Shenjat e hershme të metabolizmit - imazhi i mbulesës

9 Shenja të hershme të metabolizmit të ulët

5 / 5 (16)

9 Shenjat e hershme të metabolizmit të ulët (hipotiroidizëm)

Hipotiroidizmi (metabolizëm i ulët) mund të shkaktohet nga sëmundja e tiroides. Kjo gjendje mund të ulë djegien, të shkaktojë lodhje dhe të çojë në ulje të riparimit të indeve të buta në trupin tuaj. Këtu janë 9 shenja të hershme që ju lejojnë të njihni këtë diagnozë shkatërruese në një fazë të hershme.

 

Gjëndra tiroide është e vendosur në pjesën e përparme të qafës në pjesën e përparme të trake. Kjo gjëndër lëshon hormonet tiroide që ndihmojnë në rregullimin e rritjes, riparimit dhe metabolizmit. Në nivele shumë të ulëta të këtij hormoni kjo mund të shkaktojë një numër simptomash dhe shenjash klinike.

 

Ne luftojmë që ata me diagnoza dhe sëmundje të tjera të dhimbjes kronike të kenë mundësi më të mira për trajtim dhe ekzaminim - diçka me të cilën të gjithë nuk pajtohen, për fat të keq. Si ne në faqen tonë të FB og kanali ynë në YouTube në mediat sociale për të na bashkuar në luftën për një jetë të përditshme të përmirësuar për mijëra njerëz.

 

Ky artikull do të rishikojë nëntë shenja dhe simptoma të hershme të hipotiroidizmit - Disa prej tyre me siguri do t’ju ​​surprizojnë. Në fund të artikullit mund të lexoni edhe komente nga lexuesit e tjerë.

 

A po pyesni për diçka apo doni më shumë rimbushje të tilla profesionale? Na ndiqni në faqen tonë në Facebook «Vondt.net - Ne ju lehtësojmë dhimbjen"ose Kanali ynë në Youtube (hapet në një lidhje të re) për këshilla të mira të përditshme dhe informacione të dobishme shëndetësore.

 

1. Lodhja dhe lodhja

simptoma që nuk duhet t’i injoroni

Simptoma më karakteristike dhe e zakonshme e metabolizmit të ulët është ndjenja e rraskapitur. Kjo sepse hormonet e sekretuara nga gjëndra tiroide ndihmojnë drejtpërdrejt në rregullimin e ekuilibrit të energjisë në trup (pak si benzina në trup për të përdorur një shembull) - dhe kështu edhe nëse ndiheni të lodhur dhe joaktiv.

 

Për të përdorur një shembull të bazuar në hulumtim të kësaj - atëherë është rasti që, ndër të tjera, kafshët që kalojnë në letargji për dimrin marrin nivele shumë të ulëta të hormoneve tiroide para kësaj.

 

Ata me nivele të ngritura të këtyre hormoneve shpesh ndjehen të nervozuar dhe të shqetësuar. Në kontrast të drejtpërdrejtë, njerëzit me përmbajtje të ulët do të ndjehen të lodhur dhe të rëndë në trup. Grupi i fundit gjithashtu raporton më shpesh një ndjenjë të mungesës së motivimit dhe të lodhurit mendor.

 

Lexoni më shumë: - 7 Mënyra për të Ulur Inflamacionin nga Osteoartriti

  

2. Shtimi i peshës

rrisin djegien e yndyrës

Shtimi i papritur në peshë është një tjetër simptomë karakteristike e metabolizmit të ulët. Kjo jo vetëm sepse hipotiroidizmi bën që ju të ndjeheni të lodhur dhe të rraskapitur - dhe kështu të lëvizni më pak - por gjithashtu fakti që nivelet e ulëta të hormoneve tiroide bëjnë që trupi të kërkojë mëlçinë, muskujt dhe indin dhjamor për të mbajtur kaloritë. Kjo është, djegia juaj zvogëlohet dhe shkon në flakë.
Nëse jeni të prekur nga shtimi i peshës, edhe nëse mendoni se nuk keni bërë ndonjë ndryshim në dietën tuaj ose nivelin e aktivitetit - atëherë kjo është diçka që duhet të diskutoni me mjekun tuaj të përgjithshëm, i cili më pas mund t'ju referojë te një nutricionist publik klinik i cili mund t'ju ndihmojë.

 

Shumë njerëz janë të rrënuar me dhimbje kronike dhe sëmundje që shkatërrojnë jetën e përditshme - kjo është arsyeja pse ju inkurajojmë të Ndani këtë artikull në mediat socialeMos ngurroni të pëlqeni faqen tonë në Facebook dhe thoni: "Po për më shumë hulumtime mbi diagnozat kronike të dhimbjes". Në këtë mënyrë, mund të bëhen më të dukshme simptomat që lidhen me këtë diagnozë dhe të sigurojnë që më shumë njerëz të merren seriozisht - dhe kështu të marrin ndihmën që u nevojitet. Ne gjithashtu shpresojmë që një vëmendje e tillë e rritur mund të çojë në fonde më të mëdha për kërkime mbi metodat e reja të vlerësimit dhe trajtimit.

 

Lexoni gjithashtu: - 15 Shenja të Hershme të Reumatizmit

pasqyrë e përbashkët - artriti reumatik

A jeni prekur nga reumatizma?

 3. Avulli i Ftohtë dhe Ndjesia e Ftohtë

Doktori që flet me pacientin

A jeni dikush që është gjithmonë i ftohtë dhe i lumtur? Në të vërtetë mund të jetë për shkak të metabolizmit të ulët. Nxehtësia është një nënprodukt i djegies së kalorive. Për shembull: Kur ushtrohemi - dhe djegim shumë kalori - nxehemi.

 

Edhe kur të uleni digjni një numër të caktuar kalorish. Në metabolizmin e ulët, djegia themelore aktuale bie - që nga ana tjetër do të thotë që ju prodhoni më pak nxehtësi sesa të tjerët me metabolizëm më të lartë dhe metabolizëm normal.

 

Me pak fjalë, ndjesi të tilla të ftohta dhe një ndjenjë e të qenit gjithmonë e ftohtë mund të jetë për shkak të metabolizmit të ulët. Por vlen të përmendet se mund të jetë edhe mënyra se si jeni krijuar - dhe se thjesht ju pëlqen pak më e ngrohtë se ato me të cilat jetoni. Whenshtë kur e njeh veten në disa nga këto simptoma dhe shenja që rritet rreziku i hipotiroidizmit.

 

Lexoni gjithashtu: - Si Ndihmon Ushtrimet Në Pishinën e Ujit të Nxehtë në Fibromialgjinë

kështu ndihmon stërvitja në një pishinë me ujë të nxehtë me fibromialgjinë 2

 4. Humbja e flokëve

lënduar në lëkurën e kokës

Si shumë qeliza të tjera në trupin tuaj, gjëndrat e flokëve rregullohen edhe nga hormonet tiroide. Për shkak të faktit se gjëndrat e flokëve kanë qeliza burimore me rendiment të shpeshtë dhe jetë të shkurtër, ato janë veçanërisht të ndjeshme ndaj metabolizmit të ulët.

 

Në fakt, nivelet e ulëta të hormoneve tiroide mund të shkaktojnë që folikulat e flokëve të pushojnë së formuari përsëri - dhe kjo çon në humbjen e flokëve dhe ato bien. Nëse problemi themelor trajtohet - për shembull me ilaçe - atëherë flokët normalisht do të rriten përsëri.

 

Rreth 30-40% e njerëzve që vuajnë nga humbja e flokëve preken nga metabolizmi i ulët. Kjo tregon një studim më të madh kërkimor (1) Nëse papritmas përjetoni se flokët tuaj janë bërë më të hollë dhe se nuk rriten si më parë, atëherë duhet të ekzaminoheni për metabolizëm të ulët - dhe veçanërisht nëse e njihni veten edhe në disa nga simptomat e tjera në këtë artikull.

 

Lexoni gjithashtu: - Raporti i hulumtimit: Kjo është dieta më e mirë për fibromialgjinë

dieta fibromyalgid2 700px

Klikoni në imazhin ose lidhjen e mësipërme për të lexuar më shumë rreth dietës korrekte të përshtatur për ata me fibro.

 5. Lëkura e thatë dhe itchy

ekzemë Mjekimi

Ashtu si folikulat e flokëve, qelizat e lëkurës gjithashtu kanë një zëvendësim të shpeshtë dhe jetëgjatësi të shkurtër. Kjo nga ana tjetër është për shkak të faktit se ato kontrollohen nga hormonet tiroide. Nivelet e ulëta çojnë në humbjen e sinjaleve në lëkurë - gjë që çon vazhdimisht në më pak riparim dhe mirëmbajtje.

 

Kjo ndërhyn në zëvendësimin normal të qelizave të lëkurës dhe bën që cikli normal i lëkurës të ndikohet. Ata me metabolizëm të ulët mund të, për shkak të kësaj, të zbulojnë se duhet më shumë kohë që ulcerat në lëkurë të shërohen. Shtresat e jashtme të lëkurës, për shkak të zëvendësimit më pak të shpeshtë, gjithashtu do të duhet të durojnë më shumë tendosje dhe dëmtim para se të zëvendësohen. Rezultati shpesh është lëkura e thatë dhe e rrudhur.

 

Një ndryshim karakteristik i lëkurës në mesin e atyre me metabolizëm të ulët është myxedema. Kjo paraqet si një skuqje të lëkurës të fryrë dhe të kuqërremtë.

 

Lexoni gjithashtu: - 7 Ushtrime për Osteoartritin e Duarve

ushtrime të artrozës së duarve

  

6. Depresioni dhe Depresioni

dhimbje koke dhe dhimbje koke

Ekziston gjithashtu një lidhje e qartë midis metabolizmit të ulët dhe prevalencës më të lartë të depresionit dhe problemeve të shëndetit mendor. Studiuesit besojnë se kjo është për shkak se hipotiroidizmi çon gjithashtu në uljen e energjisë dhe dëshirës për veprim - gjë që i jep personit të prekur një ndërgjegje të keqe dhe vetëvlerësim të ulët.

 

Kjo shpesh tejkalon disa aspekte të jetës - përfshirë aktivitetin fizik dhe jetën seksualeNë fakt, shumë njerëz me metabolizëm të ulët kanë përvojë se jeta e tyre seksuale e dashurisë preket rëndë nga hipotiroidizmi.

 

Ndjenja e depresionit dhe depresionit është një arsye e mirë për të biseduar me mjekun tuaj. Nëse shkaku i depresionit tuaj është metabolizmi i ulët, atëherë kjo zakonisht nuk do të përmirësohet derisa të mjekoheni dhe të merrni trajtimin e duhur të ilaçeve për gjendjen.

 

Lexoni gjithashtu: - 8 Masa Natyrore Anti-Inflamatore Kundër Reumatizmit

8 masa anti-inflamatore kundër reumatizmit7. Rritja e shfaqjes së dhimbjes së muskujve dhe dhimbjeve të nyjeve

dhimbje në qafë 1

Metabolizmi i ulët shkakton një ndryshim të mprehtë në mënyrën se si trupi juaj fiton energji - gjë që, përveç të tjerash, bën që ajo të prishet indet e muskujve. Kjo shkakton dhimbje në muskujt e prekur dhe gjithashtu ju jep një shans më të lartë për t’u ndier i dobët.

 

Kjo sigurisht që është larg nga optimale - dhe gjithashtu çon tek ata me metabolizëm të ulët që raportojnë një incidencë më të lartë të dhimbjeve të muskujve dhe dhimbjeve të kyçeve. Dhimbje muskulore gjithashtu ndodhin më shpesh për shkak të kësaj prishje të muskujve që ndodh në fibrat e muskujve të prekur.

 

Një ndarje e tillë e muskujve gjithashtu bën që nyjet të rriten - e cila nga ana e tij çon në më shumë dhimbje të kyçeve midis atyre me hipotiroidizëm. Prandaj, është e rëndësishme që të përpiqeni të merrni një sasi të caktuar të lëvizjes dhe stërvitjes në jetën e përditshme në mënyrë që të mund të ndihmoni për të ngadalësuar këtë zhvillim. Më poshtë do të gjeni një sugjerim për disa ushtrime të lehta - dhe një lidhje në kanalin tonë YouTube i cili përmban një numër programesh ushtrimesh falas.

 

Vetë-Ndihmë e Rekomanduar për Dhimbjen Kronike

Doreza kompresimi të buta zbutëse - Foto Medipaq

Klikoni në imazh për të lexuar më shumë rreth dorezave të kompresimit.

  • Shirita mini (shumë me dhimbje reumatike dhe kronike mendojnë se është më lehtë të stërvitet me elastikë të zakonshëm)
  • Shkaktojë pikë Balls (vetë-ndihmë për të punuar muskujt në baza ditore)
  • Krem Arnica ose kondicioner ngrohje (shumë njerëz raportojnë një lehtësim të dhimbjes nëse përdorin, për shembull, krem ​​arnica ose kondicioner nxehtësie)

- Shumë njerëz përdorin krem ​​arnica për dhimbje për shkak të nyjeve të forta dhe muskujve të lënduar. Klikoni në imazhin e mësipërm për të lexuar më shumë se si arnicakrem mund të ndihmojë në lehtësimin e situatës tuaj të dhimbjes.

 

Lexoni gjithashtu: - 5 fazat e artrozës së gjurit

5 fazat e osteoartritit

 

Videoja më poshtë tregon një shembull të ushtrimeve për osteoartritin e hip. Siç mund ta shihni, këto ushtrime janë të buta dhe të buta.

VIDEO: 7 Ushtrime kundër Osteoartritit në ijë (Klikoni më poshtë për të filluar videon)

Ndjehuni të lirë të regjistroheni në kanalin tonë - dhe ndiqni faqen tonë në FB për këshilla të përditshme, falas shëndetësore dhe programe ushtrimesh që mund t'ju ndihmojnë drejt shëndetit edhe më të mirë.

  

8. Mjegulla e trurit dhe vështirësitë e përqendrimit

Dhimbje në fyt dhe dhimbje në anën e kokës

A zbuloni shpesh që koka juaj nuk është e lidhur plotësisht? Apo keni probleme për tu përqëndruar? Kjo shpesh quhet mjegull e trurit dhe do të thotë që personi i prekur mund të ketë vështirësi në përqëndrim, vështirësi të përkohshme të kujtesës dhe aktivitet të mendimit të përgjithshëm.

 

Për të provuar që dikush nuk është plotësisht i pranishëm në kokë, mund të jetë tepër zhgënjyeseNë fakt, rreth 39% e atyre me metabolizëm të ulët pësojnë një ndryshim në funksionin e tyre njohës dhe mendor.

 

Nëse përjetoni ndryshime të tilla, ju këshillojmë që ta diskutoni me mjekun tuaj - ai mund të marrë testet e nevojshme dhe t'ju ndihmojë në rrugën përpara për të gjetur pse i përjetoni këto simptoma. Me administrimin e ilaçit Levaxin ose të ngjashme, shumica e përvojës që ata rimarrin kujtesën e tyre normale dhe aftësinë e të menduarit.

 

Lexoni gjithashtu: - Kërkime: Kjo mund të jetë shkaku i mjegullës fibroze

mjegull fibër 2

  

9. Konstipacioni dhe Problemet e Zorrëve

dhimbje stomaku

Metabolizmi i ulët (hipotiroidizmi) mund të zvogëlojë në mënyrë drastike funksionin tuaj të zorrëve - gjë që mund të shkaktojë kapsllëk, ndër të tjera. Dhe siç e dimë, funksionimi i dëmtuar i zorrëve çon në më pak energji dhe thithje të lëndëve ushqyese.

 

Siç mund ta shihni nga shenjat klinike që kemi rishikuar në këtë artikull, është rasti që metabolizmi i ulët praktikisht vë një "frenim të padukshëm" në funksione të ndryshme trupore.Shumë njerëz kalojnë shumë gjatë pa adresuar problemin me mjekun e tyre të përgjithshëm - dhe kështu vuajnë në heshtje pa marrë ilaçet e duhura.

 

Kjo e bën jashtëzakonisht të rëndësishme diskutimin e simptomave të tilla me mjekun tuaj - në këtë mënyrë mund të bëni analiza të zgjatura të gjakut dhe të kontrolloni se si është gjendja. Shpresojmë të veproni.

 

Lexoni gjithashtu: Çfarë duhet të dini për sindromën e zorrës së irrituar

zorrë irrituese

  

Më shumë informacion? Bashkohu me këtë grup!

Bashkohuni me grupin në Facebook «Reumatizmi dhe dhimbja kronike - Norvegji: Hulumtime dhe lajme»(Klikoni këtu) për azhurnimet më të fundit mbi kërkimet dhe shkrimet e mediave për çrregullimet reumatike dhe kronike. Këtu, anëtarët gjithashtu mund të marrin ndihmë dhe mbështetje - në të gjitha kohërat e ditës - përmes shkëmbimit të përvojave dhe këshillave të tyre.

 

VIDEO: Ushtrime për reumatistët dhe ata që preken nga fibromialgjia

Ndjehuni të lirë të regjistroheni në kanalin tonë - dhe ndiqni faqen tonë në FB për këshilla të përditshme shëndetësore dhe programe ushtrimesh.

 

Shpresojmë vërtet se ky artikull mund t'ju ndihmojë në luftën kundër sëmundjeve kronike dhe dhimbjeve kronike.

 

Mos ngurroni të ndani në mediat sociale

Përsëri, ne duam të pyesni bukur ta ndani këtë artikull në mediat sociale ose përmes blogut tuaj (mos ngurroni të lidheni direkt me artikullin). Të kuptuarit dhe përqendrimi i shtuar është hapi i parë drejt një jete më të mirë të përditshme për ata me sëmundje kronike.

 sugjerime: 

Opsioni A: Ndani direkt në FB - Kopjoni adresën e faqes së internetit dhe ngjiteni në faqen tuaj në facebook ose në një grup përkatës facebook ku jeni anëtar. Ose shtypni butonin "SHARE" më poshtë për të ndarë postimin më tej në facebook tuaj.

 

Prekni këtë për të ndarë më tej. Një falënderim i madh për të gjithë ata që kontribuojnë në promovimin e kuptimit të shtuar të diagnozave të sëmundjeve kronike.

 

Opsioni B: Lidhni drejtpërdrejt me artikullin në blogun tuaj.

Opsioni C: Ndiqni dhe të barabartë Faqja jonë në Facebook (klikoni këtu nëse dëshironi) dhe Kanali ynë në YouTube (klikoni këtu për më shumë video falas!)

 

dhe gjithashtu mos harroni të lini një vlerësim të yjeve nëse ju pëlqen artikulli:

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

  

burimet:

PubMed

 

FAQE T NE VAJTshme: - Kjo duhet ta dini për artrozën në duart tuaja

osteoartriti i duarve

Klikoni në foton më lart për të kaluar në faqen tjetër.

 

Vetë-ndihmë e rekomanduar për këtë diagnozë

compression Noise (për shembull, çorape kompresimi që kontribuojnë në rritjen e qarkullimit të gjakut tek muskujt e lënduar)

Shkaktojë pikë Balls (vetë-ndihmë për të punuar muskujt në baza ditore)

 

Logoja në Youtube e vogëlNdiqni Vondt.net më YOUTUBE

(Ndiqni dhe komentoni nëse doni që ne të bëjmë një video me ushtrime ose shtjellime specifike për saktësisht çështjet TUAJ)

logo në facebook të voglaNdiqni Vondt.net më FACEBOOK

(Ne përpiqemi t'u përgjigjemi të gjitha mesazheve dhe pyetjeve brenda 24-48 orësh. Ne gjithashtu mund t'ju ndihmojmë të interpretoni përgjigjet e MRI dhe të tjera.)

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

0 përgjigje

Lini një përgjigje

Dëshironi të bashkoheni në diskutim?
Mos ngurroni të kontribuoni!

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.