Артритис и замор: екстремна исцрпеност

5/5 (1)

Артритис и замор: екстремна исцрпеност

Артритисот, познат и како ревматски артритис, е автоимуна дијагноза која, меѓу другото, вклучува и хронично воспаление на зглобовите. Вообичаено има неколку активни зглобни воспаленија во телото во исто време. Оваа борба против воспаление во телото може да доведе до чувство на општа слабост, поспаност и исцрпеност.

Оваа екстремна исцрпеност е позната и како „замор“. Многу луѓе со автоимуна и ревматска дијагноза, артритис, велат дека ова е најлошиот симптом. Во него се јавува и замор синдром на хронична болка фибромијалгија и други видови на ревматизам. Затоа, истражувачите веруваат дека вечната борба во телото е таа што води до екстремна исцрпеност.¹ Други карактеристични симптоми на артритис се оток и болка во зглобовите - покрај вкочанетоста. Многумина, исто така, доживуваат големи мускулни болки и болки.

 

Заморот не е исто што и уморот

Хронична главоболка и болка во вратот

Заморот се разликува од обичниот замор и уморот. Луѓето погодени од замор го опишуваат како поразителен и неконтролиран. Понатаму, тој е опишан како целосно исцрпен и целосно исцеден од енергија. Покрај тоа, неколку известуваат дека стануваат речиси апатични и губат интерес за речиси сè околу нив. Потребата за сон и одмор станува значително поголема, а концентрирањето може да биде тешко. Секако, ова чувство на постојано исцрпување ќе го отежне и да се биде активен - што пак може да влијае на расположението и состојбата на умот (често во форма на депресија и анксиозност).

 

совети: Заморот може да доведе до помалку активен животен стил - што пак може да придонесе за напнатост во вратот. Кон крајот на статијата покажува хиропрактор Александар Андорф, од одделот Vondtklinikkene Центарот за хиропрактика и физиотерапија Ламберцетер во Осло, претстави видео за обука со нежни вежби за вратот што можете лесно да ги правите дома.

 

Симптоми на замор

Мораме да запомниме дека симптомите на замор можат да бидат физички, ментални или емоционални - и може да вклучува:

 • Хроничен замор
 • Недостаток на енергија и поспаност
 • главоболка
 • вртоглавица
 • Болни и болни мускули
 • мускулна слабост
 • Нарушени рефлекси и одговори
 • Нарушено одлучување и расудување
 • Промени во расположението (на пример, раздразливост)
 • Нарушена координација рака-око
 • Недостаток на апетит
 • Намалена функција на имунолошкиот систем
 • Визуелни нарушувања (тешкотии со фокусирање)
 • нарушување на меморијата
 • Концентрирање на тешкотии
 • Халуцинации (во случај на екстремна исцрпеност)
 • Апатија и намалена мотивација

Не секој со замор ќе ги почувствува сите овие симптоми. Ова е општ список на симптоми поврзани со замор, но честопати искуството ќе се разликува од личност до личност.

 

Нашиот одделенија на клиниката во Vondtklinikkene (кликнете ја за целосен преглед на нашите клиники), вклучително и во Осло (Ламберцетер) и Викен (Eidsvoll Sound og Рохолт), има изразито висока професионална компетентност за истражување, третман и рехабилитација на болки во мускулите, тетивите, нервите и зглобовите. Пети Контактирајте не ако сакате помош од терапевти со експертиза во овие области.

 

9 добри совети за справување со замор

Многу луѓе погодени од артритис и замор постепено учат да ги препознаваат сигналите на телото - и како тогаш најдобро треба да го прилагодат денот врз основа на ова. Важно е да научите да ја контролирате потрошувачката на енергија на подобар начин и, не и најмалку важно, да прифатите дека ова (за жал) е дел од оваа ревматска дијагноза. Дополнително на ова, артритисот се карактеризира со периоди кога симптомите и болката се полоши (изгореници), што мора да се земе предвид.

 

- Мора да прифатите дека заморот е дел од артритисот

Може да биде тешко да се прифати, но за жал треба да се прифати дека замор се чувствува со ревматски артритис - и потоа справувајте се со ова на најдобар можен начин. Артритисот често оди нагоре и надолу многу, но со правилни прилагодувања и превентивни мерки е сосема можно да се живее добар и прилично нормален живот. Поставете си нови цели кои можете да ги постигнете и покрај ревматската дијагноза.

 

9 совети од луѓе со артритис

проблеми со спиењето

Во интервјуата со луѓе со ревматоиден артритис, често се споменуваат практични начини за справување со заморот. Ова може да вклучува:

 1. Научете понекогаш да кажувате не
 2. Не планирајте премногу одеднаш
 3. Прилагодете ги вашите цели
 4. Планирајте внимателно и одвојте време
 5. Не заборавајте да правите паузи
 6. Легнете рано, правете паузи за одмор и користете техники за релаксација
 7. Не излегувајте во најпрометните периоди од денот
 8. Разговарајте со семејството и пријателите за ревматоидниот артритис - за подобро да ја разберат болеста
 9. Запознајте други со артритис за да научите од нивното искуство и искуства

Клучната порака што се повторува во овие девет совети е дека мора да научите да станете подобри во размислувањето за себе. Многу луѓе согоруваат премногу енергија во периоди каде што навистина немаат вишок - а последицата може да биде да завршите во подолг период на изгорување со влошување на симптомите и болката. Затоа, секојдневната употреба на техники за релаксација може да биде многу корисна за пациентите со артритис.

 

Добар совет за релаксација: 10-20 минути дневно хамак за вратот (врската се отвора во нов прозорец на прелистувачот)

Многу луѓе со фибромијалгија страдаат многу од напнатост во горниот дел на грбот и вратот. Хамак за вратот е добро позната техника за релаксација која ги истегнува мускулите и зглобовите на вратот - и затоа може да обезбеди олеснување. Во случај на значителна напнатост и вкочанетост, можете да очекувате дополнително добро да го почувствувате истегнувањето првите неколку пати. Така, можеби е мудро да се земаат само кратки сесии на почетокот (околу 5 минути). Притиснете ја сликата или ја за да прочитате повеќе за тоа како функционира.

 

Сеопфатен третман и рехабилитациона терапија против замор

Истражувањата покажаа дека масажата може да ја намали болката и да го ублажи заморот кај пациентите со МС.² Разумно е да се верува дека резултатите може да се пренесат и на пациенти со артритис. Дополнително на ова, мета-анализите, најсилната форма на истражување, покажаа дека интрамускулната акупунктура (суво игла) може да го намали и заморот и болката кај луѓето со фибромијалгија.³ Исто така, видено е дека јогата, релаксацијата и внимателноста можат да имаат позитивен ефект. Други примери на мерки кои можат да им помогнат на пациентите со артритис вклучуваат:

 • Медицински третман (надгледуван од ревматолог и општ лекар)
 • Антивоспалителна диета
 • Физички третман
 • физиотерапија
 • Когнитивна терапија
 • Тренинг во базен со топла вода
 • Криотерапија за отечени зглобови (криопакет за повеќекратна употреба)

Како што разбираме, важно е да се комбинираат неколку елементи во рамките на третманот и терапијата за рехабилитација за да се постигне најдобриот можен ефект. Важен е пристап кој се однесува и на физичките и на психолошките аспекти. Размислувањето за неколку фактори во рамките на движењето, циркулацијата, исхраната и самомерките може да го подобри секојдневниот живот. Запомнете дека дури и ладење отечени зглобови со пакување мраз за повеќекратна употреба може да придонесе за помалку воспаление - а со тоа и помал стрес на телото.

 

- Клиники за болка: Можеме да ви помогнеме со болки во мускулите и зглобовите

Нашите јавно овластени лекари во нашите поврзани клиники Клиниките за болка има карактеристичен професионален интерес и експертиза за истражување, третман и рехабилитација на болести на мускулите, тетивите, нервите и зглобовите. Работиме намерно за да ви помогнеме да ја пронајдете причината за болката и симптомите - а потоа да ви помогнеме да се ослободите од нив.

 

Клиники за болка: Од суштинско значење е холистички пристап за третман

Со нас секогаш можете да бидете сигурни дека сте во најдобри раце. Слободно контактирајте со еден од нашите оддели за клиника кои припаѓаат на Вондтклиник ако сакате повеќе информации за тоа како користиме комбинации на техники за третман - вклучувајќи масажа, суво игла, вежби за рехабилитација и терапевтска ласерска терапија, за да ги постигнеме најдобрите можни резултати. Соработката со ревматолог и општ лекар, во однос на лекувањето со лекови, е исто така важен дел од целокупниот план за лекување.

 

ВИДЕО: 9 адаптирани вежби за вратот

Во видеото погоре покажува хиропрактор Александар Андорф во Одделението Vondtklinikkene Lambertseter во Осло претстави девет адаптирани вежби против напнатост и вкочанетост на вратот. Вежбите можат да ви помогнат да го стимулирате движењето и да ги растворите болните мускули и вкочанетите зглобови.

 

«Краток преглед на: Заморот не е шега. И една од првите работи што треба да ги направите како пациенти со артритис е да го препознаете токму тоа. Со мапирање и усвојување мерки кои заштедуваат енергија, ги избегнувате периодите на распалување и најлошите епизоди на замор. Затоа е многу важно да ги пронајдете работите што работат за вас“.

 

Придружете се на нашата група за поддршка на ревматизам

Слободно придружете се на групата на Фејсбук «Ревматизам и хронична болка - Норвешка: Истражување и новости» (кликнете овде) за најновите ажурирања за истражување и медиумски написи за ревматски и хронични заболувања. Овде, членовите можат да добијат помош и поддршка - во секое време од денот - преку размена на сопствени искуства и совети. Во спротивно, многу би ценеле доколку не следите на Фејсбук страницата и Нашиот Youtube канал (врската се отвора во нов прозорец).

 

Ве молиме споделете за поддршка на оние со ревматизам и хронични болки

Здраво! Можеме ли да ви побараме услуга? Ве замолуваме да ја лајкнете објавата на нашата ФБ страница и да ја споделите оваа статија на социјалните мрежи или преку вашиот блог (ве молиме поврзете директно до статијата). Исто така, среќни сме да разменуваме врски со релевантни веб-локации (контактирајте не на Facebook ако сакате да разменувате врски со вашата веб-страница). Разбирањето, општо знаење и зголемениот фокус е првиот чекор кон подобар секојдневен живот за оние со ревматизам и дијагнози со хронична болка. Затоа се надеваме дека ќе ни помогнете во оваа битка на знаење!

 

Клиниките за болка: Ваш избор за модерно интердисциплинарно здравје

Нашите лекари и одделенијата на клиниката секогаш имаат за цел да бидат меѓу врвната елита во областа на истражување, третман и рехабилитација на болки и повреди во мускулите, тетивите, нервите и зглобовите. Со притискање на копчето подолу, можете да видите преглед на нашите клиники - вклучително и во Осло (вкл Ламберцетер) и Викен (Рохолт og Eidsvoll Sound).

Извори и истражување

1. Институт за квалитет и ефикасност во здравствената заштита (IQWiG). Ревматоиден артритис: Живеење и справување со замор. мај, 2020 година. [PubMed – Книги]

2. Саларванд и соработници, 2021 година. Ефективност на терапијата со масажа врз замор и болка кај пациенти со мултиплекс склероза: систематски преглед и мета-анализа. Mult Scler J Exp Transl Clin. 2021 јуни.

3. Валера-Калеро и соработници, 2022 година. Ефикасноста на сува игла и акупунктура кај пациенти со фибромијалгија: систематски преглед и мета-анализа. Int J Environ Res Public Health. 2022 август.

 

 

член: Артритис и замор: екстремна исцрпеност

Напишано од: Нашите јавно овластени хиропрактичари и физиотерапевти во Vondtklinikkene

Проверка на факти: Нашите написи секогаш се засноваат на сериозни извори, истражувачки студии и истражувачки списанија - како што се PubMed и Cochrane Library. Ве молиме контактирајте со нас ако забележите какви било грешки или имате коментари.

 

ЧПП: Често поставувани прашања за артритис и замор

1. Дали артритисот и ревматизмот се исти?

Не, тоа не е. Артритисот е ист како ревматски артритис (често скратено на RA) - т.е. ревматска дијагноза. Ревматизам е чадор термин за повеќе од 200 различни ревматски дијагнози, кои вклучуваат псоријатичен артритис и анкилозен спондилитис (Анкилозен спондилитис). Важно е да се истакне дека ревматоидниот артритис е автоимуна состојба - каде што сопствениот имунолошки систем на телото ги напаѓа сопствените клетки во зглобовите.

Дали ви се допадна нашата статија? Остави рејтинг на starвездите

0 одговори

Оставете одговор

Сакате да се приклучат на дискусијата?
Се чувствуваат слободни да придонесе!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *