7 Mënyrat e Inflamacionit të Jastëkut në Osteoartrit

4.7 / 5 (37)

7 Mënyrat e Inflamacionit të Jastëkut në Osteoartrit

Osteoartriti i nyjeve shpesh shkakton si inflamacion dhe mbajtje të lëngjeve në nyjet e prekura. Prandaj, është e rëndësishme të dini për masat anti-inflamatore që mund t'ju ndihmojnë me dhimbje të tilla të nyjeve dhe artritit. Në këtë artikull, ne kalojmë në 7 mënyra për të frenuar osteoartritin.

 

Artriti përkufizohet si artrit, dhe shpesh një inflamacion i tillë prishet kërc kërc-thithës i shokut që shtrihet midis nyjeve. Kjo veshje e përbashkët quhet arthrosis. Prishja e tillë e përbashkët është karakteristikë e çrregullimeve të caktuara reumatike - të tilla si artriti reumatik - dhe siguron një bazë për deformime karakteristike të kyçeve të tilla si gishtat e shtrembër dhe të përkulur.

 

K TSHILL: Prandaj, shumë njerëz e përdorin atë doreza kompresimi të përshtatura posaçërisht (lidhja hapet në dritare të re) për funksionin e përmirësuar në duar dhe gishta. Këto janë veçanërisht të zakonshme midis reumatologëve dhe atyre që vuajnë nga sindroma e tunelit kronik të kyçit të dorës. Ndoshta ka gjithashtu këmba shpuese og çorape të kompresimit të përshtatura posaçërisht nëse ju shqetësojnë gishtërinjtë e fortë dhe të lënduar - ndoshta hallux valgus (gishti i madh i këmbës i përmbysur).

 

Ne luftojmë që ata me diagnoza të tjera kronike të dhimbjes dhe reumatizëm të kenë mundësi më të mira për trajtim dhe ekzaminim - por jo të gjithë bien dakord me ne për këtë. Kështu që ju lutemi t'ju lutemi si ne në faqen tonë të FB og kanali ynë në YouTube në mediat sociale për të na bashkuar në luftën për një jetë të përditshme të përmirësuar për mijëra njerëz.

Ky artikull do të kalojë nëpër shtatë mënyra anti-inflamatore për të zvogëluar inflamacionin në artrozë - domethënë, shtatë mënyra se si mund të luftoni artritin për shkak të artrozës dhe artritit. Në fund të artikullit mund të lexoni edhe komente nga lexuesit e tjerë, si dhe të shikoni një video me ushtrime të përshtatura për ato me osteoartrit. Kur të keni mbaruar, do të dini disa mënyra për të frenuar inflamacionin në osteoartritin dhe artritin.1. Uleni nivelin e stresit

A keni akoma njëqind topa në ajër dhe mezi një moment për veten tuaj? Mund të të bëjë të sëmurë dhe të kontribuojë në rritje të reaksioneve inflamatore në trupin tënd. Kërkimet kanë treguar që stresi për sistemin imunitar natyror të trupit të funksionojë dobët dhe se kjo kontribuon që të preken nga sëmundja. Në fakt, studimet kanë treguar që deri në 60-80% të të gjitha vizitave të mjekëve ka të ngjarë të kenë bazën e tyre në stresin afatgjatë (1).

 

Shumë njerëz nuk e kuptojnë se stresi mund t’ju ​​bëjë të sëmurë fizikisht dhe mendor. Stresi qetësohet fizikisht duke tensionuar muskujt dhe duke kufizuar lëvizjen tuaj - e cila kështu kontribuon në nyjet e ngurta dhe funksionin e zvogëluar të nyjeve. Me kalimin e kohës, këto probleme fizike mund të përkeqësohen gradualisht dhe më keq - në mënyrë që simptomat të përfshijnë gjithashtu dhimbje koke, marramendje të lidhura me qafën dhe ndjesi shpimi gjilpërash në krahë. Një fenomen i mirënjohur për të cilin e dinë shumë me shpatulla të larta në jetën e përditshme është diagnoza qafën stresi.

 

Rezultati i stresit është gjithashtu se proceset pro-inflamatore kontribuojnë në mbajtjen e lëngjeve dhe reagimet inflamatore në indet e eshtrave dhe nyjeve tuaja. Kjo është, natyrisht, jashtëzakonisht e pafavorshme, pasi ajo bën që nyja të dëmtohet nga kërc dhe indet e tjera të eshtrave të prishen. Prandaj, është e rëndësishme të merrni kohë për veten tuaj. Ndoshta ju mund të provoni trajtimin fizik të muskujve dhe nyjeve, yoga, meditim ose trajnim në pishinë me ujë të nxehtë?

 

Ju kujtojmë se një nga mënyrat më të mira për të parandaluar veshin e kyçeve është forcimi i muskujve të qëndrueshëm aty pranë. Një parandalim i tillë ka të bëjë kryesisht me forcimin e muskujve që lehtësojnë nyjet. Për shembull, trainimi i kofshëve, i sediljeve dhe ijet mund të jetë një mënyrë shumë e mirë për të lehtësuar artritin e hip dhe gjurit (2). Videoja më poshtë tregon shembuj të ushtrimeve të mira të osteoartritit në hip.

 

VIDEO: 7 Ushtrime kundër Osteoartritit në ijë (Klikoni më poshtë për të filluar videon)

Ndjehuni të lirë të regjistroheni në kanalin tonë - dhe ndiqni faqen tonë në FB për këshilla të përditshme, falas shëndetësore dhe programe ushtrimesh që mund t'ju ndihmojnë drejt shëndetit edhe më të mirë.2. Ndaloni pirjen e duhanit

Hulumtimet kanë treguar që njerëzit që kanë edhe artrit dhe tym kanë dukshëm më shumë procese inflamatore në trup. Pra, nëse ende pini duhan në epokën tonë moderne atëherë thjesht bëni më të mirën tuaj për ta prerë atë. Jo vetëm që rrit vdekshmërinë, rrit mundësinë e kancerit dhe goditjes në tru - por gjithashtu e bën osteoartritin tuaj shumë më keq. Kështu që lënia e duhanit është një mënyrë e mirë për të zvogëluar inflamacionin në artrozë.

 

Një studim kërkimor i botuar në vitin 2007 (3) pasuan 159 burra me osteoartrit për 30 muaj dhe përfundimi ishte i qartë. Grupi i pirjes së duhanit (gjysma e pjesëmarrësve) kishte dy herë sasinë e anulimit të zhurmës dhe degradimit në krahasim me ata që nuk pinin duhan. Dhimbje domethënëse më të larta u raportua gjithashtu midis të njëjtit grup. Studiuesit besojnë se kjo është për shkak të uljes së oksigjenit në gjak, rritjes së niveleve të monoksidit të karbonit në gjak, një rënie në qarkullimin e gjakut dhe kështu një aftësi të reduktuar ndjeshëm për të riparuar kërcin dhe indet e eshtrave.

 

A mendoni se është shumë e vështirë të hiqni dorë? GP juaj mund t'ju ndihmojë. Për ta parë këtë në perspektivë, njerëzit zakonisht hanë 3.4 gramë çdo ditë sipas hulumtimit. Pra, edhe mbi dy herë më shumë sesa doza e rekomanduar.

 

Shumë njerëz janë të rrënuar me dhimbje kronike që shkatërrojnë jetën e përditshme - kjo është arsyeja pse ju inkurajojmë të Ndani këtë artikull në mediat socialeMos ngurroni të pëlqeni faqen tonë në Facebook dhe thoni: "Po për më shumë hulumtime mbi diagnozat kronike të dhimbjes". Në këtë mënyrë, mund të bëhen më të dukshme simptomat që lidhen me këtë diagnozë dhe të sigurojnë që më shumë njerëz të merren seriozisht - dhe kështu të marrin ndihmën që u nevojitet. Ne gjithashtu shpresojmë që një vëmendje e tillë e rritur mund të çojë në fonde më të mëdha për kërkime mbi metodat e reja të vlerësimit dhe trajtimit.

 

Lexoni gjithashtu: - 15 Shenja të Hershme të Reumatizmit

A jeni prekur nga reumatizma?3. Dieta anti-inflamatore

Burimi më i rëndësishëm i vetive anti-inflamatore pa efekte anësore që merrni gjatë dietës tuaj - jo ilaçe anti-inflamatore. Në mënyrë të përafërt, ushqimi dhe përbërësit ushqimor mund të ndahen në tre kategori:

 

 

Pra, kur flasim për ushqimin pro-inflamator, bëhet fjalë për ushqimin dhe përbërësit që ju japin më shumë reaksione inflamatore në trupin tuaj dhe që ndihmojnë në përmirësimin e osteoartritit tuaj (Lexo: 7 lloje të ushqimeve inflamatore që përkeqësojnë osteoartritin). Kjo më pas përfshin ushqime me sheqer të lartë (ëmbëlsira, pije joalkoolike, ëmbëlsirat dhe të ngjashme), si dhe ushqime që janë përpunuar për të rritur jetëgjatësinë ose të ngjashme (për shembull, shumë lloje të ushqimit të hedhurinave, donuts dhe patate të skuqura).

 

Dieta anti-inflamatore është e kundërta e saktë - dhe kemi aq shumë për të thënë në lidhje me të, saqë kemi shkruar një artikull të veçantë për të, të cilin mund ta lexoni përmes lidhjes më poshtë. Me pak fjalë, këto janë ushqime dhe përbërës që kanë një përmbajtje të lartë të antioksidantëve dhe ushqyesve të tjerë anti-inflamatorë, por që ju rekomandojmë të lexoni më shumë në artikullin e përmendur për ta kuptuar këtë në detaje. Sidomos ata që preken nga artriti i rëndë, të tilla si artriti reumatoid dhe artroza e avancuar (etapa 4), duhet të jenë veçanërisht të rreptë me dietën e tyre dhe të shmangin tundimet e panevojshme.

 

"Dieta e fibromialgjisë" është një shembull i mirë i një koleksioni të rregullave dhe këshillave dietike anti-inflamatore. Nëse vuani nga osteoartriti, artriti, Fibromyalgia ose sindromat e tjera të dhimbjes kronike.

 

Lexoni gjithashtu: - Raporti i hulumtimit: Kjo është dieta më e mirë për fibromialgjinë

Klikoni në lidhjen e mësipërme për të lexuar më shumë rreth dietës së duhur të përshtatur për ata me fibromialgji, sëmundje muskulore dhe dhimbje në nyje.4. Gjumë i rregullt dhe i mirë

Duke u përqëndruar në stërvitje, ushqim të duhur dhe masa të tjera, shpejt harrohet të harrohet një faktor i rëndësishëm në luftën kundër inflamacionit: gjumë. Ndërsa flemë, një numër i proceseve të rëndësishme të riparimit dhe rutinat e mirëmbajtjes janë në proces. Këto mund të prishen dhe më pak efektive nëse vuajmë nga ulja e cilësisë së gjumit dhe mungesa e gjumit. Mungesa e tillë e higjenës së gjumit, ndër të tjera mund të rezultojë në më pak riparim muskulor, të zvogëlojë energjinë ditore dhe një pamje të rënduar të dhimbjes me ndjeshmëri më të lartë të dhimbjes dhe incidencë më të shpeshtë të dhimbjes.

 

Fatkeqësisht, është aq shumë sa që shumë forma të reumatizmit mund të shkojnë më tej se gjumi dhe gjumi i natës. Fibromyalgia është një shembull i mirë i një sindromi të dhimbjes reumatike të indeve të buta që do të thotë se njeriu duhet të ndryshojë vazhdimisht pozicionin në të cilin fle, ose që dhimbja zgjon një nga gjumi, si duken ashtu edhe shpesh. Pikërisht për shkak të kësaj, është tepër e rëndësishme që ju si reumatizëm të merrni rutinat e gjumit me seriozitetin më të madh dhe që të ndiqni këshilla të përgjithshme për gjumë më të mirë.

 

Pse të mos merrni një filxhan të shijshëm, relaksues xhenxhefili para se të shkoni në shtrat? Xhenxhefili mund të rekomandohet për këdo që vuan nga sëmundjet reumatike të kyçeve - dhe dihet gjithashtu që kjo rrënjë ka një një mori përfitimesh të tjera pozitive shëndetësore. Kjo për shkak se xhenxhefili ka një efekt të fuqishëm anti-inflamator, dhe kështu mund të dobësojë inflamacionin në osteoartritin dhe artritin. Shumë njerëz me osteoartrit pinë xhenxhefil si çaj - dhe më pas mundësisht deri në 3 herë në ditë gjatë periudhave kur inflamacioni në nyje është jashtëzakonisht i fortë. Ju mund të gjeni disa receta të ndryshme për këtë në lidhjen më poshtë.

 

Lexoni gjithashtu: - 8 përfitime të pabesueshme shëndetësore të ngrënies së xhenxhefilit5. Trajnim i personalizuar, i butë

qetësues natyralë

Nëse pragu i derës nuk është mjaft i lartë tashmë kur bëhet fjalë për stërvitje - atëherë mund të imagjinoni se sa i lartë do të jetë nëse lodheni nga reumatizma dhe lodhja, përveç sfidave të zakonshme të përditshme. Duhet përpjekje për të ecur me dhimbje kronike - shumë përpjekje. Prandaj, është tepër e rëndësishme që të lini mënjanë energjinë tuaj për të bërë diçka që ju jep më shumë energji me kalimin e kohës; përkatësisht trajnimi. Ushtrimet kanë provuar gjithashtu efekt anti-inflamator. Prandaj është i përshtatshëm si një përbërës i mirë për të zvogëluar inflamacionin në artrozë dhe artrit.

 

Shumë njerëz mendojnë se reagojnë negativisht ndaj ushtrimeve - dhe kjo nuk është e pazakontë në fillim, madje edhe për ata që nuk preken nga fibromialgjia ose reumatizmi. Por gjithashtu jep një indikacion që ju keni stërvitur pak shumë në lidhje me kapacitetin tuaj dhe kështu keni përfunduar shumë i mpirë dhe i lënduar pas sesionit të trajnimit. Çelësi për një trajnim të suksesshëm qëndron në përshtatjen me kufizimet tuaja dhe më pas duke u rritur gradualisht - duhet shumë kohë për t’u bërë në formë, por me një dozë të mirë durimi mund ta bëni.

 

Për të kufizuar inflamacionin dhe për të kontribuar në qarkullimin normal të gjakut në muskuj dhe nyje, është gjithashtu thelbësore me trajnim të përshtatur - dhe një formë ushtrimi nga e cila përfitojnë shumë njerëz është trajnimi në një pishinë me ujë të nxehtë. Kjo është një formë e personalizuar e ushtrimit që ju ndihmon të forconi nyjet tuaja në një mënyrë të mirë dhe të sigurt.

 

Vetë-Ndihmë e Rekomanduar për Dhimbjet Reumatike dhe Kronike

Doreza kompresimi të buta zbutëse - Foto Medipaq

Klikoni në imazh për të lexuar më shumë rreth dorezave të kompresimit.

  • Shirita mini (shumë me dhimbje reumatike dhe kronike mendojnë se është më lehtë të stërvitet me elastikë të zakonshëm)
  • Shkaktojë pikë Balls (vetë-ndihmë për të punuar muskujt në baza ditore)
  • Krem Arnica ose kondicioner ngrohje (shumë njerëz raportojnë një lehtësim të dhimbjes nëse përdorin, për shembull, krem ​​arnica ose kondicioner nxehtësie)

- Shumë njerëz përdorin krem ​​arnica për dhimbje për shkak të nyjeve të forta dhe muskujve të lënduar. Klikoni në imazhin e mësipërm për të lexuar më shumë se si krem arnika mund të ndihmojë në lehtësimin e situatës tuaj të dhimbjes.

 

Ju mund të lexoni më shumë rreth asaj se si kjo formë e trajnimit mund t'ju ndihmojë në artikullin më poshtë.

Lexoni gjithashtu: - Si Ndihmon Ushtrimet Në Pishinën e Ujit të Nxehtë në Fibromialgjinë6. Ilaçet anti-inflamatore (NSAIDS)

Me listën e gjatë sanduiç të efekteve anësore, askush nuk dëshiron të marrë qetësues ose ilaçe anti-inflamatore - por ndonjëherë nuk keni shumë zgjedhje. NSAIDS qëndron për ilaçe anti-inflamatore jo-steroide - ilaçe anti-inflamatore.

Problemi i vetëm është se NSAIDS gjithashtu mund, siç u përmend, të çojë në disa efekte anësore serioze - të tilla si ulçera në stomak - dhe se ai gjithashtu ka qenë i lidhur me një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Nëse merrni rregullisht ibux ose të ngjashme (voltaren), duhet të këshilloheni me mjekun tuaj për efektet anësore.

7. Humbje e peshës

Hulumtimet kanë treguar se mbipesha është e lidhur drejtpërdrejt me rritjen e incidencës së inflamacionit në trup (4). Kështu që humbja e peshës mund të jetë një mënyrë e mirë për të frenuar inflamacionin në osteoartritin dhe artritin. Shtë parë që veçanërisht indi yndyror në trup ka një incidencë më të lartë të inflamacionit në mesin e atyre me BMI të ngritur.

Pikërisht për shkak të kësaj, është e rëndësishme që ju të punoni për të ruajtur peshën ideale dhe ndoshta të humbni peshë nëse e dini që jeni në anën e rëndë (BMI shumë e lartë). Faktorët e tjerë që kemi përmendur në këtë artikull siç janë stërvitja, dieta dhe më shumë ushtrime në jetën e përditshme janë faktorët kryesorë për ju që dëshironi të humbni peshë. Mos ngurroni të kontaktoni mjekun tuaj nëse mendoni se është e vështirë ta bëni këtë vetë. Përkatësisht, mjeku juaj mund të ju ndihmojë me një referim te një nutricionist i cili mund t'ju ndihmojë.

Lexoni gjithashtu: - 8 Masa Natyrore Anti-Inflamatore Kundër ReumatizmitMë shumë informacion? Bashkohu me këtë grup!

Bashkohuni me grupin në Facebook «Reumatizmi dhe dhimbja kronike - Norvegji: Hulumtime dhe lajme'(shtyp këtu) për azhurnimet më të fundit mbi kërkimet dhe shkrimet e mediave për çrregullimet reumatike dhe kronike. Këtu, anëtarët gjithashtu mund të marrin ndihmë dhe mbështetje - në të gjitha kohërat e ditës - përmes shkëmbimit të përvojave dhe këshillave të tyre.

Ne sinqerisht shpresojmë se ky artikull mund t'ju ndihmojë në luftën kundër sëmundjeve reumatike, artrozës dhe dhimbjeve kronike.

Mos ngurroni të ndani në mediat sociale

Përsëri, ne duam të pyesni bukur ta ndani këtë artikull në mediat sociale ose përmes blogut tuaj (Mos ngurroni të lidheni drejtpërdrejt me artikullin dhe të thoni që e keni bërë kështu që ne të mund të lidhemi përsëri me ju si një falënderim). Të kuptuarit dhe përqendrimi i shtuar është hapi i parë drejt një jete më të mirë të përditshme për ata me dhimbje kronike.sugjerime: 

Opsioni A: Ndani direkt në Facebook. Kopjoni adresën e uebfaqes dhe ngjiteni në faqen tuaj në facebook ose në një grup përkatës ku jeni anëtar. Ose shtypni butonin "SHARE" më poshtë për të ndarë postimin më tej në facebook tuaj.

Prekni këtë për të ndarë më tej. Një falënderim i madh për të gjithë ata që ndihmojnë në promovimin e kuptimit të rritur të diagnozave të dhimbjeve kronike!

Opsioni B: Lidhni drejtpërdrejt me artikullin në blogun tuaj.

Opsioni C: Ndiqni dhe të barabartë Faqja jonë në Facebook (klikoni këtu nëse dëshironi)

dhe gjithashtu mos harroni të lini një vlerësim të yjeve nëse ju pëlqen artikulli:

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeveburimet:

PubMed

FAQE T NE VAJTshme: - Kërkime: Kjo është Dieta më e Mirë e Fibromialgjisë

Klikoni në lidhjen më lart për të kaluar në faqen tjetër.

 

Logoja në Youtube e vogëlNdiqni Vondt.net më YOUTUBE

(Ndjehuni të lirë të regjistroheni në kanalin tonë falas. Këtu do të gjeni një numër programesh të mira ushtrimesh dhe njohuri shëndetësore.)

logo në facebook të voglaNdiqni Vondt.net më FACEBOOK

(Ne përpiqemi t'u përgjigjemi të gjitha mesazheve dhe pyetjeve brenda 24-48 orësh. Ne gjithashtu mund t'ju ndihmojmë të interpretoni përgjigjet e MRI dhe të tjera.)

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

0 përgjigje

Lini një përgjigje

Dëshironi të bashkoheni në diskutim?
Mos ngurroni të kontribuoni!

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.