металоиди

Заедничките лекови за металоиди можат да предизвикаат сериозно оштетување на бубрезите!

5 / 5 (3)

металоиди

Заедничките лекови за металоиди можат да предизвикаат сериозно оштетување на бубрезите!

Студија објавена во истражувачкото списание „Journalурнал на американското здружение за нефрологија“ покажа дека вообичаените лекови што се користат при металоиди можат да предизвикаат сериозно оштетување на бубрезите. Тоа беа инхибитори на протонска пумпа што слабо излегоа од споменатата студија - овие лекови ја намалуваат содржината на желудочна киселина во желудникот. Ова не е исто што и антацидите, кои се друга форма на лекови што се користат за неутрализирање на хлороводородна киселина и вишок киселина во стомакот.

 

Горушица и киселина рефлукс се релативно честа непријатност кај норвешката популација. Тоа е состојба во која остатоци од храна и течности патуваат од стомакот нагоре во хранопроводот, што може да биде многу проблематично и може да надмине квалитетот на животот на засегнатите. Затоа, вообичаено е да се прибегне кон лекови и лекови за ублажување на симптомите и да се обезбеди олеснување.

Научник

Инхибитори на протонска пумпа користат многумина

ППХ лекови се користат во третман на чир на желудник - и оштетување на долниот дел на хранопроводот предизвикано од кисела регургитација и металоиди. Постојат голем број на брендови во оваа категорија на лекови, и тие се користат од страна на голем број луѓе годишно. Проблемот е што премногу корисници не се свесни за можни несакани ефекти.

 

Поголема потрошувачка = Поголема шанса за повреда на бубрезите

Студијата опфати 193.000 луѓе и ги следеше во период од 5 години. 173.000 беа нови корисници на PPH и 20000 беа корисници на блокатори на рецептор H2 (нова форма на третман). Анализата на резултатите покажа дека луѓето кои користеле PPH наместо блокатори на H2 имале многу поголема шанса за хронична, трајна повреда на бубрезите.

бубрези

Продолжената употреба на инхибитори на протонска пумпа може да предизвика трајно оштетување на бубрезите

Студијата покажа дека употребата на лекови за ППХ е поврзана со 28% поголема шанса за хронично оштетување на бубрезите и 96% поголем ризик од развој на бубрежна инсуфициенција - во споредба со употребата на Н2 блокатори. Истражувачите исто така заклучиле дека колку е подолга употребата, толку е поголем ризикот од проблеми со бубрезите. Најголемиот проблем што беше откриен беше дека луѓето кои започнаа со инхибитори на протонска пумпа имаат тенденција да продолжат да го користат лекот дури и ако проблемот го снема - ова е секако добро и добро за фармацевтската индустрија, но за лицето кое продолжува да го зема лекот, ова може да доведе до хронично оштетување на бубрезите. Ние исто така потсетуваме дека претходните студии ја поврзаа употребата на оваа форма на лекови со Алцхајмеровата болест.

 

заклучок

„Не земајте лекови кога ќе помине медицинската состојба“ е заклучокот на овој напис. Фармацевтските лекови можат да предизвикаат оштетување на бубрезите и да предизвикаат штета што никогаш не може да се санира. Затоа, силно ве охрабруваме да ја ограничите употребата на лекови (како што се лекови против болки) на она што е апсолутно потребно.

 

Слободно споделете ја оваа статија со колеги, пријатели и познаници. Доколку сакате статии, вежби или слично испратени како документ со повторувања и слично, ве прашуваме како и стапи во контакт преку страницата на Фејсбук ја. Ако имате какви било прашања, само коментирајте директно во статијата или да не контактирате (тотално бесплатно) - ќе дадеме се од себе за да ви помогнеме.

 

НАДВОРЕШНА ЧЛЕН: - Новиот третман со Алцхајмер ја обновува целосната меморија функција!

Алцхајмерова болест

Прочитајте и: - 6 вежби против ишијас

лумбална Рашири

Прочитајте и: - 6 ефективни вежби на сила за болно колено

6 силни вежби за болно колено

Дали знаевте дека: - Студениот третман може да им помогне на болки во зглобовите и мускулите? Меѓу другото, Биофриз (можете да го нарачате тука), кој главно се состои од природни производи, е популарен производ. Контактирајте нè денес преку нашата Фејсбук страница ако имате прашања или ви требаат препораки.

Студената третман

 

- Дали сакате повеќе информации или имате прашања? Прашајте го нашиот квалификуван давател на здравствени услуги директно (бесплатно) преку нашиот Фејсбук страната или преку нашите «ПРАШАЕ - ДАБИТЕ ОДГОВОР!“-колона.

Прашајте нè - апсолутно бесплатно!

VONDT.net - Ве молиме поканете ги вашите пријатели да ја сакаат нашата страница:

Ние сме едно бесплатен сервис каде што Ола и Кари Нордман можат да одговорат на нивните прашања во врска со проблеми со мускулно-скелетни здравствени проблеми - потполно анонимно ако сакаат.

 

 

Ве молиме, поддржете ја нашата работа следејќи нè и споделувајќи ги нашите статии на социјалните мрежи:

Логото на Youtube е мало- Ве молиме следете го Vondt.net на YOUTUBE

(Следете и коментирајте ако сакате да направиме видео со специфични вежби или елаборации за точно ВАШИТЕ теми)

логото на фејсбук мал- Ве молиме следете го Vondt.net на FACEBOOK

(Се обидуваме да одговориме на сите пораки и прашања во рок од 24 часа. Вие избирате дали сакате одговори од хиропрактор, животински хиропрактор, физиотерапевт, физиотерапевт со континуирана едукација на терапија, лекар или медицинска сестра. Исто така, можеме да ви помогнеме да ви кажам кои вежби што одговара на вашиот проблем, ќе ви помогне да најдете препорачани терапевти, да ги интерпретирате одговорите на МНР и слични проблеми. Контактирајте нè денес за пријателски повик)

 

Фотографии: Викимедија Комонс 2.0, Криејтив комонс, Масовно медицина, слободен стил и достави придонеси за читателот.

 

референци:

Xie et al, 2016 година, Инхибитори на протонска пумпа и ризик од инцидент CKD и прогресија на ESRD, Ј Ам Сок Нефрол. 2016 април 14. pii: ASN.2015121377. [Epub пред печатење]

Дали ви се допадна нашата статија? Остави рејтинг на starвездите

0 одговори

Оставете одговор

Сакате да се приклучат на дискусијата?
Се чувствуваат слободни да придонесе!

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.