Болка во вилицата

5 вежби за болка во вилицата

5 / 5 (3)

Болка во вилицата

5 вежби за болка во вилицата

5 вежби кои можат да ја ублажат болката во вилицата. Овие вежби можат да ја намалат болката од вилицата и да ги намалат симптомите, како и да обезбедат подобра функција во областа. Лесно е да се заборави дека можете да вежбате и да ја истегнете болката во вилицата на ист начин како и во другите делови на телото. Ако имате прашања во врска со вежби или обука, контактирајте не преку Facebook или YouTube.

 

Дали знаевте дека лошата функција на вратот и рамената исто така може да предизвика болка во вилицата? Движете се надолу за да видите поубави видеа за обука со вежби што можат да ви помогнат во тензијата на вилицата ..ВИДЕО: 5 вежби за облека против силна болка во вратот и вилицата

Дали имате и болка во вратот и болки во вилицата? Тогаш поголемиот дел од тензијата на вилицата може да ви дојде од вратот. Многу луѓе не сфаќаат дека мускулите на вратот чувствителни на болка можат да упатуваат болка на задниот дел на главата, торзото и вилицата, како и да придонесат за она што се нарекува главоболка.

 

Еве пет вежби за движење и истегнување кои можат да ви помогнат да ги олабавите болните мускули на вратот, да ви дадат подобра подвижност на вратот и да ја намалите болката во вилицата.


Придружи се на нашето семејство и претплатете се на нашиот канал на YouTube за бесплатни совети за вежбање, програми за вежбање и здравствено знаење. Добредојдовте!

ВИДЕО: Силни вежби за рамената со еластична

Вратот, вилицата и рамената се пријатели со скапоцен камен - или, барем, треба да бидат. Ако една од анатомските структури не работи правилно, тогаш ова може да доведе до болка и дефект во другите две.

 

Еластичното тренирање може да ви помогне да ја вратите нормалната функција и сила во рамената и сечилата на рамото - што за возврат може да ги ослободи и вратот и вилицата од преоптоварување. Кликнете подолу за да го погледнете видеото за обука.

Дали уживавте во видеата? Ако ги искористивте од нив, навистина ќе ве цениме да се претплатите на нашиот YouTube канал и да ни давате палци на социјалните медиуми. Тоа многу ни значи. Голема благодарност!

 

Зошто некој се повредува во вилицата?

Многу луѓе доживуваат тензии на вилицата и проблеми со џвакање поради бурното секојдневие - ова често се должи на затегнати мускули (т.е. голема гума за џвакање, масер) и намалено движење на зглобовите во зглобот на вилицата. Кога некои мускули се повлекуваат премногу во една насока, може да има мускулна дисбаланс.

 

Честопати ова се нарекува синдром TMJ, каде TMJ се залага за темпоромандибуларен зглоб. Во спротивно, ве охрабруваат да ги надополните овие вежби со одење, возење велосипед или пливање - како што дозволува вашето тело. Слободно, пребарајте во полето за пребарување за повеќе добри водичи за вежби што ги објавивме претходно. Ние, меѓу другото, ги препорачуваме овие вежби за истегнување против тврд врат, бидејќи вратот и вилицата се директно поврзани.

Болка во образот

1. „Јазик против уста“

Оваа вежба го активира и тренира честопати неактивниот дел од мускулите на вилицата, имено мускулен дигустрикус - што помага да се отвори вилицата (ако е премногу слаба, ова може да доведе до премногу силно гризење во секојдневниот живот и да се појават тензии).

 

Затворете ја устата без напорно да гризете - потоа оставете го врвот на јазикот да се притисне на покривот на усната шуплина и држете го притисокот 5-10 секунди. Потоа опуштете се 5-10 секунди, пред да ја повторите вежбата над 5 сета. Вежбата може да се изведува секој ден.2. Отворање на устата - со отпор (делумна изометриска вежба)

Ставете го палецот или два прста под брадата. Потоа отворете ја устата полека додека нежно притискате нагоре со палецот - треба да почувствувате дека ви дава мал отпор. Држете го притисокот 5 секунди и повторно затворете ја устата. Повторете ја вежбата преку 5 повторувања и 3 сета. Вежбата може да се прави секој ден.

3. Затворање на устата - со отпор (делумна изометриска вежба)

Ставете го палецот под брадата и два прста помеѓу пределот под устата и брадата. Нежно притиснете надолу додека ја затворате устата. Повторете ја вежбата преку 5 повторувања и 3 сета. Вежбата може да се прави секој ден.

4. Рамо до рамо

Оваа вежба треба да се изврши внимателно, бидејќи страничното движење не е многу чест дел од репертоарот на движење на вилицата. Помеѓу забите ставете нешто со дебелина од околу 1 см и нежно загризувајте надолу - а потоа движете ја вилицата многу мирно од една на друга страна. Тука треба да имате мали движења само кога ја правите вежбата. Може да се повтори преку 10 повторувања - со 3 сета. Може да се направи секој ден.

5. Движење напред на долната вилица - со отпор

Помеѓу забите ставете нешто дебело околу 1 см и нежно загризувајте со лесен притисок. Потоа поставете три прста на брадата и потоа движете ја брадата полека напред додека долните заби не бидат во согласност со горните заби. Направете над 5 повторувања - со 3 сета. Може да се направи секој ден.

 

Вежбите што ги искористивме се земени од упатствата на Универзитетот Оксфорд Болници и Американското здружение на семејни лекари - т.е. силни извори. Ако не сте сигурни дали можете да ги направите овие вежби, ве молиме консултирајте се со вашиот лекар или лекар пред да започнете со нив.

 

Слободно споделете ја оваа статија со колеги, пријатели и познаници. Доколку сакате статии, вежби или слично испратени како документ со повторувања и слично, ве прашуваме допаѓа, поканете ги вашите пријатели и стапете во контакт преку добиете страница на Фејсбук ја. Ако имате какви било прашања, само коментирајте директно во статијата преку полето за коментар на дното на статијата - или да не контактирате (потполно бесплатен!) - ќе дадеме се од себе за да ви помогнеме.СЛЕДНА СТРАНА: - Болна вилица? Треба да го знаете ова!

Доктор разговара со пациентот

 

Популарна статија: - Новиот третман со Алцхајмер ја обновува целосната меморија функција!

Алцхајмерова болест

 

Што можам да направам дури и за болки во мускулите и зглобовите?

1. Се препорачува општо вежбање, специфично вежбање, истегнување и активност, но останете во границите на болката. Две прошетки на ден од 20-40 минути се добри за телото и болките мускули.

2. Предизвикувачка точка / топки за масажа ние силно препорачуваме - тие доаѓаат во различни големини за да можете да погодите добро дури и на сите делови од телото. Нема подобра самопомош од ова! Го препорачуваме следново (кликнете на сликата подолу) - што е комплетен пакет од 5 активни точки / топчиња за масажа во различни големини:

активирањето на точка топки

3. обука: Специфична обука со трикови за обука на разни противници (како на пр овој комплетен сет од 6 плетени со различен отпор) може да ви помогне да ги обучите силата и функцијата. Плетената обука често вклучува поконкретна обука, што пак може да доведе до поефективно спречување на повреди и намалување на болката.

4. Олеснување на болка - Ладење: Биофриз е природен производ кој може да ја намали болката со нежно ладење на областа. Ладење е особено препорачливо кога болката е многу силна. Кога тие се смирија, се препорачува термичка обработка - затоа е препорачливо да има и ладење и греење.

5. Олеснување на болка - Греење: Загревањето на тесните мускули може да ја зголеми циркулацијата на крвта и да ја намали болката. Го препорачуваме следново еднократно топло / ладно заптивка (кликнете овде за да прочитате повеќе за тоа) - што може да се користи и за ладење (може да се замрзне) и за греење (може да се загрева во микробранова печка).

 

Препорачани производи за ублажување на болката во болки во мускулите и зглобовите

Biofreeze спреј-118Ml-300x300

Биофриз (Студено / криотерапија)

 Прочитајте и: - АУ! Дали е тоа доцна воспаление или доцна повреда?

Дали е тоа воспаление на тетива или повреда на тетива?

Прочитајте и: - 8 добри совети и мерки против ишијас и ишијас

Ишијас

 

Прочитајте и: - 4 вежби за облека против тврд бек

Рашири на лезии и хрчаци

 

Дали знаевте дека: - Студениот третман може да им помогне на болки во зглобовите и мускулите? Меѓу другото, Биофриз (можете да го нарачате тука), кој главно се состои од природни производи, е популарен производ. Контактирајте нè денес преку нашата Фејсбук страница ако имате прашања или ви требаат препораки.

Студената третман

 

 

- Дали сакате повеќе информации или имате прашања? Прашајте го нашиот квалификуван давател на здравствени услуги директно (бесплатно) преку нашиотФејсбук страната или преку нашите „ПРАШАЕ - ДАБИТЕ ОДГОВОР!"-Spalte.

Прашајте нè - апсолутно бесплатно!

VONDT.net - Ве молиме поканете ги вашите пријатели да ја сакаат нашата страница:

Ние сме едно бесплатен сервис каде што Ола и Кари Нордман можат да одговорат на нивните прашања во врска со проблеми со мускулно-скелетни здравствени проблеми - потполно анонимно ако сакаат.

 

 

Ве молиме, поддржете ја нашата работа следејќи нè и споделувајќи ги нашите статии на социјалните мрежи:

Логото на Youtube е мало- Ве молиме следете го Vondt.net на YOUTUBE

(Следете и коментирајте ако сакате да направиме видео со специфични вежби или елаборации за точно ВАШИТЕ теми)

логото на фејсбук мал- Ве молиме следете го Vondt.net на FACEBOOK

(Ние се обидуваме да одговориме на сите пораки и прашања во рок од 24 часа. Исто така можеме да ви помогнеме да ви кажам кои вежби се соодветни за вашиот проблем, да ви помогнат да најдете препорачани терапевти, да ги интерпретирате МРИ одговорите и слични проблеми.) Контактирајте нè на ден за пријателски разговор)

 

Фотографии: Викимедија Комонс 2.0, Криејтив комонс, слободен стил и доставени придонеси за читателот.

Дали ви се допадна нашата статија? Остави рејтинг на starвездите

0 одговори

Оставете одговор

Сакате да се приклучат на дискусијата?
Се чувствуваат слободни да придонесе!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.