Дали сте заинтересирани за ефектите од диетата врз вашето здравје? Овде ќе најдете статии во категоријата диета и храна. Со диета вклучуваме состојки што се користат во обичното готвење, билки, природни растенија, пијалоци и други јадења.

Вака кофеинот може да ја забави Паркинсоновата болест

Чаша за кафе и зрна кафе

Вака кофеинот може да ја забави Паркинсоновата болест

За жал, нема лек за Паркинсоновата болест, но сега истражувачите излегоа со новонастаната вест во форма на нова студија во која откриле дека кофеинот може да спречи создавање протеин поврзан со развојот на болеста. Претходните студии покажаа дека кафето меѓу другото може да го намали оштетувањето на црниот дроб. Друга добра причина да уживате во добра шолја свежо сварено кафе таму.

 

Паркинсонова болест е прогресивна невролошка состојба што влијае на централниот нервен систем - а особено на моторниот аспект. Симптоми на Паркинсон може да биде тремор (особено во рацете и прстите), потешкотии при движење и јазични проблеми. Точната причина за состојбата е непозната, но новите студии постојано укажуваат на тоа дека протеинот наречен алфа-синуклеин игра важна улога. Овој протеин може да ги деформира и формира протеински купчиња, кои ги нарекуваме тела на Луи. Овие тела на Леви се акумулираат во посебен дел од мозокот наречен супстанција црна - област на мозокот што првенствено е вклучена во движењето и формирањето на допамин. Ова доведува до намалување на производството на допамин, што доведува до карактеристични проблеми со движењето забележани кај Паркинсон.

 

Сега, истражувачите од Медицинскиот колеџ на Универзитетот во Саскачеван развија две компоненти засновани на кофеин за кои тие веруваат дека можат да запрат да се акумулира алфа-синуклеин во оваа област.

кафе, грав

Заштита на клетки за производство на допамин

Претходните истражувања беа засновани и фокусирани на заштита на клетките што произведуваат допамин - но како што рекоа истражувачите во новата студија: „Тоа помага само додека всушност остануваат клетки за одбрана“. Затоа, тие имаа поинаков пристап, имено за да се спречи акумулацијата на телата на Луи од почеток. Со претходните студии кои покажаа дека кофеинот - централен стимуланс кој се наоѓа во чајот, кафето и колата - има заштитен ефект врз допаминските клетки, истражувачите сакаа да развијат и идентификуваат специфични компоненти кои би можеле да ја спречат таквата акумулација на гореспоменатите протеини. Тие го открија тоа.

 

Пијте кафе

Заклучок: Две специфични компоненти на кофеин можат да обезбедат основа за третман

Истражувачите идентификуваа две компоненти наречени C8-6-I и C8-6-N кои и двете ја покажаа својствата што ја сакаа - имено да се врзат и да спречат деформирање на протеинот алфа-синуклеин, кој е одговорен за акумулацијата на телата на Леви. Затоа студијата заклучува дека нивните наоди можат да обезбедат основа за нови методи на лекување кои можат да го намалат и можеби - потенцијално - стопирајте го влошувањето забележано кај Паркинсоновата болест. Многу возбудливо и важно истражување кое може да го зголеми квалитетот на животот на засегнатите - и нивните роднини.

 

Логото на Youtube е мало- Ве молиме следете го Vondt.net на YOUTUBE

логото на фејсбук мал- Ве молиме следете го Vondt.net на FACEBOOK

Фотографии: Викимедија Комонс 2.0, Криејтив комонс, Масовно медицина, слободен стил и достави придонеси за читателот.

 

референци

„Новите димерни соединенија што го врзуваат α-синуклеинот можат да го спасат растот на клетките во модел на квасец кој прекумерно го изразува α-синуклеинот. можна превентивна стратегија за Паркинсонова болест, »remереми Ли и сор., ACS хемиска неврологија, дои: 10.1021 / acschemneuro.6b00209, објавено на Интернет 27 година, апстрактна.

7 видови на воспалителна храна што го влошува остеоартритисот

7 видови на воспалителна храна што го влошува остеоартритисот

Одредени видови храна можат да предизвикаат остеоартритис (остеоартритис). Во овој напис, поминуваме низ 7 типа на воспалителна храна што може да предизвика поголема болка во зглобовите и артритис (артритис). Диетата е важен дел за спречување и намалување на заболувањата на зглобовите - и овој напис може да ви даде корисни и добри информации за тоа што треба да избегнувате да избегнувате одблесокот-up прозорци.

 

Артритис значи воспаление на зглобовите што помага да се расипе 'рскавицата која апсорбира амортизација - и што на тој начин доведува до артроза. Постојат голем број на ревматски заболувања на зглобовите, меѓу другите ревматски артритис, што доведува до големо уништување на зглобовите и деформација на зглобовите (на пример, искривени и свиткани прсти или прсти - како на пр. остеоартритис на рацете). За второто (РА), препорачуваме секојдневна употреба на специјално адаптирани ракавици за компресија og компресија чорапи за ревматолози (се отвора во нова врска).

 

- Напишано од: Клиниките за болка - Интердисциплинарно здравство оддел Ламберцетер (Осло) [Погледнете го целосниот преглед на клиниката ја – врската се отвора во нов прозорец]

- Последно ажурирано: 12.10.2022

 

- Подобро секојдневие за лицата со ревматизам и оние со хронични болки

Се бориме за оние со други хронични дијагностицирани болки и ревматизам да имаат подобри можности за лекување и испитување. Затоа љубезно ве замолуваме како нас на нашата страница на ФБ og нашиот канал на YouTube во социјалните медиуми да ни се придружат во борбата за подобрување на секојдневниот живот на илјадници луѓе.

 

Овој напис ќе опфати седум видови на воспалителна храна - седум состојки што треба да ги избегнувате ако имате остеоартритис и артритис. На дното на статијата, можете да прочитате и коментари од други читатели, како и да ги видите препорачаните само-мерки и видео со вежби прилагодени на оние со остеоартритис.

 1. шеќер

шеќер грип

Храната богата со шеќер - како што се колачи (како што се училишен леб и пециво), колачиња и слатки - всушност може да го промени начинот на работа на вашиот имунолошки систем. Навистина, истражувањата покажаа дека проинфламаторниот одговор при јадење премногу шеќер, всушност, може да предизвика манипулирање на вашиот имунолошки систем за да им помогне на микроби и патогени (1) Да, така е - шеќерот и про-воспалителните состојки всушност ве разболуваат.

 

Оваа реакција наречена „Глико-затајување-хипотеза“ на тој начин помага да се влоши воспалението во вашето тело и зглобовите. Сумирајќи, ова е затоа што вашиот имунолошки систем е измамен да не ги напаѓа микробите, патогените микроорганизми и „другите лоши момци“ - туку им помага да ги шират понатамошните воспаленија и воспаленија.

 

Резултатот е моќен про-воспалителен процес кој придонесува за задржување на течности и воспалителни реакции во коскеното ткиво и зглобовите. Со текот на времето, ова може да предизвика оштетување на зглобот и да се распаднат 'рскавицата и другото коскено ткиво. Препорачуваме употреба на мед или чист јаворов сируп како природни замени за шеќер.

 

Ве потсетуваме дека еден од најдобрите начини да се спречи носење на зглобовите е зајакнување на мускулите во близина на стабилност. Ваквата превенција првенствено се однесува на зајакнување на мускулите кои ги олеснуваат зглобовите. На пример, обуката на бутовите, седиштата и колковите може да биде многу добар начин за олеснување на артритисот на колкот и коленото (2). Видеото подолу покажува примери на добри вежби за остеоартритис на колкот.

 

ВИДЕО: 7 вежби против остеоартритис во колкот (Кликнете подолу за да го започнете видеото)

Слободно можете да се претплатите бесплатно на нашиот канал - и следете ја нашата страница во ФБ за дневни, бесплатни совети за здравје и програми за вежбање кои можат да ви помогнат за уште подобро здравје.

  

2. Сол

сол

Јадењето премногу сол може да предизвика клетките во организмот да почнат да отекуваат, бидејќи тие почнуваат да држат премногу вода. Со тоа, минералите за сол се неопходни за функционирање на вашето тело - но она за што зборуваме овде е што се случува кога ќе добиете премногу од тоа.

 

Фондацијата Артритис се однесува на бројки кои заклучуваат дека не треба да се јаде повеќе од 1.5 грама сол на ден. Да се ​​стави ова во перспектива, луѓето обично јадат 3.4 грама секој ден според истражувањето. Толку повеќе од двојно повеќе од препорачаната доза.

 

Ова предизвикува воспалителни реакции во нашите клетки и зглобови - со придружна акумулација на течност - што пак резултира со зголемена инциденца на болки во зглобовите и артритис. 

3. СРЈ со

крофни и пржена храна

Пржената храна често се пржи во про-воспалително масло и содржи голема содржина на заситени маснотии, како и конзерванси. Некои од најчестите примери на ваква храна се крофни и помфрит. Заради комбинацијата на содржината и како се прави оваа храна, се знае дека се исклучително воспалителни - односно придонесуваат за зголемени и посилни воспалителни реакции во вашето тело.

 

Ние не велиме дека не е дозволено да уживате понекогаш, но проблемот лежи во тоа што сте дел од вашата дневна исхрана. Ако страдате од сериозни заболувања на артритис, како што се ревматски артритис, тогаш е дополнително важно да се придржувате до строга диета и да ги избегнете непотребните искушенија.

 

„Исхраната за фибромијалгија“ е добар пример за збирка анти-воспалителни правила и совети за исхрана. Препорачуваме да прочитате низ написот подолу, ако страдате од остеоартритис, артритис, фибромијалгија или други хронични синдроми на болка.

 

Прочитајте и: - Извештај за истражување: Ова е најдобрата диета со фибромијалгија

фибромиалгидна диета2 700px

Кликнете на сликата или врската погоре за да прочитате повеќе за вистинската диета прилагодена на оние со фибромијалгија, мускулни заболувања и болки во зглобовите. 

4. Бело брашно

леб

Преработените производи од пченица, како што е белиот леб, ги стимулираат воспалителните реакции на организмот. Ова е причината зошто оние со остеоартритис и артритис по можност треба да избегнуваат да јадат премногу тестенини, житни култури и житни култури. Многумина исто така известуваат дека доживуваат значително подобрување на болката во зглобовите и воспалението на зглобовите со отсекување на глутен.

 

Белото брашно и преработените производи од жито на тој начин придонесуваат за поголемо воспаление на зглобовите и зголемена болка во зглобовите. Значи, ако јадете многу вакви прехранбени производи и истовремено се мачени од остеоартритис, тогаш треба да го пресечете или исечете од вашата исхрана. 

5. Омега-6 масни киселини

Истражувањата покажаа дека имањето премногу омега 6 масни киселини во вашата диета може да го зголеми ризикот од кардиоваскуларни заболувања, рак, воспаление и автоимуни дијагностици. Се виде дека нерамномерна врска помеѓу масните киселини омега 3 (антиинфламаторно) и омега 6 може да предизвика проблеми и зголемено воспаление на зглобовите кај оние со остеоартритис и артритис.

 

Особено се наоѓаат со омега 6 масни киселини во традиционалната нездрава храна, како што се брза храна, колачи, ужина, чипс од компири и складирано месо (како салама и излечена шунка). Ова значи дека лицето со артритис треба да избегнува ваков вид храна - и повеќе да се фокусира на храна што има висока содржина на омега 3 (како мрсна риба и ореви).

 

Ingerумбирот може да се препорача за секој кој страда од ревматски заболувања на зглобовите - а исто така е познато дека овој корен има еден низа други позитивни здравствени придобивки. Ова е затоа што ѓумбирот има силно антиинфламаторно дејство. Многу луѓе со остеоартритис пијат ѓумбир како чај - а потоа по можност до 3 пати на ден во периоди кога воспалението во зглобовите е исклучително силно. Неколку различни рецепти за ова можете да најдете на врската подолу.

 

Прочитајте и: - 8 неверојатни здравствени придобивки од јадење ѓумбир

Gумбир 2 

6. Млечни производи

Мелк

Млечните производи кај некои луѓе предизвикуваат воспалителни реакции - што пак дава основа за зголемена болка во зглобовите и артритис. Студиска студија за 2017 година (3) покажа дека многу луѓе со артритис може да имаат значително намалување на симптомите и болката со сечење на кравјо млеко.

 

Исто така, се виде дека префрлањето на млеко од бадеми може да биде добра алтернатива. Затоа што тогаш сè уште имате здрави масти и важни хранливи материи.

 

7. Алкохол

Пиво - Откријте фотографија

Алкохолот, а особено пивото, има многу висока содржина на пурини. Пурините веројатно се познати на многумина како претходник на урична киселина во организмот што, меѓу другото, ја дава и основата гихт, но исто така, генерално, придонесува за зголемено воспаление на вашето тело и зглобови.

 

Досадно им е на оние што многу сакаат на пиво. Но, ако сакате помалку воспаление на зглобовите и болка, тогаш мора да го намалите алкохолот. Тоа е тоа

  

Препорачани само-мерки за артроза, артритис и болки во зглобовите

Многу од нашите пациенти не прашуваат за само-мерки кои можат да ги ублажат нивните остеоартритис и болки во зглобовите. Овде, нашите совети и препораки ќе бидат прилагодени на тоа кои области се погодени од остеоартритис. Ако, на пример, остеоартритисот на вратот предизвикува затегнати нервни состојби, би препорачале секојдневна употреба на хамак за вратот за олеснување на мускулите и зглобовите на вратот - и намалување на ризикот од штипкање.

 

Затоа ги делиме нашите препораки во четири категории:
  1. Артроза на рацете и прстите
  2. Остеоартритис на стапалата
  3. Остеоартритис на коленото
  4. Остеоартритис на вратот

 

1. Само-мерки против артроза на рацете и прстите

Артритисот на рацете може да доведе до намалена сила на стисокот и вкочанети прсти. За остеоартритис на прстите и рацете, со задоволство ви препорачуваме ракавици за компресија, бидејќи тие исто така имаат документиран ефект со тоа што обезбедуваат подобра функција на рацете при остеоартритис. Покрај ова, препорачуваме и тренирање на силата на стисокот сопствени тренери за раце (врските се отвораат во нов прозорец на прелистувачот).

 

Совети за остеоартритис на рацете: Компресија ракавици

Кликнете на сликата или врската ја да прочитате повеќе за овие ракавици. Многу луѓе со артроза и артритис пријавуваат добар ефект кога ги користат.

 

2. Само-мерки против артроза на стапалата и прстите

Остеоартритисот во стапалото може да предизвика болки во зглобовите и вкочанетост. Исто така, може да доведе до промени во зглобовите на прстите кои можат да доведат до поизразени hallux valgus (искривена голема пети). Кога нашите пациенти бараат добри препораки за овој тип на остеоартритис, ние со задоволство препорачуваме секојдневна употреба на ролери за масажа на стапала, распрскувачи на прсти og компресија чорапи (врските се отвораат во нов прозорец на прелистувачот).

 

Совети за остеоартритис на стапалата: Компресивни чорапи

Овие чорапите за компресија обезбедува добра компресија и поддршка околу стапалото и регионот на петицата. Една од главните цели на чорапите за компресија е да се зголеми циркулацијата на крвта во мускулите, тетивите и зглобовите. Зголемената циркулација потоа обезбедува зголемен пристап до хранливи материи за употреба во механизмите за лекување и поправка. Кликнете на сликата или врската погоре за да прочитате повеќе за тоа како функционираат.

 

3. Само-мерки против остеоартритис на коленото

Абењето на зглобовите и артритисот во колената може да го нарушат секојдневниот живот. Природно, ваквите заболувања може да доведат до тоа да одите помалку и да бидете помалку мобилни поради болка. За овој тип на болки во зглобовите имаме две главни препораки - во форма на поддршка за компресија на колено og мелем од арника (врските се отвораат во нов прозорец на прелистувачот). Последново може да се масира во болни зглобови и да обезбеди ублажување на болката.

 

Совети против остеоартритис на коленото: Миро од арника (масирано во зглобот на коленото)

Многу луѓе со артроза и артритис на колената и другите зглобови, пријавуваат позитивен и смирувачки ефект кога користат маст од арника. Се користи со масажа на маста во зглобот кој е болен. Кликнете на сликата или врската ја за да прочитате повеќе за тоа како функционира.

 

4. Само-мерки против остеоартритис на вратот

Претходно споменавме дека остеоартритисот и калцификациите на вратот може да доведат до тесни состојби за нервите. Ова за возврат може да доведе до зголемена болка и мускулна тензија. Една од нашите главни препораки за оние кои страдаат од остеоартритис на вратот е употребата на лежај за вратот (познат и како хамак за вратот). Работи така што малку ги растегнува зглобовите и дава олеснување и на мускулите и на нервите. Истражувањата покажаа дека дури 10 минути секојдневна употреба документираше ефект на олеснување против болки во вратот. Во прилог на ова, ние сме среќни да препорачаме топлински мелем - да ги раствори затегнатите мускули на вратот.

 

Совети за остеоартритис на вратот: Хамак за вратот (за декомпресија и релаксација)

Нема сомнеж дека нашите вратови се подложени на многу оптоварувања во нашата модерна доба. Зголемената употреба на компјутери и мобилни телефони, меѓу другото, доведе до поголемо статичко оптоварување и компресија на мускулите и зглобовите на вратот. Хамакот за вратот му дава на вашиот врат заслужена пауза - а исто така може да покаже истражување каде што само 10 минути секојдневна употреба резултирале со помала болка во вратот и намален нервен притисок. Притиснете ја сликата или ја за да прочитате повеќе за оваа паметна самомерка.

 

Клиники за болка: Контактирајте не

Нудиме современа обука за проценка, третман и рехабилитација за болки во мускулите, тетивите, зглобовите и нервите. Неколку наши лекари имаат сертификација „активна со остеоартритис“.

Слободно контактирајте не преку еден од нашите одделенија на клиниката (прегледот на клиниката се отвора во нов прозорец) или вклучено нашата страница на Фејсбук (Vondtklinikkenne - Здравје и обука) ако имате какви било прашања. За резервација на термин, имаме XNUMX-часовна онлајн резервација на различни клиники за да можете да го најдете времето за консултации што најмногу ви одговара. Секако, добредојдени сте да ни се јавите за време на работното време на клиниките. Имаме интердисциплинарни одделенија во, меѓу другите места, Осло (вкл Ламберцетер) и Викен (Рохолт og Еидсвол). Нашите квалификувани терапевти со нетрпение очекуваат да слушнеме од вас.

 

 

Повеќе информации за остеоартритис и болки во зглобовите? Придружете се на оваа група!

Придружи се на групата Фејсбук «Ревматизам и хронична болка - Норвешка: Истражување и новости»(Кликнете овде) за најновите ажурирања во пишувањето истражувања и медиуми за ревматски и хронични заболувања. Тука, членовите можат да добијат помош и поддршка - во сите периоди од денот - преку размена на сопствени искуства и совети.

 

Слободно можете да споделувате во социјалните медиуми

Повторно, би сакале љубезно да ве замолиме да ја споделите оваа статија на социјалните медиуми или преку вашиот блог (ве молиме поврзете директно до статијата). Разбирањето и зголемениот фокус е првиот чекор кон подобар секојдневен живот за оние со ревматизам и хронични болки.Предлог: 

Опција А: Споделете директно на ФБ - Копирајте ја адресата на веб -страницата и залепете ја на вашата страница на Фејсбук или во соодветната група на Фејсбук во која сте член. Или притиснете го копчето „СПОДЕЛИ“ подолу за да ја споделите објавата понатаму на вашиот Фејсбук.

Допрете го ова за да споделите понатаму. Голема благодарност до сите кои помагаат во промовирање на зголемено разбирање на дијагностицирање на хронична болка!

Опција Б: Внесете директно до статијата на вашиот блог.

Опција В: Следете и еднакви Нашата страница на Фејсбук (кликнете овде ако сакате)

и исто така не заборавајте да оставите рејтинг на starвезди ако ви се допадна статијата:

Дали ви се допадна нашата статија? Остави рејтинг на starвездитеизвори:

PubMed [врските се директно наведени во статијата]