6 вежби за оние со фибромијалгија

6 вежби за оние со фибромијалгија

Фибромијалгија е хронично нарушување кое предизвикува распространета болка и зголемена чувствителност кај нервите и мускулите.

Состојбата може да го направи редовниот тренинг неверојатно тежок и речиси невозможен понекогаш - затоа составивме програма за обука која се состои од 6 нежни вежби прилагодени за оние со фибромијалгија. Се надеваме дека ова може да обезбеди олеснување и да ви помогне да добиете подобар секојдневен живот. Ние исто така препорачуваме обука во базен со топла вода ако имате можност да го сторите тоа.

 

- Во нашите интердисциплинарни одделенија во Vondtklinikkene во Осло (Ламберцетер) и Викен (Eidsvoll Sound og Рохолт) нашите лекари имаат уникатно висока професионална компетентност за проценка, третман и обука за рехабилитација на хронична болка. Кликнете на врските или ја да прочитате повеќе за нашите одделенија.

БОНУС: Скролувајте надолу за да видите видео за вежбање со вежби прилагодени за оние со фибромијалгија и да прочитате повеќе за техниките за релаксација.

 

Прочитајте и: 7 совети за истрајност со фибромијалгија

болки во мускулите и зглобовите

 

ВИДЕО: 6 Вежби за прилагодена сила за нас со фибромијалгија

Тука гледате прилагодена програма за вежбање за оние со фибромијалгија развиена од хиропрактор Александар Андорф - во соработка со физиотерапевт и неговиот локален тим за ревматизам. Кликнете на видеото подолу за да ги видите вежбите.

Придружи се на нашето семејство и претплатете се на нашиот канал на YouTube за бесплатни совети за вежбање, програми за вежбање и здравствено знаење. Добредојдовте!

 

ВИДЕО: 5 вежби против мускулите на тесни грб

Фибромијалгија вклучува зголемена инциденца на мускулна болка и напнатост на мускулите. Подолу се дадени пет вежби кои можат да ви помогнат да се олабавите во тесни мускули и напнатост.

Дали ви се допаднаа видеата? Доколку уживавте во нив, навистина би благодарни што се претплатите на нашиот канал на YouTube и ни дадете палци на социјалните мрежи. Тоа многу ни значи. Голема благодарност!

 Заедно во борбата против хроничната болка

Ние ги поддржуваме сите со хронична болка во нивната борба и се надеваме дека ќе ја поддржите нашата работа сакајќи ја нашата страница преку Facebook и претплатете се на нашиот видео канал на YouTube. Исто така, сакаме да советуваме за групата за поддршка Ревматизам и хронична болка - Норвешка: Истражување и новости - која е бесплатна Фејсбук група за оние со хронична болка каде што знаете информации и одговори.

 

Треба да се стави поголем фокус на истражувањето насочено кон состојба која погодува толку многумина - затоа ве молиме љубезно да ја споделите оваа статија на социјалните мрежи. по можност преку нашата Фејсбук страница и да речеме, „Да, за повеќе истражувања за фибромијалгија“. На овој начин може да се направи „невидлива болест“ повеќе видлива.

 

Прилагодено и нежно вежбање

Важно е да се знаат неговите ограничувања за да се избегнат „распрснувања“ и влошување. Затоа, подобро е да се обидувате редовно да тренирате со низок интензитет, отколку да го земате „стисокот на капетанот“, бидејќи вториот може, доколку се изведе неправилно, да го доведе телото во нерамнотежа и да предизвика повеќе болка.

 

Прочитајте и: 7 познати предизвикувачи што можат да ја влошат фибромијалгијата

7 Познати фибромијалгија Предизвикувачи

Кликнете на сликата погоре за да ја прочитате статијата.

  

1. Релаксација: техники на дишење и акупресура

Длабок здив

Дишењето е важна алатка во борбата против напнатоста на мускулите и болки во зглобовите. Со посоодветно дишење, ова може да резултира во зголемена флексибилност во кафезот на ребрата и придружните мускулни додатоци на мускулите, што пак води до намалување на напнатоста на мускулите.

 

5 техника

Главниот принцип на она што се смета за прва основна техника на длабоко дишење е да се вдишува и издишува 5 пати во една минута.. Начинот да се постигне ова е да дишеме длабоко и да сметаме на 5, пред да издишете силно и повторно да сметате на 5.

 

Терапевтот што стои зад оваа техника откри дека ова има оптимален ефект врз варијацијата на срцевиот ритам во однос на фактот дека е поставена на поголема фреквенција и затоа е поподготвен да се бори против реакциите на стресот.

 

отпор на дишење

Друга позната техника на дишење е дишењето против отпор. Ова треба да го натера телото да се опушти и да оди во порелаксирано опкружување. Техниката за дишење се изведува со длабоко дишење, а потоа издишувајќи низ скоро затворена уста - така што усните немаат толку растојание и дека мора да го „исцедите“ воздухот од отпор.

 

Најлесен начин да се изврши „дишење со отпор“ е да дишете низ устата, а потоа да излезете преку носот.

 

Релаксација со акупресурна подлога

Добра само-мерка за смирување на мускулната тензија во телото може да биде секојдневната употреба душек за акупресура (видете пример тука - врската се отвора во нов прозорец). Ви препорачуваме да започнете со сесии од околу 15 минути, а потоа да продолжите на подолги сесии бидејќи телото станува потолерантно на точките за масажа. Кликнете ја за да прочитате повеќе за подлогата за релаксација. Она што е дополнително убаво за оваа варијанта со која се поврзуваме е тоа што доаѓа со дел од вратот што го олеснува работењето кон затегнатите мускули на вратот.

 

2. Греење и истегнување

назад продолжување

Вкочанетоста на зглобовите и болката во мускулите често се досаден дел од секојдневниот живот за оние кои се погодени од фибромијалгија. Затоа, многу е важно да го одржувате телото со редовно истегнување и лесно движење во текот на денот - редовното истегнување всушност може да предизвика зглобовите полесно да се движат и крвта да тече кон затегнатите мускули.

 

Ова е особено точно за големите мускулни групи како што се хрчаци, мускули на нозете, мускули на седиштата, грб, вратот и рамото. Зошто да не се обидеме да го започнеме денот со лесна сесија за истегнување насочена кон поголемите мускулни групи?

 

3. Сеопфатна вежба за облека за целиот грб и вратот

Оваа вежба ја истегнува и мобилизира 'рбетот на нежен начин.

Истегнување на потпетица до задникот

Почетна Позиција: Застанете на сите четворица на душек за обука. Обидете се да ги задржите вратот и грбот во неутрална, малку проширена позиција.

Истегнување: Потоа спуштете го задникот наспроти петите - во мирно движење. Запомнете да ја одржувате неутралната крива во 'рбетот. Држете го истегнувањето околу 30 секунди. Само облека колку што ви е пријатно.

Колку често?Повторете ја вежбата 4-5 пати. Вежбата може да се изведува 3-4 пати на ден доколку е потребно.

 
4. Обука за базен со топла вода

обука за базен со топла вода 2

Многу луѓе со фибромијалгија и ревматски нарушувања имаат корист од обука во базен со топла вода.

Повеќето луѓе со фибромијалгија, ревматизам и хронични болки знаат дека вежбањето во топла вода може да биде понежно - и дека посветува поголемо внимание на вкочанети зглобови и болки во мускулите.

 

Ние сме на мислење дека обуката за базен со топла вода треба да биде фокус област за превенција и третман на долгорочни заболувања на мускулите и зглобовите. За жал, вистината е дека ваквите понуди постојано се затвораат заради недостиг на општини. Се надеваме дека овој тренд е обратен и повторно е насочен кон овој метод на обука.

 

5. Вежби за нежни облека и обука за движење (со ВИДЕО)

Еве избор на прилагодени вежби за оние со фибромијалгија, други дијагнози на хронична болка и ревматски нарушувања. Се надеваме дека ќе ви бидат корисни - и дека исто така ќе изберете да ги споделите (или написот) со познаници и пријатели кои исто така ја имаат истата дијагноза како вас.

 

ВИДЕО - 7 вежби за ревматичари

Дали видеото не започнува кога ќе го притиснете? Обидете се да го ажурирате прелистувачот или гледајте го директно на нашиот канал на YouTube. Исто така, не заборавајте да се претплатите на каналот, ако сакате повеќе одлични програми за обука и вежби.

 

Многумина со фибромијалгија исто така повремено се вознемируваат ишијас болка и зрачење на нозете. Вршење вежби за истегнување и вежбање на вежби, како што е прикажано подолу, со лесна мобилизација може да доведе до повеќе подвижни мускулни влакна и помала напнатост на мускулите - што пак може да предизвика помалку ишијас. Препорачливо е да истегнете 30-60 секунди над 3 сета.

 

ВИДЕО: 4 Вежби за облека за синдром Пириформис

Придружи се на нашето семејство и претплатете се на нашиот канал на YouTube за бесплатни совети за вежбање, програми за вежбање и здравствено знаење. Добредојдовте!

 6. Јога и умот

Вежби за јога за тврд врат

Јогата може да биде смирувачка за нас со фибромијалгија.

Понекогаш болката може да биде огромна, а потоа може да биде корисно да користите нежни вежби за јога, техники на дишење и медитација за да ја вратите контролата. Многумина ја комбинираат и јогата со душек за акупресура.

 

Вежбајќи јога во комбинација со медитација, можете постепено да постигнете подобра самоконтрола и да се оддалечите од болките кога се во нивно најлошо. Јога-групата исто така може да биде добра во однос на социјалното, како и дека може да биде арена за размена на совети и искуства со различни терапии и вежби.

 

Еве неколку различни вежби за јога кои можат да се испробаат (врските се отвораат во нов прозорец):

5 вежби за јога за болка во колкот

5 вежби по јога за болки во грбот

- 5 вежби по јога против тврд врат

 

Препорачана самопомош при ревматизам и хронична болка

Меки ракавици за компресија на саѓи - Фото Медипак

Кликнете на сликата за да прочитате повеќе за нараквиците за компресија.

 

Резиме: Вежби и техники за релаксација за оние со фибромијалгија

Фибромијалгијата може да биде неверојатно проблематична и погубна во секојдневниот живот.

Затоа, важно е да знаете нежни вежби кои се исто така погодни за оние со поголема чувствителност на болка во мускулите и зглобовите. На сите им се советува бесплатно да се приклучат на групата за поддршка на Фејсбук Ревматизам и хронична болка - Норвешка: Истражување и новости каде што можете да разговарате со истомисленици, бидете во тек со вестите за оваа тема и разменувајте искуства.

 

Слободно можете да споделувате во социјалните медиуми

Повторно, би сакале да ве замолиме да ја споделите оваа статија на социјалните медиуми или преку вашиот блог (слободно поврзете директно до статијата). Разбирањето и зголемениот фокус е првиот чекор кон подобар секојдневен живот за оние со фибромијалгија.

  

Предлози за тоа како да помогнеме

Опција А: Споделете директно на ФБ - Копирајте ја адресата на веб -страницата и залепете ја на вашата страница на Фејсбук или во соодветната група на Фејсбук во која сте член. Или притиснете го копчето „СПОДЕЛИ“ подолу за да ја споделите објавата понатаму на вашиот Фејсбук.

 

(Кликнете овде за споделување)

Голема благодарност до сите кои помагаат во промовирање на зголемено разбирање на фибромијалгија и хронични дијагностицирани болки.

 

Опција Б: Врска директно до статијата на вашиот блог.

Опција Ц: Следете и еднакви Нашата страница на Фејсбук (кликнете овде ако сакате)

  

Прашања? Или сакате да резервирате термин во една од нашите поврзани клиники?

Нудиме современа проценка, третман и рехабилитација за хронична болка.

Слободно контактирајте не преку еден од нашите специјализирани клиники (прегледот на клиниката се отвора во нов прозорец) или вклучено нашата страница на Фејсбук (Vondtklinikkene - Здравје и вежбање) ако имате какви било прашања. За состаноци, имаме XNUMX-часовна онлајн резервација на различни клиники за да можете да го најдете времето за консултации што најмногу ви одговара. Може да ни се јавите и во работното време на клиниката. Имаме интердисциплинарни одделенија во Осло (вклучени Ламберцетер) и Викен (Рохолт og Еидсвол). Нашите квалификувани терапевти со нетрпение очекуваат да слушнеме од вас.

 

извори:
Биомеди

 

СЛЕДНА СТРАНА: - Истражување: Ова е најдобрата диета со фибромијалгија

фибромиалгидна диета2 700px

Кликнете на сликата погоре за да преминете на следната страница.

 

Логото на Youtube е мало- Слободно следете го Vondt.net на YOUTUBE
логото на фејсбук мал- Слободно следете го Vondt.net на FACEBOOK

 

6 јога вежби за Стрес

Јога против стресот

6 јога вежби за Стрес


Под стрес? Еве 6 вежби за јога кои можат да ви помогнат да се опуштите и да ја намалите тензијата на мускулите. Слободно можете да споделите со некој со стрес.

 

Јога и јога вежби можат да бидат корисни кога станува збор за релаксација и релаксација во бурното секојдневие. Редовното истегнување и движење може да бидат добра мерка за спротивставување на напнатите мускули и вкочанети зглобови. Обидете се да одвоите 20-40 минути секој ден за ова, тогаш ќе можете да забележите голем напредок.

 

1. Сухусана (Медитација Позиција)

Јога поза на Сухусана

Оваа поза на јогата ја ослободува дијафрагмата и ви овозможува да дишете со стомакот. Концентрирајте се на релаксирање и длабоко дишење со стомакот. Внесете длабок здив преку носот и потоа полека дишете низ устата. Повторете над 30-40 вдишувања.

 

2. Ананда Баласана

Позиција за јога

Релаксирачка позиција на јога која ја зголемува подвижноста на колкот и седиштето. Се протега и дава поголема флексибилност особено на долниот дел на грбот. Пронајдете ја позицијата каде што се протега лесно и држете 30 секунди пред да повторите над 3-4 сета.

 


3. Утана Шишосана

Позиција на жаба - јога

Јога позиција каде навистина можете да ослободите напнатост и напнатост. Ова го истегнува целиот грб од долниот дел сè до преминот кон вратот - мускули за кои сите знаеме дека е тешко да се истегнат на добар начин. Се протега и дава поголема флексибилност и на долниот и на горниот дел од грбот. Застанете на колена и оставете го телото да падне напред со раширени раце како што е прикажано на сликата - проверете дали сте го сториле ова со контролирано, мирно движење. Пронајдете ја положбата каде што се протега лесно и држете 30 секунди пред да повторите над 3-4 сета.

 

4. «5-техника» (Техника за длабоко дишење)

Главниот принцип на првата основна техника на длабоко дишење е да дишете и издишувате 5 пати во една минута. Начинот да се постигне ова е да се земе длабок здив и да се избројат до 5, пред да издишат силно и повторно да се избројат до 5. Основачите на техниката пишуваат дека ова има оптимален ефект врз варијацијата на срцевиот ритам во однос на тоа што е поставена на поголема фреквенција и со што се поподготвени да се борат со реакциите на стрес. Оваа техника на дишење може да се комбинира со позицијата на јога Сукхусана.

Длабок здив

 

5. Випарита Карани

Випарита Карани

Випарита Карани е јога поза што му дава на телото заслужен одмор додека го отстранува притисокот од вратот и грбот. Кога ја правите оваа вежба, користете јога-мат и пешкир за зголемена стабилност на колкот. Откривате колку истегнување е соодветно за вас - експериментирајте со растојанието до wallидот и аголот на нозете. Обидете се да ги задржите нозете исправени додека ги дозволувате рамената и вратот да тонат назад кон подот. Нежно повлечете го вратот назад и оставете ги рацете да ви се вратат назад со дланките нагоре. Држете ја оваа позиција 5-10 минути додека дишеше мирно и контролирано.

 

6. Адхо Муха Сванасана

Адхо Муха Сванасана

Ефикасно вежбање кое ослободува напнатост во вратот и рамената. Застанете на сите четири и потоа подигнете го седиштето полека до таванот - додека не ја достигнете илустрираната позиција. Држете ја положбата околу 30-60 секунди (или колку што можете подолго) и потоа полека спуштете се на земја. Вежбата ги активира вистинските структури и мускули околу рамената на добар начин. Повторете над 4-5 комплети.

 

Ова се фини вежби за јога кои по можност треба да се прават секојдневно за максимален ефект - но ние знаеме дека бурните работни денови не секогаш го дозволуваат ова, затоа сметаме дека сте добри дури и ако сакате да го правите тоа секој втор ден.

 

Колку често треба да ги правам вежбите?

Се зависи од вас. Откријте што ви одговара на почетокот и градете полека, но сигурно напредувајќи. Ова може да биде процес кој одзема многу време, но многу наградува. Ако имате дијагноза, ве замолуваме да го прашате вашиот клиничар дали овие вежби можат да бидат корисни за вас - веројатно обидете се многу внимателно. Инаку ве охрабруваме да бидете во движење и да одите на планинарење по нерамен терен доколку е можно.

 

Слободно можете да ги споделите овие вежби со колегите, пријателите и познаниците. Доколку сакате вежбите испратени како документ со повторувања и слично, ве прашуваме како и стапи во контакт преку страницата на Фејсбук ја. Ако имате какви било прашања, само однесете го контактирајте не или директно коментирајте во една од нашите релевантни статии за вашето прашање.

 

СЛЕДНА СТРАНА: - Болка во вратот? Треба да го знаете ова!

Прашајте нè - апсолутно бесплатно!

ИСТО ТРИИ: - 5 добри вежби против лоши рамења

Присилување на колена

 

Што можам да направам дури и за болки во мускулите и зглобовите?

1. Се препорачува општо вежбање, специфично вежбање, истегнување и активност, но останете во границите на болката. Две прошетки на ден од 20-40 минути се добри за целото тело и болни мускули.

2. Предизвикувачка точка / топки за масажа ние силно препорачуваме - тие доаѓаат во различни големини за да можете да погодите добро дури и на сите делови од телото. Нема подобра самопомош од ова! Го препорачуваме следново (кликнете на сликата подолу) - што е комплетен пакет од 5 активни точки / топчиња за масажа во различни големини:

активирањето на точка топки

3. обука: Специфична обука со трикови за обука на разни противници (како на пр овој комплетен сет од 6 плетени со различен отпор) може да ви помогне да ги обучите силата и функцијата. Плетената обука често вклучува поконкретна обука, што пак може да доведе до поефективно спречување на повреди и намалување на болката.

4. Олеснување на болка - Ладење: Биофриз е природен производ кој може да ја намали болката со нежно ладење на областа. Ладење е особено препорачливо кога болката е многу силна. Кога тие се смирија, се препорачува термичка обработка - затоа е препорачливо да има и ладење и греење.

5. Олеснување на болка - Греење: Загревањето на тесните мускули може да ја зголеми циркулацијата на крвта и да ја намали болката. Го препорачуваме следново еднократно топло / ладно заптивка (кликнете овде за да прочитате повеќе за тоа) - што може да се користи и за ладење (може да се замрзне) и за греење (може да се загрева во микробранова печка).

 

Препорачани производи за ублажување на болката во болки во мускулите и зглобовите

Biofreeze спреј-118Ml-300x300

Биофриз (Студено / криотерапија)

купи сега

 

Боли јас назад og вратот? Препорачуваме сите со болки во грбот да пробаат зголемен тренинг насочен кон колковите и колената исто така.

ИСПИТУВАТЕ ОВИЕ ИСКЛУЧУВАЕ СЕ: - 5 добри вежби против ишијас

Обратно потпирачот за грб

 

ИСТО ПРОЧИТАЈТЕ: - 6 ефективни вежби на сила за болно колено

6 силни вежби за болно колено

 

Дали знаевте: - Студениот третман може да им помогне на болки во зглобовите и мускулите? Меѓу другото, Биофриз (можете да го нарачате тука), кој главно се состои од природни производи, е популарен производ. Контактирајте нè денес преку нашата Фејсбук страница ако ви требаат други препораки прилагодени за вас.

Студената третман

НАДВОРЕШНА ЧЛЕН: - Новиот третман со Алцхајмер ја обновува целосната меморија функција!

Алцхајмерова болест

ИСТО ПРОЧИТАЈТЕ: - Чаша пиво или вино за поцврсти коски? Да молам!

Пиво - Откријте фотографија

 

- Дали сакате повеќе информации или имате прашања? Прашајте квалификувани професионалци за здравствена заштита директно преку нашите Фејсбук страната.

 

VONDT.net - Ве молиме поканете ги вашите пријатели да ја сакаат нашата страница:

Ние сме едно бесплатен сервис каде Ола и Кари Нордман можат да добијат одговори на нивните прашања преку нашата бесплатна услуга за испитување за здравствено-мускулно-скелетни проблеми - потполно анонимни ако сакаат. Стотици веќе добија помош - па што чекате? Контактирајте не денес без обврска!

 

 

Ве молиме, поддржете ја нашата работа следејќи нè и споделувајќи ги нашите статии на социјалните мрежи:

Логото на Youtube е мало- Ве молиме следете го Vondt.net на YOUTUBE

(Следете и коментирајте ако сакате да направиме видео со специфични вежби или елаборации за точно ВАШИТЕ теми)

логото на фејсбук мал- Ве молиме следете го Vondt.net на FACEBOOK

(Се обидуваме да одговориме на сите пораки и прашања во рок од 24 часа. Вие избирате дали сакате одговори од хиропрактор, животински хиропрактор, физиотерапевт, физиотерапевт со континуирана едукација на терапија, лекар или медицинска сестра. Исто така, можеме да ви помогнеме да ви кажам кои вежби што одговара на вашиот проблем, ќе ви помогне да најдете препорачани терапевти, да ги интерпретирате одговорите на МНР и слични проблеми. Контактирајте нè денес за пријателски повик)

 

Слики: Викимедија Комонс 2.0, Криејтив комонс, слободен стил и доставени придонеси / слики на читателот.