Подагра - Фотографија од Синев
Подагра - Фотографија од Синев

Подагра - Фотографија на Сине

Подагра - Причина, дијагноза, мерки и третман.

Подаграта е една од најчестите форми на артритис. Подаграта е предизвикана од премногу урична киселина во организмот. Ова зголемено присуство на урична киселина во организмот може да доведе до кристали на урична киселина во зглобовите, најчесто во големиот пети. Создавање на урична киселина (наречено тофи) што изгледа како мали грутки под кожата.
Кристалите на урична киселина, исто така, може да доведат до камења во бубрезите поради високото ниво на урична киселина.Каде во телото добивате гихт?

Подаграта е артритис што може да се појави во глуждовите, потпетиците, колената, зглобовите, прстите, прстите и лактите - но во скоро сите случаи, првите симптоми ќе се појават кај палецот. Пети потоа ќе биде многу болно, болно, црвеникаво, жешко на допир и отечено. Многу пациенти известуваат дека болката на големиот пети може да ги разбуди ноќе.

 

Што предизвикува гихт?

Подаграта може да биде предизвикана од прекумерно консумирање алкохол, лекови, стрес или други болести. Првиот напад на урична киселина обично заздравува во рок од 3 до 10 дена, дури и без третман. Но, важно е да се потврди дека треба да се направат промени во животниот стил за да се спречи тоа повторно да се случи. Следното заплена може да се случи неколку месеци или дури години по првото заплена.

 

Фактори на ризик за гихт

Повеќе сте склони кон гихт ако имате семејна историја со гихт, е Ман, прекумерна тежина, пиење премногу алкохол, јаде храна богата со пурини (црн дроб, сушен грав, анхови и грашок), има еден ензимски дефект што значи дека не можете да ги срушите пурините на доволно добар начин изложени на премногу олово во вашата локална средина, имаа еден трансплантација на органи, зема витамин ниацин или ако земате лекови аспирин, леводопа (Лек на Паркинсон), циклоспорин или диуретик.

 ПОВРЗЕН ПРОИЗВОД / САМО-ПОМОШ: - Чорап за компресија

Секој со болка во нозете и проблеми може да има корист од поддршка за компресија. Компресија чорапи може да придонесе за зголемена циркулација на крвта и заздравување кај оние кои се погодени од намалена функција во нозете и нозете.

Кликнете на сликата за да прочитате повеќе за овие чорапи.

 Како е дијагнозата на гихт?

Клиниката прво ќе преземе историја која вклучува медицинска историја и семејни состојби. Знаците на гихт вклучуваат: Хипертурикемија (високо ниво на урична киселина во крвта), кристали на урична киселина во синовијалната течност, артритис што се јавува во текот на еден ден и во еден зглоб - на пример, палецот на прстот.

 

Како се третира гихт?

Подаграта може да се третира со НСАИЛ, кортикостероиди или колхицин. Исто така, постојат лекови кои можат да го намалат нивото на урична киселина во крвта.

 

Спречување на гихт

Бидете сигурни дека имате здрава, урамнотежена исхрана. Избегнувајте да јадете премногу храна што содржи многу пурини и добро да пијте со вода. Вежбајте редовно и одржувајте добра телесна тежина, затоа што прекумерната телесна тежина има поголем ризик од гихт. 

СЛЕДНА СТРАНА: Ова треба да го знаете за ревматизам

ревматизам-дизајн-1

Кликнете на сликата погоре за да преминете на следната страница.

 

Прочитајте и: 

остеоартритис (дознајте повеќе за абењето во зглобовите)

- ревматизам (дознајте повеќе за различни видови на ревматизам)

- Болка во прстите (дознајте повеќе за повредување на прстите и можни дијагнози)

0 одговори

Оставете одговор

Сакате да се приклучат на дискусијата?
Се чувствуваат слободни да придонесе!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *