mund t'ju ndihmojmë të interpretoni përgjigjet e MRI dhe të tjera.)

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

4 përgjigje
 1. Kristin thotë:

  A ka një libër për recetat dhe dietat për ata me fibromialgji? Kështu që dikush mund të bëjë enët e ndryshme?

  përgjigje
 2. Ki thotë:

  Kjo është pikërisht ajo që kam ngrënë për 2 vitet e fundit. Pa dhimbje larg, por ka humbur 47 kilogramë. Disa prej nesh kanë dhimbje të forta kronike që për fat të keq nuk ndihmojnë shumë me dietë apo stërvitje. Nga ana ime, shpesh përfundon me disa ditë dhimbje dhe vjellje intensive nëse ushtroj shumë. Unë kam qenë në spas dhe stërvitje që kanë rënë dakord që ushtrimi ka efektin e kundërt për mua.

  përgjigje
 3. Hane thotë:

  Mirëmëngjes
  Kam lexuar me shumë padurim artikullin mbi osteoartritin dhe si të hajë anti-inflamator. Shumë mirë këtu.
  Pastaj merrni përsipër artikullin në lidhje me atë se si një me fibro mund të hajë për të zvogëluar inflamacionin dhe të hutohet !! Pse nuk rekomandohen qumështi dhe produktet e qumështit për osteoartritin, por jo për fibroids? Dihet që me fibro duhet të ruajmë qumështin dhe produktet e qumështit. Pse një informacion i tillë i përzier dhe kontradiktor?

  përgjigje
  • Nioclay v / Vondt.net thotë:

   Pershendetje Hanne,

   Shumë faleminderit që na kontaktuat. Artikulli është aktualizuar.

   Gëzuar fundjavën!

   përgjigje

Lini një përgjigje

Dëshironi të bashkoheni në diskutim?
Mos ngurroni të kontribuoni!

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.