Trajtime natyrale për artritin psoriatik

7 Trajtime Natyrore për Artritin Psoriasis

5 / 5 (9)

7 Trajtime Natyrore për Artritin Psoriasis

Artriti psoriatik është një sëmundje reumatike e kyçeve që mund të prishë kërcin dhe të shkaktojë dhimbje të konsiderueshme në nyje. Kjo është pikërisht arsyeja pse shumë njerëz janë duke kërkuar masa që mund t'i ndihmojnë ata në kombinim me ilaçe. Këtu mund të lexoni më shumë rreth shtatë trajtime natyrale për artritin psoriatik që mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes.

 

Artriti i psoriazës prek rreth 30 përqind të atyre me sëmundje të lëkurës psoriasis  - e cila karakterizohet nga një lëkurë e hirtë, e lëkundur, ndër të tjera, në bërryla, kokë dhe gjunjë. Dhimbja e kyçeve, ngurtësia dhe ënjtja janë tre simptomat më të zakonshme të artritit psoriatik - dhe mund të prekin kryesisht rruazat dhe gishtat tuaj.

 

Ne luftojmë që ata me diagnoza dhe sëmundje të tjera të dhimbjes kronike të kenë mundësi më të mira për trajtim dhe ekzaminim - diçka me të cilën të gjithë nuk pajtohen, për fat të keq. Ndani artikullin, si ne në faqen tonë të FB og kanali ynë në YouTube në mediat sociale për të na bashkuar në luftën për një jetë më të mirë të përditshme për ata me dhimbje kronike.

 

(Klikoni këtu nëse doni të ndani artikullin më tej)

 

Ky artikull kalon në shtatë trajtime natyrale për artritin e psoriasis që shpresojmë se do t'ju ndihmojë të lehtësoni simptomat. Në fund të artikullit mund të lexoni edhe komente nga lexuesit e tjerë dhe të merrni këshilla dhe këshilla të mira.

 A po pyesni për diçka apo doni më shumë rimbushje të tilla profesionale? Na ndiqni në faqen tonë në Facebook «Vondt.net - Ne ju lehtësojmë dhimbjen"ose Kanali ynë në Youtube (hapet në një lidhje të re) për këshilla të mira të përditshme dhe informacione të dobishme shëndetësore.

 

1. Aloe Vera

aloe vera

Shumë njerëz janë të njohur me vetitë shëruese të aloe vera - dhe pastaj ndoshta sidomos kundër djegies nga dielli lëkurës. Nuk është për t'u habitur, është gjithashtu e vërtetë që kjo bimë natyrale mund të ndihmojë kundër artritit psoriatik. Kremrat dhe vajrat me bazë aloe vera mund të ndihmojnë në lehtësimin e skuqjes së lëkurës, zvogëlimin e flakërimit dhe uljen e ndjeshmërisë së dhimbjes.

Hulumtim (1) ka konkluduar më parë se 81% e pacientëve raportuan përmirësim duke përdorur aloe vera për psoriasis dhe artritin e tyre psoriasis. Studime të tjera kërkimore kanë treguar që funksionon për të zvogëluar inflamacionin (2) dhe që zvogëlon ndjeshmërinë e dhimbjes në zonë.

 

Yoga, ushtrimet e zgjatjes dhe lëvizjes mund të jenë një mënyrë e mirë për të hequr qafe stresin mendor dhe fizik - mundësisht pak para se të shkoni në shtrat. Në artikullin më poshtë mund të shihni një program trajnimi që ju tregon pesë ushtrime të qeta.

 

Lexoni më shumë: - 5 Ushtrime ushtrimesh për ata me Fibromyalgia

pesë ushtrime stërvitore për ata me fibromialgji

Klikoni këtu për të lexuar më shumë rreth këtyre ushtrimeve ushtrimore - ose shikoni videon më poshtë.

 VIDEO: 5 Ushtrime lëvizjeje për ata me fibromialgji

Artriti psoriatik lidhet drejtpërdrejt me nyjet e ngurta dhe të dhimbshme. Duke përdorur ushtrime ditore dhe shtrirje, ju mund të ndihmoni për të mbajtur lëvizjen e nyjeve dhe parandalimin e përkeqësimit. Në videon më poshtë do të shihni pesë ushtrime të tilla.

Bashkohuni me familjen tonë dhe pajtohuni në kanalin tonë në YouTube (klikoni këtu) për këshilla falas për ushtrime, programe ushtrimesh dhe njohuri shëndetësore. Mirësevini në jetë!

 

2. Kapsaicina

capsaicin

Kapsaicina është përbërësi aktiv në bimët djegës. Ky ilaç përdoret në disa kremra dhe ointments të ndryshme të dhimbjes, përfshirë Linnex. Arsyeja që përdoret është se kapsaicina ka një efekt të provuar klinikisht në formën e lehtësimit të dhimbjeve, zvogëlimin e inflamacionit dhe skuqjes së lëkurës - e cila lidhet drejtpërdrejt me psoriazën.

 

Kur një vaj i tillë aplikohet në lëkurë, kjo do të ndihmojë për të bllokuar sinjalet e dhimbjes në zonë. Me fjalë të tjera, vaji parandalon zonën që të mos dërgojë sinjale dhimbjeje në tru - të cilat mund të japin një shkëputje nga dhimbja.

 

Shumë njerëz janë të rrënuar me dhimbje kronike dhe sëmundje që shkatërrojnë jetën e përditshme - kjo është arsyeja pse ju inkurajojmë të Ndani këtë artikull në mediat socialeMos ngurroni të pëlqeni faqen tonë në Facebook og YouTube channel (kliko këtu) dhe thoni, "Po për më shumë hulumtime mbi diagnozat e dhimbjes kronike".

 

Në këtë mënyrë, mund të bëhen më të dukshme simptomat që lidhen me këtë diagnozë dhe të sigurojnë që më shumë njerëz të merren seriozisht - dhe kështu të marrin ndihmën që u nevojitet. Ne gjithashtu shpresojmë që një vëmendje e tillë e rritur mund të çojë në fonde më të mëdha për kërkime mbi metodat e reja të vlerësimit dhe trajtimit.

 

Dieta e duhur me një përmbajtje të lartë të antioksidantëve dhe ushqyesve të rëndësishëm anti-inflamator është gjithashtu thelbësore për reumatologët. 'Dieta fibromyalgia' ndjek këshillat dhe udhëzimet kombëtare dietike. Mund të lexoni më shumë në lidhje me të në artikullin më poshtë.

 

Lexoni gjithashtu: - Raporti i hulumtimit: Kjo është dieta më e mirë për fibromialgjinë

dieta fibromyalgid2 700px

Klikoni në imazhin ose lidhjen e mësipërme për të lexuar më shumë rreth dietës korrekte të përshtatur për ata me fibro.

 3. Shafran i Indisë

Shafran i Indisë dhe efektet e tij shëruese është ndër më të mirat të dokumentuara në botë - gjithashtu në përdorimin e tij kundër çrregullimeve reumatike. Nga efektet e tjera pozitive në shafran i Indisë, dhe përbërësi i tij aktiv Curcumin, është parë që mund të luajë një rol aktiv në parandalimin e Alzheimerit, të zvogëlojë mundësinë e depresionit dhe të përmirësojë funksionimin e enëve të gjakut.

 

Në një studim (3) studiuesit arritën në përfundimin se kurkumina ishte më efektive sesa natriumi diklofenak (i ​​njohur më mirë si Voltaren) në trajtimin e aktivëve artriti reumatik. Ata më tej kanë shkruar se ndryshe nga Voltaren, kurkumina nuk ka efekte anësore negative.

 

Shafrani i Indisë mund të jetë kështu një alternativë e shëndetshme dhe e mirë për ata që vuajnë nga artrozë dhe / ose reumatizëm - megjithatë ne nuk shohim shumë rekomandime nga mjekët mjekë që pacientët me ankesa të tilla duhet të marrin shafran i Indisë në vend të ilaçeve.

 

Shumë me reumatizëm dhe artrit psoriatik janë gjithashtu të rrënuar me nyjet e qafës dhe shpatullave. Ata gjithashtu kanë një incidencë më të lartë të asaj që quhet popullarisht qafën stresiNë këtë artikull të ftuar nga Råholt Chiropractor Center dhe Fizioterapia mund të lexoni më shumë rreth kësaj diagnoze.

 

Lexoni gjithashtu: - Kjo duhet ta dini për të folurit në stres

Dhimbje në qafë

PS: Lidhja hapet në një dritare të re.

 4. Akupunkturë

akupunkturë nalebehandling

Akupunktura është një trajtim i dokumentuar mirë që mund të lehtësojë dhimbjet e muskujve për shkak të artritit psoriatik. Sidoqoftë, duam të theksojmë se këtu po flasim për akupunkturën mjekësore - pra trajtimin me gjilpëra intramuskulare që synon muskujt e prekur. Një trajtim i tillë duhet të kryhet vetëm nga një profesionist i shëndetit publik (siç është një terapist fizik ose kiropraktori modern).

 

Akupunktura intramuskulare (e njohur edhe si gjilpërë e thatë ose stimulim intramuskular) funksionon në disa mënyra - ky trajtim mund të çojë në:

 

  • Qarkullimi i përmirësuar i gjakut
  • Dhimbje të vogla të indeve të buta dhe muskujve
  • Rritja e shërimit në zonën e trajtuar

 

Gjilpërat gjithashtu punojnë në një nivel neurofiziologjik ku ato prishin tensionin e thellë të muskujve dhe zvogëlojnë transmetimin e sinjaleve lokale të dhimbjes. Një metodë e sigurt dhe e butë trajtimi që përdoret shpesh si shtesë në trajtimin fizik të muskujve, nervave dhe nyjeve.

 

Më poshtë mund të lexoni për tetë masa të tjera anti-inflamatore që mund të jenë të dobishme për reumatizmat.

 

Lexoni gjithashtu: - 8 Masa Natyrore Anti-Inflamatore Kundër Reumatizmit

8 masa anti-inflamatore kundër reumatizmit

 5. Kripë Epsom (Kripë banjoje)

Himalayan Salt

Kripa Epsom është një kripë popullore e banjës që përdoret nga shumë njerëz me artrit psoriasis dhe psoriasis. Kripa tretet lehtësisht në ujin e banjës dhe tërhiqet në lëkurë. Përdorimi i rregullt mund të funksionojë drejtpërdrejt qetësues për lëkurën e irrituar dhe të përflakur.

 

Shumë gjithashtu raportojnë si më poshtë kur e përdorni me një banjë të nxehtë:

  • Relaksimi dhe zvogëlimi i stresit
  • Relievi i dhimbjes muskulore
  • Më pak acarim dhe flakje të lëkurës

 

Sidoqoftë, vlen të përmendet se shkencëtarët besojnë se është në veçanti banja e ngrohtë që funksionon më lehtësuese në muskujt e lënduar dhe një trup të dhemb. Por sëmundjet e lëkurës duket se mund të lehtësohen disi me përdorimin e kripërave të caktuara të banjës - siç është kripa epsom.

 

Lexoni gjithashtu: Farë duhet të dini për Artritin e Psoriasis [Udhëzuesi i Madh]

artrit psoriasis 700

  

6. Trajtimi fizik dhe masazhi

trajtimi i kiropraktorit dhe qafës

Artriti psoriatik shkakton një incidencë të rritur të dhimbjes në muskuj dhe nyje. Kjo është arsyeja pse mund të jetë shumë e rëndësishme të merrni ndihmë profesionale për të vazhduar me nyjet e ngurta dhe muskujt e tensionuar. Shumë reumatologë përdorin trajtimin e muskujve dhe nyjeve përmes klinikëve të licencuar publikisht.

 

Gjëja më e mirë për dikë me artrit psoriatik është shpesh një klinicist i cili punon me të dy muskujt dhe nyjet - të tilla si një terapist manual ose një kiropraktor modern. Kjo mund të ndihmojë në mirëmbajtjen e lëvizjes së nyjeve dhe zvogëlimin e dhimbjes nga muskujt e ngushtë.

 

Fatkeqësisht, artriti i psoriasis është një diagnozë që nuk mund të kurohet. Por me ndihmën e një kliniku të aftë dhe mjekut tuaj, ju mund të mbani pjesën më të madhe të simptomave. Ne përsëri theksojmë rëndësinë e ushtrimeve të personalizuara të ushtrimeve për ata me artrit psoriatik.

 

Vetë-Ndihmë e Rekomanduar për Dhimbjet Reumatike dhe Kronike

Doreza kompresimi të buta zbutëse - Foto Medipaq

Klikoni në imazh për të lexuar më shumë rreth dorezave të kompresimit.

  • Tërheqësit e gishtërinjve (disa lloje të reumatizmit mund të shkaktojnë gishtërinjtë e përkulur - për shembull gishtat e çekanit ose hallux valgus (gishti i madh i përkulur) - tërheqësit e gishtave mund të ndihmojnë në lehtësimin e tyre)
  • Shirita mini (shumë me dhimbje reumatike dhe kronike mendojnë se është më lehtë të stërvitet me elastikë të zakonshëm)
  • Shkaktojë pikë Balls (vetë-ndihmë për të punuar muskujt në baza ditore)
  • Krem Arnica ose kondicioner ngrohje (shumë njerëz raportojnë një lehtësim të dhimbjes nëse përdorin, për shembull, krem ​​arnica ose kondicioner nxehtësie)

- Shumë njerëz përdorin krem ​​arnica për dhimbje për shkak të nyjeve të forta dhe muskujve të lënduar. Klikoni në imazhin e mësipërm për të lexuar më shumë se si arnicakrem mund të ndihmojë në lehtësimin e situatës tuaj të dhimbjes.

 

Lexoni gjithashtu: 7 llojet e dhimbjes së fibromialgjisë [Udhëzues i shkëlqyeshëm për llojet e ndryshme të dhimbjes]

shtatë llojet e dhimbjes fibromyalgia

Klikoni me të djathtën dhe "hapeni në dritare të re" nëse doni të vazhdoni të lexoni këtë artikull më pas.

  

7. Teaj jeshil

çaj jeshil

Çaji jeshil përmban një nivel të lartë të katekinave - antioksidantë të fortë që dihet se kanë veti të dobishme anti-inflamatore. Këto mund të ndihmojnë në uljen e incidencës së inflamacionit dhe ënjtjes së shoqëruar në artritin psoriatik dhe sëmundje të tjera të kyçeve.

 

Hulumtimet kanë treguar që ajo funksionon, ndër të tjera, duke bllokuar një përbërës inflamator të quajtur citokina interleukin-1Ky bllokim ndihmon në zvogëlimin e mundësisë së artritit të psoriasis shpërbërjen e kërcit shtesë dhe materialit të përbashkët.

 

Ne gjithmonë rekomandojmë që dieta për reumatologët të përmbajë një nivel ekstra të lartë të antioksidantëve anti-inflamatorë - kjo gjë gjendet në perime dhe shumë fruta të ndryshme. 

 

 

Lexoni gjithashtu: 7 Mënyrat LDN Mund të Ndihmoni Kundër Fibromyalgia

7 mënyra LDN mund të ndihmojë kundër fibromialgjisë

  

Dëshironi më shumë informacion? Bashkohu me këtë grup dhe shpërndaj informacionin më tej!

Bashkohuni me grupin në Facebook «Reumatizmi dhe dhimbja kronike - Norvegji: Hulumtime dhe lajme» (kliko këtu) për azhurnimet më të fundit mbi kërkimet dhe shkrimet e mediave për çrregullimet reumatike dhe kronike. Këtu, anëtarët gjithashtu mund të marrin ndihmë dhe mbështetje - në të gjitha kohërat e ditës - përmes shkëmbimit të përvojave dhe këshillave të tyre.

 

Na ndiqni në YouTube për Njohuri dhe Ushtrime Shëndetësore Falas

VIDEO: Ushtrime për reumatistët dhe ata që preken nga fibromialgjia

Ndjehuni të lirë të regjistroheni në kanalin tonë (kliko këtu) - dhe ndiqni faqen tonë në FB për këshilla të përditshme shëndetësore dhe programe ushtrimesh.

 

Shpresojmë vërtet që ky artikull mund t'ju ndihmojë në luftën kundër dhimbjes kronike. Nëse kjo është diçka për të cilën jeni shumë e apasionuar, atëherë shpresojmë që të vendosni të bashkoheni me familjen tonë në mediat sociale dhe ta ndani artikullin më tej.

 

Ndjehuni të lirë për të ndarë në Media Sociale për Mirëkuptim për Dhimbje Kronike

Përsëri, ne duam të pyesni bukur ta ndani këtë artikull në mediat sociale ose përmes blogut tuaj (ju lutemi lidheni direkt me artikullin). Kuptimi, njohuritë e përgjithshme dhe përqendrimi i shtuar janë hapat e parë drejt një jete më të mirë të përditshme për ata me diagnoza kronike të dhimbjes.

 Sugjerime për mënyrën se si mund të ndihmoni në luftimin e dhimbjes kronike: 

Opsioni A: Ndani direkt në FB - Kopjoni adresën e faqes në internet dhe ngjiseni në faqen tuaj në facebook ose në një grup përkatës të facebookut ku jeni anëtar. Ose shtypni butonin "SHARE" më poshtë për të ndarë postimin më tej në facebook-un tuaj.

 

Prekni këtë për të ndarë më tej. Një falënderim i madh për të gjithë ata që ndihmojnë në promovimin e kuptimit të shtuar të atyre me dhimbje kronike.

 

Opsioni B: Lidhuni drejtpërdrejt me artikullin në blogun tuaj ose faqen në internet.

Opsioni C: Ndiqni dhe të barabartë Faqja jonë në Facebook (klikoni këtu nëse dëshironi) dhe Kanali ynë në YouTube (klikoni këtu për më shumë video falas!)

 

dhe gjithashtu mos harroni të lini një vlerësim të yjeve nëse ju pëlqen artikulli:

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

  

FAQE T NE VAJTshme: - Fibromyalgia dhe dhimbje në mëngjes [Çfarë duhet të dini]

fibromyalgia dhe dhimbje në mëngjes

Klikoni në foton më lart për të kaluar në faqen tjetër.

 

Vetë-ndihmë e rekomanduar për këtë diagnozë

compression Noise (për shembull, çorape kompresimi që kontribuojnë në rritjen e qarkullimit të gjakut tek muskujt e lënduar)

Shkaktojë pikë Balls (vetë-ndihmë për të punuar muskujt në baza ditore)

 

Logoja në Youtube e vogëlNdiqni Vondt.net më YOUTUBE

(Ndiqni dhe komentoni nëse doni që ne të bëjmë një video me ushtrime ose shtjellime specifike për saktësisht çështjet TUAJ)

logo në facebook të voglaNdiqni Vondt.net më FACEBOOK

(Ne përpiqemi t'u përgjigjemi të gjitha mesazheve dhe pyetjeve brenda 24-48 orësh. Ne gjithashtu mund t'ju ndihmojmë të interpretoni përgjigjet e MRI dhe të tjera.)

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

0 përgjigje

Lini një përgjigje

Dëshironi të bashkoheni në diskutim?
Mos ngurroni të kontribuoni!

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.