нервозно црево

 

Иритирачко црево (IBS) | Причина, симптоми, превенција и третман

Синдромот на нервозно дебело црево е дигестивна болест која е позната и како спастичен дебело црево, синдром на нервозно дебело црево, мукозен колитис и спастичен колитис. Синдромот на нервозно дебело црево може да предизвика грчеви во стомакот, гасови (стомачни отоци, запек и дијареја. Овде ќе дознаете повеќе за причините, симптомите, превенцијата, исхраната, самомерките и третманот на синдромот на нервозно дебело црево.

 

Дури 3 до 20 проценти од популацијата на Норвешка може понекогаш да биде зафатена од иритабилно црево. Некои минливи, но многумина исто така имаат долгорочни проблеми со цревата - таканаречено хронично нервозно црево. Состојбата ги погодува жените почесто од мажите и може да варира во однос на симптомите и болестите. Состојбата исто така се нарекува синдром на нервозно црево.

 

Следете и како нас исто така Нашата страница на Фејсбук og Нашиот YouTube канал бесплатно, дневни ажурирања на здравјето.

 

Во написот, ќе разгледаме:

 • Што е раздразливо црево?
 • Какви симптоми и болки даваат нервозно црево
 • Симптоми на иритабилно црево кај мажите
 • Симптоми на иритабилно црево кај жени
 • Причината зошто некои страдаат од синдром на нервозно црево
 • Предизвикувачи на синдром на иритабилно црево
 • Дијагноза на иритабилно црево
 • Диета за раздразливо црево
 • Третман на иритабилно црево
 • Само-мерки против заболување на цревата
 • Иритирано црево и придружни заболувања (вклучително стрес, запек, дијареја и слабеење)

 

Во овој напис ќе научите повеќе за иритабилното црево и причините, симптомите, диетата и третманот на оваа клиничка состојба.

 Дали се прашувате нешто или сакате повеќе вакви професионални refills? Следете нè на нашата Фејсбук страница «Вондт.нет - Ја олеснуваме вашата болка»Или Нашиот Youtube канал (се отвора во нова врска) за дневни добри совети и корисни здравствени информации.

Симптоми на иритирано црево

Дискусија со здравствени работници

Постојат неколку карактеристични симптоми и знаци на нервозно дебело црево и дигестивни проблеми. Некои од најчестите вклучуваат:

 • Дијареја
 • Запек
 • Чувствувајќи се дека стомакот се надува
 • Гас и оток во стомакот
 • стомачни грчеви
 • болки во стомакот

Не е невообичаено оние со нервозно дебело црево да доживеат епизоди со комбинација на запек и дијареја - иако многумина, традиционално кажано, веруваат дека едниот го плеви другиот. Исто така, случајот е дека симптомите на синдром на нервозно дебело црево можат да одат нагоре и надолу на моменти - каде што одредени периоди можат да бидат исто толку лоши, а другите периоди да бидат практично асимптоматски. Но, како што споменавме порано, многу луѓе имаат хроничен синдром на нервозно дебело црево. За да се дијагностицира синдром на нервозно дебело црево, мора да се доживеат болести најмалку три месеци со три епизоди секој месец.

 

Симптоми на иритирано црево кај жените

Исто така, точно е дека симптомите на иритабилно црево може да се разликуваат донекаде од личност до личност и помеѓу половите. Кај жените, симптомите често имаат уморна тенденција да се влошат за време на хормоналните периоди - тоа е, особено во врска со менструалниот циклус. Исто така е познато дека жените во менопауза имаат помалку проблеми со цревата отколку жените кои сè уште имаат менструација. Исто така, постојат извештаи дека одредени жени имаат зголемена непријатност во врска со бременоста и бременоста.

 

Симптоми на иритирано црево кај мажите

Симптомите на синдром на нервозно дебело црево се претежно исти кај мажите - но тогаш е така да се оди на лекар тогаш. Мажите се значително полоши кога станува збор за всушност решавање на прашања и прашања како ова.

 

Прочитајте повеќе: - 6 рани знаци на рак на желудник

абдоминална болка7

  

Абдоминална болка и синдром на иритабилно црево

болка во стомакот

Многу луѓе ја опишуваат болката што ја доживуваат со синдром на нервозно дебело црево како грчеви и како стомакот да се „стега“. Вообичаени описи на болки во стомакот заради иритабилно црево вклучуваат:

 

 • Дека стомакот е грч

 • Притискање на болка во абдоменот

Во комбинација со овие болки, честопати ќе доживеете дека одењето во тоалет ќе го „намали притисокот“ и ќе ја намали болката. Исто така, честопати ќе забележите промена во тоа колку често одите во тоалет и дека ќе видите разлика во тоа како изгледаат столиците.

 

Причина: Зошто некој страда од раздразливост на дебелото црево?

Точната причина за синдромот на нервозно црево сè уште не е позната. Научниците веруваат дека тоа може да се должи на различни причини, но особено против теориите дека тоа се должи на преактивен имунолошки систем и преосетливи црева. Исто така е познато дека претходното бактериско воспаление на цревата може да биде причина за такви заболувања. Фактот дека има толку многу можни причини за иритабилно црево, го отежнува спречувањето да се погоди.

 

Од повеќе физички процеси што предизвикуваат нервозно црево, откриваме:

 • Благата целијачна болест може да ги оштети цревата и да предизвика иритабилно црево.
 • Побавно или спастично движење на дебелото црево - што доведува до појава на болни грчеви во стомакот. Ваквата покачена активност може да се забележи и при покачени нивоа на стрес во телото.
 • Абнормално ниво на серотонин во цревата - што влијае на функцијата и начинот на движење на столицата низ цревата.

 

Прочитајте повеќе: - Што треба да знаете за разговорот со стресот

болка во вратот 1

(Оваа врска се отвора во нов прозорец)Предизвикувачи на синдром на иритабилно црево

стрес главоболки

Постојат неколку познати предизвикувачи кои предизвикуваат и го влошуваат синдром на иритабилно црево. Ова исто така значи дека клучот за спречување на „избувнување“ на синдромот на нервозно дебело црево лежи во избегнувањето токму на овие предизвикувачи. Особено стресот, вознемиреноста и различните видови храна (како што се глутен и лактоза) се најпознати по предизвикувањето на симптоми на нервозно дебело црево.

 

И, точно е дека таа варира во зависност од видот на храната на која луѓето реагираат. Ако не беше веќе комплицирано доволно. На пример, неколку цревни симптоми можат да бидат предизвикани од јадење одредени видови на школки и бел леб, додека друг одговара само на млеко. Силно препорачуваме да водите дневник за храна за да ги утврдите какви видови храна реагирате.

 

Стресот и вознемиреноста се други фактори што навистина можат да го направат вашиот стомак и цревата да тргнат наопаку. Затоа, исклучително е важно да одвоите време за себе и да преземете мерки за да го намалите стресот и хаотичните состојби во зафатен ден. Некои вакви мерки може да вклучуваат обука, шумски прошетки, јога или обука во базен со топла вода. Да споменам неколку.

 

Прочитајте и: - Како да ги препознаете знаците и симптомите на мозочен удар

глиоми

 Дијагноза на иритирано црево

За да дијагностицирате иритирано црево, вашиот лекар прво ќе преземе темелна историја (историја). Потоа, постојат неколку начини да дознаете што ги предизвикува вашите симптоми:

 

 • Тест на столицата: Анализата на столицата може да испита за инфекции и воспаленија.
 • Крвни тестови: Се користи за да барате недостаток на железо и какви било други минерални недостатоци што може да ги имате.
 • Колоноскопија: Специјален тест што се користи за да се испита дали вашите симптоми се резултат на колитис, Кронова болест или карцином.
 • Дневник за диети: Лекарот може да побара од вас да напишете што јадете - и вашите навики на дебелото црево (како на пример кога одите во тоалет и како изгледаат столицата).

 

Згрутчување на крвта што се јавува во белите дробови е фатално. Ако ова е осомничено, собата за итни случаи мора веднаш да се контактира.

 

Третман на иритабилно црево

Можеме да го поделиме третманот на иритабилно црево во четири главни категории:

 • Диета: Клучот за поздраво црево лежи во исхраната. Овде станува збор за сеопфатно истражување за тоа каква храна ви дава проблеми со цревата и да ги исечете - во исто време кога се фокусирате на јадење храна што има документиран добар здравствен ефект врз цревниот систем (како што се ферментирана храна и пробиотици). Ова исто така важи и за сечење про-воспалителни јадења за кои е познато дека придонесуваат за зголемени воспалителни реакции во цревата.

 

 • лекови: Лековите може да се дадат доколку не реагирате на построга диета. Лекови за запек и дијареја можат да ви помогнат да ја контролирате фреквенцијата на вашите посети.

 

 • пробиотици: Со пробиотик, ние подразбираме храна и пијалоци кои стимулираат здрава бактериска флора во цревата. Можете исто така да купите производи од јогурт во вашата самопослуга за да ви помогнеме да добиете поздрава бактериска флора.

 

 • Намалување на стресот: Стресот предизвикува физиолошки реакции во цревата. Затоа, исклучително е важно сериозно да го сфатите стресот во секојдневниот живот - и да одвоите време за де-стрес.

 

Прочитајте и: - 7 симптоми на фибромијалгија кај жени

Fibromyalgia Женски

  

резимирамееринг

Паркинсони

Клучот за дигестивни заболувања лежи во подобрената диета. Нешто што веројатно се согласувате? Препорачуваме антиинфламаторно диета (на пример ова) кој има голема содржина на зеленчук и хранлива храна.

 

Слободно можете да споделите знаење за нервозно црево

Знаењето кај пошироката јавност и здравствените работници е единствениот начин да се зголеми фокусот кон развој на нови методи за проценка и третман на хронични дијагностицирани болки. Се надеваме дека ќе одвоите време да го споделите ова понатаму во социјалните мрежи и да кажете благодарност однапред за вашата помош. Вашето споделување значи многу за оние кои се погодени.

 

Слободно можете да го притиснете копчето погоре за да ја споделите објавата понатаму.

 

Дали имате прашања во врска со статијата или ви требаат повеќе совети? Прашајте не директно преку нашата страница на Фејсбук или преку полето за коментари подолу.

 

Препорачана самопомош

топла и ладна пакет

Заптивка за комбинирање на гел што може да се користи за еднократно

Топлината може да ја зголеми циркулацијата на крвта во затегнати и болни мускули - но во други ситуации, со поакутна болка, се препорачува ладење, бидејќи го намалува пренесувањето на сигналите за болка. Поради фактот дека овие може да се користат и како ладно пакување за да се смири отокот, ги препорачуваме овие.

 

Прочитајте повеќе овде (се отвора во нов прозорец): Заптивка за комбинирање на гел што може да се користи за еднократно

 

Посетете ако е потребно «Вашата здравствена продавница»За да видите повеќе добри производи за само-лекување

Кликнете на сликата или врската погоре за да ја отворите вашата здравствена продавница во нов прозорец.

 

СЛЕДНА СТРАНА: - Ова е како можете да знаете дали имате згрутчување на крвта

згрутчување на крвта во ногата - изменето

Кликнете на сликата погоре за да преминете на следната страница. Инаку, следете нè на социјалните медиуми за дневни ажурирања со бесплатни здравствени знаења.

 Логото на Youtube е малоСледете го Vondt.net на YOUTUBE

(Следете и коментирајте ако сакате да направиме видео со специфични вежби или елаборации за точно ВАШИТЕ теми)

логото на фејсбук малСледете го Vondt.net на FACEBOOK

(Ние се обидуваме да одговориме на сите пораки и прашања во рок од 24-48 часа. Исто така можеме да ви помогнеме да ги интерпретирате одговорите на МРИ и слично.)

 

Често поставувани прашања за иритирачки дебело црево и IBS

Слободно можете да ни поставите прашање во делот за коментари подолу или преку нашите социјални медиуми.

0 одговори

Оставете одговор

Сакате да се приклучат на дискусијата?
Се чувствуваат слободни да придонесе!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.