7 Fibromyalgia Triggers njohur

7 Fibromyalgia Triggers njohur

4.9 / 5 (101)

7 Shkaqet e Fibromyalgia të njohura: Këto mund të përkeqësojnë simptomat dhe dhimbjen tuaj

Ndezjet e fibromialgjisë janë emri i periudhave kur dhimbja juaj papritmas përkeqësohet. Këto periudha përkeqësimi shpesh fillojnë me të ashtuquajturat shkakton.

Këtu do të mësoni më shumë për shtatë shkaqe dhe shkaqe të mundshme që mund të fillojnë flakërimet e fibromialgjisë dhe përkeqësoni simptomat tuaja.

 

- Fibromialgjia është një diagnozë e komplikuar

Fibromialgjia mund të shkojë përtej jetës së përditshme dhe cilësisë së jetës - edhe pa shpërthime. Por kur fillon një episod i rënduar, këto simptoma dhe dhimbje mund të dyfishohen brenda natës. Jo shumë e mirë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të mësoni më shumë rreth shkaktarëve tuaj të mundshëm - dhe jo më pak se çfarë mund të bëni për t'i parandaluar ato. Ne luftojmë që ata me diagnoza dhe sëmundje të tjera të dhimbjes kronike të kenë mundësi më të mira për trajtim dhe ekzaminim - diçka me të cilën të gjithë nuk pajtohen, për fat të keq. Ndani artikullin, si ne në faqen tonë të FB og kanali ynë në YouTube në mediat sociale për të na bashkuar në luftën për një jetë më të mirë të përditshme për ata me dhimbje kronike.

 

- Në departamentet tona ndërdisiplinore në Vondtklinikkene në Oslo (Lambertseter) dhe Viken (Tingulli Eidsvoll og Råholt) klinicistët tanë kanë një kompetencë unike profesionale të lartë në vlerësimin, trajtimin dhe trajnimin rehabilitues të dhimbjes kronike. Klikoni në lidhjet ose të saj për të lexuar më shumë rreth departamenteve tona.

Ky artikull përshkruan shtatë shkaktarë dhe shkaqe të zakonshme të dhimbjes së fibromialgjisë dhe simptomave tuaja që përkeqësohen - disa prej tyre mund të të befasojnë. Në fund të artikullit mund të lexoni edhe komente nga lexuesit e tjerë dhe të merrni këshilla të mira.

A po pyesni për diçka apo doni më shumë rimbushje të tilla profesionale? Na ndiqni në faqen tonë në Facebook «Vondt.net - Ne ju lehtësojmë dhimbjen"ose Kanali ynë në Youtube (hapet në një lidhje të re) për këshilla të mira të përditshme dhe informacione të dobishme shëndetësore.

1. Stresi emocional dhe fizik

dhimbje koke dhe dhimbje koke

Ndoshta një nga shkaktarët dhe shkaqet më pak befasuese të përkeqësimit të simptomave të fibromialgjisë. Stresi vjen në shumë forma dhe forma - gjithçka nga sfidat emocionale, episodet mendore dhe stresi fizik. Ne gjithashtu e dimë që me fibromialgji kemi një sistem nervor mbindjesiv që reagon shumë fuqishëm ndaj streseve të tilla.

 

Shkaqet e zakonshme të stresit që mund të shkaktojnë një ndezje të fibromialgjisë:

 • Vdekjet në familje
 • Problemet emocionale (vetëvlerësim i ulët, ankth dhe depresion)
 • Zhvendosja në vendbanimin e ri
 • Humb punën
 • Breakups
 • Problemet ekonomike

 

Kemi më shumë fibromialgji zhurma nervore (një nga shkaqet e mjegullës fibrotike) se të tjerët. Kjo do të thotë që ne kemi disa sinjale elektrike në trupin tonë dhe se na mungojnë mekanizma të caktuar për fikje në trurin tonë. Shkencëtarët besojnë se duke kuptuar më mirë këtë mbindjeshmëri, njeriu mund të gjejë një kurë. Yoga, ushtrimet e zgjatjes dhe lëvizjes mund të jenë një mënyrë e mirë për të hequr qafe stresin mendor dhe fizik - mundësisht pak para se të shkoni në shtrat. Në artikullin më poshtë mund të shihni një program trajnimi që ju tregon pesë ushtrime të qeta.

 

Lexoni më shumë: - 5 Ushtrime ushtrimesh për ata me Fibromyalgia

pesë ushtrime stërvitore për ata me fibromialgji

Klikoni këtu për të lexuar më shumë rreth këtyre ushtrimeve të lëvizjes - ose shikoni videon më poshtë (VIDEO).

 

Këshillë: Masat relaksuese kundër acarimit të lidhur me stresin

Këshillë e mirë: - Përdorni dyshekun e akupresurës për relaksim

Shumë nga pacientët tanë na pyesin për mënyrat se si mund të kontrollojnë më mirë situatën e tyre të dhimbjes. Për pacientët me fibromialgji, ne shpesh theksojmë masat e relaksimit - siç është përdorimi i mat akupresure (kliko këtu për të lexuar më shumë rreth tij - lidhja hapet në një dritare të re lexuesi). Ne ju rekomandojmë përdorim të rregullt, dhe mundësisht çdo ditë nëse mendoni se përfitoni prej tij. Ndërsa mësoheni të përdorni tapetin, mund të rrisni gjithashtu kohëzgjatjen e kohës së shtrirjes në të.

 

Masa të tjera të rekomanduara për vetë-përmbajtje për dhimbjet kronike dhe reumatike

Doreza kompresimi të buta zbutëse - Foto Medipaq

Klikoni në imazh për të lexuar më shumë rreth dorezave të kompresimit.

 • Tërheqësit e gishtërinjve (disa lloje të reumatizmit mund të shkaktojnë gishtërinjtë e përkulur - për shembull gishtat e çekanit ose hallux valgus (gishti i madh i përkulur) - tërheqësit e gishtave mund të ndihmojnë në lehtësimin e tyre)
 • Shirita mini (shumë me dhimbje reumatike dhe kronike mendojnë se është më lehtë të stërvitet me elastikë të zakonshëm)
 • Shkaktojë pikë Balls (vetë-ndihmë për të punuar muskujt në baza ditore)
 • Krem Arnica ose kondicioner ngrohje (disa mendojnë se këto mund të lehtësojnë disa nga dhimbjet)

 

VIDEO: 5 Ushtrime lëvizjeje për ata me fibromialgji

Veshjet e qetë dhe të kontrolluara dhe ushtrimet e ushtrimeve mund t'ju ndihmojnë të zvogëloni stresin fizik dhe mendor në trupin tuaj. Në videon më poshtë mund të shihni një program ushtrimesh me pesë ushtrime të ndryshme që mund t'ju ndihmojnë të zvogëloni stresin.

Bashkohuni me familjen tonë dhe pajtohuni në kanalin tonë në YouTube (klikoni këtu) për këshilla falas për ushtrime, programe ushtrimesh dhe njohuri shëndetësore. Mirësevini në jetë!

2. Gjumë i dobët

dhimbje kembesh naten

Ne me fibromialgji shpesh vuajmë nga gjumi i dobët dhe cilësia e reduktuar e gjumit. Ndër të tjera, kjo do të thotë që shpesh zgjohemi dhe ndihemi të rraskapitur në trup në mëngjes. Fibromyalgia parandalon gjumin e thellë dhe na mban në faza më të lehta të gjumit (kur të flemë fare).

 

Problemi me këtë është se gjumi është mënyra e trupit për të përpunuar dhe dobësuar stresin mendor dhe emocional. Kur flemë, truri bën pjata dhe pastron të gjitha përvojat dhe përshtypjet tona emocionale. Mungesa e cilësisë së gjumit shkon përtej këtij procesi - i cili nga ana tjetër mund të kontribuojë në përkeqësimin e dhimbjes së fibromialgjisë.

 

Shumë njerëz janë të rrënuar me dhimbje kronike dhe sëmundje që shkatërrojnë jetën e përditshme - kjo është arsyeja pse ju inkurajojmë të Ndani këtë artikull në mediat socialeMos ngurroni të pëlqeni faqen tonë në Facebook og YouTube channel (kliko këtu) dhe thoni, "Po për më shumë hulumtime mbi diagnozat e dhimbjes kronike".

 

Në këtë mënyrë, mund të bëhen më të dukshme simptomat që lidhen me këtë diagnozë dhe të sigurojnë që më shumë njerëz të merren seriozisht - dhe kështu të marrin ndihmën që u nevojitet. Ne gjithashtu shpresojmë që një vëmendje e tillë e rritur mund të çojë në fonde më të mëdha për kërkime mbi metodat e reja të vlerësimit dhe trajtimit.

 

Lexoni gjithashtu: Fibromialgjia dhe dhimbja në mëngjes: A vuan nga gjumi i dobët?

fibromyalgia dhe dhimbje në mëngjes

Këtu mund të lexoni më shumë rreth pesë simptoma të zakonshme të mëngjesit te ata me fibromialgji.

3. Ndryshimet e motit dhe ndjeshmëria e temperaturës

Nuk ka asnjë mit që reumatologët përjetojnë përkeqësim të simptomave kur moti ndryshon - është një fakt që mbështetet në hulumtim(1)Në veçanti, presioni barometrik (presioni i ajrit) ishte vendimtar kur shkaktoi simptoma të përkeqësimit. Shumë gjithashtu reagojnë në mënyrë të konsiderueshme më mirë diellit dhe motit të ngrohtë.

 

Kështu, një klimë e qëndrueshme është më e mirë për ne me reumatizëm të indeve të buta (fibromyalgia). Por në Norvegjinë tonë të dashur, është rasti që kemi sezone mjaft të qarta të motit dhe kështu edhe ndryshime të mëdha të motit herë - të cilat mund të kenë një efekt negativ në formën e më shumë simptomave dhe dhimbjes së fibromialgjisë.

 

Shpesh raportohet në veçanti për një përkeqësim të qafës dhe shpatullave të reumatizmave në ndryshime të tilla të motit. E cila, ndër të tjera, çon në atë që ne e quajmë qafën stresiJu mund të lexoni më shumë në lidhje me këtë diagnozë në artikullin e ftuar nga Råholt Qendra Chiropractor dhe Fizioterapia në artikullin më poshtë.

 

Lexoni gjithashtu: - Kjo duhet ta dini për të folurit në stres

Dhimbje në qafë

Lidhja hapet në një dritare të re.

4. Të bësh shumë në ditë të mira

Datanakke - Foto Diatampa

Ne e dimë si është, por gjithsesi shpesh biem në të njëjtën kurth - domethënë për të djegur shumë barut kur ndihemi pak më mirë. Dokush me diagnoza kronike të dhimbjes mund të kuptojë se është DELIKIMI PCRCAKTUES kur dhimbja papritmas zhduket pak. Por, çfarë të bëjmë atëherë? Djegia e pluhurit shumë!

 

Mbajtja e shtëpisë, porositë ose një mbledhje shoqërore - ne kemi një tendencë të lodhur për të lënë ndërgjegjen e keqe të marrë përsipër. "Unë thjesht duhet ta pastroj shtëpinë tani" ose "Gunda dhe Fride do të donin të më takonin sot në kafene" - kështu që ne e hedhim veten në të. Problemi i vetëm është që kapaciteti i energjisë shpesh përmirësohet përkohësisht - dhe BANG atëherë shkojmë për një zhurmë.

 

Një mënyrë për të rritur këtë kapacitet energjetik mund të jetë duke ngrënë më mirë dhe përshtatur me diagnozën tuaj. 'Dieta fibromyalgia' ndjek këshillat dhe udhëzimet kombëtare dietike. Mund të lexoni më shumë në lidhje me të në artikullin më poshtë.

 

Lexoni gjithashtu: - Raporti i hulumtimit: Kjo është dieta më e mirë për fibromialgjinë

dieta fibromyalgid2 700px

Klikoni në imazhin ose lidhjen e mësipërme për të lexuar më shumë rreth dietës korrekte të përshtatur për ata me fibro.

 

5. Cikli menstrual dhe ndryshimet hormonale

dhimbje stomaku

Ndryshimet hormonale shpesh janë të lidhura fort me një përkeqësim të dhimbjes dhe simptomave të fibromialgjisë. Një nuk është mjaft i sigurt pse kjo është jashtëzakonisht e keqe për ata me reumatizëm të indeve të buta - por është e lidhur me mbindjeshmërinë në sistemin nervor të trupit.

Dikush mund të përjetojë përkeqësim nga ndryshimet hormonale - siç shihet nga:

 • barrë
 • menopauzë
 • pubertet

Disa studime kërkimore kanë vërejtur gjithashtu se me fibromialgjinë shpesh kemi nivele më të ulëta të hormoneve dopaminë dhe serotonin. Kështu, mund të shihet se hormonet luajnë një rol relativisht të panjohur në reumatizmin e indeve të buta deri më sot, i cili duhet të hulumtohet më tej.

 

Njohja e masave natyrore anti-inflamatore mund të ndihmojë vërtet reumatizmat. Më poshtë mund të lexoni më shumë rreth tetë masa natyrore anti-inflamatore.

Lexoni gjithashtu: - 8 Masa Natyrore Anti-Inflamatore Kundër Reumatizmit

8 masa anti-inflamatore kundër reumatizmit

6. Sëmundja dhe fibromialgjia

grua me sëmundje kristalore dhe marramendje

Sëmundjet, të tilla si ftohja e zakonshme dhe gripi, mund ta përkeqësojnë dhimbjen e fibromialgjisë. Kjo ndodh sepse te reumatologët e indeve të buta, trupi dhe truri vazhdimisht punojnë për të rregulluar dhe kontrolluar sinjalet e dhimbjes. - dhe se detyrat shtesë, të tilla si një virus gripi, mund të çojnë në një mbingarkesë.

 

Kur kemi një sëmundje tjetër në trup - përveç reumatizmit në indet e buta - atëherë trupi duhet të delegojë detyrat e tij. Si rezultat, ka më pak burime për të ndihmuar mbajtjen e pjesës së kontrollit të fibromialgjisë, dhe befas e dimë se simptomat dhe dhimbja po njoftojnë mbërritjen e tyre (përkeqësohet).

 

Ne me fibromialgji jemi shumë të njohur me efektin klasik të gripit në muskujt, nyjet dhe indet e buta të trupit - në fund të fundit, ne jetojmë me të çdo ditë. Por atëherë ndodhi me këtë që disa shtete mund të përputhen mbi njëra-tjetrën dhe të forcojnë njëri-tjetrin. Kjo është saktësisht se si reumatistët me inde të buta marrin gripin.

 

Lexoni gjithashtu: 7 llojet e dhimbjes së fibromialgjisë [Udhëzues i shkëlqyeshëm për llojet e ndryshme të dhimbjes]

shtatë llojet e dhimbjes fibromyalgia

Klikoni me të djathtën dhe "hapeni në dritare të re" nëse doni të vazhdoni të lexoni këtë artikull më pas.

7. Lëndimet, trauma dhe operacionet

Kërcim dhe dhimbje në gju

Fibromialgjia shkakton mbindjeshmëri në indet e buta dhe sistemin nervor. Pikërisht për shkak të kësaj, një dëmtim i jashtëm (përdorimi i tepërt, përdredhja e gjurit) ose një operacion (për shembull, artroskopia e shpatullës ose proteza e ijeve) mund të çojë në një përkeqësim të simptomave tuaja. Ju mund ta krahasoni atë me një reagim të tepruar nga trupi juaj që shkakton dhimbjen.

 

Hipersensitiviteti në këtë mënyrë rezulton në mungesë rregullimi të sinjaleve të dhimbjes dhe përshtypjeve shqisore në trurin tonë. Kështu, një ndërhyrje më e madhe, siç është një operacion i hip, mund të bëjë që sinjalet e dhimbjes të gjuajnë në tavan për shkak të indit të dëmtimit të formuar në një operacion të tillë kirurgjikal.

 

Kjo do të thotë që përveç rikuperimit pas një operacioni të rëndë, kemi gjithashtu parasysh që kjo mund të shkaktojë një përkeqësim të madh akut të dhimbjes sonë fibromyalgia. Jo mirë! Trajtimi fizik dhe trainimi specifik janë thelbësore për të zvogëluar mundësinë e sulmeve të tilla të dhimbjes pas operacionit.

 

Lexoni gjithashtu: 7 Mënyrat LDN Mund të Ndihmoni Kundër Fibromyalgia

7 mënyra LDN mund të ndihmojë kundër fibromialgjisë

Dëshironi më shumë informacion? Bashkohu me këtë grup dhe shpërndaj informacionin më tej!

Bashkohuni me grupin në Facebook «Reumatizmi dhe dhimbja kronike - Norvegji: Hulumtime dhe lajme» (kliko këtu) për azhurnimet më të fundit mbi kërkimet dhe shkrimet e mediave për çrregullimet reumatike dhe kronike. Këtu, anëtarët gjithashtu mund të marrin ndihmë dhe mbështetje - në të gjitha kohërat e ditës - përmes shkëmbimit të përvojave dhe këshillave të tyre.

 

Na ndiqni në YouTube për Njohuri dhe Ushtrime Shëndetësore Falas

VIDEO: Ushtrime për reumatistët dhe ata që preken nga fibromialgjia

Ndjehuni të lirë të regjistroheni në kanalin tonë (kliko këtu) - dhe ndiqni faqen tonë në FB për këshilla të përditshme shëndetësore dhe programe ushtrimesh.

Shpresojmë sinqerisht që ky artikull t'ju ndihmojë në luftën kundër dhimbjeve kronike. Nëse kjo është diçka për të cilën jeni gjithashtu të pasionuar, atëherë shpresojmë që ju të zgjidhni të bashkoheni me familjen tonë në mediat sociale dhe ta ndani artikullin më tej.

Ndjehuni të lirë për të ndarë në Media Sociale për Mirëkuptim për Dhimbje Kronike

Përsëri, ne duam të pyesni bukur ta ndani këtë artikull në mediat sociale ose përmes blogut tuaj(ju lutemi lidheni direkt me artikullin). Kuptimi, njohuritë e përgjithshme dhe përqendrimi i shtuar janë hapat e parë drejt një jete më të mirë të përditshme për ata me diagnoza kronike të dhimbjes.

Sugjerime për mënyrën se si mund të ndihmoni në luftimin e dhimbjes kronike: 

Opsioni A: Ndani direkt në FB - Kopjoni adresën e faqes në internet dhe ngjiseni në faqen tuaj në facebook ose në një grup përkatës të facebookut ku jeni anëtar. Ose shtypni butonin "SHARE" më poshtë për të ndarë postimin më tej në facebook-un tuaj.

Prekni këtë për të ndarë më tej. Një falënderim i madh për të gjithë ata që kontribuojnë në promovimin e mirëkuptimit të fibromialgjisë.

Opsioni B: Lidhuni drejtpërdrejt me artikullin në blogun tuaj ose faqen në internet.

Opsioni C: Ndiqni dhe të barabartë Faqja jonë në Facebook (klikoni këtu nëse dëshironi) dhe Kanali ynë në YouTube (klikoni këtu për më shumë video falas!)

dhe gjithashtu mos harroni të lini një vlerësim të yjeve nëse ju pëlqen artikulli:

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

 

Pyetje? Apo dëshironi të rezervoni një takim në një nga klinikat tona të lidhura?

Ne ofrojmë vlerësim modern, trajtim dhe trajnim rehabilitues për dhimbjet kronike.

Mos ngurroni të na kontaktoni përmes një prej klinikat tona të specializuara (përmbledhja e klinikës hapet në një dritare të re) ose në faqja jonë në Facebook (Vondtklinikkene - Shëndeti dhe Ushtrimi) nëse keni ndonjë pyetje. Për takime, ne kemi rezervime XNUMX-orëshe online në klinika të ndryshme në mënyrë që të gjeni kohën e konsultimit që ju përshtatet më së miri. Mund të na telefononi edhe brenda orarit të punës së klinikës. Ne kemi departamente ndërdisiplinore në Oslo (të përfshira Lambertseter) dhe Viken (Råholt og Eidvoll). Terapistët tanë të aftë presin me padurim të dëgjojnë nga ju.

 

FAQE T NE VAJTshme: - Fibromyalgia dhe dhimbje në mëngjes [Çfarë duhet të dini]

fibromyalgia dhe dhimbje në mëngjes

Klikoni në foton më lart për të kaluar në faqen tjetër.

 

Vetë-ndihmë e rekomanduar për këtë diagnozë

compression Noise (për shembull, çorape kompresimi që kontribuojnë në rritjen e qarkullimit të gjakut tek muskujt e lënduar)

Shkaktojë pikë Balls (vetë-ndihmë për të punuar muskujt në baza ditore)

 

Logoja në Youtube e vogëlNdiqni Vondt.net më YOUTUBE

(Ndiqni dhe komentoni nëse doni që ne të bëjmë një video me ushtrime ose shtjellime specifike për saktësisht çështjet TUAJ)

logo në facebook të voglaNdiqni Vondt.net më FACEBOOK

(Ne përpiqemi t'u përgjigjemi të gjitha mesazheve dhe pyetjeve brenda 24-48 orësh)

Ju pëlqeu artikulli ynë? Lini një vlerësim të yjeve

1 përgjigje
 1. Trinie thotë:

  Si ta ruaj këtë artikull në mënyrë që ta printoj dhe ta vendos në kupon tim, e harroj kaq shpejt dhe kopja prej letre e informacioneve të rëndësishme është shumë e dobishme për mua.

  përgjigje

Lini një përgjigje

Dëshironi të bashkoheni në diskutim?
Mos ngurroni të kontribuoni!

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.