Написи за фибромијалгија

Фибромијалгија е синдром на хронична болка што обично дава основа за голем број различни симптоми и клинички знаци. Овде можете да прочитате повеќе за различните написи што ги напишавме за хроничното нарушување на болката во фибромијалгијата - а не каков вид на третман и самомерки се достапни за оваа дијагноза.

 

Фибромијалгијата е позната и како ревматизам на меките ткива. Состојбата може да вклучува симптоми како што се хронична болка во мускулите и зглобовите, замор и депресија.

7 совети за истрајност со фибромијалгија

7 совети за да се издржи со фибромијалгија

Исклучи фибромијалгија и за да одиме по wallидот? Ајде да ви помогнеме.

Фибромијалгијата може да предизвика големи предизвици во секојдневниот живот. Едноставно може да биде навистина тешко да имате синдром на хронична болка. Еве 7 совети и мерки кои можат да ви помогнат да ги ублажите типичните симптоми на фибромијалгија и да ви го олеснат денот.

 

- Заедно за зголемено разбирање на синдромите на хронична болка

Многу од оние со хронична болка чувствуваат дека не се слушаат или сфатени сериозно. Тоа не може да се дозволи да биде така. Ние стоиме со оние кои се погодени од хронична болка и љубезно ве молиме да ја споделите оваа статија на социјалните мрежи за зголемено разбирање околу ова нарушување. Благодарам однапред. Слободно следете не преку Facebook og YouTube.

 

- Во нашите интердисциплинарни одделенија во Vondtklinikkene во Осло (Ламберцетер) и Викен (Eidsvoll Sound og Рохолт) нашите лекари имаат уникатно висока професионална компетентност за проценка, третман и обука за рехабилитација на хронична болка. Со нас, секогаш ќе бидете сфатени сериозно. Кликнете на линковите или ја да прочитате повеќе за нашите одделенија.

 

БОНУС

Скролувајте надолу за да видите две одлични видеа за вежбање со вежби и техники за релаксација кои може да ви бидат корисни со фибромијалгија.

 Засегнати? Придружи се на групата Фејсбук «Ревматизам - Норвешка: Истражувања и новости»За најновите ажурирања за истражување и пишување медиуми за ова и други ревматски нарушувања. Овде, членовите исто така можат да добијат помош и поддршка - во сите периоди од денот - преку споделување на свои искуства и совети.

 

1. стрес надолу

јога против болка

Стресот може да предизвика и да предизвика „распрснувања“ кај фибромијалгија.

Намалувањето на стресот во секојдневниот живот може да доведе до подобрен квалитет на живот и помалку симптоми. Некои препорачани начини за справување со стресот се јога, внимание, акупресура, вежбање и медитација. Техниките за дишење и мастеринг на такви техники исто така можат да помогнат.

 

- Најдете време да се опуштите

Научете како лесно да се справувате со себе во модерното време кое поставува високи стандарди. Силно препорачуваме дневна сесија за релаксација душек за акупресура (кликнете овде за да прочитате повеќе - врската се отвора во нов прозорец). Оваа варијанта има и вклучена перница за вратот што го олеснува работењето на затегнатите мускули на горниот дел од грбот и вратот

 

Прочитајте и: 7 познати предизвикувачи кои ја отежнуваат фибромијалгијата

7 Познати фибромијалгија Предизвикувачи

Кликнете на врската погоре за да ја прочитате статијата.

 2. Редовно прилагодена обука

назад продолжување

Вежбањето со фибромијалгија може да биде многу тешко.

Сепак, некои форми на вежбање можат добро да функционираат - како што се редовните вежби со низок интензитет, како што е пешачењето или вежбањето во базен со топла вода, се меѓу најдобрите третмани за фибромијалгија.

 

Може да ви помогне да ја намалите болката и вкочанетоста, како и да ви дадете зголемено чувство на контрола врз дијагностицирање на хронична болка. Разговарајте со вашиот лекар, вашиот физиотерапевт, вашиот хиропрактик или клиничар за да дознаете каква програма за вежбање може да биде најдобра за вас - ние сме среќни да ви помогнеме преку нашиот канал на Youtube или една од нашите интердисциплинарни клиники доколку сакате.

 

ВИДЕО: 5 Вежби за движење за оние со фибромијалгија

Фибромијалгијата предизвикува хронична болка и вкочанетост во мускулите и зглобовите на телото. Еве програма за тренинг со пет вежби што може да ви помогне да ги задржите грбот, колковите и карлицата. Кликнете подолу за да ги видите вежбите.


Придружи се на нашето семејство и претплатете се на нашиот канал на YouTube за бесплатни совети за вежбање, програми за вежбање и здравствено знаење. Добредојдовте!

 

ВИДЕО - 7 вежби за ревматичари:

Дали видеото не започнува кога ќе го притиснете? Обидете се да го ажурирате прелистувачот или гледајте го директно на нашиот канал на YouTube. Исто така, запомнете да се претплатите - целосно бесплатно - на каналот ако сакате повеќе добри програми за обука и вежби.3. Топла бања

Лоша

Дали сте задоволни да се опуштите во топла бања? Може да ти направи добро.

Лежењето во топла бања може да предизвика мускулите да се опуштат и болката малку да го опушти покривот. Овој тип на топлина може да го подигне нивото на ендорфин во телото - што ги блокира сигналите за болка и може да доведе до подобрување на квалитетот на сонот. Во спротивно препорачуваме употреба на еднократно топлинско пакување (види пример овде - врската се отвора во нов прозорец). Пакетот работи така што го загрева, а потоа го става на напнати и болни мускули.

 

4. Намалете го кофеинот

Голема чаша за кафе

Дали сакате силна шолја кафе? Тоа може да биде лоша навика за нас со фибро, за жал.

Кофеинот е централен стимуланс- што значи дека ги стимулира срцето и централниот нервен систем да бидат во „поголема подготвеност“. Кога истражувањето покажа дека со фибромијалгија имаме хиперактивни нервни влакна, сфаќаме дека тоа не е нужно оптимално. Но, нема целосно да ви го одземеме кафето - тоа би било неверојатно лошо направено. Наместо тоа, обидете се да се повлечете малку.

 

Ова пак може да доведе до послаб квалитет на сонот и вознемиреност. Затоа, обидете се да го ограничите внесот на кофеин, бидејќи оние со фибромијалгија веќе имаат многу активен нервен систем. Особено е важно да ги избегнувате кафето и енергетските пијалоци од попладневните часови наваму. Можеби може да се обидете да преминете на опции без кофеин?

 

Прочитајте и: Овие се 7 различни видови на болки во фибромијалгија

седумте видови на болка во фибромијалгија

  

Одвојте малку време за себе - секој ден

звук терапија

Реалното време може да биде екстра важно за нас со фибромијалгија.

Фибромијалгија може да го искомплицира животот со сите предизвици што ви ги носи.Затоа погрижете се да одвојувате време за себе секој ден како дел од вашиот сопствен третман. Уживајте во вашето хоби, слушајте музика, опуштете се - направете го она што ве прави да се чувствувате подобро.

 

Ваквото самостојно време може да го направи животот поизбалансиран, да ги намали нивоата на стрес во вашето тело и да ви даде повеќе енергија во вашиот секојдневен живот. Можеби месечен час физикална терапија (на пример, физикална терапија, модерна хиропрактика или акупунктура?) исто така може да биде добра идеја?

 

6. Зборувајте за болката

кристално болни и вртоглавица

Не ја задржувај болката. Не е добро за вас.

Премногу луѓе со фибромијалгија одат и ја задржуваат болката за себе - се додека не помине повеќе и емоциите ќе ги преземат. Фибромијалгија предизвикува стрес и за себе, но и за оние околу вас - затоа комуникацијата е клучот.

 

Ако не се чувствувате добро - тогаш кажете го тоа. Кажи дека треба да имаш слободно време, топла бања или слично затоа што сега се случува фибромијалгијата да е на својот врв. Семејството и пријателите треба да ја знаат вашата болест и што го влошува. Со такво знаење, тие можат да бидат дел од решението кога ви треба помош.

 

7. Научете да кажувате НЕ

стрес главоболки

Фибромијалгијата често се нарекува „невидлива болест“.

Така се нарекува затоа што на оние околу вас може да им биде тешко да видат дека имате болка или дека страдате во тишина. Овде е многу важно да научите да си поставувате граници и што можете да толерирате. Мора да научите да кажувате НЕ кога луѓето сакаат голем дел од вас на работа и во секојдневниот живот - дури и ако тоа е спротивно на вашата корисна личност и вашите основни вредности.

 

Ги повикуваме сите со ова нарушување да се приклучат на групата Фејсбук «Ревматизам - Норвешка: Истражувања и новости»- тука можете да зборувате за вашата ситуација и да добиете добар совет од истомисленици.

 

Слободно можете да споделувате во Социјалните медиуми

Повторно, така сакаме å замолете убаво да го споделите овој напис во социјалните медиуми или преку вашиот блог (слободно поврзете се директно со статијата). Разбирањето и зголемениот фокус е првиот чекор кон подобро секојдневие за оние со хронична болка.

 Предлози за да помогнете во борбата против фибромијалгијата и хроничните дијагностицирани болки: 

Опција А: Споделете директно на ФБ - Копирајте ја адресата на веб -страницата и залепете ја на вашата страница на Фејсбук или во соодветната група на Фејсбук во која сте член. Или притиснете го копчето „СПОДЕЛИ“ подолу за да ја споделите објавата понатаму на вашиот Фејсбук.

 

Допрете го ова за да споделите понатаму. Голема благодарност до сите кои помагаат во промовирање на зголемено разбирање на хронични дијагностицирани болки и фибромијалгија!

 

Опција Б: Внесете директно до статијата на вашиот блог.

Опција В: Следете и еднакви Нашата страница на Фејсбук (кликнете овде ако сакате)

 

и исто така не заборавајте да оставите рејтинг на starвезди ако ви се допадна статијата:

Дали ви се допадна нашата статија? Остави рејтинг на starвездите

 

 

Прашања? Или сакате да резервирате термин во една од нашите поврзани клиники?

Нудиме современа проценка, третман и обука на хронична болка.

Слободно контактирајте не преку еден од нашите специјализирани клиники (прегледот на клиниката се отвора во нов прозорец) или вклучено нашата страница на Фејсбук (Vondtklinikkene - Здравје и вежбање) ако имате какви било прашања. За состаноци, имаме XNUMX-часовна онлајн резервација на различни клиники за да можете да го најдете времето за консултации што најмногу ви одговара. Може да ни се јавите и во работното време на клиниката. Имаме интердисциплинарни одделенија во Осло (вклучени Ламберцетер) и Викен (Рохолт og Еидсвол). Нашите квалификувани терапевти со нетрпение очекуваат да слушнеме од вас.

 

СЛЕДНА СТРАНА: 5 вежби за движење за оние со фибромијалгија

пет вежби за вежбање за оние со фибромијалгија

Кликнете на сликата или врската погоре.

 

Логото на Youtube е мало- Ве молиме следете го Vondt.net на YOUTUBE

логото на фејсбук мал- Ве молиме следете го Vondt.net на FACEBOOK

6 вежби за оние со фибромијалгија

6 вежби за оние со фибромијалгија

Фибромијалгија е хронично нарушување кое предизвикува распространета болка и зголемена чувствителност кај нервите и мускулите.

Состојбата може да го направи редовниот тренинг неверојатно тежок и речиси невозможен понекогаш - затоа составивме програма за обука која се состои од 6 нежни вежби прилагодени за оние со фибромијалгија. Се надеваме дека ова може да обезбеди олеснување и да ви помогне да добиете подобар секојдневен живот. Ние исто така препорачуваме обука во базен со топла вода ако имате можност да го сторите тоа.

 

- Во нашите интердисциплинарни одделенија во Vondtklinikkene во Осло (Ламберцетер) и Викен (Eidsvoll Sound og Рохолт) нашите лекари имаат уникатно висока професионална компетентност за проценка, третман и обука за рехабилитација на хронична болка. Кликнете на врските или ја да прочитате повеќе за нашите одделенија.

БОНУС: Скролувајте надолу за да видите видео за вежбање со вежби прилагодени за оние со фибромијалгија и да прочитате повеќе за техниките за релаксација.

 

Прочитајте и: 7 совети за истрајност со фибромијалгија

болки во мускулите и зглобовите

 

ВИДЕО: 6 Вежби за прилагодена сила за нас со фибромијалгија

Тука гледате прилагодена програма за вежбање за оние со фибромијалгија развиена од хиропрактор Александар Андорф - во соработка со физиотерапевт и неговиот локален тим за ревматизам. Кликнете на видеото подолу за да ги видите вежбите.

Придружи се на нашето семејство и претплатете се на нашиот канал на YouTube за бесплатни совети за вежбање, програми за вежбање и здравствено знаење. Добредојдовте!

 

ВИДЕО: 5 вежби против мускулите на тесни грб

Фибромијалгија вклучува зголемена инциденца на мускулна болка и напнатост на мускулите. Подолу се дадени пет вежби кои можат да ви помогнат да се олабавите во тесни мускули и напнатост.

Дали ви се допаднаа видеата? Доколку уживавте во нив, навистина би благодарни што се претплатите на нашиот канал на YouTube и ни дадете палци на социјалните мрежи. Тоа многу ни значи. Голема благодарност!

 Заедно во борбата против хроничната болка

Ние ги поддржуваме сите со хронична болка во нивната борба и се надеваме дека ќе ја поддржите нашата работа сакајќи ја нашата страница преку Facebook и претплатете се на нашиот видео канал на YouTube. Исто така, сакаме да советуваме за групата за поддршка Ревматизам и хронична болка - Норвешка: Истражување и новости - која е бесплатна Фејсбук група за оние со хронична болка каде што знаете информации и одговори.

 

Треба да се стави поголем фокус на истражувањето насочено кон состојба која погодува толку многумина - затоа ве молиме љубезно да ја споделите оваа статија на социјалните мрежи. по можност преку нашата Фејсбук страница и да речеме, „Да, за повеќе истражувања за фибромијалгија“. На овој начин може да се направи „невидлива болест“ повеќе видлива.

 

Прилагодено и нежно вежбање

Важно е да се знаат неговите ограничувања за да се избегнат „распрснувања“ и влошување. Затоа, подобро е да се обидувате редовно да тренирате со низок интензитет, отколку да го земате „стисокот на капетанот“, бидејќи вториот може, доколку се изведе неправилно, да го доведе телото во нерамнотежа и да предизвика повеќе болка.

 

Прочитајте и: 7 познати предизвикувачи што можат да ја влошат фибромијалгијата

7 Познати фибромијалгија Предизвикувачи

Кликнете на сликата погоре за да ја прочитате статијата.

  

1. Релаксација: техники на дишење и акупресура

Длабок здив

Дишењето е важна алатка во борбата против напнатоста на мускулите и болки во зглобовите. Со посоодветно дишење, ова може да резултира во зголемена флексибилност во кафезот на ребрата и придружните мускулни додатоци на мускулите, што пак води до намалување на напнатоста на мускулите.

 

5 техника

Главниот принцип на она што се смета за прва основна техника на длабоко дишење е да се вдишува и издишува 5 пати во една минута.. Начинот да се постигне ова е да дишеме длабоко и да сметаме на 5, пред да издишете силно и повторно да сметате на 5.

 

Терапевтот што стои зад оваа техника откри дека ова има оптимален ефект врз варијацијата на срцевиот ритам во однос на фактот дека е поставена на поголема фреквенција и затоа е поподготвен да се бори против реакциите на стресот.

 

отпор на дишење

Друга позната техника на дишење е дишењето против отпор. Ова треба да го натера телото да се опушти и да оди во порелаксирано опкружување. Техниката за дишење се изведува со длабоко дишење, а потоа издишувајќи низ скоро затворена уста - така што усните немаат толку растојание и дека мора да го „исцедите“ воздухот од отпор.

 

Најлесен начин да се изврши „дишење со отпор“ е да дишете низ устата, а потоа да излезете преку носот.

 

Релаксација со акупресурна подлога

Добра само-мерка за смирување на мускулната тензија во телото може да биде секојдневната употреба душек за акупресура (видете пример тука - врската се отвора во нов прозорец). Ви препорачуваме да започнете со сесии од околу 15 минути, а потоа да продолжите на подолги сесии бидејќи телото станува потолерантно на точките за масажа. Кликнете ја за да прочитате повеќе за подлогата за релаксација. Она што е дополнително убаво за оваа варијанта со која се поврзуваме е тоа што доаѓа со дел од вратот што го олеснува работењето кон затегнатите мускули на вратот.

 

2. Греење и истегнување

назад продолжување

Вкочанетоста на зглобовите и болката во мускулите често се досаден дел од секојдневниот живот за оние кои се погодени од фибромијалгија. Затоа, многу е важно да го одржувате телото со редовно истегнување и лесно движење во текот на денот - редовното истегнување всушност може да предизвика зглобовите полесно да се движат и крвта да тече кон затегнатите мускули.

 

Ова е особено точно за големите мускулни групи како што се хрчаци, мускули на нозете, мускули на седиштата, грб, вратот и рамото. Зошто да не се обидеме да го започнеме денот со лесна сесија за истегнување насочена кон поголемите мускулни групи?

 

3. Сеопфатна вежба за облека за целиот грб и вратот

Оваа вежба ја истегнува и мобилизира 'рбетот на нежен начин.

Истегнување на потпетица до задникот

Почетна Позиција: Застанете на сите четворица на душек за обука. Обидете се да ги задржите вратот и грбот во неутрална, малку проширена позиција.

Истегнување: Потоа спуштете го задникот наспроти петите - во мирно движење. Запомнете да ја одржувате неутралната крива во 'рбетот. Држете го истегнувањето околу 30 секунди. Само облека колку што ви е пријатно.

Колку често?Повторете ја вежбата 4-5 пати. Вежбата може да се изведува 3-4 пати на ден доколку е потребно.

 
4. Обука за базен со топла вода

обука за базен со топла вода 2

Многу луѓе со фибромијалгија и ревматски нарушувања имаат корист од обука во базен со топла вода.

Повеќето луѓе со фибромијалгија, ревматизам и хронични болки знаат дека вежбањето во топла вода може да биде понежно - и дека посветува поголемо внимание на вкочанети зглобови и болки во мускулите.

 

Ние сме на мислење дека обуката за базен со топла вода треба да биде фокус област за превенција и третман на долгорочни заболувања на мускулите и зглобовите. За жал, вистината е дека ваквите понуди постојано се затвораат заради недостиг на општини. Се надеваме дека овој тренд е обратен и повторно е насочен кон овој метод на обука.

 

5. Вежби за нежни облека и обука за движење (со ВИДЕО)

Еве избор на прилагодени вежби за оние со фибромијалгија, други дијагнози на хронична болка и ревматски нарушувања. Се надеваме дека ќе ви бидат корисни - и дека исто така ќе изберете да ги споделите (или написот) со познаници и пријатели кои исто така ја имаат истата дијагноза како вас.

 

ВИДЕО - 7 вежби за ревматичари

Дали видеото не започнува кога ќе го притиснете? Обидете се да го ажурирате прелистувачот или гледајте го директно на нашиот канал на YouTube. Исто така, не заборавајте да се претплатите на каналот, ако сакате повеќе одлични програми за обука и вежби.

 

Многумина со фибромијалгија исто така повремено се вознемируваат ишијас болка и зрачење на нозете. Вршење вежби за истегнување и вежбање на вежби, како што е прикажано подолу, со лесна мобилизација може да доведе до повеќе подвижни мускулни влакна и помала напнатост на мускулите - што пак може да предизвика помалку ишијас. Препорачливо е да истегнете 30-60 секунди над 3 сета.

 

ВИДЕО: 4 Вежби за облека за синдром Пириформис

Придружи се на нашето семејство и претплатете се на нашиот канал на YouTube за бесплатни совети за вежбање, програми за вежбање и здравствено знаење. Добредојдовте!

 6. Јога и умот

Вежби за јога за тврд врат

Јогата може да биде смирувачка за нас со фибромијалгија.

Понекогаш болката може да биде огромна, а потоа може да биде корисно да користите нежни вежби за јога, техники на дишење и медитација за да ја вратите контролата. Многумина ја комбинираат и јогата со душек за акупресура.

 

Вежбајќи јога во комбинација со медитација, можете постепено да постигнете подобра самоконтрола и да се оддалечите од болките кога се во нивно најлошо. Јога-групата исто така може да биде добра во однос на социјалното, како и дека може да биде арена за размена на совети и искуства со различни терапии и вежби.

 

Еве неколку различни вежби за јога кои можат да се испробаат (врските се отвораат во нов прозорец):

5 вежби за јога за болка во колкот

5 вежби по јога за болки во грбот

- 5 вежби по јога против тврд врат

 

Препорачана самопомош при ревматизам и хронична болка

Меки ракавици за компресија на саѓи - Фото Медипак

Кликнете на сликата за да прочитате повеќе за нараквиците за компресија.

 

Резиме: Вежби и техники за релаксација за оние со фибромијалгија

Фибромијалгијата може да биде неверојатно проблематична и погубна во секојдневниот живот.

Затоа, важно е да знаете нежни вежби кои се исто така погодни за оние со поголема чувствителност на болка во мускулите и зглобовите. На сите им се советува бесплатно да се приклучат на групата за поддршка на Фејсбук Ревматизам и хронична болка - Норвешка: Истражување и новости каде што можете да разговарате со истомисленици, бидете во тек со вестите за оваа тема и разменувајте искуства.

 

Слободно можете да споделувате во социјалните медиуми

Повторно, би сакале да ве замолиме да ја споделите оваа статија на социјалните медиуми или преку вашиот блог (слободно поврзете директно до статијата). Разбирањето и зголемениот фокус е првиот чекор кон подобар секојдневен живот за оние со фибромијалгија.

  

Предлози за тоа како да помогнеме

Опција А: Споделете директно на ФБ - Копирајте ја адресата на веб -страницата и залепете ја на вашата страница на Фејсбук или во соодветната група на Фејсбук во која сте член. Или притиснете го копчето „СПОДЕЛИ“ подолу за да ја споделите објавата понатаму на вашиот Фејсбук.

 

(Кликнете овде за споделување)

Голема благодарност до сите кои помагаат во промовирање на зголемено разбирање на фибромијалгија и хронични дијагностицирани болки.

 

Опција Б: Врска директно до статијата на вашиот блог.

Опција Ц: Следете и еднакви Нашата страница на Фејсбук (кликнете овде ако сакате)

  

Прашања? Или сакате да резервирате термин во една од нашите поврзани клиники?

Нудиме современа проценка, третман и рехабилитација за хронична болка.

Слободно контактирајте не преку еден од нашите специјализирани клиники (прегледот на клиниката се отвора во нов прозорец) или вклучено нашата страница на Фејсбук (Vondtklinikkene - Здравје и вежбање) ако имате какви било прашања. За состаноци, имаме XNUMX-часовна онлајн резервација на различни клиники за да можете да го најдете времето за консултации што најмногу ви одговара. Може да ни се јавите и во работното време на клиниката. Имаме интердисциплинарни одделенија во Осло (вклучени Ламберцетер) и Викен (Рохолт og Еидсвол). Нашите квалификувани терапевти со нетрпение очекуваат да слушнеме од вас.

 

извори:
Биомеди

 

СЛЕДНА СТРАНА: - Истражување: Ова е најдобрата диета со фибромијалгија

фибромиалгидна диета2 700px

Кликнете на сликата погоре за да преминете на следната страница.

 

Логото на Youtube е мало- Слободно следете го Vondt.net на YOUTUBE
логото на фејсбук мал- Слободно следете го Vondt.net на FACEBOOK