- Фибромијалгија може да биде предизвикана од спојување во мозокот

4.7 / 5 (9)

- Фибромијалгија може да биде предизвикана од спојување во мозокот

Нова студија во истражувачкото списание Brain Connectivity покажа возбудливи резултати околу можната причина за дијагностицирање на хронична болка фибромијалгијаСтудијата беше спроведена во Институтот Каролинска во Стокхолм - предводена од д -р Пер Флодин. Нивното истражување покажа дека фибромијалгија е со голема веројатност поради промени во начинот на работа на мозокот кај погодените. Vondt.net е во првите редови на секојдневниот живот за подобро разбирање на оние кои се погодени од хронична болка и фибромијалгија - и ве молиме да го споделите овој напис на социјалните медиуми доколку имате можност. Благодарам Ја препорачуваме и ФБ групата «Ревматизам и хронична болка - Норвешка»За оние кои сакаат повеќе информации и да помогнат да се поддржи нашата кауза за знаме.


Fibromyalgia е синдром на хронична болка што главно ги погодува жените (сооднос 8: 1) во средна возраст. Симптомите можат да варираат во голема мера, но карактеристични знаци се хроничен замор, значителна болка и болка во печење во мускулите, мускулните додатоци и околу зглобовите. Дијагнозата е класифицирана како една ревматско нарушување. Причината сè уште е непозната - но, дали студијата објавена од Институтот Каролинска може да помогне да се осветли вистинската причина за проблемот?

 

Функционален М.Р.

Функционална МНР која покажува различна активност на мозокот во зависност од стимули и движење, како што се говор, движење на прсти и слушање.

 

- Намалена мозочна врска кај погодените од фибромијалгија

Истражувачите ја споредиле мозочната активност кај жените погодени од фибромијалгија со жени кои не биле дијагностицирани. Тие беа воодушевени од резултатите кога откриле дека оние кои се погодени од фибромијалгија имаат намалена врска помеѓу мозочните делови што ја толкуваат болката и сензорните сигнали. Студијата, според тоа, процени дека оваа намалена врска доведе до недостаток на контрола на болката во мозоците на оние со фибромијалгија - што ја објаснува зголемената чувствителност на оваа група на пациенти.

 

- Функционално испитување на МНР на мозокот

Во студијата, во која биле испитани 38 жени, активноста на мозокот била мерена преку таканаречен функционален МРИ преглед. Ова значи дека истражувачите биле во можност да ја измерат чувствителноста директно дигитално кога применувале стимули на болка со тоа што можеле да видат кои делови на мозокот се осветлени (види ја илустрацијата погоре). Пред прегледот, жените морале да се воздржат од лекови против болки и мускулни релаксанти до 72 часа пред да бидат извршени прегледите. Учесниците добија 15 стимуланси на болка кои траеја по 2,5 секунди, во интервали од 30 секунди. Резултатите ја потврдија хипотезата на истражувачите.


- Врска помеѓу фибромијалгија и неисправна регулација на болката

Резултатите покажале дека оние со фибромијалгија имале значително поголема чувствителност на болка - во исто стимули на болка - во споредба со контролната група. Кога истражувачите ги споредиле прегледите на мозочната активност, тие исто така откриле дека постои јасна разлика во тоа како областите осветлуваат при функционалното испитување на МНР.

 

Доктор разговара со пациентот

- Важен чекор кон разбирање на фибромијалгија

Оваа студија дава одговори на голем број прашања што ги имал во минатото - и е опишана како сеопфатно дело кон идното целосно разбирање на фибромиалгија на синдромот на хронична болка. Истражувачите, исто така, ќе учат понатаму на оваа тема и ќе биде многу возбудливо да видат што ќе дознаат.

 

заклучок:

Многу возбудливо истражување! Важна студија за оние со фибромијалгија и синдроми на хронична болка кои сметаат дека не ги сфаќа сериозно лекар или професионалец во здравството. Со помош на вакви студии, фибромијалгијата постепено се трансформира во нешто конкретно и опипливо - од понедефинираната и дифузна дијагноза што често се опишува како во денешното општество. Победа за погодените од оваа состојба. Можете да ја прочитате целата студија ја ако сакате.

 

Слободно можете да споделувате во социјалните медиуми

Повторно, сакаме замолете убаво да го споделите овој напис во социјалните медиуми или преку вашиот блог (ве молиме, водат директно до статијата). Разбирањето и зголемениот фокус се првите чекори кон подобар секојдневен живот за оние кои се погодени од фибромијалгија и хронични дијагностицирани болки.

 

Фибромијалгија е дијагноза која не се почитува и многу луѓе кои се засегнати доживуваат дека не се сфаќаат сериозно. Честопати се нарекува „невидлива болест“, што значи дека лекарите и пошироката јавност го намалија разбирањето за состојбата - и токму затоа сметаме дека е многу важно пошироката јавност да биде свесна за оваа дијагноза. Weубезно ве замолуваме да го сакате и споделите ова за зголемен фокус и повеќе истражувања за фибромијалгија и други дијагнози на хронична болка. Голема благодарност до сите што сакаат и споделуваат - тоа значи неверојатен договор за погодените.

 

Предлог: 

Опција А: Споделете директно на ФБ - Копирајте ја адресата на веб -страницата и залепете ја на вашата страница на Фејсбук или во соодветната група на Фејсбук во која сте член. Или притиснете го копчето „сподели“ подолу за да ја споделите објавата понатаму на вашиот Фејсбук.

Голема благодарност до сите кои помагаат во промовирање на подобро разбирање на фибромијалгија и други хронични дијагностицирани болки!

Опција Б: Внесете директно до статијата на вашиот блог.

Опција В: Следете и еднакви Нашата страница на Фејсбук

 

СЛЕДНА СТРАНА: - Дали ЛДН е најдобриот третман со лекови за фибромијалгија?

7 начини ЛДН може да помогне против фибромијалгија

 
НАДВОРЕШНА ЧЛЕН: - Новиот третман со Алцхајмер ја обновува целосната меморија функција!

Алцхајмерова болест

Прочитајте и: - 4 вежби за облека против тврд бек

Рашири на лезии и хрчаци

Прочитајте и: - 6 ефективни вежби на сила за болно колено

6 силни вежби за болно коленоПрочитајте и: - 6 рани знаци на АЛС (амиотрофична латерална склероза)

поздрав мозок

 

- Дали сакате повеќе информации или имате прашања? Прашајте го нашиот квалификуван давател на здравствени услуги директно (бесплатно) преку нашиот Фејсбук страната или преку нашите «ПРАШАЕ - ДАБИТЕ ОДГОВОР!“-колона.

Прашајте нè - апсолутно бесплатно!

VONDT.net - Ве молиме поканете ги вашите пријатели да ја сакаат нашата страница:

Ние сме едно бесплатен сервис каде што Ола и Кари Нордман можат да одговорат на нивните прашања во врска со проблеми со мускулно-скелетни здравствени проблеми - потполно анонимно ако сакаат.

 

 

Ве молиме, поддржете ја нашата работа следејќи нè и споделувајќи ги нашите статии на социјалните мрежи:

Логото на Youtube е мало- Ве молиме следете го Vondt.net на YOUTUBE

логото на фејсбук мал- Ве молиме следете го Vondt.net на FACEBOOK

Фотографии: Викимедија Комонс 2.0, Криејтив комонс, Масовно медицина, слободен стил и достави придонеси за читателот.

 

референци:

Флодин П.1, Мартинсен С, Лафрен М, Билевисиуте-ungунгар I, Косек Е, Френсон П. Фибромијалгија е поврзана со намалена поврзаност помеѓу болката и сензимоторните области на мозокот. Мозок Поврзи. 2014 октомври; 4 (8): 587-94. дои: 10.1089 / мозок.2014.0274. Epub 2014 на 7 август.

Дали ви се допадна нашата статија? Остави рејтинг на starвездите

0 одговори

Оставете одговор

Сакате да се приклучат на дискусијата?
Се чувствуваат слободни да придонесе!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.