10 чудни дијагнози за кои никогаш не сте слушнале!

Алиса во земјата на чудата за Фејсбук

10 чудни дијагнози за кои никогаш не сте чуле!


Постојат многу чудни дијагнози. Дали сте слушнале за Алис во земјата на чудата синдром, Кинезиска состојба на ресторан или Лвечна мртва болест? Постојат вистински дијагнози!

 

1. Lива мртва болест

Дијагноза каде лицето преку депресија и ментални заблуди замислете дека умреле и сега се скитници труп. Состојбата обично се влошува до точка кога лицето тврдејќи дека можат да мирисаат дека изгние и тоа месојадни ларви лазат под нивната кожа. Последниот симптом е исто така често присутен кај луѓе кои страдаат од силно лишување од сон или психоза на амфетамин / кокаин. Парадоксално, чувството да се биде мртов, честопати му дава заблуда на лицето дека е бесмртна.

Lивеејќи мртво

 

2. ПИЦА

Луѓе дијагностицирани со ПИКА имаат силен нагон за јадење предмети и слично што не се храна. Ова може да биде работи за кал, хартија, лепак или глина - па дури и асфалт. Чудна состојба која често ги погодува бремените жени и оние со неухранетост со одредени минерали и други хранливи материи. Истражувачите не најдоа лек за оваа состојба, но правилната исхрана игра поголема улога.

Jordорд

 

3. Сино заболување на кожата

Сините живееја во „Проблематичен Крик“ во Кентаки, САД до крајот на 60-тите години. Сите тие страдаа од исклучително ретка состојба на кожата што предизвика премногу метамеглобин. Состојбата не дава други симптоми или слично - само сина кожа. Сината кожа одеше од генерација на генерација. Тоа се должи на премногу високи нивоа на метемоглобин (нормално имаме 1% во крвта, луѓето кои ја имаат оваа болест имаат и до 20%!)

Сините луѓе

 

4. синдром на кинески ресторан

Состојба предизвикана од прекумерно внесување на MSG (мононатриев глумат) - додаток кој често се користи во овој вид храна. Симптомите се движат од лесни до тешки алергиски реакции кои можат да вклучуваат отежнато дишење, чешање, осип и дигестивни проблеми.

Кинески прелив


 

5. Алис во земјата на чудата синдром

Невролошка состојба што влијае на визуелниот впечаток на лицето - и ги тера луѓето, животните и предметите да се перцепираат како значително помали отколку што се навистина. Работите може да се сметаат дека се далеку и екстремно блиски во исто време. На пример, кучето може да се толкува како големина на глушец - затоа состојбата се нарекува и Лилепут синдром или халуцинации на Лилпут. Синдромот не влијае на мускулите или функцијата на окото, туку само на мозочната интерпретација на информациите добиени од очите.

Алиса во земјата на чудата

 

6. Белите дробови на машината за миење сирење

Болеста на белите дробови предизвикана од вдишување честички од сирење од расипано сирење. Ова е всушност состојба што може да се појави дури и во модерното време - затоа проверете дали не оставате старо сирење и не скапувате во фрижидерот. Расипаните честички од сирење патуваат по дишните патишта и во белите дробови - тука имунолошкиот систем започнува борба со ново пристигнатите гости, а резултатот може да биде треска, треска, отежнато дишење и болка во телото.

исток

 

7. Меден мочен меур

Форма на инфекција на уринарниот тракт што може да се појави кај жени кога за прв пат ќе започнат да имаат сексуални односи или со многу чест интимен однос - нешто што може да се случи на медениот месец, на пример, па оттука и името.

Свадба

 

8. синдром на болни згради

Синдром на работа што Се случува кога работниците работат во слабо украсена куќа или зграда. Болната зграда ги „инфицира“ на некој начин оние кои работат во неа - особено поради лошата вентилација, многу прашина и влага. Обезбедете добра вентилација ако работите во стара зграда, тогаш можете да се спасите од проблеми со белите дробови и други такви симптоми.

Стара зграда

 

9. Штајнманенова болест

Ретка болест таму Мускулите, лигаментите, тетивите и фасцијата постепено се претвораат во коски. Медицинското име е миозитис ossificans progresiva.

Болеста на Штајнман

 

10. Синдром на врколак

Овој синдром води кон големи количини на абнормален раст на косата низ целото тело. Медицинското име е хипертрихоза - но медиумите и слично се прифатија синдром на волк заради неговиот драматичен ефект.

Chewbacca

Нај споделена - статија: - Новиот третман со Алцхајмер ја обновува целосната меморија функција!

Алцхајмерова болест

Прочитајте и: - Чаша пиво или вино за поцврсти коски? Да молам!

Пиво - Откријте фотографија

Прочитајте и: - Добри вежби за истегнување за торакалниот 'рбет и помеѓу лопати

Вежба за градите и помеѓу лопатките на рамото

 

VONDT.net - Ве молиме поканете ги вашите пријатели да ја сакаат нашата страница:

Ние сме бесплатна услуга каде што Ола и Кари Нордман можат да добијат одговори на нивните прашања во врска со мускулно-скелетни здравствени проблеми. Имаме придружен здравствен персонал кој пишува за нас, од сега (16.04.2016) има 1 медицинска сестра, 1 доктор, 5 хиропрактичари, 3 физиотерапевти, 1 хиропрактичар на животни и 1 специјалист за јавање терапија со физиотерапија како основно образование. Овие писатели го прават ова само за да можат да им помогнат на оние на кои им е најпотребно - без да наплатуваат за тоа. Сè што прашуваме е тоа ви се допаѓа нашата страница на Фејсбукпокани ги пријателите да го стори истото (користете го копчето 'пријатели покани' на нашата страница на Фејсбук) и споделете ги објавите што ви се допаѓаат во социјалните медиуми. На овој начин можеме помогне колку што е можно повеќе луѓе, а особено на оние на кои им е најпотребно - оние кои не можат нужно да си дозволат да платат неколку стотици круни за краток разговор со здравствените работници.

 

Поддржете ја нашата работа следејќи нè на социјалните мрежи:

Логото на Youtube е мало- Ве молиме следете го Vondt.net на YOUTUBE

(Следете и коментирајте ако сакате да направиме видео со специфични вежби или елаборации за точно ВАШИТЕ теми)

логото на фејсбук мал- Ве молиме следете го Vondt.net на FACEBOOK

(Се обидуваме да одговориме на сите пораки и прашања во рок од 24 часа. Вие избирате дали сакате одговори од хиропрактор, животински хиропрактор, физиотерапевт, физиотерапевт со континуирана едукација на терапија, лекар или медицинска сестра. Исто така, можеме да ви помогнеме да ви кажам кои вежби што одговара на вашиот проблем, ќе ви помогне да најдете препорачани терапевти, да ги интерпретирате одговорите на МНР и слични проблеми. Контактирајте нè денес за пријателски повик)

 

слики: CC 2.0, Заедничката Ризница 2.0, FreeStockPhotos