6 вежби против лажна ишијас

5 / 5 (1)

глутеално истегнување

6 вежби против лажна ишијас

6 вежби кои можат да го ослободат лажното ишијас. Овие вежби можат да ја намалат болката од дијагнозата на лажна ишијас и да ги олеснат симптомите, како и да обезбедат подобро функционирање на областа. Ако имате какви било прашања во врска со вежби или тренинг, ве молиме контактирајте не преку нас Facebook или YouTube.

 

Бонус: Скролувајте подолу за да видите видео за обука со добри вежби за истегнување против лажната ишијас - и видео кое ви покажува вежби што можат да спречат болка во нервите и зрачење на нозете.

 ВИДЕО: 5 вежби против зрачење во нозете основани од ишијас

Кога болката во ишијас пука, навистина може да надмине функционалност и квалитет на живот. Овие пет вежби можат да ви помогнат да ја намалите нервната иритација во задникот, карлицата и грбот. Кликнете подолу за да ги видите.

Придружи се на нашето семејство и претплатете се на нашиот канал на YouTube за бесплатни совети за вежбање, програми за вежбање и здравствено знаење. Добредојдовте!

ВИДЕО: Три вежби за облека против лажна ишијас (ишијас)

Редовното истегнување е важно за одржување на добра еластичност на мускулите и функција во задниот дел, како и мускулите на седиштата. Овие три вежби ви покажуваат како вие, со лажна ишијас, можете да се водите за да го постигнете тоа. Вежбите можат да ви дадат намалена иритација на нервите, подобрена функција и поголема подвижност.

Дали уживавте во видеата? Ако ги искористивте од нив, навистина ќе ве цениме да се претплатите на нашиот YouTube канал и да ни давате палци на социјалните медиуми. Тоа многу ни значи. Голема благодарност!

 

Лажна ишијас = иритација на нервниот ишијас

Лажната ишијас значи дека иритацијата на ишијасниот нерв се должи на механички причини (не болест на дискот или пролапс) - како што се затегнати мускули и нарушено движење на зглобовите.

 

Синдром на Пириформис и затегнати (но слаби) глутеални мускули се чести. Во спротивно, ве охрабруваат да ги надополните овие вежби со одење, возење велосипед или пливање - како што ви дозволува грбот.

 

Слободно можете да пребарувате во полето за пребарување за неколку упатства за добри практики што ги објавивме во минатото. Кога се чувствувате подобро, препорачуваме овие вежби за стомакот og овие вежби на колкот.

 

1. Истегнување на глутеалот (истегнување на мускулите на длабокото седиште)

Рашири на лезии и хрчаци

Оваа вежба ги протега мускулите на седиштата и пириформисот - вториот е мускул кој честопати е вклучен во ишијас и ишијас. Легнете рамно на подот со грб надолу, по можност на тренинг со поддршка под вратот. Потоа, свиткајте ја десната нога и поставете ја над левиот бут.

 

Потоа фатете ја левата бутина или десната нога и нежно повлечете кон вас додека не почувствувате дека се протега длабоко на задниот дел на бутот и глутеалните мускули на страната што ја истегнувате. Држете го вирусот 30 секунди. Потоа повторете од другата страна. Изведени над 2-3 сета на секоја страна.

 

2. Задник наспроти петиците (вежба за грб)

Оваа вежба се протега и мобилизира 'рбетот.

Истегнување на потпетица до задникотПочетна Позиција: Застанете на сите четворица на душек за обука. Обидете се да ги задржите вратот и грбот во неутрална, малку проширена позиција.

Рашири: Потоа спуштете го задникот на потпетици - со нежно движење. Запомнете да ја одржувате неутралната крива во 'рбетот. Држете го истегнувањето околу 30 секунди. Само облека колку што ви е пријатно.

Повторете ја вежбата 4-5 пати. Вежбата може да се изврши 3-4 пати на ден.

 

Прочитајте и: Терапија со бран под притисок - нешто за вашата ишијас?

преглед на третман на топка под притисок 5 700

 

3. Вежба за мобилизација на нервниот ишијас ("навојување на нервите")

Опрема за заптивање на пејзаж

Целта на оваа вежба е да се мобилизира самиот ишијас нерв и затоа може да биде болна ако сте во акутна фаза на проблемот со ишијас. Затоа, ова треба да се чека додека иритација на ишијас е нешто повеќе под контрола. Легнете рамно на подот со грб надолу, по можност на тренинг со поддршка под вратот.

 

Потоа, свиткајте ја едната нога кон градите, а потоа залепете го задниот дел од бутот со двете раце. Истегнете ја ногата во контролирано, мирно движење, додека ја повлекувате ногата кон вас.

 

Одржувајте ја вежбата за облека 20-30 секунди додека имате длабок здив. Потоа, свиткајте го коленото назад и вратете се на почетната позиција. Алтернативно, можете да користите пешкир или слично за да добиете дополнително истегнување на задниот дел на бутот.

 

Повторете ја вежбата 2-3 пати од секоја страна.

 4. Абдоминална потпора

Вежба за активирање и мобилизација која оди во движење на виткање наназад - исто така познато како продолжување.

Обратно потпирачот за грб

Оваа вежба го проширува и мобилизира долниот дел на грбот на нежен начин. Легнете на стомакот и поткренете ги лактите со дланките свртени кон подот. Држете го вратот во неутрална положба (не свиткан) и истегнете се полека со нанесување притисок под рацете.

 

Треба да почувствувате мало истегнување во стомачните мускули и грбот додека се истегнувате наназад - не оди толку далеку што боли. Држете ја позицијата 5-10 секунди. Повторете над 6-10 повторувања.

 

5. Нога до градите (вежба за долниот дел на грбот и седиштето)

Оваа вежба има за цел да го зголеми движењето на долниот дел на грбот и истегнете ги мускулите на седиштето и долниот дел на грбот. Легнете рамно на подот со грб надолу, по можност на тренинг со поддршка под вратот. Повлечете ги нозете нагоре додека не се во свиткана положба.

лумбална Рашири

Потоа, свиткајте ја едната нога нагоре се додека не почувствувате дека се протега нежно на седиштето и долниот дел на грбот. Држете го истегнувањето 20-30 секунди и повторете 3 пати на секоја страна.

 

Алтернативно, можете да ги свиткате двете нозе до градите - но ние препорачуваме да го користите само кога имате помала болка, бидејќи тоа поднесува малку повисок притисок на дисковите во долниот дел на грбот.

 

6. Опрема за стоење на стоење

Стоејќи се на стрингови на стрижење

Целта на оваа вежба е да се истегне задниот дел од бутовите и особено мускулите на hamstring (задниот дел на бутовите). Многу луѓе ја прават оваа вежба погрешна - со оглед на тоа што мислат дека треба да го свиткате грбот напред додека се протегате, ова мора да се испроба и да се избегне бидејќи вложува премногу внатрешен притисок врз интервертебралните дискови (меките структури помеѓу пршлените).

 

Застанете исправено и поставете го задниот дел од стапалото на цврста, подигната површина - на пример, скалила. Држете ја ногата исправена со испружени прсти и потоа потпирајте се нанапред додека не почувствувате дека се протега добро на задниот дел од бутот во хрчаците.

 

Држете го истегнувањето 20-30 секунди и повторете 3 пати на секоја нога.

  

Што можам да направам дури и против нервна болка и ишијас?

1. Се препорачува општо вежбање, специфично вежбање, истегнување и активност, но останете во границите на болката. Две прошетки на ден од 20-40 минути се добри за телото и болките мускули.

 

2. Предизвикувачка точка / топки за масажа ние силно препорачуваме - тие доаѓаат во различни големини за да можете да погодите добро дури и на сите делови од телото. Нема подобра самопомош од ова! Го препорачуваме следново (кликнете на сликата подолу) - што е комплетен пакет од 5 активни точки / топчиња за масажа во различни големини:

активирањето на точка топки

 

3. обука: Специфична обука со трикови за обука на разни противници (како на пр овој комплетен сет од 6 плетени со различен отпор) може да ви помогне да ги обучите силата и функцијата. Плетената обука често вклучува поконкретна обука, што пак може да доведе до поефективно спречување на повреди и намалување на болката.

4. Олеснување на болка - Ладење: Биофриз е природен производ кој може да ја намали болката со нежно ладење на областа. Ладење е особено препорачливо кога болката е многу силна. Кога тие се смирија, се препорачува термичка обработка - затоа е препорачливо да има и ладење и греење.

 

5. Олеснување на болка - Греење: Загревањето на тесните мускули може да ја зголеми циркулацијата на крвта и да ја намали болката. Го препорачуваме следново еднократно топло / ладно заптивка (кликнете овде за да прочитате повеќе за тоа) - што може да се користи и за ладење (може да се замрзне) и за греење (може да се загрева во микробранова печка).

 Препорачани производи за ослободување од болка при нервна болка

Biofreeze спреј-118Ml-300x300

Биофриз (Студено / криотерапија)

 

Следна страница: Треба да знаете за Пролапс во задниот дел

ПРОЛАПА ВО ​​ЗАВЕДНАТА

Кликнете погоре за да продолжите на следната страница.

 

Ве молиме, поддржете ја нашата работа следејќи нè и споделувајќи ги нашите статии на социјалните мрежи:

Логото на Youtube е мало- Ве молиме следете го Vondt.net на YOUTUBE

(Следете и коментирајте ако сакате да направиме видео со специфични вежби или елаборации за точно ВАШИТЕ теми)

логото на фејсбук мал- Ве молиме следете го Vondt.net на FACEBOOK

(Се обидуваме да одговориме на сите пораки и прашања во рок од 24 часа)

 

Фотографии: Викимедија Комонс 2.0, Криејтив комонс, слободен стил и доставени придонеси за читателот.

Дали ви се допадна нашата статија? Остави рејтинг на starвездите

0 одговори

Оставете одговор

Сакате да се приклучат на дискусијата?
Се чувствуваат слободни да придонесе!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.