белите дробови

- Како да јадете за поздрави бели дробови!

Сè уште нема оцени за starвезди.

белите дробови

- Како да јадете за поздрави бели дробови!

Студија објавена во истражувачкото списание Американското торакално друштво покажа дека правилното јадење може исто така да ја подобри функцијата на белите дробови и поздравите бели дробови. Истражувачите откриле дека диетата со висока влакна е директно поврзана со намален ризик од развој на заболувања на белите дробови.

 

Болестите на белите дробови се голем проблем во Норвешка и на глобално ниво. Всушност, ХОББ е трета водечка причина за смртност ширум светот - па ако можете да ја намалите можноста за заболување на белите дробови со јадење повеќе влакна, вклучувајќи овошје и зеленчук, тогаш треба да се потрудите да се мотивирате и да ги извршувате.

Зеленчук - овошје и зеленчук

Внесувањето на влакна поврзано со подобро здравје на белите дробови

Во студијата учествувале мажи и жени од 1921 година - главно во возрасната група 40-70 години. Студијата ги зеде предвид променливите фактори како што се социоекономски статус, пушење, тежина и здравствена состојба пред да започне студијата. Откако собраа податоци, тие ги поделија учесниците според внесот на влакна во горните и долните групи. Горната група трошела просечно 17.5 грама влакна на ден во споредба со долната група која јадела само 10.75 грама. Дури и откако резултатите беа прилагодени според променливите фактори, може да се наведе дека групата со поголема содржина на влакна има и подобро здравје на белите дробови. Имате влез? Користете го полето за коментари подолу или нашето Фејсбук страната.

 

Резултатите беа јасни и јасни

Меѓу горната група со внес на влакна од 17.5 грама на ден, забележано е дека 68.3% имаат нормална функција на белите дробови. Во долната група со помал внес на влакна, се виде дека 50.1% имаат нормална функција на белите дробови - таму е јасна разлика. Инциденцата на ограничувања на белите дробови беше исто така јасно поголема во групата со мала содржина на влакна - 29.8% наспроти 14.8% во другата група. Со други зборови: Обидете се да јадете разновидна диета која се состои главно од зеленчук, овошје и други елементи со висока содржина на влакна.

 

пченица трева

Како влакната можат да произведат поздрави бели дробови?

Студијата не може со 100% сигурност да ја каже самата причина зошто влакната обезбедија подобро здравје на белите дробови, но тие веруваат дека се поврзани со антиинфламаторните својства на влакната. Тие исто така веруваат дека поради фактот што влакната придонесуваат за подобрена цревна флора - ова исто така ќе обезбеди целосен подобрен имунолошки одговор на болести. Воспалението е основа на повеќето белодробни заболувања, а општото намалување на овој инфламаторен одговор може да има директно позитивно влијание врз здравјето на белите дробови. Високата содржина на влакна во исхраната е исто така поврзана со намалена ЦРП (С-реактивен протеин) содржина - што е двигател за зголемено воспаление.

 

заклучок

На кратко, 'Јадете повеќе овошје и зеленчук!' заклучокот на овој напис. Истражувачите исто така веруваат дека ние мора да ги игнорираме лековите и лековите како единствен главен третман насочен кон белодробни заболувања и да се фокусираме на подобрување на диеталното знаење и превенција. Здравата исхрана, секако треба да се комбинира со вежбање и зголемено вежбање во секојдневниот живот. Ако сакате да ја прочитате целата студија, ќе најдете врска на дното на статијата.

 

Слободно споделете ја оваа статија со колеги, пријатели и познаници. Доколку сакате статии, вежби или слично испратени како документ со повторувања и слично, ве прашуваме како и стапи во контакт преку страницата на Фејсбук ја. Ако имате какви било прашања, само коментирајте директно во статијата или да не контактирате (тотално бесплатно) - ќе дадеме се од себе за да ви помогнеме.

 

НАДВОРЕШНА ЧЛЕН: - Новиот третман со Алцхајмер ја обновува целосната меморија функција!

Алцхајмерова болест

РЕГИРАЈТЕ ТИЕ: - 6 вежби против ишијас и лажна ишијас

лумбална Рашири

Прочитајте и: - 6 ефективни вежби на сила за болно колено

6 силни вежби за болно колено

Дали знаевте дека: - Студениот третман може да им помогне на болки во зглобовите и мускулите? Меѓу другото, Биофриз (можете да го нарачате тука), кој главно се состои од природни производи, е популарен производ. Контактирајте нè денес преку нашата Фејсбук страница ако имате прашања или ви требаат препораки.

Студената третман

 

- Дали сакате повеќе информации или имате прашања? Прашајте го нашиот квалификуван давател на здравствени услуги директно (бесплатно) преку нашиот Фејсбук страната или преку нашите «ПРАШАЕ - ДАБИТЕ ОДГОВОР!“-колона.

Прашајте нè - апсолутно бесплатно!

VONDT.net - Ве молиме поканете ги вашите пријатели да ја сакаат нашата страница:

Ние сме едно бесплатен сервис каде што Ола и Кари Нордман можат да одговорат на нивните прашања во врска со проблеми со мускулно-скелетни здравствени проблеми - потполно анонимно ако сакаат.

 

 

Ве молиме, поддржете ја нашата работа следејќи нè и споделувајќи ги нашите статии на социјалните мрежи:

Логото на Youtube е мало- Ве молиме следете го Vondt.net на YOUTUBE

(Следете и коментирајте ако сакате да направиме видео со специфични вежби или елаборации за точно ВАШИТЕ теми)

логото на фејсбук мал- Ве молиме следете го Vondt.net на FACEBOOK

(Се обидуваме да одговориме на сите пораки и прашања во рок од 24 часа. Вие избирате дали сакате одговори од хиропрактор, животински хиропрактор, физиотерапевт, физиотерапевт со континуирана едукација на терапија, лекар или медицинска сестра. Исто така, можеме да ви помогнеме да ви кажам кои вежби што одговара на вашиот проблем, ќе ви помогне да најдете препорачани терапевти, да ги интерпретирате одговорите на МНР и слични проблеми. Контактирајте нè денес за пријателски повик)

 

Фотографии: Викимедија Комонс 2.0, Криејтив комонс, Масовно медицина, слободен стил и достави придонеси за читателот.

 

референци:

Односот помеѓу внесот на диетални влакна и функцијата на белите дробови во NHANES, Corrine Hanson et al., Анали на американското торакално друштво, дои: 10.1513 / AnnalsATS.201509-609OC, објавено на Интернет 19 јануари 2016 година, апстракт.

Дали ви се допадна нашата статија? Остави рејтинг на starвездите

0 одговори

Оставете одговор

Сакате да се приклучат на дискусијата?
Се чувствуваат слободни да придонесе!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.