Стрес и фибромијалгија: 6 начини за намалување на стресот

5/5 (3)

Стрес и фибромијалгија: 6 начини за намалување на стресот

Стресот и фибромијалгијата не се добра комбинација. Високото ниво на стрес може да придонесе за влошување на симптомите и болката.

Фибромијалгија е синдром на хронична болка кој карактеристично предизвикува силна и широко распространета болка, како и други симптоми како што се нарушувања на спиењето и мозочна магла. Истражувањата покажаа дека стресот може да игра централна улога во фибромијалгија.¹ Стресот може да влијае на тоа како ја доживуваме болката преку неврохемиските промени во телото - кои пак доведуваат до зголемени сигнали за болка и влошување на симптомите. Во оваа статија сакаме подетално да погледнеме низа мерки и методи за релаксација за намалување на стресот.

 

совети: Подоцна во статијата покажува хиропрактор Александар Андорф вие нежна програма за мобилност која може да помогне да се раствори мускулната тензија на грбот и вратот.

 

Стресот го ослабува телото

болка во очите

Бидејќи фибромијалгијата вклучува хронична болка, телото е во различна „стресна состојба“. Што пак значи дека луѓето со оваа дијагноза можат да бидат посилно погодени од стресот. Накратко, стресот го ослабува телото и не прави поранливи на хронична болка, замор (екстремна исцрпеност) и когнитивни нарушувања (како што се влакнеста магла). Нема сомнеж дека високите нивоа на стрес и фибромијалгија се лоша комбинација.

 

- Многу луѓе не се грижат доволно за себе

Не е лесно да се живее со хронична болка и она што е класифицирано како „невидлива болест“. А намалувањето на стресот во секојдневниот живот често е многу потешко отколку што мислите. Многу луѓе со фибромијалгија не ги ставаат себеси и своето здравје на прво место - и на тој начин завршуваат во непријатна ситуација кога симптомите ќе преземат. Правењето одредени промени во животниот стил за да се грижите за себе и да се одморите доволно е неверојатно важно ако имате фибромијалгија.

 

6 начини за намалување на стресот (и придружните симптоми на фибромијалгија)

природни лекови против болки

Во следниот дел од статијата подетално ќе погледнеме шест мерки и методи за намалување на стресот. Овде ве потсетуваме дека ние сме различни - и дека она што дава олеснување или опуштање е често субјективно. Но, ајде внимателно да ги разгледаме шесте мерки подолу:

  1. Тренинг во базен со топла вода
  2. Прилагодена обука (вкл обука за трикотажа og јога)
  3. Време за себе и внимателност
  4. Релаксирачка масажа и интрамускулна акупунктура (dry needling)
  5. Топла бања
  6. Тренинг за спиење

За повеќето луѓе, сите шест од овие точки се многу релевантни. Но, овде важи и тоа да патувате со себе и да дознаете кои мерки и техники најдобро функционираат за вас.

 

1. Тренинг во базен со топла вода

ова е како обуката во базен со топла вода помага при фибромијалгија 2

Претходно напишавме статија за вежбање во базен со топла вода и фибромијалгијаОваа форма на обука има неколку предности, вклучувајќи го и фактот дека често се изведува под покровителство на ревматски групи и се изведува во топла вода. Овде можете да запознаете истомисленици и да разменувате искуства, а исто така да добиете тренинг сесија која го зема предвид фактот дека страдате од дијагноза на хронична болка. Топлата вода помага да се зголеми циркулацијата на крвта во мускулите - и ги прави тренинзите понежни и прилагодени.

 

Нашиот одделенија на клиниката во Vondtklinikkene (кликнете ја за целосен преглед на нашите клиники), вклучително и во Осло (Ламберцетер) и Викен (Eidsvoll Sound og Рохолт), има изразито висока професионална компетентност за истражување, третман и рехабилитација на болки во мускулите, тетивите, нервите и зглобовите. Пети Контактирајте не ако сакате помош од јавно овластени терапевти со експертиза во овие области.

 

2. Прилагоден и нежен тренинг

Многу луѓе со фибромијалгија чувствуваат дека телото станува преоптоварено и преоптоварено ако вежбаат премногу напорно. Што пак може да предизвика лош период со зголемени симптоми и болка. Токму затоа е толку важно оптоварувањето за обука да не ја надминува сопствената носивост. Формите на нежно вежбање може да вклучуваат јога, тренинг со ластик и прошетки. Повторно, сакаме да ја нагласиме потребата за индивидуални адаптации - вклучувајќи медицинска историја и дневна форма.

 

Препорака: Тренинг со ластик (врската се отвора во нов прозорец на прелистувачот)

За луѓето кои се чувствителни на вежбање, се препорачува вежбање со ластици. Всушност, оваа форма на обука има документирано позитивни ефекти за луѓето со фибромијалгија, меѓу другото (читај: Фибромијалгија и еластичен тренинг). Притиснете ја сликата или ја да дознаете повеќе за бендот за пилатес.

 

3. Самостојно време и внимателност

Времето за себе не мора да значи медитација на планина со поглед на море - но дава многу јасна слика дека понекогаш треба да одвоите време за себе. И ако имате фибромијалгија, ова е исклучително важно за да не дозволите реакциите на стрес во телото да ве надвладеат. Самостојното време може да значи и правење работи што ги сакате - препорачуваме најмалку 30-45 минути фокусирајќи се на хоби или интерес што го сакате.

 

Mindfulness е техника за релаксација каде што се обидувате да дозволите вашиот ум и мозок да го смират вашето тело со свесни техники. Тука може да се користат и техники на дишење, по можност да се изведуваат на мат за активирање на точката или со перница за релаксација на вратот, бидете добри начини за смирување.

 

„Опуштањето и времето за осаменост може да има многу различни форми - а за некои тоа значи, на пример, везана (хеклање, плетење и слично).

 

4. Релаксирачка масажа и интрамускулна акупунктура

акупунктура nalebehandling

Не е добро чувана тајна дека луѓето со фибромијалгија се значително вознемирени од мускулната напнатост и напнатост. Исто така, на оваа основа ви треба и физички третман за да ги растворите мускулните јазли, да ја намалите мускулната тензија и да ја намалите чувствителноста на болка. И тука е важно третманот да не е премногу груб. Истражувањата покажаа дека масажата и работата на мускулите ја намалуваат сигналната супстанција за болка супстанција П и придонесува за подобар сон кај пациентите со фибромијалгија.²

 

– Акупунктура за релаксација?

Мета-анализите, исто така, покажаа дека сува игла, исто така позната како интрамускулна игла, насочена првенствено кон точките на активирање, има голем број позитивни ефекти врз симптомите на фибромијалгија.³ Се покажа, меѓу другото, намалена чувствителност на болка, помала анксиозност и депресија, намален замор и подобар сон (краткотраен ефект што значи дека третманот мора да се повторува во одредени интервали).

 

- Клиники за болка: Можеме да ви помогнеме со болки во мускулите и зглобовите

Нашите јавно овластени лекари во нашите поврзани клиники Клиниките за болка има карактеристичен професионален интерес и експертиза за истражување, третман и рехабилитација на болести на мускулите, тетивите, нервите и зглобовите. Работиме намерно за да ви помогнеме да ја пронајдете причината за болката и симптомите - а потоа да ви помогнеме да се ослободите од нив.

 

5. Топла бања (или туш)

Лоша

Понекогаш едноставното е најдобро. Топлата вода може да помогне да се намалат хормоните на стрес и да се зголеми нивото на ендорфин во телото (природен лек за болка на телото). Топлата вода помага да се растворат напнатите мускули со зголемување на циркулацијата во областите. Други, исто така, известуваат дека ја доживуваат сауната како ефикасна мерка за релаксација.

 

6. Тренинг за спиење

За жал, проблемите со спиењето и намалениот квалитет на сонот се познати проблеми за многу луѓе со фибромијалгија. Претходно напишавме статија со 9 совети за подобар сон со фибромијалгија - каде што ги разгледуваме конкретните совети од лекар специјализиран за проблеми со спиењето. Подобрениот сон може да има значително позитивно влијание на нивото на стрес во вашето тело - а со тоа и на вашите симптоми.

 

Резиме: Стрес и фибромијалгија

Фибромијалгија е неверојатно сложен синдром на болка на кој влијаат многу различни фактори. Стресот - вклучувајќи го физичкиот, психолошкиот и хемискиот стрес - е познат предизвикувач за влошување на симптомите и болката. Токму затоа е толку важно да го препознаете ова и да се обидете да ги отстраните факторите во вашето секојдневие кои ви создаваат високи рамења и ве стресуваат.

 

ВИДЕО: 5 нежни вежби за подвижност

Во видеото погоре, ќе видите 5 прилагодени и нежни вежби за подвижност. Тие можат да ви помогнат да го стимулирате движењето во вкочанети зглобови и да ги олабавите напнатите мускули. Програмата за обука може да се спроведува секојдневно.

 

Придружете се на нашата група за поддршка на ревматизам и хронична болка

Слободно придружете се на групата на Фејсбук «Ревматизам и хронична болка - Норвешка: Истражување и новости» (кликнете овде) за најновите ажурирања за истражување и медиумски написи за ревматски и хронични заболувања. Овде, членовите можат да добијат помош и поддршка - во секое време од денот - преку размена на сопствени искуства и совети. Во спротивно, многу би ценеле доколку не следите на Фејсбук страницата и Нашиот Youtube канал (врската се отвора во нов прозорец).

 

Ве молиме споделете за поддршка на оние со ревматизам и хронични болки

Здраво! Можеме ли да ви побараме услуга? Ве замолуваме да ја лајкнете објавата на нашата ФБ страница и да ја споделите оваа статија на социјалните мрежи или преку вашиот блог (ве молиме поврзете директно до статијата). Исто така, среќни сме да разменуваме врски со релевантни веб-локации (контактирајте не на Facebook ако сакате да разменувате врски со вашата веб-страница). Разбирањето, општо знаење и зголемениот фокус е првиот чекор кон подобар секојдневен живот за оние со ревматизам и дијагнози со хронична болка. Затоа се надеваме дека ќе ни помогнете во иднина со оваа битка на знаење!

 

Клиниките за болка: Ваш избор за модерно интердисциплинарно здравје

Нашите лекари и одделенијата на клиниката секогаш имаат за цел да бидат меѓу врвната елита во областа на истражување, третман и рехабилитација на болки и повреди во мускулите, тетивите, нервите и зглобовите. Со притискање на копчето подолу, можете да видите преглед на нашите клиники - вклучително и во Осло (вкл Ламберцетер) и Викен (Рохолт og Eidsvoll Sound).

Извори и истражување

1. Houdenhove et al, 2006. Стрес, депресија и фибромијалгија. Acta Neurol Belg. 2006 декември; 106 (4): 149-56. [PubMed]

2. Field et al, 2002. Фибромијалгија болката и супстанцијата P се намалуваат и спиењето се подобрува по терапијата со масажа. Ј Клин Ревматол. 2002 април; 8 (2): 72-6. [PubMed]

3. Валера-Калеро и соработници, 2022 година. Ефикасноста на сува игла и акупунктура кај пациенти со фибромијалгија: систематски преглед и мета-анализа. Int J Environ Res Public Health. 2022 август 11; 19 (16): 9904. [PubMed]

 

член: Стрес и фибромијалгија: 6 начини за намалување на стресот

Напишано од: Нашите јавно овластени хиропрактичари и физиотерапевти во Vondtklinikkene

Проверка на факти: Нашите написи секогаш се засноваат на сериозни извори, истражувачки студии и истражувачки списанија - како што се PubMed и Cochrane Library. Ве молиме контактирајте со нас ако забележите какви било грешки или имате коментари.

 

ЧПП: Често поставувани прашања за стрес и фибромијалгија

1. Како можам да го контролирам мојот стрес?

Па, првиот чекор е да направите чекор назад и всушност да признаете дека сте под стрес. Тогаш е неопходно да ги отстраните факторите кои ви предизвикуваат голем стрес - и да го поставите вашето секојдневие така што ќе имате време и да се грижите за себе.

Дали ви се допадна нашата статија? Остави рејтинг на starвездите

0 одговори

Оставете одговор

Сакате да се приклучат на дискусијата?
Се чувствуваат слободни да придонесе!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *