кневндт

Болка во коленото

Имањето болка во коленото и околните структури може да биде крајно проблематично. Болката во коленото може да биде предизвикана од неколку различни фактори, но некои од најчестите се преоптоварување, траума (на пр. повреда ACL), абење, оптоварување на мускулна инсуфициенција и механичка дисфункција. Болката во коленото или колената е непријатност што влијае на голем дел од населението.

 

Некои од најчестите причини за ваквите заболувања се ненадејно преоптоварување, повторено преоптоварување, остеоартритис или траума поврзана со возраста. Честопати тоа е комбинација на причини кои предизвикуваат болка на коленото, па затоа е важно да се третира проблемот на холистички начин, земајќи ги предвид сите фактори.

 

Клиники за болка: Нашите интердисциплинарни и модерни клиники

Нашиот одделенија на клиниката во Vondtklinikkene (кликнете ја за целосен преглед на нашите клиники) има изразито високо ниво на професионална експертиза во истражувањето, третманот и рехабилитацијата на дијагнозите на коленото. Контактирајте не доколку сакате помош од терапевти со експертиза за болки во колената.

 

Скролувајте подолу за за да видите повеќе добри видеа за вежбање со вежбањеr што може да помогне против болки во коленото.ВИДЕО: Вежби за болка во коленото (синдром на пателофеморална болка)

Подолу ќе најдете видео за обука специјално изработено за болка во коленото и проблеми со коленото. Програмата за вежбање се фокусира конкретно на колковите, бутовите и колената за да ги зајакне овие структури и да ги олесни мускулите на коленото, тетивите и менискусот.


Придружи се на нашето семејство и претплатете се на нашиот канал на YouTube за бесплатни совети за вежбање, програми за вежбање и здравствено знаење. Добредојдовте!

ВИДЕО: 10 силни вежби против болни колкови

Брзо се заборава дека посилните мускули на колкот можат директно да ги ослободат колената. Ова е затоа што колковите имаат силни својства што апсорбираат шок и на тој начин може да спречат преоптоварување на коленото. Препорачуваме сите што се мачат со проблеми со коленото, да ги пробаат овие вежби.

Дали уживавте во видеата? Ако ги искористивте од нив, навистина ќе ве цениме да се претплатите на нашиот YouTube канал и да ни давате палци на социјалните медиуми. Тоа многу ни значи. Голема благодарност!

 

Прочитајте и: 6 силни вежби за болно колено

липеркне

 

Управување со олеснување и оптоварување за болка во коленото

Болката во колената е јасен знак дека им треба здив и малку олеснување. En поддршка за компресија на колено може да придонесе на неколку позитивни начини - но најважниот доаѓа во форма на поголема стабилност, подобрена апсорпција на шок и поголема циркулација на крвта кон болното место. Зголемената циркулација, исто така, може да помогне да се намали отокот и акумулацијата на течност во коленото и коленото.

совети: Поддршка за компресија на коленото (Врската се отвора во нов прозорец)

Кликнете на сликата или врската за да прочитате повеќе за поддршка за компресија на коленото и како може да му помогне на вашето колено.

 Што можам да направам дури и за болка во коленото?

1. Се препорачува општо вежбање, специфично вежбање, истегнување и активност, но останете во границите на болката. Две прошетки на ден од 20-40 минути се добри за целото тело и болни мускули.

2. Предизвикувачка точка / топки за масажа ние силно препорачуваме - тие доаѓаат во различни големини за да можете да погодите добро дури и на сите делови од телото. Нема подобра самопомош од ова! Го препорачуваме следново (кликнете на сликата подолу) - што е комплетен пакет од 5 активни точки / топчиња за масажа во различни големини:

активирањето на точка топки

3. обука: Специфична обука со трикови за обука на разни противници (како на пр овој комплетен сет од 6 плетени со различен отпор) може да ви помогне да ги обучите силата и функцијата. Плетената обука често вклучува поконкретна обука, што пак може да доведе до поефективно спречување на повреди и намалување на болката.

4. Олеснување на болка - Ладење: Биофриз е природен производ кој може да ја намали болката со нежно ладење на областа. Ладење е особено препорачливо кога болката е многу силна. Кога тие се смирија, се препорачува термичка обработка - затоа е препорачливо да има и ладење и греење.

5. Олеснување на болка - Греење: Загревањето на тесните мускули може да ја зголеми циркулацијата на крвта и да ја намали болката. Го препорачуваме следново еднократно топло / ладно заптивка (кликнете овде за да прочитате повеќе за тоа) - што може да се користи и за ладење (може да се замрзне) и за греење (може да се загрева во микробранова печка).

6. Превенција и заздравување: Бучава за компресија како тоа вака може да ја зголеми циркулацијата на крвта во погодената област, а со тоа да се забрза природното заздравување на повредени или истрошени мускули и тетиви.

 

Препорачани производи за ублажување на болката за болка во колената

Biofreeze спреј-118Ml-300x300

Биофриз (Студено / криотерапија)

 

Некои можни причини за болка во коленото се:

Лоша трага

став

Преголема употреба / преоптоварување

Слаби глуждови

Претходна повреда на коленото

траума

 

Некои можни дијагнози за болка во коленото се:

артритис (Светлината гихт)

остеоартритис (Заеднички носат)

Бактериска инфекција на коленото

Циста на Бејкер (може да се види како оток на задниот дел на коленото)

Воспаление на коленото

Бурзитис / воспаление на мукозата

Фрактура во колена

Шаркова болест

Chondromalacia patellae (предизвикува болка во и околу колена)

Циста во коленото

Руптура на феморалната комора

Дислоцирано / искривено колено

Збрчкана / искривена колена

Преден крстосан лигамент (ACL) Оштетување / солза / руптура

артритис

Хофа-болест

Хупери / џемпери коленото / пателарна тендинопатија (предизвикува болка на долната страна на коленото на предниот дел на коленото)

Синдром на хоучие-Ромберг

Синдром на илиотибијален опсег

Инфрапаларен бурзитис (воспаление на мукозните колена)

Ишијас

Синдром Јохансон-Синдинг-Ларсен

Кнефрактур

Кнеинфексјон

парцела Штета

менискусот повреда (прекин на менискусот - може да се појави во средниот менискус или страничниот менискус)

Болест на Озгуд-Шлатер (кои влијаат на повеќето тинејџери)

Остеохондитис дисекансира (слободна коска)

Болест на Пејџт

Синдром на пателофеморална болка

Пес ансерински бурзитис (мукозно воспаление на коленото)

Препатерален бурзитис (мукозна воспаление на колена)

Упатена болка од колкот (дисфункција на колкот може да предизвика болка во коленото)

Упатена болка од лумбална пролапс (лумбална пролапс може да предизвика упатена болка во нервите на коленото)

ревматизам

Пушен заден вкрстен лигамент

Пушен преден круцијален лигамент (ACL)

Пушен латерален лигамент

Пушен медијален лигамент

tendonitis во коленото (коленото тендинитис)

Септички артритис

Предизвикува болест

синовитис (Артритис)

Тендиноза на коленото

Тендинитис во коленото

Тендинитис во колена


Класификација на болка во коленото

Болката во коленото може да се подели на акутна, субакутна и хронична болка. Акутна болка во коленото значи дека лицето има повреда на коленото помалку од три недели, субакутен е периодот од три недели до три месеци и болката која трае над три месеци е класифицирана како хронична. Болката во коленото може да биде предизвикана од повреди на тетива, повреди на менискусот, мускулна напнатост, дисфункција на зглобовите и / или иритација на нервите во близина. Хиропрактор или друг експерт за нарушувања во мускулите, скелетните и нервите може да го дијагностицира заболувањето и да ви даде детално објаснување за тоа што може да се направи во однос на третманот и што можете да направите сами. Бидете внимателни да не се повредите во коленото долго време, туку контактирајте го хиропрактор и дијагностицирајте ја причината за болката.

 

Прво, ќе се изврши механички преглед таму каде што клиничарот ја разгледува шемата на движење на коленото или можниот недостаток на ова. Тука се испитува и мускулната сила, како и специфични тестови кои му даваат на клиничарот индикација за тоа што му дава на лицето болка во коленото. Во случај на болка во коленото, често е неопходен преглед на слика. Хиропрактор има право да упати вакви прегледи во форма на Х-зраци, МНР, КТ и ултразвук. Конзервативниот третман секогаш вреди да се испроба на такви заболувања, таму пред некој веројатно ќе размисли за операција. Третманот што го добивате ќе варира, во зависност од тоа што е пронајдено за време на клиничкиот преглед.

 

МРИ слика на коленото (страничен агол, сагитална инцизија)

MR слика на колено - страничен агол - Фотографии на Викимедија

МР слика на колено - страничен агол - Фото Викимедија Комонс

Објаснување на MR-сликата: Тука гледате МРИ слика на колено, што се гледа од страната (латерално). Тука имаме бедрената коска (бедрената коска), пателата (колена), пателата тетива (пателасен), тибијата (внатрешната тибија) и менискусот (менискусот). Ова е нормална варијанта.

 

МРИ слика на коленото (коронален засек)

МРИ на коленото - коронална инцизија - Фото Викимедија

МНР на коленото - коронален засек - Фото Викимедија

Објаснување на MR-сликата: Овде гледаме МРИ слика на коленото, во коронален крој. На сликата можеме да видиме фибула, тибија, поплитеус мускул, медијална глава на гастроконимиус мускул, полутопендинус тетива, грацилис тетива, сартириус тетива, медијален менискус (задниот рог), задниот крст на лигаментот, медијален феморален кондил, гастрокениус тетива артерија, vastus medialis мускул, поплитеална вена, gastrocnemius, мускулатура на бицепс феморис, латерална феморална кондола, поплитен тетива, тетива на бицепс феморис, латерална мениса (задниот рог), фибуларен колатерален лигамент и мускулатура на перинеус лонгус.

 

МНР на нормален преден круцијален лигамент:

МНР на нормален преден круцијален лигамент

МНР на нормален преден круцијален лигамент

 

МНР на пушениот преден крстосан лигамент:

МНР на пушениот преден круцијален лигамент

МНР на пушениот преден круцијален лигамент

 

Било какви повреди на тетива или повреди на менискусот во повеќето случаи можат да бидат испитани од експерт за мускулно-скелетни (хиропрактор или слично) и дополнително да се потврдат со рендген или МНР, доколку е потребно.

 

Анатомија на коленото

Анатомија на коленото

Клинички докажан ефект врз олеснување на болката во коленото кај остеоартритис и тендинопатии.

Мета-студија (Јансен, 2011) покажа дека специфичното вежбање во комбинација со рачна мобилизација е значително поефикасно кога станува збор за олеснување на болката и функционално подобрување кај возрасните со артритис на колената, во споредба со само специфично вежбање или немање третман. Друга студија, RCT (Taunton, 2003) објавена во британскиот медицински журнал, покажа дека терапијата со притисок на бранови е алтернатива на тендинопатиите на патела кои обезбедуваат зголемена функција и намалена болка - тоа треба да се направи во контекст на ексцентричен тренинг на сила, кој е еден од најефикасен за тендинопатии. Електротерапијата често се користи во комбинација со еден или повеќе од овие модалитети на третман, во зависност од дијагнозата.

 

Што прави хиропрактор?

Мускулни, болки во зглобовите и нервите: Ова се работи што хиропракторот може да помогне во превенција и лекување. Хиропрактичниот третман главно се однесува на враќање на движењето и функцијата на зглобовите што можат да бидат нарушени со механичка болка. Ова е направено со таканаречени техники за корекција на зглобовите или манипулација, како и мобилизирање на зглобовите, техники на истегнување и мускулна работа (како што се терапија со активирање на точки и длабоки меки ткива) на вклучените мускули. Со зголемена функција и помалку болка, може да им биде полесно на поединците да се вклучат во физичка активност, што пак ќе има позитивен ефект и на енергијата и на здравјето.


Вежби, обука и ергономски размислувања.

Експерт за нарушувања во мускулите и скелетот може, врз основа на вашата дијагноза, да ве информира за ергономските размислувања што треба да ги преземете за да спречите понатамошно оштетување, со што ќе се обезбеди најбрзо можно време на заздравување. Откако ќе заврши акутниот дел од болката, во повеќето случаи ќе ви бидат назначени и домашни вежби кои исто така помагаат да се намалат шансите за релапс. Во случај на хронични заболувања, неопходно е да поминете низ моторните движења што ги правите во секојдневниот живот, со цел да ја исчистите причината за вашата болка која се јавува одново и одново. Важно е индивидуалните вежби да бидат прилагодени на вас и на вашите заболувања - на пример, постојат специфични вежби за повреди на ACL / предниот крст на лигаментите (прочитајте: Вежби за преден крстосан лигамент / раствор ACL) наспроти остеоартритис на коленото (Читај: Глукозамин сулфат против остеоартритис на коленото) Во повеќето случаи, ќе има период на обука со мал оптоварување каде избегнувате трчање по тврди површини и ленти за трчање - тогаш елипсовидна машина) може да биде одлична алтернатива.

 

Самопомош за болка во коленото

Некои од производите што можат да помогнат при болки во коленото и проблеми се поддршка за hallux valgus og компресија чорапи. Поранешните работи со тоа што се осигураат дека вирусот од стапалото е поправилен - што пак предизвикува помалку напрегање на коленото. Компресивните чорапи работат со тоа што ја зголемуваат циркулацијата на крвта во долниот дел на ногата - што пак резултира со побрзо заздравување и подобро закрепнување.

 

ПОВРЗЕН ПРОИЗВОД / САМО-ПОМОШ: - Поддршка на Халукс Валгус

Заклани со hallux valgus (искривена голема пети)? Ова може да доведе до откажување на стапалото, ногата и коленото. Оваа поддршка може да ви помогне.

 

ПОВРЗЕН ПРОИЗВОД / САМО-ПОМОШ: - Чорап за компресија

Секој со болка во коските и проблеми може да има корист од поддршка за компресија. Компресија чорапи може да придонесе за зголемена циркулација на крвта и заздравување кај оние кои се погодени од намалена функција на колената, нозете и стапалата.

 

Преглед на вежби за болка во коленото

6 ефективни вежби на сила за болно колено

7 вежби за болка во коленото

8 вежби за лоши колена

Вежби против колено на џемпери (Хоппери / Пателар Тендинопатија)

 

Прочитајте повеќе овде: - 6 вежби за јачина на болка во колената!

6 силни вежби за болно колено

 

Поврзани теми:

- Само-лекување на болка во коленото и остеоартритис - со електротерапија.

- Елиптична машина / дробилка (тренинг со низок товар за хронични проблеми со коленото)

- Превенција и обука на повреди на ACL / предни вкрстени лигаменти.

- Глукозамин сулфат против остеоартритис на коленото

 Прочитајте и:

- Болка во грбот?

- Болно во главата?

- Болка во вратот?

 

референци:

 1. NHI - Норвешка здравствена информатика.
 2. Таунтон, Г. Третман на пателарна тендинопатија со терапија со екстракорпорален шок-бран. Британски медицински журнал. БЦМЈ, Том. 45, декември 10 година
 3. Јансен, М. Самостојно вежбање, самостојно вежбање и терапија со вежби со пасивна мануелна мобилизација ги намалуваат болките и инвалидитетот кај лица со остеоартритис на коленото: систематски преглед. Весник за физиотерапија. Том 57, број 1, март 2011 година, страници 11-20.
 4. Панет, Л. и др. Концептуална рамка за интегрирање на промоција на здравјето на работното место и програми за ергономија во професионално ниво. Јавно здравство 2009 година; 124 (присл. 1): 16-25.

 

Поставувајте прашања користејќи го полето за коментари подолу. Ние ќе го додадеме вашето прашање во овој дел ако сакате.

 

Најчесто поставувани прашања:

 

Препорачана поддршка на коленото за болни колена?

Ние ја препорачуваме претходно споменатата поддршка за коленото во овој напис, бидејќи комбинира олеснување со компресија - што на тој начин ја промовира циркулацијата на крвта истовремено со намалување на преоптоварувањето.

 

Кој е третманот со преоптоварување на коленото? Третмани? Kneøvelser?

Со преоптоварување на коленото, звучи како да се зборува за абење во менискусот - неодамнешните написи фрлија светлина на тоа дека операцијата на коленото треба да биде последно средство за такви промени, и дека треба да се вложат напори за специфична обука и третман, како и поддршка во одложени периоди. Некои студии исто така тврдат дека Глукозамин сулфат заедно со хондроитин може да биде корисен за остеоартритис на коленото. Прво и најважно, важно е да побарате терапевт кој може да ви помогне да ги лекувате дисфункциите и потоа да придонесете со специфични програми за обука на вежби. Некои типични слабости кај оние со болка во коленото често се наоѓаат во форма на мала активност на мускулите во глутеус медиус и vastus medialis oblique (VMO). Овие двајцата можат да бидат обучени на релативно едноставен начин, без никакви помагала освен терабандс или трепчиња за обука (истите плетења се користат и како тренинг со мал интензитет за обука на повреди). Велосипедизам на ергометар и елипсовидна машина се исто така два препорачани вежба.

 

Може ли да се разболи од псоријаза во внатрешноста на коленото?

Да, псоријазата може да влијае на закрпите околу телото - таа е најчеста и можеби најочигледна кога влијае на лактите, но може да се појави и на колената. Можете да прочитате повеќе за псоријатичен артритис ја.

 

П: Може ли да имате нерв на коленото?

Одговор: Болката во нервите не е најчестата болест во колената, но иритацијата на менискусот и повредите на вкрстените лигаменти може да бидат остри и во презентацијата - а понекогаш толку многу што некој мисли дека мора да биде нерв што е приклештен или слично, дури и да не е. Од друга страна, може да добиете иритација на нервите во блиските структури.

 

П: Зошто ве боли колено кога трчате по удолница?
Одговор: Најчестата дијагноза на болка во коленото при трчање по удолница или едноставно спуштање по скали е она што го нарекуваме колено на тркач / колено на тркач. Причината честопати произлегува од прекумерното изразување на стапалата или прекумерната активност во пречките, наспроти слабоста во квадрицепсите. За прекумерно обележување, треба да започнете со вежби денес, прочитајте повеќе НЕАИ бидејќи трчањето ги затегнува / возовите хамстери повеќе од квадрицепс, така треба и вие стрмни хрчаци додека вежбате квадрицепс. Тогаш, кога односот на јачина помеѓу хрчаците и квадрицепсите станува неточен, добиваме погрешно поставување на коленото, за што тогаш се знае дека се јавува при поголеми оптоварувања, како што се подолги трчања и слично. Ако проблемот не се реши со тоа ќе се влоши и ќе се влоши, затоа ве советуваме да започнете со вежби денес, по можност под водство на мускулно-скелетни експерт. Среќно и добро закрепнување.

- Поврзани прашања со ист одговор: „Затоа што ме боли колено кога ќе се спуштам по скалите?“, „Зошто ме болат колената по удолницата?“, „Болки во колената по удолница - дијагноза?“

 

Има пулсирачка болка во коленото. Што би можело да биде? 

Покрај тоа, ако има црвенило, оток, многу висок притисок и пулсирачка болка (дури и во текот на ноќта) може да биде тетиванитис, мукозно воспаление или друго воспаление на коленото. Ако неодамна сте биле преоптоварени или погрешно натоварени, тоа може да биде и повреда на оптоварување во структурите на коленото, тетивите или лигаментите - ова мора да се види во целост клинички. Во прва инстанца, се препорачува принципот RICE - и во случај на никакво подобрување, треба да контактирате со вашиот матичен лекар.

 

Зошто го повредив грбот / задниот свиок?

Ние го толкуваме свиткување наназад како флексија на коленото (свиткување на ногата). Причината за болка со ова движење може да биде резултат на повреда - на пример во спортот или паѓање каде коленото е туркано наназад во неприродна положба. Она што е повредено варира, но може потенцијално да предизвика оштетување на предниот круцијален лигамент, заден круцијален лигамент, медијален колатерален лигамент и страничен колатерален лигамент - ова секако не се случува секогаш кога ќе се појави ваква траума. Исто така, може да биде предизвикано од оштетување на мускулите, како што се кочеви (задни бутови). Но, болката при флексија / флексија на грбот обично се должи на прицврстување на мускулот на тетивата - на пример, истегнување на мускулот или повреда на мускулот. Други можни дијагнози се цистата на Бејкер или повреда на менискусот / немири.

 

Зошто го повредив коленото за време на свиткување / свиткување напред?

Ние го толкуваме свиткување напред како продолжение на коленото (зацрвстувањето на ногата). Причината за болка со ова движење може да биде резултат на повреда - на пример во спортот или паѓање каде коленото е туркано наназад во неприродна положба. Она што е повредено варира, но може потенцијално да предизвика оштетување на предниот круцијален лигамент, заден круцијален лигамент, медијален колатерален лигамент и страничен колатерален лигамент - ова секако не се случува секогаш кога ќе се појави ваква траума. Исто така, може да биде предизвикано од оштетување на мускулите, како што се квадрицепсите (предните бутови) или потколениците (задните бутови). Но, болката при свиткување напред / продолжување обично се должи на приврзаност кон мускулите на квадрицепсите - на пример, истегнување на мускулите или повреда на мускулите.

 

П: Болка во коленото и болка во коленото по фудбал. Зошто?
Одговор: Фудбалот е физички спорт кој може да постави големи побарувања на коленото и на неговите потпорни мускули и лигаменти. Ненадејно извртување или друго физичко оптоварување може да предизвика повреда на коленото или блиските мускули. Во случај на постојана болка во коленото, треба да контактирате со експерт за мускулно-скелетни.

 

П: Болки во колената и болка во коленото по скијање. Причина?
Одговор: Крос-кантри скијање е физички спорт што може да постави големи побарувања на коленото и неговите потпорни мускули и лигаменти. Ненадејно извртување или друго физичко оптоварување може да предизвика повреда на коленото или блиските мускули. Во случај на постојана болка во коленото, треба да контактирате со експерт за мускулно-скелетни.

 

П: Болки во болката во коленото и коленото после возење велосипед. Причина?
Одговор: Велосипедизмот е физички спорт кој може да предизвика големи побарувања на коленото и неговите потпорни мускули и лигаменти. Ненадејно извртување или друго физичко оптоварување може да предизвика повреда на коленото или блиските мускули. Во случај на постојана болка во коленото, треба да контактирате со експерт за мускулно-скелетни. Велосипедизмот обично се смета за еден од подобрите спортови што можете да ги направите за добро здравје на коленото.

 

Причината зошто го повредив коленото и морам да се водат и да се скршам?

Тешко е да кажеме засновано на малку информации што ни ги давате, но ако сметате дека коленото е генерално „премногу затегнато“ и дека се затегнува кога ќе го истегнете, тогаш ви препорачуваме да го испитате за абење или оштетување. Без оглед на наодите, инаку се препорачува да тренирате стабилност на коленото и потпорни мускули.

 

Логото на Youtube е малоСледете го Vondt.net на YOUTUBE

(Следете и коментирајте ако сакате да направиме видео со специфични вежби или елаборации за точно ВАШИТЕ теми)

логото на фејсбук малСледете го Vondt.net на FACEBOOK

(Ние се обидуваме да одговориме на сите пораки и прашања во рок од 24-48 часа. Исто така можеме да ви помогнеме да ги интерпретирате одговорите на МРИ и слично.)
16 одговори
 1. Елин Карлсруд вели:

  Здраво, наеднаш ме болеше коленото кога се разбудив. Може да е инфекција од роза. Цел ден лежам на каучот затоа што имав многу болки. Што може да биде ова?

  одговорите
  • повреден.нет вели:

   Здраво Елин,

   Инфекцијата со роза се карактеризира со тоа што заразената кожа е црвена, воспалена и болна. Дали имате толку црвеникава, јасно воспалена кожа? Дали сте отечени? Дали помага да се замрзне? Како е денес?

   Ако немате толку црвеникава кожа, тогаш таа може да биде биомеханички условена - односно поврзана со мускулите, зглобовите и структурите за поддршка.

   одговорите
 2. jeanett вели:

  Здраво.
  Добив болка во левото колено (надвор) кон крајот на август. Потоа отидов на лекар, а таа рече дека лигаментот е воспален и ми дадоа крема да ставам една недела. Лекот против болки немаше ефект и се уште беше болен па бев упатен на преглед со магнетна резонанца. Од таму добив одговори и се беше како што треба.
  Сега не знам баш што да правам. Коленото се уште е болно. Тоа е болка која доаѓа кога ги допирам нозете во одредени положби, а тие доаѓаат следниот ден откако на пример носев високи потпетици.
  Што може да биде ова?

  одговорите
  • боли вели:

   Здраво Жанет,

   За да разбереме повеќе за тоа што може да ви ја предизвика оваа болка, ни требаат одговори на некои прашања.

   1) Дали болката започна наеднаш или дојде постепено?

   2) Каков аналгетски гел е препишан?

   3) Која беше основата да се каже дека е воспалена? Дали беше црвеникаво, оток, силна болка од притисок и мачна болка (дури и ноќе)? Спомнуваш дека боли да носиш штикли, па нам ни звучи побиомеханички.

   4) Кои движења на коленото ја повредуваат или ја репродуцираат болката?

   5) Каде се наоѓа болката? Дали е внатре, надвор, под пателата, внатре во коленото - или каде е болката?

   Со нетрпение очекуваме да слушнеме од вас за да можеме дополнително да ви помогнеме.

   одговорите
   • jeanett вели:

    1. Дојде одеднаш. Тоа се случи за време на сет на сквотови.
    2. Не се сеќавам кој беше, но беше на рецепт, а јас требаше да го користам 5 дена.
    3. Основата беше затоа што ја болеше кога ја допираше, односно компресирана
    4. Има многу случајни позиции кои не можам да ги репродуцирам дека болат. Но, можам да го репродуцирам кога ќе ја ставам левата нога на работ од софата и ќе го турнам коленото надесно.
    5. Се наоѓа на надворешната страна на шапката на коленото, тешко е поконкретно да се објасни.

    Ви благодариме за вашата помош

    одговорите
    • боли вели:

     Здраво повторно, Жанет,

     КОЛЕНО: Дали можеби малку брзо сте ја зголемиле количината на вежбање? Дали внимавате на правилото „прстите не се над колената“ (колената не треба да бидат над прстите кога ја правите вежбата)?

     РЕЦЕПТ МАСТ ЗА БОЛИ: Одлично ако дознаете како се вика.

     ДВИЖЕЊА СО КОЛЕНОТА ШТО болат: Боли виткањето на коленото? Или целосно да го испружиме?

     БОЛКА НАДВОРЕШНОТО ОД КОЛЕНОТО: Ако болката е на надворешната страна на коленото, тоа може да биде заклучување на фибуларниот зглоб (во фибуларната глава), ITB / тензорна фасција латае мијалгија или, исто така, повреда на мускулното прицврстување, или исто така иритација на менискусот. Заклучување на зглобот во фибуларната глава исто така ќе има смисла мтп дека ве боли откако ќе облечете високи потпетици.

     ПРЕДЛОГ: Користете ролери за пена на ITB/TFL, секојдневно 3 недели. Секојдневно истегнувајте ги тетивата и квадрицепсите. 3 × 30 секунди. Избегнувајте премногу компресија во коленото. Не трчајте по асфалт или слично. Користете и обувки со добро амортизирање - дали имате добри патики што сакате да ги носите, на пример? Може да биде потребен и ѓон за апсорпција на удари за привремено придушување на оптоварувањето на ударот. Хиропрактикот веројатно може да ви помогне со заедничката функција во тибијата, а можеби и на глуждот / стапалото.

     Дали веќе сте пробале некоја од овие мерки?

     одговорите
 3. Микаел вели:

  Хеи!
  Имав проблеми со левото колено.

  Трчав малку порано и на крајот добив болки веднаш под шапката на коленото. Престанав да џогирам, а сега е само кратка прошетка одвреме-навреме. По планинско планинарење оваа есен, добив болки во двете колена. Болката потсетуваше на тендинитис (што сум го имал во зглобот). Исчезна во десното колено, но левото колено продолжи да боли. Честопати се чувствував добро наутро, но по многу пешачење во текот на денот само се влошуваше и полошо.

  Пред некој ден се качував по скалите дома и кога стапнав на првото скалило со левата нога добив акутна болка во коленото. Не можев да го свиткам коленото повеќе од максимум 1/4 од она што обично можам, а имав ужасни болки кога се обидов да ја свиткам ногата. Бев во итната медицинска помош и нема скршеница, а докторот мислеше дека коленото се чувствува стабилно. Можев повторно да го свиткам коленото следниот ден, но чувствувам дека не можам многу да го напнам коленото. Болката е претежно на надворешната страна на коленото и се чувствува како да сум вкочанет или да сум добил удар веднаш над коленото од надворешната страна на бутот.

  Дали имате размислувања за тоа што би можело да биде ова? Се сомневам дека има нерв во штипкање затоа што ужасно болеше...

  Поздрав Микаел

  одговорите
  • Томас v / Vondt.net вели:

   Здраво Микаел,

   Болката во коленото може да биде остра и бурна - така што умот често може да оди кон фрактури и нервни иритации, иако тоа е исклучително ретко во коленото.
   Ако има болка при свиткување (свиткување) на коленото, тогаш секогаш се работи за повреда или иритација на самиот зглоб на коленото - во истиот случај тоа може да биде патела тендинитис (тендинитис) и/или PFPS. Се сомневаме дека општа прекумерна употреба без соодветна обука за сила на колковите, грбот и колената. Недостатокот на стабилни мускули доведува до преоптоварување на коленото / структурите на коленото - затоа ви станува поболно во текот на денот кога сте прошетале дел и сте го оптовареле. Веројатно имало и акумулација на течност во коленото кога еруптирало толку акутно - па кога тоа попуштило, движењето на флексија исто така било подобрено. Она што го чувствувате на надворешната страна на долниот дел на бутот е синдром на TFL / илиотибијална лента; често се преоптоварува во обид да се обиде да го ослободи коленото.

   Ви препорачуваме да започнете тренинзи за стабилност, тренинзи за рамнотежа и привремено да се одморите од тренинзите кои носат удари (џогирање, особено на тврди површини). Исто така, може да биде корисно да добиете одреден третман за затегнатите мускули на нозете и бутовите - бидејќи и двете можат да влијаат на функцијата на коленото.

   одговорите
 4. Машко, 43 години вели:

  Маж, 43. Успеав да го извртам коленото кога скокнав половина метар пред 4 дена. Сега се здрвува кога седам мирно и ме боли да се качувам по скали. Што може да не е во ред? Дали се тие нешто што можам да го направам?

  одговорите
  • Александар v / Vondt.net вели:

   Здраво човеку (43),

   1) Каде е болката? Потребна ни е локацијата за да можеме да ви дадеме конкретна дијагноза.
   2) Дали е отечено?
   3) Дали слушнавте изразен „клик“ или звук од коленото кога го извртевте?
   4) Дали препознавате овие симптоми?

   Врз основа на тоа што го пишуваш, имаш (најверојатно) привремена иритација на менискусот (често се јавува со извртување). Менисите се првенствено структури кои носат тежина во коленото и објаснуваат зошто боли да се оди во коленото.

   Ви препорачуваме да го користите принципот RICE 72 часа. Ако болката продолжи по 3 дена, ве молиме контактирајте со овластен клиничар од јавното здравје (доктор, хиропрактик, рачен терапевт) за да ја испита повредата.

   одговорите
 5. Марен вели:

  Здраво! Имам болка во левото колено кога одам нагоре и/или надолу. Не знам ништо ако само заминам. Издржува мали ридови.

  одговорите
  • Александар v / vondt.net вели:

   Здраво Марен,

   Ова звучи како прекумерна употреба без доволна поддршка на мускулите во потколеницата и колкот. Дали тренирате сила или најчесто пешачите? Ви препорачуваме да пробате овие вежби. Без доволно мускули за стабилност, ќе ризикувате иритација на менискусот / повреда на менискусот.

   Силата на потпорните мускули мора да го издржат товарот - и таа е поголема по угорнини и удолници.

   Со почит.
   Александар v / Vondt.net

   одговорите

Правила и пратки

 1. Само-лекување на болка во коленото и остеоартритис - со електротерапија. Vondt.net | Ние ви ја ублажуваме болката. вели:

  […] Болно колено […]

 2. Превенција и обука на повреди на лигаментите на ACL / предниот крст на лигаменти. Vondt.net | Ние ви ја ублажуваме болката. вели:

  […] Болно колено […]

Оставете одговор

Сакате да се приклучат на дискусијата?
Се чувствуваат слободни да придонесе!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *