Кирсбер

Црешата ја намалува можноста од гихт

Сè уште нема оцени за starвезди.

Кирсбер

Црешата ја намалува можноста од гихт

Студија објавена во истражувачкото списание „Артритис и ревматизам“ покажа дека јадењето цреши може да има многу лековито дејство против, покрај другото, и гихт. Јадењето цреши за само 2 дена (!) Во текот на годината доведе до намалување на можноста за развој на гихт за 35%.

 

гихт е една од најчестите форми на артритис - оваа форма на гихт е предизвикана од премногу урична киселина во телото. Зголемената инциденца на урична киселина во организмот може да доведе до кристали на урична киселина во зглобовите, најчесто во големиот пети. Создавање на урична киселина (наречено тофи) што изгледа како мали грутки под кожата.

Цреша во куп

Важна студија за да се покаже ефектот на природните додатоци

Многу природни додатоци можат да го сторат многу исто како и кружните бели апчиња и лекови - без несакани ефекти. Оваа студија покажа дека црешите, поради нивната висока содржина на антиоксиданти и природни антиинфламаторни ефекти, имаат улога во лекувањето и спречувањето на форми на гихт - вклучувајќи гихт.

 

Студијата ги следеше учесниците над 1 година

Студијата оцени 633 учесници во текот на целата календарска година. Тие беа следени во точки како што се симптоми, инциденца, фактори на ризик, лекови и доволно природно, внес на цреши - и каков вид на внесување (природен наспроти екстракт) и колку често. Истражувачите одлучија дека една порција цреши е половина чаша - или 10-12 цреши.

Подагра - Фотографија од Синев

Внес на цреша = Помалку шанси за гихт

Кога ја следеа групата по 1 година, статистичките податоци покажаа дека оние што јаделе цреши - за само 2 порции за една година - имале 35% помала шанса за релапс и пожар на гихт. Природно се виде дека поголем внес на цреши - со текот на времето - исто така беше поврзан со намалување на гихт. Кога го комбиниравте внесот на цреша со алопуринол (лек што ја намалува содржината на урична киселина), видовте пад од дури 75% во нападите на гихт.

 

заклучок

Диетата е важна за оние кои страдаат од гихт. Луѓето со дијагноза на артритис треба да се фокусираат на јадење антиинфламаторна храна и да имаат диета богата со антиоксиданси. Со нетрпение очекуваме поголеми рандомизирани испитувања за да бидеме апсолутно сигурни што можат да направат црешите за оние со гихт - но мора да кажеме дека изгледа многу ветувачки!

 

Слободно споделете ја оваа статија со колеги, пријатели и познаници. Доколку сакате статии, вежби или слично испратени како документ со повторувања и слично, ве прашуваме како и стапи во контакт преку страницата на Фејсбук ја. Ако имате какви било прашања, само коментирајте директно во статијата или да не контактирате (тотално бесплатно) - ќе дадеме се од себе за да ви помогнеме.

 

НАДВОРЕШНА ЧЛЕН: - Новиот третман со Алцхајмер ја обновува целосната меморија функција!

Алцхајмерова болест

Прочитајте и: - 6 вежби против ишијас

лумбална Рашири

Прочитајте и: - 6 ефективни вежби на сила за болно колено

6 силни вежби за болно колено

Дали знаевте дека: - Студениот третман може да им помогне на болки во зглобовите и мускулите? Меѓу другото, Биофриз (можете да го нарачате тука), кој главно се состои од природни производи, е популарен производ. Контактирајте нè денес преку нашата Фејсбук страница ако имате прашања или ви требаат препораки.

Студената третман

 

- Дали сакате повеќе информации или имате прашања? Прашајте го нашиот квалификуван давател на здравствени услуги директно (бесплатно) преку нашиот Фејсбук страната или преку нашите «ПРАШАЕ - ДАБИТЕ ОДГОВОР!“-колона.

Прашајте нè - апсолутно бесплатно!

VONDT.net - Ве молиме поканете ги вашите пријатели да ја сакаат нашата страница:

Ние сме едно бесплатен сервис каде што Ола и Кари Нордман можат да одговорат на нивните прашања во врска со проблеми со мускулно-скелетни здравствени проблеми - потполно анонимно ако сакаат.

 

 

Ве молиме, поддржете ја нашата работа следејќи нè и споделувајќи ги нашите статии на социјалните мрежи:

Логото на Youtube е мало- Ве молиме следете го Vondt.net на YOUTUBE

(Следете и коментирајте ако сакате да направиме видео со специфични вежби или елаборации за точно ВАШИТЕ теми)

логото на фејсбук мал- Ве молиме следете го Vondt.net на FACEBOOK

(Се обидуваме да одговориме на сите пораки и прашања во рок од 24 часа. Вие избирате дали сакате одговори од хиропрактор, животински хиропрактор, физиотерапевт, физиотерапевт со континуирана едукација на терапија, лекар или медицинска сестра. Исто така, можеме да ви помогнеме да ви кажам кои вежби што одговара на вашиот проблем, ќе ви помогне да најдете препорачани терапевти, да ги интерпретирате одговорите на МНР и слични проблеми. Контактирајте нè денес за пријателски повик)

 

Фотографии: Викимедија Комонс 2.0, Криејтив комонс, Масовно медицина, слободен стил и достави придонеси за читателот.

 

референци:

Angанг и сор, Потрошувачка на цреша и ризик од повторливи напади на гихт

Дали ви се допадна нашата статија? Остави рејтинг на starвездите

0 одговори

Оставете одговор

Сакате да се приклучат на дискусијата?
Се чувствуваат слободни да придонесе!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.