Зеленчук - овошје и зеленчук

Антиинфламаторна диета: Како природно да се намали воспалението

4.6 / 5 (31)

Воспалението не е нужно негативно. Воспалението е природен процес кој му помага на вашето тело да зарасне и да се заштити од повреди. И покрај ова, воспалението може да стане штетно ако стане хронично. Хроничното воспаление може да трае со недели, месеци или години - и може да доведе до многу различни здравствени проблеми. Тоа, рече, има уште многу што да направите за да го намалите воспалението и да го подобрите вашето здравје воопшто - нешто што ќе го научите во нашиот водич.

 

Во оваа статија ќе научите, меѓу другото:

 • Што е воспаление?
 • Причини за хронично воспаление
 • Улогата на диетата
 • Храна за да се избегне
 • Храна што треба да јадете
 • Пример мени
 • Други совети
 • Предлози за подобрен начин на живот
 • заклучок

 

Што е воспаление?

Воспалението - или воспалението - е начин на тело да се заштити од инфекции, болести или повреди. Како дел од воспалителниот одговор, вашето тело го зголемува производството на своите бели крвни клетки, како и имуните клетки и супстанциите како што се цитокините. Заедно помагаат во борбата против инфекциите. Чести симптоми на акутно (краткорочно) воспаление се црвенило, болка, топлина и оток.

 

Од друга страна, хронично (продолжено) воспаление често може да се појави во внатрешноста на телото без забележителни симптоми. Овој вид на воспаление може да доведе до болести како што се дијабетес, срцеви заболувања, заболувања на масен црн дроб и рак. Хронично воспаление може да се појави и ако луѓето имаат многу прекумерна тежина или под голем стрес подолго време. Кога лекарите испитуваат за воспаление и воспаление, тие често ја тестираат вашата крв за да видат дали има одредени маркери, како што се Ц-реактивен протеин (ЦРП), хомоцистеин, ТНФ алфа и ИЛ-6.

 

РЕЗИМЕ

Воспалението е заштитен механизам кој му овозможува на вашето тело да се заштити од инфекции, болести или повреди. За жал, воспалението исто така може да стане хронично, што може да доведе до развој на неколку различни состојби на болести.

 

Која е причината за воспалението?

Одредени фактори на животниот стил - особено рутинските - можат да доведат до воспаление. Големиот внес на шеќер или пченкарен сируп е особено штетен и може да доведе до отпорност на инсулин, дијабетес и дебелина. Истражувачите исто така претпоставија дека високиот внес на рафинирани јаглехидрати како што е белиот леб може да доведе до воспаление, отпорност на инсулин и дебелина.

Покрај тоа, докажано е дека јадењето преработена или готова храна со транс маснотии предизвикува воспаление и оштетување на ендотелните клетки лоцирани во вашите артерии (крвни садови). Растителни масла кои често се користат во преработена храна се уште едно можно влошување. Редовното внесување може да доведе до нерамнотежа во нивото на омега-6 и омега-3 масни киселини во вашето тело, што според некои истражувачи може да доведе до зголемени воспалителни реакции. Прекумерната потрошувачка на алкохол и преработено месо може исто така да има про-инфламаторен ефект врз вашето тело. Покрај тоа, подеднакво активниот начин на живот со многу седење може да биде главна причина за воспаление што нема никаква врска со диетата.

 

РЕЗИМЕ

Јадењето нездрава храна, пиење алкохол или пијалоци со шеќер или премногу физичка активност може да се поврзе со зголемено воспаление.

 

Улогата на диетата во борбата против воспалителните реакции

Ако сакате да го зауздате воспалението во вашето тело, треба да јадете помалку воспалителна храна и да се фокусирате на храна што наместо тоа може да ја заузда реакцијата. Основете ја вашата диета на груба, хранлива храна што содржи антиоксиданти - и избегнувајте преработена храна по секоја цена. Антиоксидансите ги намалуваат нивоата на слободни радикали во вашето тело. Овие реактивни молекули, односно слободните радикали, се појавуваат како природен дел од вашиот метаболизам, но може да доведат до воспаление доколку ги има премногу од нив.

Вашата лична антиинфламаторна диета треба да содржи здрава рамнотежа на протеини, јаглехидрати и масни киселини на секој оброк. Исто така, проверете дали ги задоволувате потребите на вашето тело кога станува збор за витамини, минерали, влакна и вода. Еден вид диета што се смета за антиинфламаторно е „медитеранската диета“, за која е докажано дека го намалува бројот на воспалителни маркери како што се CRP и IL-6. Диетите со малку јаглени хидрати исто така можат да го намалат воспалението, особено за оние кои имаат многу прекумерна тежина или имаат метаболички синдром. Многу луѓе исто така се колнат во мапата LOWfod и сметаат дека многу им помага. Покрај тоа, докажано е дека вегетаријанската диета го намалува воспалението - пред се поради високата содржина на антиоксиданти и здрави хранливи материи. Fibromyalgia исхрана често се споменува кај ревматиката и оние со хронични воспалителни реакции во организмот.

 

РЕЗИМЕ

Изберете урамнотежена диета и одлучете се за готова храна, истовремено зголемувајќи го внесот на груба, антиинфламаторна храна преполна со антиоксиданти.

 

Храна што треба да ја избегнувате

Некои видови храна се поврзани со зголемен ризик од хронично воспаление. Размислете за намалување на потрошувачката или целосно намалување на следната храна:

 • Шеќерски пијалоци: Безалкохолни пијалоци и овошен сок
 • Рафинирани јаглехидрати: бел леб, бели тестенини, итн.
 • Десерти: Бисквити, слатки, колачи и сладолед
 • Преработено месо: Колбаси, филета и мелено месо
 • Преработена храна за ужина: Бисквити, чипс од компири и печива
 • Некои масла: Преработено семе и растителни масла, како што се соја или масло од пченка.
 • Транс маснотија: Храна со делумно хидрогенизирани состојки
 • Алкохол: Преголем внес на алкохол

 

РЕЗИМЕ

Избегнувајте или ограничете го внесот на храна со шеќер и пијалоци, преработено месо, вишок алкохол и храна богата со рафинирани јаглени хидрати и неприродни масни киселини.

 

Храна за јадење:

Вклучете многу од овие антиинфламаторни намирници во вашата диета:

 • Зеленчук: Брокула, зелка, бриселско зелје, карфиол, итн.
 • Овошје: Особено бобинки со длабока, темна боја, како грозје или цреши
 • Овошје со многу маснотии: авокадо и маслинки
 • Здрави масни киселини: Маслиново масло и кокосово масло
 • Задебелена риба: Лосос, сардини, харинга, скуша и прицврстувачи
 • Ореви: Бадеми и други ореви
 • Пиперки: обични пиперки и чили пиперки
 • Чоколадо: Темно чоколадо
 • Зачини: Куркума, тилчец, цимет итн.
 • Чај: зелен чај
 • Добиваме многу прашања во врска со црвеното вино. Правилото диктира до 140 ml црвено вино на ден за жени и 280 ml за мажи. Но, како што реков - ограничете го внесот на алкохол, и обидете се да го задржите за време на викендите.

 

РЕЗИМЕ

Најдобро е да се јаде разновидна хранлива храна за да се намали воспалението. Некои имаат подобри ефекти на одредени видови диета од другите.

 

 

1 ден - примерок од менито

Полесно е да се придржувате до нова диета ако имате добар план. Еве одлично мени со примероци што може да ве започнат, што вклучува ден преполн со антиинфламаторна храна:

 

појадок

Омлет од 3 јајца со 1 чаша (110 грама) печурка и 1 чаша (67 грама) зелка, пржена со маслиново масло

1 чаша (225 грама) цреши

Зелен чај и / или вода

ручек

Скара лосос на кревет зелен зеленчук со малку маслиново масло и оцет

1 чаша (125 грама) малини над едноставен природен грчки јогурт, со пекани во парчиња

Замрзнати без засладувачи, вода

Закуски

Паприка ленти со гуакамол

вечера

Пилешко кари со сладок компир, карфиол и брокула

Секојдневно: Вода

Викенд: црвено вино (140-280 мл)

30 грама темно чоколадо (по можност најмалку 80% какао)

 

РЕЗИМЕ

Антиинфламаторната диета треба да биде добро избалансирана и да вклучува различна храна за зајакнување за секој оброк.

 

Други корисни совети за намалување на воспалението

Откако ќе го организирате вашето ново здраво секојдневно мени, треба да вклучите и други здрави навики како дел од антиинфламаторно живеење:

 • Додатоци: Некои додатоци можат да го намалат воспалението, како што се рибините масла или куркумата.
 • Редовна физичка активност: Вежбањето може да ги спречи маркерите на воспаление во вашето тело и да го намали ризикот од развој на хронични заболувања.
 • Спиење: Многу е важно да се добие доволно спиење. Истражувачите откриле дека слабиот ноќен сон го зголемува воспалението во организмот.

Прочитајте и; 9 совети за подобро спиење

 

РЕЗИМЕ

Можете да ја зајакнете вашата антиинфламаторна диета со земање додатоци и да бидете сигурни дека сте доволно физички активни и да имате доволно спиење.

 

Придобивки од подобрен начин на живот

Антивоспалителна диета, покрај вежбање и добар сон, може да ви донесе многу придобивки:

 • Подобрувања во симптомите на остеоартритис, воспалително заболување на цревата, лупус и други автоимуни заболувања.
 • Намален ризик од дебелина, срцеви заболувања, дијабетес, депресија, карцином и други болести
 • Пониски нивоа на маркери на воспаление во крвта
 • Подобро ниво на шеќер во крвта, холестерол и триглицерид.
 • Подобрување на енергетското ниво и расположение

 

РЕЗИМЕ

Придржувањето кон антиинфламаторно исхрана и начин на живот може да доведе до подобрување на маркерите на воспаление во крвта и да го намали ризикот од развој на неколку различни болести.

 

заклучок

Хроничните воспалителни реакции се нездрави и можат да доведат до болести. Во многу случаи, изборите што ги правите поврзани со исхраната и начинот на живот може да ја влошат воспалителната состојба. Треба да изберете антиинфламаторна храна за да одржувате добро здравје, да го намалите ризикот од болести и да го подобрите квалитетот на животот.

 

Препорачана самопомош при хронична болка

Бучава за компресија (на пример, компресивни чорапи кои придонесуваат за зголемена циркулација на крвта во болните мускули или специјално адаптирани ракавици за компресија против ревматски симптоми во рацете)

Меки ракавици за компресија на саѓи - Фото Медипак

Кликнете на сликата за да прочитате повеќе за нараквиците за компресија.

Предизвикувачка точка топки (самопомош за работа на мускулите на дневна основа)

Крем за арника или балсам за топлина (многу луѓе пријавуваат одредено олеснување на болката ако користат, на пример, крем од арника или кондиционер за топлина)

Многу луѓе користат крем од арника за болка како резултат на вкочанети зглобови и болни мускули. Кликнете на сликата за да прочитате повеќе за тоа како арничакрем може да помогне во олеснување на дел од вашата болка.

 

Прашања?

Слободно можете да не контактирате на Нашата страница на Фејсбук или нашиот YouTube канал. Во второто, исто така можете да најдете различни програми за вежбање, вежби и слично што можат да бидат корисни за вас. Имаме и многу добра група за фејсбук (Ревматизам и хронична болка - Норвешка) со скоро 19000 членови. Овде можете, меѓу другото, да поставувате прашања и да добиете одговори на работи што ги прашувате.

Дали ви се допадна нашата статија? Остави рејтинг на starвездите